Ortanca Efsaneleri

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Ortancalar bahçe için çok popüler çalılardır, ancak internetteki ve kitaplardaki tüm ortanca efsanelerine kulak verirseniz yetiştirmeleri biraz zor olabilir. Bu blogda, daha yaygın ortanca efsanelerinden bazılarının ardındaki gerçeğe bakacağım. Gerçekleri öğrendikten sonra, ortancaların yetiştirilmesinin kolay olduğunu göreceksiniz.

Ortanca efsaneleri, mavi mi pembe mi?

Ortanca Efsaneleri

Burada sunulan efsanelerin bazıları tüm ortancalar için geçerlidir. Diğerleri ise sadece bir veya iki ortanca türü ile ilgilidir. Ortanca Tanımlama Bu da hangi türü yetiştirdiğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu bilgiyle donanmış olarak, aşağıdaki efsaneler daha anlamlı hale gelecektir.

Ortancanın Bol Suya İhtiyacı Var

Bu muhtemelen en yaygın ortanca efsanesidir ve ortanca adından kaynaklanır. Her zaman "biliyorsunuz, çok fazla suya ihtiyacı var - bu yüzden onlara hidra deniyor" gibi yorumlar görürsünüz.

Ortanca ismi Yunanca su anlamına gelen "hudro" ve kap anlamına gelen "angeion" kelimelerinden oluşur.

Bu 'su kabı' referansı muhtemelen tohum kapsülünün fincan şeklini ifade eder, su ihtiyacını değil. Aslında ortanca diğer çalılardan daha fazla suya ihtiyaç duymaz. H. macrphylla ve H. quercifolia daha fazla nemden hoşlanırlar ancak ıslak yetiştirilmeleri gerekmez.

Gübre Ortancanın Çiçek Açmasını Sağlayacak

Ekstra gübrenin bitkilerin çiçek açmasını sağlayacağı fikri bir efsanedir. Toprakta besin eksikliği yoksa, gübre eklemek bitkinin çiçek açmasını sağlamaz. Çiçek güçlendiriciler ve kemik unu da öyle.

Çok fazla gübre, özellikle de yüksek azotlu gübre, güzel yapraklara ancak az sayıda çiçeğe neden olabilir.

Ortancanızın neden çiçek açmadığını daha iyi anlamak için bu yazıya bir göz atın; Ortanca Neden Çiçek Açmaz?

Gübre Çiçeklerin Rengini Değiştirecek

Doğru değil. pH ile ilgili bir sonraki bölüme bakın.

pH Çiçek Rengini Değiştirir

Bu ifade çoğu ortanca için kesinlikle doğru değildir. Çoğu beyazdır, yaşlandıklarında yeşilimsi veya pembemsi renklere dönüşürler. H. macrophylla ve H. serrata Toprak koşullarına bağlı olarak mavi ya da pembe renk gösteren. H. paniculata ve H. arboescens pH'daki bir değişiklikle renk değiştirmeyecektir.

Mavi ve pembe arasındaki renk değişimi pH'daki bir değişiklik nedeniyle gerçekleşmez. Eğer alüminyum içermeyen bir toprağınız varsa, pH ne olursa olsun asla mavi çiçekleriniz olmaz. Çiçeği mavi yapan topraktaki alüminyumdur.

Peki neden bu kadar çok insan renk değişimine neden olmak için toprağın pH'ını değiştirmeyi öneriyor? Bunu daha iyi anlamak için pH değiştiğinde toprakta neler olduğuna bakmamız gerekiyor. Alkali koşullarda alüminyum molekülleri toprak tarafından sıkıca tutulur, böylece bitki kökleri tarafından kullanılamazlar. Sanki toprakta hiç alüminyum yokmuş ve çiçekler pembeymiş gibi (ref 3).

Topraktaki pH daha asidik hale geldikçe (5,5'in altında), alüminyum topraktan salınır ve bitkinin kullanımına sunulur. Bitki alüminyumu emer, çiçeklere taşır ve onları maviye dönüştürür. Çiçekleriniz mor görünüyorsa, bir miktar alüminyum alıyorlar, ancak pek çok insanın istediği gerçek mavi rengi yaratacak kadar değil.

Fazla fosfor alüminyumu da bağlayarak bitkiler için kullanılamaz hale getirecektir (ref 2).

Alüminyum İlavesi Mavi Çiçekler Yaratıyor

Bu kısmen doğru kısmen yanlıştır ve elbette sadece macrophylla türleri için geçerlidir.

Alkali olan topraklara alüminyum eklemek mavi çiçekler yapmayacaktır. Önceki bölümde tartışıldığı gibi alüminyum sadece toprak tarafından emilecek ve bitkiler bunu kullanamayacaktır.

Saksı karışımı gibi bazı topraklarda alüminyum eksikliği olabilir. Bu toprak asidik hale geldiğinde bile, toprağa alüminyum eklenmediği sürece mavi çiçekler elde edemezsiniz. Bu durumda ifade doğrudur.

Demir Eklemek Klorozu Önler

Kloroz yapraklarda ve damarlarda sararma olarak görülür. Bu demir eksikliğinden kaynaklanmaz. İnsanlar demir eksikliğinden bahsederken 'damarlar arası kloroz'dan bahsederler, burada damarlar arasındaki yaprak boşluklarında sararma görülür. Bu fotoğraftaki alt yapraklarda bu açıkça görülmektedir.

Alt yapraklarda damarlar arası kloroz gösteren meşe yaprağı ortanca, Robert Pavlis tarafından

Bu belirti demir eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi diğer besin eksikliklerinden de kaynaklanabilir. Hatta fosfat, manganez, bakır veya çinko gibi besin maddelerinin yüksek seviyelerinden de kaynaklanabilir. Alkali koşullarda demir, bitkiler tarafından kullanılamayan çözünmez bir forma dönüşür. Ortancalar demire daha kolay erişebilecekleri hafif asidik koşulları tercih ederler.

Eğer sorun diğer besin maddelerinin yüksek olması veya yüksek pH ise, toprağa demir eklemek ortancalarda damar arası klorozu engellemeyecektir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Bitkilerde Kloroz - Demir Eksikliği mi?

Toprağım pH 7.4 ile hafif alkali. Ortancalar ilkbaharda ve yaz başında yeşil yapraklara sahip olma eğilimindedir, ancak yaz ilerledikçe alt yapraklar damarlar arası kloroz göstermeye başlar. Bitkinin demir eksikliği olduğundan ve bunu eski yapraklardan yeni üst yapraklara taşıdığından şüpheleniyorum - bunu kesin olarak bilmiyorum, ancak planlar bazı besinleri bu şekilde taşıyor. Bu sorunla nasıl başa çıkabilirim?Hiçbir şey yapmıyorum. Bitkiler gayet iyi büyüyor ve çiçek açıyor. Neden var olmayan bir sorunu çözelim ki?

Ortanca Sertliği Yanıltıcıdır

Ortanca için dayanıklılık bölgeleri çok yanıltıcı olabilir. Neredeyse her zaman bitkinin dayanıklılığını gösterirler. Birçok H. macrophylla Sorun şu ki, kökler dayanıklıdır, ancak gövdeler ve tomurcuklar dayanıklı değildir. Bu bitki geçen yılki büyüme üzerinde çiçek açtığından ve kışın öldüğünden, bitkiler 5. bölgede neredeyse hiç çiçek açmaz.

Aynı durum meşe yapraklı ortanca için de geçerlidir. 5. bölgede oldukça dayanıklıdır ancak 5. bölgede nadiren çiçek açar.

Bu, paniculata ve arborescens türleri gibi yeni büyümede çiçek açan bitkiler için gerçekten bir sorun değildir, ancak eski ağaçta çiçek açan bir bitki satın alıyorsanız, tomurcuk dayanıklılığını kontrol edin - aksi takdirde çalıda asla çiçek göremeyebilirsiniz.

Hydrangea Macrophylla Mavi veya Pembe

Bu türün mor ve beyaz kültivarları da vardır. Mor şaşırtıcı değildir ancak beyaz olanlar daha az nadirdir.

İnsanlar sosyal medyada ortancalarının çiçek açması için yardım istediklerinde, ortancalarının mavi mi yoksa pembe mi olduğunu sormak yaygındır. Hayır cevabını verirlerse, ortancalarının macrophylla olmadığı varsayılır ve yanlış kültürel bilgiler verilir.

Beyaz çiçekler ortanca türünün belirlenmesinde yardımcı olmaz.

Bir ortancanın türünü belirlemeye çalışıyorsanız, şu adrese bir göz atın Ortanca Tanımlama Bu da çiçek rengi olmayan bir bitkinin kimliğinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Ortancaların Altına Çivi Gömerseniz Maviye Dönüşürler

İnsanlar, tıraş bıçakları, saç tokaları ve bakır paralar da dahil olmak üzere pek çok şeyin bir ortancayı maviye çevirebileceğini iddia ediyor. Herhangi bir çalışma şansına sahip olmak için, bu öğelerin alüminyumdan yapılmış olması veya en azından içinde önemli miktarda alüminyum bulunması gerekir. Çoğu çivi alüminyumdan değil çelikten yapılır.

İkinci olarak, alüminyumun toprağa karışması için maddenin yeterince hızlı korozyona uğraması gerekir. Alüminyum çok kararlıdır ve yavaş korozyona uğrar. Alüminyum çiviler çoğunlukla korozyona uğramadıkları için vardır.

Bakır garip bir seçim gibi görünüyor, ancak burada sağlam bir kimya var. Bakır hidroksil iyonlarıyla bağlanarak toprak pH'ını düşürür ve böylece alüminyumu serbest bırakır. Sorun şu ki bakır çok kararlıdır ve çok yavaş aşınır. Bakır pennies toprak pH'ını değiştirmez.

Alüminyum sülfat kullanmak daha iyidir. Sülfat toprağı asitlendirir ve eklenen alüminyum toprakta yeterli alüminyum olmasını sağlar. Şahsen ben alüminyum sülfat kullanmazdım çünkü alüminyum birçok bitki için toksiktir.

Ortancalar Her Yıl Sert Budama Gerektirir

Makrofillalar, mevcut yılların odununun hafif budanmasıyla iyi çiçek açacaktır - sert budama gerekli değildir.

Ortanca konusunda uzman olan Michael A. Dirr'e (ref 2) göre, macrophylla tüm gövde boyunca çiçek tomurcukları üretir. Normalde sadece apikal tomurcuklar, gövdenin ucundakiler çiçeğe dönüşür. Ancak gövdeleri geriye doğru keserseniz, kesilen yere yakın kalan tomurcuklar çiçeklenir. Aslında, onları ilkbaharda yere kadar kesseniz bile, yine de çiçeklenirler, ancak yere çok yakın olurlar.

Meşe yapraklı ortanca yere kadar budanırsa çiçek açmayabilir.

Diğer ortanca türlerinin budanmasına hiç gerek yoktur. Budama yapılmazsa her yıl daha uzun olurlar. Alternatif olarak, yere kadar bile olsa size uygun herhangi bir yükseklikte budayabilirsiniz.

Hiçbir ortanca sert budamaya ihtiyaç duymaz - bu bir ortanca efsanesidir.

Ortancalar Saksıda Yetişmez

Bu doğru değildir. Aslında saksıda oldukça iyi büyürler, ancak bu tür bir kültür daha küçük çeşitler için daha uygundur.

Güneş veya Gölge - Hangisi en iyisi?

Ortancaların ne kadar güneşe veya gölgeye ihtiyaç duyduğuna dair pek çok tavsiye var gibi görünüyor. Bu tavsiyelerle ilgili sorun, nadiren ortanca türünü ve iklimi içermesidir. Bunların her ikisi de belirtilmediği sürece tavsiye şüphelidir. Topraktaki nem miktarı da önemlidir.

Aşağıda genel bir kılavuz yer almaktadır.

ABD'nin 6 veya daha soğuk iklim bölgelerinde:

  • Yeterli neme sahip olmaları koşuluyla tüm ortancalar tam güneş alabilir.

ABD'nin 7. ve daha sıcak iklim bölgelerinde:

  • Aşağıdakiler için biraz gölge sağlanmalıdır H. macrophylla , H. serrata ve H. quercifolia . H. quercifolia tam gölgede daha iyi olur. H. arborescens Sıcak iklimlerde tam güneş alabilir ama muhtemelen biraz gölge ile en iyisini yapar. H. paniculata kuru olsa bile tam güneş alabilir.

Çiçeklenme Zamanları Doğru Değil

Pek çok kaynakta belirli bir çeşit için çiçeklenme zamanı verilecektir. Bu bilgilerle ilgili sorun, çiçeklenme zamanının iklim bölgelerine bağlı olarak değişmesidir.

Örneğin, Michael Dirr (ref 2) aşağıdaki çiçeklenme zamanlarını vermektedir H. quercifolia.

  • Thomasville, Georgia - Nisan sonu
  • Athens, Georgia (Thomasville'in 200 mil kuzeyinde) - Mayıs ortası
  • Chicago, Illinois - Haziran sonu

Ayrıca bir fidanlıktaki bitkilerin çiçeklenme zamanlarına da güvenemezsiniz, çünkü yetiştirildikleri iklime göre çiçeklenirler. Özellikle kuzeyde, birçok bitki daha güneyde yetiştirilir.

Tek Düğümlü Kesim Çalışması

Ortancaların, özellikle de macrophylla'nın çoğaltılması için standart öneri, çift boğumlu çeliklerin kullanılmasıdır. Bu işe yarasa da, gerekli değildir.

Ortanca çelikleri hem düğümlerde hem de düğümler arasında köklenir. Tek bir düğüm iyi sonuç verir. Ortanca bölünmüş düğüm çelikleriyle bile çoğaltılabilir. Bunlar, gövde boyunca dikey olarak bölünen tek düğüm çelikleridir, böylece her yarı bir uykuda tomurcuk içerir. Bu yöntem aynı malzemeden iki kat daha fazla çelik üretir.

Annabelle ve PG Karmaşası

Annabelle, en popüler arborescens türlerinden birinin çeşit adıdır. Uzun zamandır piyasada ve birçok bahçede bulunur.

PG, aşağıdakilerin ortak adıdır Hydrangea paniculata 'grandiflora'. PG, paniculata ve grandiflora'nın baş harfleridir. Bu da uzun zamandır piyasada ve çok popüler.

Yıllar geçtikçe bu bitkiler o kadar popüler hale geldi ki, isimleri ortanca türünü tanımlamak için kullanılıyor. Yani Annabelle herhangi bir arborescens ortanca için ve PG herhangi bir paniculata türü için kullanılıyor. Bu büyük bir sorun gibi görünmüyor, ancak her türlü yanlış etiketlenmiş bitkiye yol açıyor. Beyaz bir paniculata'sı olan herkes üzerine PG adını yapıştırır. Bir PG satın aldığınızda, ne olduğunuz hakkında hiçbir fikriniz yoktur.Satın alıyorum.

Annabelle ve PG isimleri sadece doğru çeşit için kullanılmalıdır.

Daha Fazla Ortanca Efsanesi

Bildiğiniz başka ortanca efsaneleri varsa lütfen aşağıdaki yorumlara ekleyin. Onları doğrulayabilirsem bu yazıya ekleyeceğim.

Ortancalar Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Ortancaları daha iyi anlamak için bu diğer yazılara bir göz atın.

Ortanca Tanımlama - Çiçekleri görmeden ortanca türünü nasıl belirleyeceğinizi öğrenin.

Ortanca Neden Çiçek Açmaz? - ortancanızın neden çiçek açmadığını anlayın.

Referanslar:

  1. Ortancalarım Neden Çiçek Açmıyor?; //www.ces.ncsu.edu/fletcher/staff/rbir/hynonflower.html
  2. 'Amerikan Bahçeleri için Ortancalar', Michael A. Dirr tarafından
  3. Ortanca Renklerinin Kimyası; //www.americanscientist.org/issues/pub/2014/6/curious-chemistry-guides-hydrangea-colors/1

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.