Balık Gübresi Komposttan Daha mı İyi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Balık gübresi hem ev bitkileri hem de bahçe için önerilen yaygın bir organik gübredir. Güçlü bir takipçi kitlesine sahiptir ve savunucuları diğer tüm gübre türlerinden daha iyi olduğunu düşünmektedir, ancak en yaygın organik gübre olan kompost karşısında gerçekte ne durumdadır?

Balık gübresi - övgüler doğru mu, yoksa biraz şüpheli mi?

Kompost vs Balık Gübresi, Garden Fundamentals tarafından

Organik Gübrenin Faydaları

Organik gübre kullanmak için dört temel neden vardır.

  • Sürdürülebilir ve çevre dostu
  • Besin maddelerini yavaş salınan bir formda sağlayın
  • Mikropları Besleyin
  • Toprak İyileştirme

Kompost ve balık gübresi bu faydaları sağlama konusunda nasıl karşılaştırılabilir?

Sürdürülebilir ve Çevre Dostu

Kompost, çoğu atık organik maddeden yapıldığı için bu kategoride oldukça yüksek bir orana sahiptir. Kompostlama işlemi sırasında CO2 salınımı ile ilgili bazı endişeler var ve bu endişeyi Kompostlama İklim Değişikliğine Katkıda Bulunur mu? ?

Balık bağırsaklarının gübre yapımında kullanılması da atık bir ürünün iyi bir şekilde kullanılmasıdır. Birkaç şirket sazan gibi istilacı türleri toplayarak bunlardan gübre yapmaktadır - bu da çevre dostudur.

Ne yazık ki bazı balık gübreleri, işe yaramaz bir türü kullanma kisvesi altında özellikle bu amaç için yakalanan canlı balıklardan yapılmaktadır. Gerçek şu ki, bu sözde 'işe yaramaz balıklar' daha büyük balıklar için önemli bir besin kaynağıdır ve bu besin kaynağının azaldığını görmeye başlıyoruz. Canlı balık yakalama ve bunları gübre yapmak için kullanma uygulaması çevre dostu olmaktan başka bir şey değildir.

Besin Maddeleri Sağlayın

Gübre kullanmanın ana nedenlerinden biri bitkiler için besin sağlamaktır ve bunlar hızlı veya yavaş salınımlı olarak sağlanabilir. Genellikle organik gübreden besinlerin yavaş salınımıyla ilgili ifadeler görüyorum, ancak bu her zaman doğru değildir. Organik maddenin kaynağı kritik öneme sahiptir.

Kompost yavaş salınan bir besin kaynağıdır ve ortalama olarak tüm besinlerin toprağa salınması yaklaşık 5 yıl sürer.

Balık gübresi genellikle balık emülsiyonundan yapılır ve yıllar değil, birkaç hafta içinde ayrışır.

Sebze tarlası veya ev bitkileri gibi hızlı beslenmeye ihtiyaç duyan bitkileri besliyorsanız, balık gübresi komposttan daha iyi bir kısa vadeli seçenek olacaktır, ancak sentetik gübre daha da hızlı bir besleme sağlar.

Peyzaj alanları, meyve ağaçları ve meyve çalıları için hızlı yemlemenin çok az faydası vardır ve kompost daha iyi bir seçenektir.

Çoğu organik gübrede bir miktar serbest besin iyonu hemen mevcuttur ve hem kompost hem de balık gübresi için bu, toplam besin maddelerinin yaklaşık %3-10'udur.

Besin Maddelerinin Maliyeti

Genellikle bitki büyümesini sınırlayan besin maddesi azottur ve azotun maliyeti çeşitli gübre türleri arasında büyük farklılıklar gösterir.

Sentetik gübre, hem gerçek maliyet açısından hem de diğer gübre türlerine göre daha az hacme sahip olduğu için taşıma maliyetleri açısından açık ara en ucuz gübredir.

Kompost oldukça ucuzdur, ancak hacimli olduğu için daha yüksek bir taşıma maliyeti vardır.

Balık gübresi en pahalı azot kaynağıdır. Çoğu kişinin çok pahalı olduğunu düşündüğü kan unu azotundan dört kat daha yüksektir. Balık gübresinin büyük bir kısmı sudur, bu da kullanımı ağırlaştırır.

Balık gübresi azotu, kompost azotundan 20 kat daha maliyetlidir.

Toprak İyileştirme

Organik gübrenin gerçek değeri, toprağı iyileştirme yeteneğidir. Mikrop biyolojisini artırır, sıkışmayı azaltır, agregasyonu artırır ve toprakta daha fazla nem tutar. Doğru organik gübre türü ayrıca besin maddelerini tutar ve topraktaki hareketlerini yavaşlatır - şelatlama etkisi. Tüm bunlar daha iyi bitki büyümesine katkıda bulunur.

Hem besinlerin hem de şeker ve diğer karbonhidratlar gibi enerji kaynaklarının varlığı nedeniyle mikrop büyümesi ve aktivitesi artar. Bu aktivite daha sonra sıkışmanın iyileşmesine ve agregasyonun artmasına yol açarak köklerin ve havanın toprağa girmesini kolaylaştırır. Eklenen organik madde daha fazla nem ve besin tutarak bunları hem bitkiler hem de mikroplar için kullanılabilir hale getirir.

Hem kompost hem de balık gübresinin toprağa kattığı besin miktarı hemen hemen aynıdır. Tüm gübreler besin kattığından, herhangi bir organik gübrenin kalitesi çoğunlukla toprağa ne kadar organik madde kattığına göre belirlenir.

Kuru ağırlık bazında, hem kompost hem de balık gübresi yaklaşık aynı miktarda organik maddeye sahiptir, %70-80. Balık gübresinin çok daha az organik maddeye sahip olduğu ıslak bazda ise tablo oldukça farklıdır.

Bazı balık gübreleri berrak bir sıvıdır, bu durumda katı organik madde eklemez. Esasen sıvı bir sentetik gübre ile aynıdır.

Diğer markalar bulamaçtan oluşur; 50/50 oranında su ve katı organik madde karışımı.

Bir pint Neptune balık gübresi (NPK 2-4-1) 510 gm içerir. Bulamaç olduğunu varsayarsak, 255 gm su ve 255 gm organik madde içerir. Bu konsantre 18 galon gübre yapar. İlginç bir şekilde, talimatlar size bahçeyi gübrelemek için ne kadar kullanacağınızı söylemiyor, bu da onu doğru kullanmayı neredeyse imkansız hale getiriyor.

Diyelim ki toprağın her metrekaresine (1,2 metrekare) 1 galon eklediniz. Dolayısıyla metrekare başına 14 gm organik madde eklersiniz, yani 14 ataç ağırlığında.

Kompost oldukça değişkenlik gösterir ancak ortalama değerler bize %28 su içeriğiyle 540 Kg/metreküp yoğunluk verir. Bir inç veya 2,5 cm kalınlığa kadar yayıldığını varsayalım. Her metrekareye 540/40 = 13,5 Kg kompost düşer. Bunun üçte biri sudur, bu nedenle eklenen kuru ağırlık 9,7 Kg veya 9.700 gm'dır.

Kompost, balık gübresinden 700 kat daha fazla katı organik madde ekler.

Üreticilerin size söylediklerinin aksine, bu hesaplama balık gübresinin toprağı iyileştirmek için neden çok az şey yaptığını çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Balık Gübresi Balık Değildir

Balıklar bitkileri gübrelemenin geleneksel bir yolu olmuştur ve balıkları toprağa gömmekle ilgili birçok yorum görüyorum.

Balık gübresinden bahsederken, bunun bütün balık veya hatta balık bağırsağı kullanmakla karşılaştırılamayacağının farkına varmak önemlidir.

Balık gübresi yapma süreci balık yağının çıkarılmasıyla başlar. Bunu bir tür sindirim işlemi ve balık unu yapmak için kullanılan mümkün olduğunca çok katı maddenin çıkarılması izler. Kalan sıvı, işlemden sonra kalan az miktarda iyiliği konsantre etmek için kaynatılır. Bu daha sonra balık gübresi olarak satılır.

Gübre yapılmadan önce balığın çoğu çıkarılır. Bu, iyi bir güveç yapıp servis etmeden önce tüm sebzeleri ve eti çıkarmaya benzer.

Üç Gübre Sınıfı

Artık 3 sınıf gübre düşünmenin zamanı geldi; sentetik, organik katı ve organik sıvı.

Sentetik gübre hızlı bir besleme için besin ekler, ancak toprağı iyileştirmek için çok az şey yapar.

Organik katı gübre geleneksel kompost ve gübredir. Hacimlidir, düşük besin seviyelerine sahiptir ve toprağı uzun süre besleyen çok sayıda organik madde içerir. Bu malzemenin gerçek değeri toprak kalitesini ve mikrop biyolojisini iyileştirmeye olan katkısıdır.

Üçüncü gübre sınıfı olan organik sıvı gübre giderek daha popüler hale geliyor ve balık gübresi, deniz yosunu özü, yosun mayası ve kompost çayı gibi ürünleri içeriyor.

Bu ürünler organiktir, ancak neredeyse hiç organik madde içermezler. Çok fazla organik maddeyi suda çözemezsiniz. Bu ürünlerle ilgili sorun, üreticilerin katı organik gübrenin geçerli faydalarına benzer iddialarda bulunması ve insanların bunlara inanmasıdır. Hacimli organik madde olmadan, bu ürünler toprağı iyileştirmek için neredeyse hiçbir şey yapmaz.

Bu ürünlerin çoğu aynı zamanda hızla çürür, yani katı organik gübrenin sağladığı uzun vadeli besleme faydasını sağlamazlar. Neptune's Harvest, balık gübresini bahçenize iki haftada bir eklemenizi önerir. Öte yandan, kompostu ilkbaharda eklersiniz ve bahçeyi bir yıl veya daha uzun süre besler.

Balık gübresinde yanlış bir şey yoktur. Sentetik gübrede bulunanla aynı olan düşük düzeyde besin sağlarlar, ancak çok daha yüksek bir maliyetle. Diğer faydaları sürdürülebilirlik ve çevre dostu nitelikleridir ve bu, ürünlerin okyanusta yakalanan yerli balıklardan yapılmaması koşuluyla kullanımlarını haklı çıkarmak için yeterli olabilir.

Balık gübresi sentetik gübreden daha sürdürülebilir veya çevre dostu mu? Yoksa bu sadece insanların organik etiketli olduğu için inandığı bir şey mi?

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.