Saksılama - Hangi Saksı Boyutu Saksılama İçin Doğrudur?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Küçük saksılarda fide yetiştiriyorsunuz ve onları daha büyük saksılara taşımanın zamanı geldi. Ya da belki küçük bir ev bitkisi aldınız ve saksı için çok büyüdü ve daha fazla alana ihtiyacı var. Saksı değiştirirken hangi boyutta saksı kullanmalısınız? Her seferinde bir boyutta saksı değiştirmek mi yoksa hemen büyük bir saksıya geçmek mi daha iyi?

Doğru bir cevap var mı yoksa cevap bitki için hedeflerinize, toprak türüne veya bitki türüne mi bağlı?

Cevap birçoğunuzu şaşırtacak ve bilime kulak vermenin değerini gösterecek.

Saksı Yapımı - Saksı Yapımı İçin Hangi Saksı Boyutu Doğru? photo by Kitchen Garden

Saksı Hazırlama - Hangi Saksı Boyutu Doğru

Bu yazıyı üç bölüme ayıracağım. Birinci bölüm genel bahçe tavsiyelerine, ikinci bölüm bilimin ne dediğine bakacak, üçüncü bölüm ise bazı şeyleri özetleyecek ve yol gösterecek.

Saksı Hazırlama - Bahçecilik Önerileri

Çevrimiçi bahçecilik tavsiyeleri neredeyse aynıdır: Bir boy daha büyük veya bir ila iki inç daha büyük bir saksı kullanmalısınız.

Fide yetiştiriyorsanız, onları bahçeye taşımadan önce küçük bir saksıdan orta boy bir saksıya ve ardından daha büyük bir saksıya taşımalısınız. Aynı şey ev bitkisi çelikleri için de geçerlidir; her zaman küçük bir saksıda başlayın ve yavaşça yükselin. İşte bahçecilik tavsiyelerine göre bunun neden önemli olduğuna dair bazı açıklamalar.

"Daha az miktarda toprak daha çabuk kurur ve hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları daha fazla oksijenin köklere ulaşmasını sağlar."

"Küçük tohumlar ve fideler büyük bir toprak denizinde yüzmek istemezler. Aşırı sulanmaları daha kolaydır ve kökleri gelişmekte zorlanabilir. sarılmayı sever Sadece birazcık."

"Fide başlangıç karışımından daha zengin toprağa geçmek, büyümeyi teşvik eden harika bir adımdır - büyük saksılarda başlasaydık bunu kaçırırdık."

"Saksı ortamıyla dolu büyük bir saksıya çok küçük bir bitki koyarsanız, ortamın çoğu bakteriler ve bazıları arzu edilmeyen diğer yaşam formları dışında hiçbir şey tarafından işgal edilmeyecektir."

"Ekstra saksı ortamı daha uzun süre ıslak kaldığı için 'ekşi' hale gelebilir."

"Küçük bir bitkiyi büyük bir saksıya koyarsanız, daha küçük bir saksı kadar ilk üst büyüme elde edemezsiniz, çünkü köklerini yapraklar pahasına daha büyük bir alanda geliştirecektir."

Royal Horticultural Society'ye göre, "aşırı saksıya eklenmiş bir bitki stres belirtileri gösterecektir, çünkü saksıya eklendiğinde eklenen büyük hacimli yeni kompost uzun süre ıslak kalır ve köklerin etrafındaki havalanmayı azaltır. Kökler yeni kompostun içinde büyümek yerine, basitçe çürürler. Topraktaki bitkiler aynı kaderi paylaşmazlar, çünkü toprak doğal olarak daha iyi drene edilir.saksılarda kompost."

Aşağıda bu iddialardan bazılarını gözden geçireceğim çünkü bir dizi efsane içeriyorlar.

Saksı ve Kaplardaki Çakıl Drenajı Artırır mı?

Potting Up - Bilim Ne Diyor?

North Carolina Extension Gardener Handbook'ta şöyle deniyor: "Daha büyük kaplar seçmek, çabuk kurumadıkları ve daha az sıklıkta sulama gerektirdikleri için faydalıdır."

Vay canına! Bu genel bahçe tavsiyesinin tam tersi.

Saksıda yetiştiricilik büyük bir iş ve birçok araştırmada kullanılan bir yöntem. Dolayısıyla bu konuda çok fazla veri var.

Fasulye kullanılarak yapılan denemelerde, bitki büyümesi saksı boyutuyla birlikte artmış, ancak yeterli gübre kullanıldığında daha küçük saksılar eşit büyüme sağlayabilmiştir, bu da "bitki büyümesini belirlemede toprak verimliliğinin saksı boyutundan daha kritik olduğunu göstermiştir."

İlkbaharda iki farklı boyutta saksı kullanarak domates fidesi yetiştiren araştırmacılar, her iki saksının da aynı vejetatif büyümeyi sağladığını, ancak daha büyük saksının daha yüksek verim verdiğini tespit etti.

Çimlendirilmiş tohum Jatropha curcas sütleğengiller familyasından çiçekli bir bitki türüdür ve en iyi büyük saksılara ekildiğinde yetişir.

Journal of Horticulture, süs bitkilerinin (ev bitkileri) büyümesini incelerken şu sonuca varmıştır: "araştırmalar, daha büyük saksı boyutunun bitkinin daha uzun boylu olmasını sağladığını, daha küçük saksı boyutunun ise bitkilerin boyunu kısıtladığını doğrulamıştır."

Ve son olarak, saksı büyüklüğünün büyüme üzerindeki etkisini analiz eden 65 çalışmayı inceleyen bir meta çalışmada, "ortalama olarak, saksı büyüklüğünün iki katına çıkarılması biyokütle üretimini %43 oranında artırmıştır. Daha küçük saksılarda büyümenin azalması, esas olarak fotosentezdeki azalmadan kaynaklanmaktadır."

Küçük saksılarda yetiştirilen meyve ağaçlarının daha erken yaşta çiçek açabileceğini öne süren bazı bilimsel çalışmalar vardır.

Çalışmaların çoğu saksı boyutunu gübre seviyeleri ve/veya su stresi ile birlikte test etmiştir. Gübre ve su büyüme için daha önemlidir ve küçük saksıları bir dereceye kadar telafi edebilir.

Bilim oldukça açık, daha büyük saksılar daha fazla büyüme üretiyor çünkü bitkiler daha sağlıklı bir ortamda büyüyor.

Daha Büyük Tencereler Neden Daha İyidir?

Yaprak ve kök büyümesi birbirine bağlıdır. Yapraklar köklerin büyümesi için gereken besini üretir, kökler de yaprakların ihtiyaç duyduğu su ve besinleri sağlar. Belirli sınırlar içinde biri olmadan diğeri büyümez. Küçük bir saksı kök büyümesini kısıtlar, bu da üst büyümeyi azaltır.

Büyük bir saksının köklerin üst büyüme pahasına büyümesine neden olduğu fikri yanlıştır.

Nakil sırasında daha büyük kök sistemlerine sahip bitkiler normalde küçük saksılar nedeniyle kök kısıtlamaları olan nakillerden daha az zarar görür. Bu özellikle saksıya bağlı bitkiler için geçerlidir.

Küçük saksılardaki kökler büyük saksılardakilerden farklı gelişir, daha az ana köke ve daha küçük kazık köklere sahip olma eğilimindedir. Küçük bir saksıdaki sıkışık kökler arasındaki rekabet, bahçıvanlar tarafından beklenen tam tersi olan daha düşük oksijen seviyelerine neden olur. Küçük saksılar ayrıca köklerin dolaşım şansını artırır ve toprak ile saksı arasında daha fazla bulunduğu için kök sıcaklığını artırır,çabuk ısınan bir alan.

Toprak üstü büyüme de etkilenir. Küçük saksılar daha az dallanmanın yanı sıra daha küçük ve daha az yaprakla sonuçlanır. Domatesler daha büyük saksılardan nakledildiğinde birkaç gün daha erken çiçek açar. Büyük saksılar bazı ürünlerde verimi artırabilir, ancak hepsinde değil.

Daha büyük saksılara yerleştirilen fide köklerinin alana, suya, oksijene ve besin maddelerine erişimi iyi olacaktır. Bitkiden dışarı doğru büyüdükçe, saksı duvarı tarafından engellenmeyecekler ve daha uzun bir süre normal şekilde büyümelerine izin vereceklerdir. İç saksı duvarı, özellikle çok sayıda kök orada toplandığında, az miktarda besin içeren kuru bir yerdir. Köklerin büyümesi için ideal bir yer değildir.

Saksı Boyutu Hakkında Bahçecilik Mitleri

En büyük efsane, saksı ortamının çok ıslak kaldığı ve bitki köklerinin çürüyeceğidir. Eminim bu inanç, tüm yeni bahçıvanlara verilen ortak tavsiyenin bir sonucudur, "bitkilerinizi fazla sulamayın yoksa kökler çürür." Ne yazık ki birçok insan bunu saksıların çok fazla su almaması gerektiği şeklinde yorumluyor, ancak bu yanlış. Bu tavsiyenin söylemeye çalıştığı şey, "çok sık sulamayın." ÇoğuSaksı bitkileri, saksının daha sonra süzülmesine izin verilmesi koşuluyla, herhangi bir zarar görmeden veya çürümeden hem ortamı hem de kökleri tamamen ıslatarak birkaç dakika suda kalabilir. Orkideler bile sulama zamanı geldiğinde suya daldırılabilir.

Bitkileri öldüren şey her gün böyle bir muamele görmektir. Sulamalar arasında kurumaları gerekir.

Büyük bir saksıdaki küçük bir bitkinin daha az sulanması gerekir. Suyun bir kısmı buharlaşma yoluyla gider, bir kısmı da kökler tarafından emilir. Bu da daha fazla suyun ortamın çevresinden merkezine doğru hareket etmesine neden olur. Bu, özellikle kışın ev gibi kuru koşullarda iyi bir şeydir.

Saksı toprağı sulandığında, su parçacıklara nüfuz eder ve hem küçük hem de büyük gözenekleri doldurur. Büyük gözeneklerdeki su hızla saksının dibine akar. Birkaç dakika içinde, üstteki ortam hem nemli hem de oksijenle doludur. Alttaki bir inç kadar kısmın daha fazla su tuttuğu ve daha ıslak kaldığı doğrudur, ancak fazla suyun çoğu saksının dibinden dışarı akar.

Bir fidenin kök büyümesi saksının üst kısmında gerçekleşir, ortamın alt ıslak inçinde değil. Bu yüzden çürümezler.

Çok fazla kil içeren ağır toprak suya doyabilir ve havanın çoğunu toprağın dışına itebilir ve bu da kaplarda kullanılmamasının bir nedenidir. Ancak bu, son derece gözenekli olan ve çok sayıda büyük gözenek içeren ticari saksı ortamında gerçekleşmez.

Yukarıdaki RHS yorumunda şöyle deniyordu: "Toprak, saksılardaki komposttan daha iyi süzüldüğü için topraktaki bitkiler aynı kaderi paylaşmaz." Hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz. Ticari saksı karışımları çoğu bahçe toprağına kıyasla son derece gözeneklidir ve gerçekten iyi süzülür.

"Islak saksı ortamı ekşir." Ekşimek asiditeyi gösterir ve saksı ortamının su tuttuğu için asidik olması için hiçbir neden yoktur. Bunu kontrol etmek kolaydır. Bir saksı alın, ortamla doldurun ve diğer bitkilerinizi suladığınız gibi sulayın.

"Fideler kucaklanmaktan hoşlanır." Bitkileri insan özellikleriyle karşılaştırmaya antropomorfizm denir ve oldukça yaygındır. Ayrıca doğru olan şey, daha fazla efsaneye inanmayı teşvik etmesidir ki bu da bunu yapmamak için iyi bir nedendir. Bilimin gösterdiği gibi, bitkiler kucaklanmadan daha iyi büyür.

Bahçecilik Neden Küçük Bir Saksı ve Bilim Büyük Bir Saksı Önerir?

Hiçbir fikrim yok. Aşağıdakiler sadece benim tahminlerim.

Bitkileri sulamak yeni bahçıvanlar için her zaman zor olmuştur ve bu nedenle deneyimli bahçıvanlar küçük saksılar kullanmayı önermektedir. Bu saksıların aşırı sulanma olasılığı çok daha düşüktür. Bu nedenle, insanların bitkilerini öldürmelerini önlemek ve daha büyük bitkiler yetiştirmemek için öneri verilmektedir. Ölü bir bitki ile küçük bir bitki arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa - hangisi daha iyidir?

Çoğu bahçıvan kuralları sever. Doğru sulamayı öğrenmektense bir boy saksıyı büyütmeyi öğrenmek daha kolaydır. İlkini bir cümleyle öğretebilirim ama ikincisini öğretmek 5 dakikalık bir video gerektirir.

Saksı kuralını ilk duyduğumda kendime şunu sordum: "Doğrudan ekilen bezelyeler kocaman bir saksıda - dışarıda toprakta - yetiştirilirken domates tohumları neden küçük saksılarda başlatılsın? Ya küçük saksı kuralı yanlış ya da bezelyeleri de küçük saksılarda başlatmalıyız! Kökler büyük bir saksıda çürüyorsa, neden toprakta çürümüyor?

Herkes gibi bahçıvanlar da değişimden nefret eder. Büyükbabam saksıyı yavaşça doldurmamı söyledi, babam da öyle, o zaman neden farklı bir şey yapayım? Bilimin büyükbabamın yanıldığını kanıtlamasından nefret etmiyor musun?

Saksılama için Hangi Saksı Boyutu Doğrudur?

Bir boy büyütmeli misiniz yoksa doğrudan büyük bir tencereye mi geçmelisiniz? Doğru cevap ....... Duruma göre değişir.

Bitkiler daha büyük bir saksıda daha iyi gelişir. Amacınız büyük bir bitki yetiştirmekse, büyük saksıyı tercih edin. Ancak istisnalar da var.

Aşırı sulayan ve bitkileri öldüren insanlar, en azından doğru sulamayı öğrenene kadar büyük bir saksı kullanmamalıdır.

Yağmurlu mevsimlerde yetiştiren insanlar dışarıdaki bitkilerin aşırı su almasını engelleyemezler. Daha küçük saksılar kullanmak burada mantıklıdır.

Dondurma külahları çalışmıyor

Amaç "büyük bitkiler" olmayabilir. Çoğu durumda iç mekan bitkilerinin çok hızlı büyümesini istemeyiz. Onlara daha küçük saksılar vererek büyümelerini kısıtlamak en iyi seçenek olabilir. Bu tür bitkiler arzu edilen boyuta ulaştığında - bitkinin değil, bizim isteklerimize göre - aynı boyuttaki saksıya rapor etmek iyi bir fikirdir.

Bilim, bitkilerin en iyi büyük saksılarda yetiştiğini biliyor, ancak çoğu fidanlık daha küçük saksılarda başlıyor. Neden? Bu bir yer, su ve gübre maliyeti meselesi. Daha büyük saksılarda yetiştirmek karlı değil. Aynı şey ev bahçıvanı için de geçerli olabilir. Bir pencere pervazında veya ışıkların altında yer çok önemlidir. Sebze fidelerimi hazır hale getirmek için her bahar ışıklarımın altındaki alanı saksı boyutuyla dengelemek zorundayım.bahçıvanların çok küçük dış bahçeleri vardır ve buradaki alanı da dengelemek zorundadırlar.

Pek çok insan bahçe için sebze fidesi yetiştirmekle ilgileniyor. Hatta bazıları fideleri yumurta kabuğu, dondurma külahı veya Jiffy Peat Pellets gibi küçük saksılarda başlatmayı seviyor. Bunu yapmayın - çok küçükler. Yerleştirebileceğiniz en büyük saksı ile başlayın.

Hangi boyutta saksı kullanmalısınız? Umarım bu yazı size gerçekleri vermiştir. Artık bu gerçekleri kendi durumunuza uygulayabilir ve uygun saksı boyutunu kullanabilirsiniz.

Ancak ne karar verirseniz verin, her seferinde bir saksı boyutu büyütme şeklindeki bahçecilik kuralını körü körüne uygulamayın.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.