Bahçede Epsom Tuzu Efsaneleri

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Neredeyse her gün sosyal medyada Epsom tuzunun her türlü bitki sorununu tedavi etmek için kullanıldığına dair bir gönderi görüyorum. Yeni bir bitki mi dikiyorsunuz; dikim çukuruna Epsom tuzu ekleyin. Sorununuz böcekler mi? Epsom tuzu onlardan kurtulacaktır. Ayrıca hastalıklardan ve yapraklardaki lekelerden de kurtulur. Domateslerin daha büyük büyümesini sağlar ve Çiçek Sonu Çürüklüğü olmadan daha yüksek bir verim sağlar. Güller kesinlikle Epsom tuzuna bağımlıdır.malzeme - her seferinde dikim çukuruna koymalısınız.

Eğer Epsom tuzu bitkiler için mucizevi bir tedaviyse, neden bilim dünyası bunu bilmiyor? Bu efsaneyi sonsuza dek çürütmenin zamanı geldi.

Bitkiler için Epsom tuzu - yoksa en iyisi banyo için mi?

Epsom Tuzu Nedir?

Epsom tuzu magnezyum, sülfat ve bir miktar sudan oluşan çok basit bir kimyasaldır. Su, kimyasalın kristal yapısına bağlıdır ve biz onu görmezden gelebiliriz.

Magnezyum, bitkilerin büyümek için ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden biridir. Bununla birlikte, küçük bir besin maddesidir, yani bitkilerin çok fazla ihtiyacı yoktur.

Sülfat, sülfür ve oksijenden oluşur. Bitkiler sülfatı doğrudan topraktan emebilir ve sülfür molekülünü kullanabilir. Bu da bitkiler için küçük bir besin maddesidir.

Epsom Tuzu Gübresi

Epsom tuzu spesifik bir gübre olarak çalışır. Toprağınızda magnezyum veya kükürt eksikliği varsa, bu besinleri toprağa ekleyecektir. Bahçe toprağı söz konusu olduğunda, bu besinlerin hiçbiri genellikle eksik değildir. Toprağa herhangi bir organik malzeme veya organik malç ekliyorsanız, toprağınız muhtemelen hem magnezyum hem de kükürt açısından yeterli olacaktır.

Kumlu ve asidik topraklarda magnezyum eksikliği olabilir (ref 1).

Bir toprak testi size daha fazla eklemeniz gerektiğini göstermedikçe toprağa eklenmemelidir. Magnezyum değil de sadece kükürde ihtiyacınız varsa, bahçe kükürdü kullanmak için çok daha iyi bir üründür.

Açık olmak gerekirse - Epsom tuzları için NPK sayıları 0-0-0'dır.

Video Versiyonu

Bu, bu yazının video versiyonudur.

Bitkilerde Magnezyum Eksikliği

Peki ya magnezyum eksikliği gösteren bir bitki? Öncelikle, bitkilere bakarak bir besin eksikliğini tespit etmek zordur - bu başka bir efsanedir. Ancak diyelim ki bitkinizde magnezyum eksikliği olduğundan eminsiniz. Toprağa Epsom tuzu eklemek mantıklı görünüyor - değil mi?

Topraktaki yüksek fosfor seviyeleri, toprakta çok fazla olsa bile bitkilerin magnezyum emmesini engeller. Bu durumda çözüm ya fosfor seviyesini azaltmaktır ki bunu hızlı bir şekilde yapmak zordur. Bu durumda Epsom tuzu eklemek işe yaramayacaktır. Toprak kimyası karmaşıktır - ne yaptığınızı bilmediğiniz sürece onunla uğraşmayın.

Epsom Tuzu Haşereleri Kontrol Eder mi

Mevcut araştırmalar, haşereleri kontrol ettiğine dair hiçbir kanıt bulamamıştır. Böcekleri veya kurtçukları öldürmez, sümüklü böcekleri ve tavşanları da kovmaz. Haşere kontrolü için tamamen yararsızdır

Epsom Tuzu Hastalıkları Kontrol Eder mi

Herhangi bir hastalığın Epsom tuzu ile kontrol altına alındığına dair net bir kanıt yoktur.

Epsom Tuzu Bitkilerin Daha İyi Büyümesini Sağlar mı?

Epsom tuzu mucizevi bir ürün değildir. Toprağınızda yeterli magnezyum olması koşuluyla, bitkilerin daha iyi büyümesini sağlamaz, daha fazla çiçek yapmaz veya domateslerin daha büyük büyümesini sağlamaz.

Magnezyum, klorofil molekülünün bir parçasıdır ve bitkilerin büyümesi için hayati önem taşır. Toprakta eksikse, bitkiler iyi büyümez ve toprağa magnezyum eklemek yardımcı olur. Ancak bu yalnızca eksikliğiniz varsa geçerlidir.

Peki ya güller?

Güller için en sık Epsom tuzu tavsiye edilir. Dikim çukuruna biraz koyarsınız ve her yıl bununla beslersiniz. Bu tavsiye bilimsel olarak sağlam mı?

Literatürde yapılan bir incelemede, güllerin diğer bitkilerden daha fazla magnezyuma ihtiyaç duyduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunamamıştır. Amerika Gül Derneği (ref 2), 'sıradan gül yetiştiricileri' için Epsom tuzlarını önermemekte, ancak bir 'gül uzmanı' iseniz önermektedir. Güllere olan ilginizin derinliği neden hangi gübrenin gerekli olduğunu etkilesin? Bu hiç mantıklı değil.

Gül ve Epsom tuzunun evliliği uzun zamandır bizimle ve kötü alışkanlıkların kırılması zordur.

Gül yetiştiriyorum. Bahçedeki hiçbir bitkiye Epsom tuzu eklemedim ve güllerim gayet iyi büyüyor.

Domateslerde Çiçek Ucu Çürüklüğünün Önlenmesi

Epsom tuzu domateslerde çiçek ucu çürümesini önlemek için düzenli olarak tavsiye edilir. Çiçek Ucu Çürüklüğü. Blossom End Rot meyvede kalsiyum eksikliğidir - magnezyum eksikliği değil. Blossom End Rot ile ilgili olarak, referans 3 "Aşırı potasyum veya magnezyum gübrelemesinden kaçının çünkü bu besinler bitkiler tarafından alınmak için kalsiyum ile rekabet edecektir. Epsom tuzları bir magnezyum kaynağı örneğidir, bu nedenle yakın tarihli bir toprak raporu magnezyum eksikliğini göstermedikçe toprağa uygulamayın." demektedir.

Magnezyum eklemek Çiçek Sonu Çürüklüğüne neden olabilir - sorunu çözmez.

Epsom Tuzları Kullanmalı mısınız?

Bu gerçekten basit - sadece toprak testiniz magnezyum eksikliğiniz olduğunu gösteriyorsa.

Referanslar:

1) Mucize, efsane... ya da pazarlama, Epsom tuzları; //puyallup.wsu.edu/wp-content/uploads/sites/403/2015/03/epsom-salts.pdf

2) Amerikan Gül Derneği: //www.rose.org/rose-care-articles/fertilizers-when-and-how/

3) Domateste Çiçek Sonu Çürüklüğü - Bir Güncelleme: //www.clemson.edu/extension/hgic/hot_topics/2009/08blossom_end_rot.html

4) Fotoğraf Kaynağı: Stacie Biehler

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.