Kompost Nasıl Yapılır: Kahverengiler & Yeşiller

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Kompost yapmak için yaygın tavsiye, doğru kahverengi ve yeşil oranını kullanmanız gerektiğidir. Bu neden önemlidir? Doğru oran nedir? Kurumuş yeşil çim kırpıntıları kahverengi midir yoksa yeşil midir? Kompostun nasıl yapıldığını anlamanıza yardımcı olacak güzel sorular.

Nasıl kompost yapılır - kahverengiler ve yeşiller

Kahverengiler ve Yeşiller - Nedir Bunlar?

En basit haliyle, terimler oldukça açıklayıcıdır. Kahverengiler kahverengi olan herhangi bir bitki materyalidir ve sonbahar yaprakları, kuru ot, ahşap ürünler, kağıt ve samanı içerir. Yeşiller - tahmin ettiğiniz gibi - yeşildir. Taze çim kırpıntıları, yeni toplanmış yabani otlar, bitki kırpıntıları ve çoğu mutfak artığını içerir.

Kompost bileşenlerini kahverengi veya yeşil olarak adlandırmak faydalıdır çünkü insanların anlaması kolaydır. Ancak bu terimler her zaman doğru değildir. Yüksek azotlu bileşen ve düşük azotlu bileşen terimlerini kullanmak daha iyi olacaktır. Yeşiller daha yüksek düzeyde azot içerir. Örneğin, taze yeşil bitki materyali yüksek düzeyde azot içerir.

Yeşil yapraklar yaşlandıkça nitrojen kaybeder ve aynı zamanda kahverengiye döner. Yeşil yapraklar yüksek nitrojen seviyelerine sahiptir, ancak sonbaharda kahverengiye döndüklerinde nitrojen seviyeleri düşer. Odun ürünleri ve saman düşük nitrojen seviyelerine sahiptir.

Peki gübre kahverengi midir yoksa yeşil mi? Rengine göre kahverengi, ancak nitrojen seviyelerine göre yeşildir. Kompostlama söz konusu olduğunda ise yeşildir.

Diğer içerikler de kafa karıştırıcıdır. Yonca samanı 'kahverengi' renktedir, ancak çok fazla nitrojen içerdiği için yeşil olarak kabul edilir.

Sonuç olarak, kahverengi ve yeşil kuralı her zaman işe yaramaz. Kahverengiler yeşil, yeşiller kahverengi olabilir - kafa karıştırıcı olmaya başladı! Benimle kalın, basit bir çözümü var.

Kompost Nasıl Yapılır - C:N Oranı

Kompost yapımına yönelik tarifler genellikle kahverengi ve yeşillikleri doğru oranlarda birleştirmenizi söyler. Tavsiyeler genellikle şu şekilde olur:

İdeal C:N oranı 30 kısım kahverengiye 1 kısım yeşildir.

Ya da

2 inç yeşillik için 6 inç kahverengi kullanın

Bu tariflerin her ikisi de anlaşılması ve takip edilmesi basit tariflerdir ve her ikisi de yanlıştır.

İlki, "İdeal C:N oranı 30 kısım kahverengiye 1 kısım yeşildir", sadece yanlış. Yazar C:N oranı terimini anlamıyor. Kahverengilerin yeşilliklere oranı değil, karbonun azota oranıdır. Kompost yığınındaki karbon-azot oranı 30:1 olmalıdır, kahverengilerin yeşilliklere oranı değil.

İkinci kompostlama tarifi doğru olabilir, ancak muhtemelen değildir. Her şey hangi kahverengi ve yeşillikleri kullandığınıza bağlıdır.

Her bileşenin kendi C:N oranı vardır. Örneğin at gübresi yaklaşık 25:1. Sonbahar yaprakları, yaprakların yaşına ve türüne bağlı olarak 30-80:1 oranına sahiptir. Referans 1'de yaygın kompost bileşenleri için C:N oranlarının iyi bir listesi vardır.

6" yeşilden 2" kahverengiye kompostlama tarifi, yalnızca doğru bileşen kombinasyonunu kullanırsanız doğru olacaktır - ve bu pek olası değildir.

C:N Oranı Neden Önemlidir?

Kompostlama için bu oran neden bu kadar önemli? Kompost - Kompost Nedir? Kompostlama, mikropların kompost yığınına eklenen organik maddeyi parçaladığı bir süreçtir. Bu mikropların da tıpkı sizin ve benim gibi temel gıda gereksinimleri vardır. Karbon ve nitrojen oranı yaklaşık 30:1 olduğunda en iyi şekilde büyüdükleri ortaya çıkmıştır.

Doğru miktarda karbon ve nitrojen mikropları mutlu eder ve hızlı büyürler. Hızlı büyüyen mikroplar, kompostlama sürecinin hızlı gerçekleşmesi ve yığının istenen sıcaklıklara kadar ısınması anlamına gelir. Bu nedenle hızlı kompost için mikropları doğru karbon:nitrojen oranıyla beslemek önemlidir.

C:N Oranı Yanlışsa Ne Olur?

Mikroplar o kadar mutlu olmayacak ve organik maddeyi o kadar hızlı ayrıştırmayacaklardır. Kompostlama daha uzun sürer ve daha düşük sıcaklıklarda gerçekleşir ancak yine de gerçekleşir.

Kompost yapmak için doğru C:N oranına ihtiyacınız yoktur. Sadece hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız doğru orana ihtiyacınız vardır!

Kompostlama Gerçeği

Ortalama bir ev sahibi için doğru malzeme oranına sahip olmak çok zordur. İlk olarak, sonbahar yapraklarınızın 30:1 veya 80:1 oranına sahip olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Anlayamazsınız. İkinci olarak, nadiren doğru malzemelere sahip olursunuz.

Yeşilliklerin çoğu yazın, kahverengilerin çoğu ise sonbaharda bulunur. Bazı kaynaklar, yeterli yeşillik elde edene kadar kahverengileri bekletmenizi ve sonra kullanmanızı önerir. Bu kesinlikle bir seçenektir, ancak çok daha fazla iş ve daha fazla alan gerektirir. Bugünlerde kimin bahçesinde fazladan alan var?

Gerçek şu ki, malzemelerinizi aldığınızda kompost yığınına eklerseniz ve yığını çevirirseniz kompost yaparsınız. Daha yavaş bir süreç olabilir, ama sorun değil.

Kompost yapmayı karmaşık hale getirmeyin.

Kompost Nasıl Daha Hızlı Yapılır

Çoğu ev bahçıvanında, gübre getirmedikleri ya da arka bahçede bir inekleri olmadığı sürece, yeşilden çok kahverengi vardır. Sonbahar ve ilkbaharda topladığınız şeylerin çoğu kahverengidir. Yukarıdaki tartışmalara dayanarak, çok fazla kahverengi, yavaş bir kompostlama sürecine neden olur. Bu sorunun basit bir çözümü var.

Çok fazla kahverengi ile ilgili sorun, tüm karbon için yeterli azot olmamasıdır. Çok basit bir çözüm, kompost yığınına biraz azotlu gübre eklemektir. Bir yığın yaprağa bir avuç üre eklemek süreci hızlandıracaktır. 100 organik olmak istiyorsanız, biraz taze tavuk gübresi kullanın veya kompost yığınının üzerine işeyebilirsiniz. Her ikisi de iyi organik azot kaynaklarıdır.

Kompost yığınınız kokmaya başlarsa, çok fazla azot eklemişsiniz demektir. Sadece biraz üre yeterlidir.

Yeşil ve kahverengi oranları konusunda endişelenmeyi uzun zaman önce bıraktım. Yine de kompost elde ettim.

Referanslar:

1) Kompost Nasıl Yapılır - Karbon-Azot Oranları: //www.planetnatural.com/composting-101/c-n-ratio/

2) Fotoğraf Kaynağı: Peter & Ute Grahlmann

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.