Salatalıkların Budanması - Daha Yüksek Verim Sağlar mı?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Salatalıkları budamak gerekir mi? Bazı insanlar domateslerin emicilerini buduyor ve eğer bu domatesler için iyi bir fikirse, salatalıklar için de iyi bir fikir olmaz mı?

Budama yapmaya karar verirseniz, hangi budama yöntemi en iyisidir? Bazıları emicileri budar, diğerleri alt yaprakları çıkarır ve hatta diğerleri fazla meyveyi bile budar. Salatalık budamak bir efsane mi değil mi?

Salatalıkların Budanması - Daha Yüksek Verim Sağlar mı?

Salatalıkların Emzikleri Var mı?

Salatalıklar tıpkı domatesler gibi sarmaşıktır ve çok benzer bir şekilde büyürler. Her düğüm ana gövdeyi, bir şeylerin etrafını sarmak için kullanılan bir dal, bir çiçek ve bir emici üretir. Bu emicinin büyümesine izin verilirse, tıpkı ana gövde gibi davranmaya başlayan bir yan dal üretir. Çok geçmeden, her ikisi de daha fazla düğüm, daha fazla çiçek ve daha fazla ana gövde üreten iki ana gövdeye sahip olursunuz.

Yukarıdaki resimdeki ok bir enayiyi işaret ediyor.

Salatalıklardaki Emicilerin Çıkarılması

Bir emiciyi çıkarmak için, basitçe tutun ve çimdikleyin ya da tıpkı bir domates emicisi gibi kesin.

Salatalıktaki Emiciler Çıkarılmalı mı?

İnternette ve YouTube'da salatalıkları emmeniz gerektiğini söyleyen pek çok tavsiye var. Bu tür siteler ayrıca daha yüksek verim ve daha az hastalık iddiasında bulunur, ancak bu iddiaları destekleyecek herhangi bir kanıt göstermez.

Bu videolardan bazılarını izlerseniz, asmanın yerde dolaşmasına izin vermek için sınırlı alana sahip bir serada veya plastik bir barınakta salatalık yetiştirdiklerini fark edeceksiniz. Asmaları yönetmek için dikey olarak yetiştirilirler, genellikle dikey ip başına bir asma. Böyle bir durumda, emicileri budamamak büyük bir iç içe geçmiş asma karmaşasına neden olur. Emicileri budamaktan başka seçenekleri yoktur.

Geleneksel olarak, ev bahçıvanları salatalık eker ve sadece yerde dolaşmalarına izin verirler. Alan bir sorun olmadığı için emmeye gerek yoktur.

Salatalık yetiştirmenin üçüncü bir yolu da onları dışarıda, ancak bir kafes üzerinde yetiştirmektir. Bu, yukarıdaki iki tekniğin ortasında yer alır. Dikey yetiştirmedir, ancak sarmaşıkların hala yan dallar oluşturmasına ve yayılmasına izin verilir.

Salatalıklardaki emicileri çıkarmalı mısınız? Alan açısından bakıldığında, yetiştirme tekniğinize bağlıdır. Bir serada, bitkiler genellikle tek bir gövdeye emilir. Bir tarlada, budama gerekli değildir. Bir kafes üzerinde yetiştirme her iki şekilde de yapılabilir.

Emiciler Ana Santralden Enerji Çeker mi?

Emicilerin budanması için gösterilen nedenlerden biri şöyledir; "Bir emiciyi kestiğinizde, büyümesine giden enerji ana gövdeye ve meyve üretimine yönlendirilir."

Bu kulağa mantıklı gelse de aslında doğru değildir.

Emici ilk büyümeye başladığında, ana bitkinin enerjisini kullanır. Ancak birkaç gün içinde, bu emici kendi yaprağını yapar ve bitki için çalışmaya başlar ve kendi şekerini (enerjisini) üretir. Bu yan dal çiçek açtığında, birkaç yaprağı vardır ve enerji açısından kendini destekleyebilir. Yapraklar asla bitki için bir yük değildir.

Emiciler ana bitkiden enerji çekmezler.

Suckered Salatalıklar Daha Yüksek Verim Üretir mi?

Emzirmenin iddia edilen bir başka nedeni de verimi artırmaktır. Emzikleri çıkarırsanız daha fazla meyve alır mısınız?

Verim iki şekilde ölçülebilir; bitki başına verim ve yetiştirme alanı başına verim.

Bazı çalışmalar, emmeyle bitki başına verimde artış olmadığını, bazıları ise verimin bitki başına düştüğünü göstermektedir ki bu da domateste emmeyle iyi bir korelasyon göstermektedir. Yan dalları çıkarırsanız, daha az çiçek ve dolayısıyla daha az meyve üretirsiniz.

Tarlada yetiştirilen salatalıkların incelendiği bir çalışmada, budanmamış bitkilerin tek gövdeli budamaya kıyasla daha yüksek toplam meyve sayısı, meyve uzunluğu, çapı ve ağırlığı ürettiği bulunmuştur.

Bununla birlikte, tek bir gövdeye budandığında, bitkiler birbirine daha yakın yetiştirilebilir ve böylece yetiştirme alanı başına verim artar. Çoğu seranın sınırlı alanı vardır ve yüksek verim üretmeleri gerekir, bu nedenle birbirine daha yakın ekerler ve emerler.

Budama İlk Hasadı Etkileyecek mi?

Emicilerin çıkarılması, bitkilerin dişi çiçekleri desteklemek için yeterli yaprak geliştirme yeteneğini azaltır. Sonuç olarak, çiçeklenme ve ilk hasat gecikir. Uzun bir yetiştirme sezonunuz varsa bu konuda endişelenmeyebilirsiniz, ancak daha soğuk iklimlerde erken bir ürün isteriz çünkü sezon çok kısadır.

Budanmamış bitkiler, 30 cm yüksekliğe kadar olan bitkilerdeki meyvelerin budanmasına kıyasla 1,7 kat daha fazla meyve ile sonuçlanmıştır. Bu sera kültüründe yapılmış ve hasadın ilk 10 günündeki verime bakılmıştır. Bu, budamanın ilk hasadı önemli ölçüde geciktirebileceğini göstermektedir.

Aynı çalışmada "budanmamış bitkiler ile 30 ve 60 cm yüksekliğe kadar budanmış bitkilerin toplam verimi sırasıyla 1,47, 1,22 ve 1,16 kg/bitki" olarak bulunmuştur.

Budama hasadı geciktirmiş ve daha az üretimle sonuçlanmıştır.

Bitkilerden Yaprakların Çıkarılması

Bazı insanlar da bitkilerin yapraklarını çıkarmanızı öneriyor. Bunun tozlayıcıların çiçeklere daha kolay ulaşmasını sağladığını ve hava akışını artırarak hastalıkları azalttığını iddia ediyorlar.

"Salatalık verimi yaprak alanı ile doğru orantılıdır. Bu nedenle, bir seferde birden fazla yaprağın alınması tavsiye edilmez."

Yaprakların çıkarılmasının tozlaşmayı artırdığına dair bir kanıt bulamadım.

Emme veya Yaprak Çıkarma Hastalığı Azaltır mı?

Bu, birçok bitki için yaygın bir öneridir. Daha fazla hava akışı olması için onları seyreltin, bu da mantar hastalıklarını azaltır.

Aşırı durumlar dışında çok fazla fark yaratması olası değildir. Hastalık baskısı yüksekse, daha uzağa dikebilir ve budama adımını atlayabilirsiniz. Çok fazla yaprağı çıkarmak bitkiyi zayıflatır ve enfekte olma olasılığını artırır.

Salatalıkta külleme

Salatalıklarda yaygın bir sorun küllemedir. Birçok kişi ıslak ve yüksek nem koşullarının bu hastalığın yayılmasını artırdığına inanmaktadır. Mantar sporları uzun mesafeler kat edebilir ve eğer etraftalarsa bitkilerinizi bulacaklardır. Sporların çimlenmesi ve bitkiyi enfekte etmesi için yaklaşık 7 saat boyunca ıslak bir ortama ihtiyacı vardır. Yüksek nem spor oluşumunu desteklerken, düşük nem spor dağılımını destekler.Yani... nemi yüksek tutarsanız gelecekte daha fazla spor oluşturursunuz, ancak nemi düşük tutarsanız zaten gelişmiş olan sporların dağılma olasılığı daha yüksektir ve daha fazla enfeksiyona neden olur. Kazançsız bir durum gibi görünüyor - mantar için değil, sizin için. Bahçedeki külleme üzerinde çok fazla etkiye sahip olacak kadar nemi kontrol edebileceğinizi sanmıyorum.

Birkaç yaprağı veya emiciyi çıkarmak nem seviyelerini önemli ölçüde değiştirmeyecektir.

Külleme ile Mücadele

Salatalıklarda külleme hastalığını kontrol etmenin en iyi yolu, bitkiler herhangi bir hastalık belirtisi göstermeden önce ilaçlamaktır. Ticari mantar ilaçları işe yarar veya bu bağlantıda açıklanan Cornell formülünü deneyebilirsiniz.

Salatalıkları Budamak Gerekir mi?

Eğer geleneksel yöntemle toprakta yetiştiriyorsanız salatalıkları budamanın bir avantajı yoktur. Bırakın bitkiler kendi işlerini yapsınlar. Bitki başına daha yüksek verim alırsınız ve daha erken hasat edersiniz.

Bir kafes üzerinde yetiştiriyorsanız, emicileri çıkararak verimi artırabilirsiniz, ancak yalnızca birbirine daha yakın dikerseniz. Ayrıca ilk hasadınızı da geciktirirsiniz. Gerçekten büyük bir verime ihtiyacınız yoksa, bu durumda emmenin pek bir avantajını görmüyorum. Bir kafes üzerinde yetiştiriyorum ve bitkilerin istedikleri gibi büyümelerine izin veriyorum. Daha az iş, daha erken hasat, iyi verim. Ayrıca daha az bitkiye ihtiyacım var.

Sera kültürü farklı bir durumdur ve verim sizin için önemliyse, emdirme bir fayda sağlayabilir.

Salatalıklardaki emicileri budamak, birbirine daha yakın ekmediğiniz sürece verimi artırmaz. Ancak hasadın başlamasını geciktirir.

Salatalık Yetiştiriciliği

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.