Ay'a Göre Dikim İşe Yarıyor mu?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Ay'ın bitkilerin büyümesini etkilediği fikri birçok insan tarafından inanılan eski bir fikirdir. Britanya'daki Keltlerden Yeni Zelanda'daki Maorilere kadar uzanan eski toplumların folklorunda bulunabilir. Romalı tarihçi Yaşlı Plinius Doğa Tarihi Kitap 18, ayın evrelerine göre ekim konusunda pek çok tavsiyede bulunur. Günümüzde bu hala kırsal bir gelenektir ve çoğu ülkede ay bahçeciliği takvimleri satın alabilirsiniz.

Ay uzmanları, daha ağır olacağı için pazar için dolunayda meyve toplamanızı ve meyve daha iyi saklandığı için kişisel tüketim için yeni ayda toplamanızı önerir. Tohumlar da ayın doğru evresinde ekildiğinde daha hızlı çimlenir.

Geçtiğimiz günlerde bir Facebook grubunda bir fotoğraf paylaşıldı. Ay'a Göre Dikim takvim satışta. insanların hala böyle şeylere inanmasına şaşırdığımla ilgili bir yorum yaptım. bu büyük bir hataydı. düzinelerce insan beni inançlı olmadığım için hadım etti. büyükannemin inandığı şey hakkında aşağılayıcı bir şey söylemeye nasıl cüret edebilirim. bir kişi bile beni savunmaya gelmedi. ay evrelerine göre ekim inancı hala çok yaygın.

Ay evrelerine göre ekim

Ay'a Göre Dikim - Biyolojik Saat

İnsanlar da dahil olmak üzere memeliler, fizyoloji, biyokimya ve moleküler olaylar üzerindeki sirkadiyen ritimleri kontrol eden biyolojik saat adı verilen bir iç zamanlama mekanizmasına sahiptir. Zaman dilimleri arasında uçtuğumuzda sistemimizin ne kadar berbat hale geldiğini hepimiz biliyoruz.

Işığa bu kadar bağımlı olan bitkilerin de böyle bir sisteme sahip olduğunu düşünmek küçük bir mantık sıçramasıdır ve aslında öyledir. Ancak sistemleri haricidir ve çevre tarafından kontrol edilir. Bitkilerin hayvanlar gibi davrandığını düşünmek yanlıştır. Bizim gibi 24 saatlik dahili bir saatleri yoktur. 22 Aralık'ta güncellendi, Chuck Chapman'ın bir yorumu sayesinde.iç sirkadiyen ritim (ref 7).

Biyolojik bir saate sahip olmaları, ay ışığındaki değişikliklerin bitkiler üzerinde bir etkisi olduğunun kanıtı değildir.

Kısa bir süre önce Guelph Ontario'daki Organik Konferansı ziyaret ettim ve bazı Ay Takvimi Kitapları "2 Haziran'da fasulye ekin, ancak 11:30'dan sonra bahçe yapmayın. Birleşik Krallık ve İrlanda'da bir hafta ekleyin" diyordu.

Yani çoğunlukla 8. bölge olan İngiltere'de, benim 5. bölge bahçemdekinden bir hafta sonra fasulye ekmelisiniz! Ve uyumasanız iyi olur, yoksa zamanınız tükenir.

Ay'a Göre Dikim - Yerçekimi Çekimi

Issac Newton'un yerçekimi yasaları, okyanuslardaki suyun ayın yerçekimi tarafından çekilmesi nedeniyle gelgitlerin var olduğunu açıklar. Hem ay hem de güneş dünyayı çeker, ancak ay çok daha yakın olduğu için çok daha büyük olan güneşten daha büyük bir etkiye sahiptir. Okyanuslarımız en çok ay ve güneş dünyanın karşıt taraflarından çekildiğinde veya aynı taraftan çekildiklerinde etkilenir ve sonuçtadaha yüksek gelgitler.

Ay okyanustaki suyu çekerek gelgitlere neden olabiliyorsa, elbette bitkilerdeki ve topraktaki suyu da etkiler. Yeni ve dolunayda toprağın yüzeyine daha fazla su çekildiği ve bunun çimlenme sürecini hızlandırdığı iddia edilmektedir. Bu ifadeyi çevrimiçi olarak buldum, "en iyi ay evresini ve burcunu bir araya getiren bir ay bahçıvanlık takvimi elde etmenize yardımcı olacaktır.optimum sonuçlar" iddiasında bulunan web sitesinin aynı zamanda ay takvimi satıyor olması şaşırtıcı değildir.

Dünyaya geri dönelim ve gerçeklere bakalım. Ay kesinlikle okyanus gelgitlerini etkiler ve dalgalar üretir. Ayrıca dünyadaki diğer her şeyi de etkiler, ancak bu büyük bir ama, çoğu şey üzerindeki etkisi o kadar küçüktür ki onu göremeyiz ve çoğu durumda ölçemeyiz bile. Küçük göllerdeki gelgitleri görmüyoruz çünkü gelen nehirlerden gelen rüzgar ve akıntılar çok daha büyük bir etkiye sahiptir (ref 1).Yeryüzündeki en büyük göllerden biri olan Büyük Göller'de gelgitler en fazla 2 inç yüksekliğindedir.

Ayın farklı evrelerinde topraktaki su seviyesinin yükseldiğine ya da ay veya güneşin bitkilerin içindeki su seviyesini etkilediğine dair hiçbir bilimsel kanıt bulamadım.

Talep Edilen Araştırma

İnternetteki pek çok materyal, Northwestern Üniversitesi'nden Dr. Frank Brown'ın 10 yıllık bir çalışmasına atıfta bulunuyor. Brown, laboratuvar çalışmalarında bitkilerin dolunayda daha fazla su emdiğini tespit etti.

Bu çalışmaya atıfta bulunan bir düzine ya da daha fazla siteden hiçbiri referans vermedi. Bunu daha önce başka konularda da görmüştüm. İnsanlar, çalışmaya hiç bakmadan inançlarını doğrulamak için bilimsel çalışmalardan alıntı yapmayı severler. Dr. Brown ayın hayvanlar üzerindeki etkisini inceledi, bu nedenle bitki çalışması var olabilir. Bulursanız bana bildirin.

Bilimsel literatürde yapılan bir incelemede şöyle denmektedir: "Bitki bilimi ile ilgili ders kitaplarında veya hakemli dergi makalelerinde Ay'a bağlı tarımsal uygulamaları haklı çıkaracak şekilde Ay'ın evreleri ile bitki fizyolojisi arasında herhangi bir ilişki olduğuna dair güvenilir, bilimsel temelli kanıt bulunmadığını tespit ettik. Fizik alanından elde edilen kanıtlar da Ay ile bitki fizyolojisi arasında nedensel bir ilişkiyi desteklememektedir.Bu nedenle, ayın evrelerine bağlı popüler tarım uygulamalarının hiçbir bilimsel dayanağı yoktur."

Biyodinamik Tarım

"Biyodinamik tarımda tüm çiftlik, çevredeki arazi, azalan ve ağaran ayların etkileri, hatta yıldızların konumları bile toprak sağlığı ve mahsulün canlılığının ayrılmaz bir parçası olarak görülür." (ref 2)

Ay ve yıldızların toprak sağlığını nasıl etkilediğini açıklamaya hiç devam etmediler.

Farklı Ay Sistemleri

Birçok insan ayın evrelerine göre bahçecilik yapıldığına inansa da, aslında üç farklı inanç sistemi olduğu pek bilinmez.

Ay Evreleri

Jackie French bunu iyi açıklıyor (ref 3): "Bitki büyümesinin Ay'ın ışığındaki artış veya azalışı takip etmesi beklenir. Bu nedenle, ağda (artan) evresinde ekin eker veya üzüm toplarsınız ve azalan evresinde ekinleri hasat eder veya kereste kesersiniz. Bir iyileştirme, bezelye gibi verimi toprak üstünde olan ekinleri ağda evresinde ektiğinizi söyler.ve havuç gibi azalan evrede verimi toprağın altında kalan ürünler. Arıtmanın orijinal görüşle nasıl çeliştiğine dikkat edin. Başka çelişkili görüşler de var. Böylece biri tohumları Yeni Ay'dan hemen önce ekmeniz gerektiğini, böylece tohumların filizleneceğini ve ağda evresinde büyümeye başlayacağını söylerken, daha yaygın olan başka bir görüş tohumları Dolunay'dan hemen önce ekmeniz gerektiğini söylüyor.doğru olabilir."

Ay Evreleri ve Burçlar

Ay burçlardan geçtiği için, burçların da bitkileri etkilediği sonucuna varmak doğaldır. Bu inanç daha ince ayarlıdır ve ekim ve hasat için doğru zamana karar vermek için her iki sistemi de dikkate alır.

Sidereal ve Tropikal Ay Burçları

Bu sistemde sidereal ay işaretlerinin tropikal ay işaretlerinden daha önemli olduğuna inanılır - her ne iseler?

Hangi Sistem Doğru?

Bence tüm bu hikayenin en büyük sorunlarından biri de bu. Birbirine rakip üç inancınız olduğunda ve inananlar bile hangisinin doğru olduğu konusunda anlaşamadığında, bunlardan herhangi birinin geçerli olup olmadığını gerçekten merak ediyorsunuz. Bunlardan biri gerçekten işe yarasaydı, birisi bunun diğer ikisinden daha iyi çalıştığını gösteremez miydi?

Radyo 4'teki Bahçıvanların Soru Zamanı programının eski başkanı Profesör Stefan Buczacki, "Bu saçmalık" diyor. "İçinde ciddi bir şey varsa, neden yüzyıllar boyunca her bahçıvan veya daha da önemlisi her bahçecilik uzmanı bu özdeyişleri takip etmedi? Neden aya göre ekim yapan insanlar gösterilerde tüm ödülleri kazanmıyor veya tüm yeniçeşitleri?"

Ay Işığı Bitkileri Etkiler

Ay ışığının bitkileri etkilediğine dair bilimsel kanıtlar vardır. Ekstra ışık bitkileri doğrudan etkileyebilir ve bitkilerle beslenen böcekler de etkilenir. Ancak bu etkiler ayın evreleriyle, ayla bahçe yapan insanların iddia ettiği gibi ilişkili değildir.

Ay döngüleri, beslenmek için ay ışığına bağımlı olan bazı otçul böcekler de dahil olmak üzere bazı türleri etkiler. Dolunay sırasında, bu tür böcekler daha yoğun beslenir ve etkilenen bitki popülasyonları dokularının sindirilebilirliğini değiştirerek misilleme yapar.

Fotosentez için ay ışığını kullanan tek bitki, normalde bahçelerde bulunmayan belirli fitoplankton türleridir. (ref 4)

Dolunay Sırasında Don Olasılığı Daha mı Yüksektir?

Bahçe Mitleri - Kitap 1, Robert Pavlis tarafından

Bu uzun zamandır inandığım bir efsane. Kitabımda daha ayrıntılı olarak tartışıyorum Bahçe Mitleri Ama sonuç olarak dolunay ile don arasında bir ilişki yoktur.

Dolunay ve Delilik

Ama dolunay sırasında insanların daha mantıksız davrandığı, daha fazla cinayet işlediği ve hastanelerin acil servislerine daha fazla başvurduğu doğru olmalı değil mi? Hayır, bu da doğru değil.

Ayın evrelerinin doğumlar, kalp krizleri, ölümler, intiharlar, şiddet, psikiyatri hastanelerine yatışlar ve epileptik nöbetler gibi olayları etkilediği fikrine hiçbir destek yoktur (ref 5).

İnsanoğlu ay hakkında pek çok çılgın teori üretmiştir ve hiçbiri doğru değildir, kurt adamlar bile.

Dolunay Hakkında Rasyonel Düşünme

İnançsızlar son don tarihini yansıtan takvim tarihlerine göre ekim yaparlar. Benim bölgemde son don tarihi her zaman 24 Mayıs civarındaydı. Küresel ısınma bunu değiştirdi ama ben ayın evrelerinin bu tarihle ne kadar ilişkili olduğunu görmek istedim.

2000-2020 yılları arasındaki her yıl için 24 Mayıs'a en yakın dolunay tarihini aldım (ref 6). En erken 13 Mayıs ve en geç 9 Haziran. Bu neredeyse 4 haftalık bir varyasyon. Mevcut düzensiz hava koşullarında bile son don tarihi bu kadar değişmiyor.

Ayın evrelerine göre ekim yapmak, bazı yıllarda sıcak büyüyen ürünlerin kesinlikle ölmesine neden olacaktır.

Peki ya diğer ekim bölgeleri? Ayın evresinin bahçemde ekim yapmak için mükemmel olduğunu varsayalım. 2 bölge daha sıcak veya 2 bölge daha soğuk olan bahçelerde dolunay tam olarak aynı günde olacak. Tüm bu bölgelerde hava durumunun ve son don tarihinin aynı olacağını düşünmek mantıklı mı?

Bu, mantıklı olmayan efsanelerden biridir.

O halde neden bu kadar çok insan ayın evrelerine göre ekim yapmaya inanıyor?

Eskiden dolunayda donma olasılığının daha yüksek olduğuna inanırdım, ancak verileri görür görmez inancımın yanlış olduğu ortaya çıktı. Artık buna inanmıyorum. Dünya gerçeklere inanmaya başlasa harika olmaz mıydı? Çoğu anlaşmazlık ve çatışma sona ererdi.

Referanslar:

  1. Okyanuslar dışında nehir ve göllerde neden gelgit olmaz; //www.theguardian.com/notesandqueries/query/0,,-199833,00.html
  2. Biyodinamik; //foodism.com/2017/05/09/biodynamics/
  3. Ay Tarafından Dikim; //www.undeceivingourselves.org/S-plan.htm
  4. Ay Işığı Fotosentezi; //www.thenakedscientists.com/articles/questions/moonlight-photosynthesis
  5. Bu Sadece Bir Aşama: Süper Ay Sizi Çıldırtmayacak: //www.livescience.com/7899-moon-myths-truth-lunar-effects.html
  6. Dolunay Tarihleri; //home.hiwaay.net/~krcool/Astro/moon/fullmoon.htm
  7. Bitki Sirkadiyen Ritimleri: //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1425852/

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.