Köpek Kayaları - Çimlerin Yanmasını Önler mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Dog Rocks'ı ilk kez birkaç hafta önce bir Facebook grubunda duydum. Birisi köpeğinin çimenlerde bıraktığı idrar yanığı izlerine bir çözüm arıyordu ve Dog Rocks önerildi. İlk başta yanık izlerini örtmek için kullanılan taşları hayal ettim, ancak bu ürün böyle çalışmıyor. Bunun yerine taşları içme suyuna koyuyorsunuz ve sudaki nitratları emiyorlar.Reklamın ifadesiyle, "içeri daha az nitrat girmesi, diğer uçtan daha az nitrat çıkması anlamına gelir." Daha düşük nitrat ile çimler yanmaz ve köpeğiniz artık çimlerde lekeler oluşturmaz.

Normalde, bahçe için ürünleri incelerken politik olarak doğru olmaya ve dilimi ısırmaya çalışırım, ancak bu sefer değil. Bu şimdiye kadar karşılaştığım en aptalca ürün. Küçük bir mantık size bunun çalışma şansının sıfır olduğunu söyleyecektir ve nedenini birazdan açıklayacağım.

Köpek Kayaları - Çimlerin Yanmasını Önler mi?

Köpek İdrarı Neden Çimleri Yakar?

Akla gelen ilk neden pH'tır. Köpek idrarının pH'ı nedir? Köpek idrarı için normal pH, çoğu bitkinin büyümesi için ideal pH olan 6 ila 6,5 civarındadır. Yani açıkça pH değildir.

Bir sonraki şüpheli azottur. Hepimiz biliriz ki çimlere çok fazla gübre atarsak çimler yanar. Bu gübredeki suçlu azottur. Çok fazla nitrat veya amonyum bitkileri öldürür.

İdrar oldukça yüksek oranda üre içerir ve bu üre suya maruz kaldığında hızla amonyuma, ardından da bakterilerin etkisiyle nitrata dönüşür.

Köpekler yüksek üre seviyeleri nedeniyle çimleri yakarlar.

Köpek Taşları Nasıl Çalışır?

Bu ürünün destekçileri bunu şu şekilde açıklıyor: "Köpek Kayaları, su içinde manyetik bir alan yaratarak iyon değişiminde bir değişikliğe neden olan paramanyetik bir magmatik kayadır. Bu da suda bulunan nitratları azaltır." Kayaların sudaki nitratı emdiğini ve bunun da çimlere daha az nitrat idrar edilmesine neden olduğunu iddia ediyorlar.

"Paramanyetik" bir şey gördüğünüz anda, bu yanlış reklam için kırmızı bayraktır. Paramanyetizmanın herhangi bir fayda sağladığı bir tüketici ürünü düşünemiyorum.

Üreticinin bunları kanıtlayacak hiçbir bilimsel çalışması bulunmamaktadır, ki bu da şaşırtıcıdır çünkü "Ürün 4 yıl boyunca araştırılmış ve daha sonra piyasaya sürülmüştür." Birkaç kayayı suya koymak ve nitratlardaki azalmayı ölçmek sadece birkaç gün alacaktır. Bu, işe yaradıklarını kanıtlamaz ama en azından teorilerinin makul olduğunu kanıtlar.

İlginç bir şekilde, McGill, Bilim ve Toplum Ofisi'nden köpek idrarının neden yüksek nitrojen seviyelerine sahip olduğunu tartışan bir rapor yayınlıyorlar, ancak bu rapor Köpek Kayaları'ndan bahsetmiyor veya idrardaki yüksek nitrojen için köpeklerin içtiği suya herhangi bir suçlama getirmiyor.

İçme Suyundaki Nitrat Bir Sorun mudur?

Çoğu insan çimlerini sulamak için evlerindeki musluk suyunu kullanır. Bu su, köpeğin su kabını doldurmak için kullanılan suyla aynıdır.

Dog Rocks Hotel, Avustralya, kayanın kaynağına yakın, fotoğraf Mattinbgn

Neden çimlerinizi bu suyla suladığınızda çimlerde yanma olmuyor da, aynı suyu içtikten sonra bir köpek çime işediğinde yanma oluyor? Açıkça görülüyor ki, içme suyundaki nitratlar çimleri yakmıyor!

Bana göre yüksek üre seviyeleri içme suyundan değil, köpeğin diyetinin geri kalanından kaynaklanıyor ve McGill'in raporu da bunu doğruluyor. Yüksek et diyeti, yüksek seviyede nitrojen içeren çok miktarda protein içerir. Bu da idrarda daha yüksek üre seviyelerine neden olur.

İçme suyundaki azot seviyeleri sorun değildir. Bu nedenle, Köpek Kayaları iddia edildiği gibi işe yarasa bile, çimlerdeki hasarı azaltmayacaktır.

Köpek Kayaları İçme Suyundaki Nitratı Giderir mi?

Bu konuda hiçbir bilim yoktur ve ürünü tanıtan şirketin iddiasını destekleyecek hiçbir verisi yoktur. Ürünlerini açıklamak için kullandıkları bilimsel saçmalıklar hiçbir anlam ifade etmemektedir.

Bu kayaların sudaki nitrat seviyesini düşürmesi pek olası değildir, ancak düşürse bile bu önemsiz olacaktır.

Çim Noktalarının Çözümü

Köpek idrarının çimlerinize zarar vermesini önlemek için yapabileceğiniz dört şey vardır.

  1. Diyetteki eti azaltın. Bu idrardaki üre miktarını azaltır.
  2. Köpek çişini yaptıktan hemen sonra çimleri sulayın. Bu, nitrojen seviyesini seyreltir ve toprağa daha az karışmasını sağlayarak çimlerinizin daha iyi büyümesini sağlar.
  3. Köpeğinizi her zaman aynı yere işemesi için eğitin.
  4. Bir kedi alın!

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.