Çok Fazla Kompost - Bahçenizi Zehirliyor mu?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Çok fazla kompostunuz olabilir mi? Kompost bahçeniz için en iyi şeydir - eğer okuduklarınıza inanıyorsanız, nasıl çok fazla kompostunuz olabilir? Gerçek şu ki, çok fazla kompost, özellikle de gübre kompostu, toprağınız ve bitkileriniz için zararlıdır.

Çok Fazla Kompost - Bahçenizi Zehirliyor mu

Kompost NPK

Kompost kısmen ayrışmış organik maddedir. Bu konuda daha ayrıntılı bir tartışma için Kompostlamanın Faydaları .

Kompostun faydalarından biri de toprağa besin katmasıdır. Besin miktarı, nasıl yapıldığına ve girdi bileşenlerinin ne olduğuna bağlıdır. Çoğunlukla bitki materyalinden yapılan ev yapımı kompostun NPK sayısı 3-0,5-1,5 (ref 1) ve ticari gübre kompostunun NPK değeri yaklaşık 1-1-1'dir. Gübreye dayalı kompost, daha yüksek bir nispi fosfor miktarına sahip olma eğilimindedir.

Bitkiler Tarafından Emilen Besinler

Bir bitkinin neye ihtiyacı vardır?

Rakamlar bitki türüne göre değişecektir, ancak tarımsal ürünler için değerler mısır için 6.6-1-6.6 (ref 2) ve genel ürünler için 7-1-5 (ref 3) olarak bildirilmektedir. Basitlik açısından değeri 7-1-6 olarak kabul edeceğim.

Gördüğünüz gibi bitkiler fosfordan (ortadaki sayı) çok daha fazla nitrojene ihtiyaç duyar, yaklaşık yedi kat daha fazla.

Çok Fazla Kompost

Çoğu referansın tavsiyesine uyduğunuzu ve her yıl bahçenize bir miktar kompost eklediğinizi varsayalım. Çoğunlukla bitki materyallerinden yapılan kendi kompostunuzu kullanırsanız, azot seviyesi fosforun yaklaşık 7 katı olacaktır, ki bu da bitkilerinizin istediği şeydir.

Ancak, kompostunuz gübreden yapılmışsa veya gübre bazlı ticari kompost kullanıyorsanız, azotun fosfora oranı 1:1'e daha yakındır. Bu durumda, azotun tamamı bitkiler tarafından kullanıldıktan sonra, fosforun çoğu hala toprakta kalır.

Doğru azot seviyesinde gübre bazlı kompost eklemenin aşırı fosfor seviyelerine yol açacağını kolayca görebilirsiniz. Bu kompost bahçenizi gübrelemek için iyi bir seçim gibi görünmüyor, ancak hikaye bundan daha da kötü!

Toprakta Azot ve Fosfor

Topraktaki azot ve fosfora ne olur?

Azot toprakta oldukça hızlı hareket eder ve yağmurla kolayca yıkanabilir. Azot ayrıca N2 ve N2O'ya dönüştürülebilir, her ikisi de havaya kaçan gazlardır. Bitkiler tarafından kullanılmayan fazla azot, topraktaki büyüyen tabakayı kolayca terk eder.

Öte yandan fosfor toprakta yılda bir ya da iki inçlik bir hızla çok yavaş hareket eder. Kolayca yıkanmaz ya da kaçan gazlara dönüşmez. Fazla fosfor toprakta birikir ve çoğunlukla olduğu yerde kalır.

Azot ve fosforun toprakta farklı şekillerde hareket etmesi nedeniyle, bitki bazlı kompost bile fosfor birikimine neden olacaktır. Bu her yıl yapılırsa, toksik seviyelere ulaşana kadar topraktaki fosfor seviyeleri sürekli olarak artar.

Yüksek Fosfor Düzeyleri ile İlgili Sorun

Fosfor seviyeleri çok yükselirse ne olur?

Yüksek fosfor seviyeleri bitkilerin manganez ve demiri almasını zorlaştırarak bitkide bu besinlerin eksikliğine neden olur. Bu durum yapraklarda damarlar arası kloroz olarak kendini gösterir. Bazı insanlar bu sorunu toprağa daha fazla demir ekleyerek çözmeye çalışır, ancak sorun topraktaki çok fazla fosfordan kaynaklanıyorsa, toprağın ihtiyaç duyduğu son şey daha fazla demirdir.

Yüksek fosfor seviyeleri, peyzaj bitkileri için çok önemli olan mikorizal mantarlar için de toksiktir. Fosfor ve suyun yanı sıra bitkiye diğer besinleri de sağlarlar. Mikorizal mantarlar olmadan, bitkilerin daha büyük kök sistemleri oluşturmak için daha fazla enerji harcaması gerekir. Bu durumda büyüme, çiçeklenme ve meyve verme için daha az enerji kullanılabilir.

Çok Fazla Kompostunuz Olabilir

Kompost iyi bir besin kaynağıdır ve toprak yapısını oluşturur - her ikisi de bitkiler için iyidir. Ancak çok fazla kompost bir sorun olabilir. Bu, bitki bazlı ve gübre bazlı kompost için doğrudur, ancak gübre bazlı kompost için daha kötüdür.

Yukarıdaki resim, yükseltilmiş bir yatak için ticari bir toprak laboratuvarından alınan sonuçtur. Bu, son zamanlarda da dahil olmak üzere birkaç yıldır kompost eklenmiş killi topraktır (4 x 8 yatakta 80 lbs). Ayrıca ara sıra "ara sıra kullanılan balık sıvısı (3-4-3) ve yosun sıvısı (2-3-1) gübre" de ekliyorlar. Bu iki gübrenin yüksek fosfat seviyelerine sahip olduğuna dikkat edin. Bu topraktaki fosfat normal seviyenin% 432'sidir,Analize göre bu toprakta %12 organik madde bulunmaktadır. Bu tür sonuçlar, özellikle gerçek toprak yerine organik madde kullanılan yükseltilmiş yataklar için yaygın hale gelmektedir.

Yerli üst toprak ağırlık olarak yaklaşık %5 organik madde içerir (hacim olarak %10). Bundan fazlası, çok yüksek besin seviyeleri sağlayarak bitkiler için sorun yaratmaya başlayacaktır. Buna karşılık, bitkiler çok hızlı büyür ve daha fazla zararlı ve hastalığa yol açan yeterli doğal pestisit üretmez.

Eğer kompost kullanacaksanız, bitki bazlı kompost kullanmak gübre bazlı kompost kullanmaktan daha iyidir çünkü birincisi nispeten daha az fosfor içerir.

Kompost kullanmaya devam edin, ancak peyzaj bitkilerinize yılda bir veya iki inçten fazla eklemeyin. Bir sebze bahçesinden hasat yaptığınız ve besin maddelerini yiyecek şeklinde çıkardığınız için, orada üç inç kadar kullanabilirsiniz.

Referanslar:

  1. Kompost - Organik bir Gübre midir; //www.gardenmyths.com/compost-organic-fertilizer/
  2. Kökler, Büyüme ve Besin Alımı; //www.agry.purdue.edu/ext/pubs/AGRY-95-08.pdf
  3. Bitkilerde Besin Alımı ve Metabolizması; //prairiesoilsandcrops.ca/volume6.php
  4. Fotoğraf Kaynağı; Oregon Eyalet Üniversitesi

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.