Hint Fasulyesi - Zehirli midir?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Geçen gün yerel bir Master Gardner toplantısında bir konuşma yapıyordum ve hint fasulyesinin dünyanın en ölümcül organik bileşiklerinden birini içerdiğinden bahsettim. Dinleyicilerden biri aslında birkaç hint fasulyesi yiyebileceğinizi ve sadece hafif bir karın ağrısı çekeceğinizi söyledi.

Bu iki bakış açısı birbiriyle çelişiyor gibi görünüyor. Gerçek hikaye nedir?

Hint fasulyesi, Ricinus communis

Ölümcül Hint Fasulyesi

Hint fasulyesi bitkisi, Ricinus communis tropikal Afrika'nın yerlisidir ve muhteşem büyük yaprakları için Kuzey Amerika'daki birçok bahçede yetiştirilir. 5. bölgede bir sezonda 5 metreye kadar büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir.

Hint fasulyesi bitkisinin kendisi insanlar için zehirli değildir, ancak tohumları zehirlidir. Tohumlar risin adı verilen bir protein içerir ve risinin insanlar, hayvanlar ve hatta böcekler için çok zehirli olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktur.

Hint fasulyesi, ricin nedeniyle dünyanın en zehirli bitkisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer almaktadır. İnternette zehirli kimyasalların çeşitli listeleri bulunmaktadır ve ricin çoğu zaman ilk on listesinde yer almaktadır. Herhangi bir listedeki konumu, listenin nasıl tanımlandığına bağlıdır. Liste tüm kimyasallara mı yoksa sadece doğal olarak oluşanlara mı bakıyor? Hint fasulyesine mi bakıyor?Detaylar önemli değil; ancak sonuç açık: risin doğal olarak oluşan en ölümcül kimyasallardan biridir. Aynı zamanda insan yapımı kimyasalların çoğundan daha ölümcüldür.

Yetişkin bir insanı öldürmek için 5 kadar az fasulyenin yeterli olduğu, daha az fasulyenin ise bir çocuğu öldüreceği bildirilmektedir.

Hint Fasulyesi Gerçekten Zehirli mi?

Bir avuç fasulye yiyip hiçbir etkisinin olmaması sizi şaşırtır mı?

Fasulyenin kabuğu oldukça sert ve kalındır. Hint fasulyesini bütün olarak yutarsanız, sisteminizde bozulmadan ilerleyecektir. Vücudunuza risin girmeyecektir. Risinin sisteminize salınması için fasulyeyi yutmadan önce çiğnemelisiniz.

Sanırım, çiğnemediğiniz sürece fasulyelerin gerçekten zehirli olmadığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda, yaygın bir bahçe efsanesi olan fasulyeleri sadece ellemekle zehirlenmeyeceğiniz sonucu çıkar.

Hint Fasulyesi Yağı Zehirli midir?

Hint fasulyesinden elde edilen yağ risin içermez ve bu nedenle zehirli değildir.

Bu Bitkiyi Yetiştirmeli misiniz?

Bitkinin kendisi çok zehirli değildir, bu nedenle yetiştirmemek için bir neden yoktur. Fasulye konusunda endişeleriniz varsa veya küçük çocuklarınız varsa, tohum yapmasına izin vermeyin. Çiçekleri görür görmez çıkarın. 5. bölgede sonbaharın sonlarına kadar çiçek açmazlar.

Hint Fasulyesi Birini Öldürmek İçin Kullanılabilir mi?

Gerçek fasulye muhtemelen iyi bir silah değildir, ancak risin ile zehirlenme belgelenmiştir. İlginç bir okuma için Georgi Ivanov Markov'un ölümüne bir göz atın - iyi bir film olacak gibi görünüyor.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.