Bitkiler için Jelatin Tozu - İyi Bir Azot Kaynağı mı?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Sosyal Medya, jelatin tozunun bitkiler için harika bir gübre olduğuna ikna olmuş durumda. Kullanımı kolay, organik ve yüksek düzeyde nitrojen içeriyor. Ev bitkileri ve bahçe için mükemmel görünüyor.

Bu sadece başka bir efsane mi yoksa bu tavsiyenin bir anlamı var mı?

Jelatin Toz Gübre

Jelatin tozu için iddialar nelerdir?

"ev bitkilerinin en iyi dostu .... Boston eğrelti otlarınıza, Afrika menekşelerinize, renkli kaladyumlarınıza veya evdeki diğer favorilerinize canlılık ve yeni bir parlaklık katar"

"jelatinin zaman içinde salınan mükemmel bir gübre olduğu bulunmuştur; doğal, çevreyi kirletmeyen, yanmayan bir azot kaynağıdır."

"Saf aromasız jelatin ev yapımı organik gübre olarak kullanılabilir" "Sadece aromasız jelatini sıcak suda çözün, pişmesine izin verin ve bol su ile seyreltin ve neredeyse tamamen nitrojen sıvı gübreniz olsun"

"Aromasız jelatin bol miktarda nitrojen sağlarken, çoğu bitkinin fosfor ve potasyuma da ihtiyacı vardır. Muz kabuklarınızı doğrayıp bir kavanoz suya koyarak bitkilerinize fosfor ve potasyum ekleyin."

"Aşırı besleme veya gübre yanığı riski olmadan ayda bir kez saksı toprağına dökmeniz yeterlidir."

Bu ifadelere daha yakından bakalım.

Yanma veya aşırı besleme riski yok ve yine de "neredeyse tamamen nitrojen" mi? Nasıl ikisi birden olabilir? Anlıyorum, suya ekliyorsunuz ve "bol suyla seyreltiyorsunuz" ve sonra hala "tamamen nitrojen" olduğunu iddia ediyorsunuz. Peki ya çoğunluğu oluşturan su kısmı?

Jelatin tozu bitkilere canlılık ve parlaklık katacaktır, ancak bu tür iddialar bunun ne anlama geldiğini asla tanımlamaz. Ne kadar daha fazla büyür? Ve "yanmayan bir nitrojen kaynağı" nedir ve bu bir bahçe için neden önemlidir?

Azot sağlar, ancak biraz P ve K istiyorsanız eklemeniz gerekir - yani açıkça jelatin tozu bir gübre DEĞİLDİR.

Bunlar sosyal medya iddiaları, peki gerçekler neler?

Jelatin Nedir?

Jelatin tozu, hayvan vücut parçalarından alınan kolajenden elde edilir. Karbon, hidrojen, oksijen ve nitrojen içeren peptit ve proteinlerin bir karışımıdır. Sıfır fosfor veya potasyum içerir.

Kozmetik, yüz kremleri, şampuanlar, marshmallow, dondurma ve fotoğraf filmi gibi ürünlerde kıvam arttırıcı olarak kullanılır.

Jelatinde Azot

Jelatinde ne kadar nitrojen vardır? Jelatinin moleküler formülüne göre, C 102 H 151 N 31 O 39 18 Azot içerir ve bu durum Encyclopedia of Food Science and Technology tarafından da doğrulanmıştır.

Jelatin Gübrenin Hazırlanması

Gübreyi karıştırmak için yaygın bir öneri, her litre suya bir pakettir, ancak bir yağmur variline bir paket eklemenin de işe yaradığına dair öneriler gördüm.

Bir paket Knox jelatin 7 g içerir, bu da 1,26 g azottur. Bir litre su 950 ml veya 950 g'dır. Bu %0,13'lük bir çözelti veya 0,13-0-0'lık bir NPK'dır. Çok zayıf bir azot kaynağıdır.

Jelatin Tozu İşe Yarar mı?

P ve K içermediği için kesinlikle bir gübre değildir. Peki bitkilerin daha iyi büyümesini sağlar mı?

Tohumların yanına jelatin kapsüller eklemek sürgün büyümesini artırmaktadır: "her bir tohuma bitişik olarak yerleştirilen iki jelatin kapsül ile muamele salatalık, biber, brokoli, domates, roka ve tarla mısırının sürgün kuru ağırlığını sırasıyla yüzde 138, 244, 50, 45, 41 ve 18 oranında artırmıştır" ve "bitki üzerindeki jelatin kapsül sayısı ile 0 ila 3 kapsül arasında pozitif doğrusal bir ilişki vardır.büyüme ve bitki azot içeriği."

Jelatin bir protein olduğu için, bakterilerin onu ayrıştırmasını ve bitkilerin kullanabileceği amonyum veya nitrat iyonlarına dönüştürmesini bekleyebiliriz. Gerçekten de diğer organik maddelerden farklı değildir. Bu, jelatini yavaş salınan bir azot kaynağı yapar, ancak muhtemelen sonbahar yaprakları gibi sindirimi zor diğer kaynaklar kadar yavaş değildir.

Yukarıda belirtilen karışımdaki azot miktarı çok düşüktür. Bitkilere yardımcı olduğuna şüphe yok ama etkisinin küçük olmasını bekleyebilirsiniz. Birkaç ev bitkisi için kullanılabilir ama bahçe için çok pratik görünmüyor. Azot için daha ucuz birçok kaynak var.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.