İz Mineral Gübreler - Bitkilerin Ne Kadar Besin Maddesine İhtiyacı Var?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Balık Gübresi yazıma gelen bir yoruma cevap verdim: "Makalede deniz ürünlerinde ve dolayısıyla gübrede bulunan minerallerin tam spektrumundan bahsedilmemesi şaşırtıcı. Deniz suyunun şaşırtıcı 82 elemente sahip olduğu bilinmektedir (bağlantı yok, lütfen Google'da arayın) Deniz suyunu gübre olarak kullanmamızı engelleyen tek şey yüksek sodyum içeriğidir.fazla sodyumu filtrelemek ve size son derece mineral bakımından zengin organik madde bırakmak için harika bir iş çıkarıyor!"

Birkaç hafta önce Guelph Organik Konferansı'nda Avustralya deniz tuzu özütü satan bir satış elemanı, ürününün bitkilerin ihtiyaç duyduğu 99 besin maddesini içerdiğini iddia etti.

Bir şirketin web sitesinde şu iddiayı buldum; "Azomite - Organik İz Mineral Tozu - Siz ve Bahçeniz için 67 Temel Mineral". Azomite, "özel" kaya tozundan yapılan markalı bir üründür.

Bitkiler 67, 82 veya 99 besin maddesine ihtiyaç duyarken, gübre neden sadece üç besin maddesi sayısını, NPK'yı gösterir? Meraklı bahçıvanlar bilmek istiyor.

Elementlerin Periyodik Tablosu

Besinler vs Elementler

Yukarıdaki yorumlarda farklı terimler kullanıldığını fark etmişsinizdir. Biri elementlerden, diğeri besinlerden bahsetmiştir. "Element", tek bir atom türünü tanımlayan özel bir kimyasal terimdir. Karbon bir elementtir ve alüminyum bir elementtir. Bilinen tüm elementler, yaklaşık 118'i gösteren Periyodik Tablo'da (yukarıya bakın) listelenmiştir. Bunlardan 94'ü doğal olarak bulunur ve geri kalanı laboratuvarda ve insan yapımıdır.çok dengesizdir.

Besin teriminin çeşitli anlamları vardır, ancak bitki büyümesi açısından genellikle bitkilerin kullandığı elementleri, mineralleri veya basit bileşikleri ifade eder. Çoğu durumda bunlar elementler veya element iyonlarıdır, ancak CO2 ve su gibi birkaçı basit bileşiklerdir. Tabii ki, bir su molekülü (H2O) sadece iki elementten oluşur, hidrojen ve oksijen. Bu yazının yararı için besin terimisadece temel besin maddelerine atıfta bulunur ve besin maddesi olarak da adlandırılabilecek çok çeşitli organik molekülleri içermez.

"Deniz suyunun şaşırtıcı 82 elemente sahip olduğu bilinmektedir (link yok, lütfen Google'da arayın)" ifadesi ile ilgili olarak - Google'da arattım. Standford Üniversitesi'ne göre (ref 2) deniz suyunda 42 element veya 47 mineral ve metal bulunmaktadır.

Temel Bitki Besinleri

Temel bitki besinleri havadan emilen karbon, oksijen ve hidrojeni içerir. Topraktan (veya su bitkileri söz konusu olduğunda sudan) elde edilen diğer temel besinler şunlardır:

  • makro besinler: azot (N), fosfor (P), potasyum (K), kalsiyum (Ca), kükürt (S), magnezyum (Mg)
  • mikro besinler (veya eser mineraller): bor (B), klor (Cl), manganez (Mn), demir (Fe), çinko (Zn), bakır (Cu), molibden (Mo), nikel (Ni). ve kobalt (Co)

Toplam 18. Silikon, nikel, klor ve kobaltın gerekli olup olmadığı konusunda hala tartışmalar var.

Bitkiler Hangi Besinleri Kullanır?

Bu soruyu az önce yanıtladığımızı düşünebilirsiniz, ancak bitkiler temel olmayan ek besinleri kullanabilirler. Bu, bitkilerin mevcutsa bunları kullanacağı, ancak diyetlerinde bunlara ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir. Bu besinlerden bazıları yalnızca belirli bitki türlerinde bulunur.

Yararlı besinler olarak da adlandırılan temel olmayan besinler arasında alüminyum (Al), silikon (Si), selenyum (Se), sodyum (Na), vanadyum (V) ve galyum (Ga) bulunur. (ref 1)

Silikon hücre duvarlarını güçlendirmek için kullanılır, bu da bitkileri kuraklığa daha dayanıklı hale getirir.

Sodyum belirli reaksiyonlarda potasyumun yerini alır, C4 bitkileri tarafından kullanılır ve ozmotik basıncı kontrol etmeye yardımcı olur.

Vanadyum yeşil algler tarafından kullanılır.

Bu da toplam yararlı besin maddesini 24'e çıkarmaktadır.

Bitkiler kadmiyum ve kurşun gibi diğer elementleri de emer. Bunlar bitkiye bir miktar fayda sağlayabilir ancak mevcut kanıtlar sağlamadığını göstermektedir.

Daha Fazla Elemanın Faydası

94 doğal element var ve bitkiler bunların 24'ünü kullanıyor. Geri kalan 70'inin bitkilere ne faydası var? Hiçbir faydası yok.

Bitkilerin daha fazla besin maddesinden fayda sağladığı efsanesi, insanların "daha fazlası daha iyidir" inancına dayanan pazarlamanın bir sonucudur. Eğer bazı besin maddeleri bitkiler için iyi ise, diğer besin maddeleri de önemli olabilir, ancak durum böyle değildir.

Çoğu bahçe toprağı bol miktarda mikro besin içerir. Toprak testi aksini söylemediği sürece, toprağınızda bunlardan yeterince olduğunu varsayın. Bitkilerin ihtiyaç duymadığı ekstra besinleri satın almak para ve kaynak israfıdır.

Referanslar:

  1. Topraktaki besin elementlerinin formları ve bitkilerdeki işlevleri; //eagri.tnau.ac.in/eagri50/SSAC122/lec05.pdf
  2. Deniz Suyunda Bulunan 40'tan Fazla Mineral ve Metal; //www.miningweekly.com/article/over-40-minerals-and-metals-contained-in-seawater-their-extraction-likely-to-increase-in-the-future-2016-04-01/rep_id:3650

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.