Saksının Dibindeki Çakıl Drenaja Yardımcı Olur mu?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Hepimiz fazla suyun kuraklıktan daha fazla bitki öldürdüğünü biliyoruz ve bu nedenle bu sorunu çözmeye yardımcı olacak yaygın tavsiye, saksının dibine biraz çakıl veya saksı kırıkları koymaktır. Daha sonra toprağınızı bu drenaj malzemesinin üzerine ekleyin. Bu tamamen mantıklıdır. Su kesinlikle topraktan akacak ve daha sonra hızla çakıldan geçip alttan dışarı çıkacaktır.

Bu mantıklı gibi görünse de, bir efsanedir!

Çakıl saksıda drenaja yardımcı olmaz

Su iki farklı toprak türü arasındaki arayüze ulaştığında hareket etmeyi durdurur. İnanması zor ama yukarıdaki örnekte su toprakta birikecek ve orada kalacaktır. Çakıl kuru olacak ve toprak doymuş olacaktır.

Buna daha yakından bakalım. Toprağa su eklendiğinde, toprak parçacıkları tarafından emilir. Kil parçacıkları gibi şeylerin arasındaki küçük delikleri doldurur ve topraktaki humus (organik madde) tarafından emilir. Daha fazla su eklendikçe, toprak parçacıkları arasındaki hava boşluklarını doldurmaya başlar. Bu su toprağın dibine oldukça serbest bir şekilde akar ve sonra hareket etmeyi bırakır. Daha fazla su ekleyinve toprağın daha fazla su tutamayacağı bir noktaya ulaşırsınız, ancak yine de çakılın içine akmaz. Daha fazla su eklenirse, toprak daha fazla tutamaz ve fazla su çakılın içine akar.

Bitki köklerinin hem havaya hem de suya ihtiyacı vardır. İdeal toprakta yaklaşık %25 su ve %25 hava bulunur. Havanın yerini su alırsa çoğu bitkinin kökleri ölür.

Çakıl, daha az hava içeren bir toprak oluşturmanın yanı sıra, saksıdaki toprak miktarını da azaltacaktır. Bu da kökler için iyi değildir.

Bir sonraki yazıda bahçede yukarıda anlatılanla aynı sorunu yaşayan durumlara bakacağız.

Hala İkna Olmadınız mı?

Bu deneyi deneyin. bir mutfak süngeri alın ve masanın üzerine dikey konumda koyun. yavaşça üstüne biraz su dökün. su süngerin dibine doğru ilerleyecek ve orada duracaktır. üstüne çok fazla dökmediğiniz sürece çok azı masaya sızacaktır. süngeri alıp ters çevirebilirsiniz ve su yerçekimi nedeniyle süngerden aşağı doğru hareket edecek ve durmadan önce duracaktır.Bu deneyde sünger toprağa benzer şekilde davranmakta ve masa da çakılı temsil etmektedir.

Saksılarınıza drenaj koymayın.

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: Kyknoord

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.