Organik Bahçecilik - Organik Bir Bahçıvan mısınız?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Organik Bahçecilik - Nedir? Bu basit bir soru olmalı ve birçoğunuz cevabı bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak cevap düşündüğünüzden daha karmaşıktır.

Kendimi organik bir bahçıvan olarak görüyorum - ama bazılarınız aynı fikirde olmayacak çünkü biraz Roundup kullanıyorum.

Organik bahçe yapıp yine de Roundup kullanabilir misiniz? 'Bir çeşit' organik olup yine de kendinizi organik bir bahçıvan olarak görebilir misiniz? Organik bahçıvanlar en iyi çevresel seçimleri mi yapıyor?

Gerçek bir organik bahçıvan

Organik Bahçecilik - Nedir?

Organik bahçeciliğin pek çok tanımı vardır - şimdi bazılarına bakalım.

Organik bahçecilik, kimyasal kullanmadığınız anlamına gelir. Birçok organik bahçeci bu ifadeye inanır ve organik bahçeciliğin birçok tanımının bir parçasıdır, ancak kimyasallar hakkında herhangi bir şey anlıyorsanız, ifadenin yanlış olduğunu bilirsiniz. Organik bahçeciler kimyasal kullanır.

Tanım bazen "organik bahçecilik, insan yapımı veya işlenmiş kimyasallar kullanmadığınız anlamına gelir" şeklinde değiştirilir. Bu da doğru değildir. Kan unu ve Neem yağı, çoğu organik pestisit gibi kesinlikle işlenmiş kimyasallardır.

Kimyasalların kullanımına odaklanan çoğu basit tanım, organik bahçeciliği çok iyi tanımlamaz.

Sertifikalı organik çiftçileri bir an için göz ardı edersek, organik bahçecilik belirli bir şeyi yapmak ya da yapmamaktan ziyade bir bahçecilik felsefesiyle ilgilidir. Bu felsefenin iyi ve özlü bir tanımını bulmaya çalıştım ama bulamadım.

İşte benim tanımlama girişimim: Organik bahçecilik, bahçıvanın çevre üzerindeki etkisini en aza indiren bir bahçecilik yöntemidir.

Bu senaryoları düşünün:

  • Kompost gübre torbaları satın almak ve yaymak.
  • Yaprak bitlerinden kurtulmak için doğal Neem yağı püskürtmek.
  • İstilacı Avrupa akdikenini öldürmek için Roundup kullanımı.

Bunlar organik uygulamalar mı? Sanırım çoğunuz ilk ikisine evet diyeceksiniz - kabul edilmiş organik uygulamaları takip ediyorlar. Üçüncüsüne hayır diyeceksiniz çünkü insan yapımı kimyasallar kullanıyor.

Kompost gübre kullanmak iyidir - değil mi? Şunu düşünün: Bir şeyi her taşıdığınızda, kirliliğe ve küresel ısınmaya neden olursunuz. Kompostun mağazaya kamyonla taşınması gerekiyordu ve sonra onu arabanızla eve taşıdınız. Onsuz bahçe yapabilirsiniz ve aslında çok fazlası bitkileriniz için zehirlidir. Hangi seçenek sizi daha organik yapar - onu kullanmak mı yoksa kullanmamak mı? Satın almak açıkça daha az organiktirkullanmıyorum.

Neem yağı Hindistan'daki bir bitkiden elde edilir ve daha sonra bulunduğunuz yere gönderilir. Bu kesin bir çevresel etkidir. Neem yağı seçici değildir ve hem yararlı hem de zararlı böcekleri öldürür, bu da çevre dostu değildir. Hiçbir şey yapmamak daha organik bir seçenek değil mi? Sizi duyuyorum - az önce "ama... ama yaprak bitleri güllerimi yok ediyor!" dediniz. O zaman gül yetiştirmeyin!

Bir kimyasalın bitkiden elde ediliyor olması, onun kullanımını iyi bir organik uygulama haline getirmez.

Bahçemdeki haşereler için asla ilaç kullanmam ama Avrupa akdikeni için Roundup kullanıyorum. Akdiken çok istilacıdır ve yerli uzun ömürlü bitkiler ve çalılarla rekabet ederek ve onları öldürerek ormanlık alanları ele geçirir. 4 dönümlük binlerce bitkiden oluşan akdiken çalılıklarım vardı - deli gibi tohumlanıyorlar. Saplarını kesiyorum ve kestiğim yeri boyuyorum. Bu yöntem çok az Roundup gerektiriyor. Bu çevre için daha mı kötü?Çevre için hiçbir şey yapmamak ve topalakların tüm doğal bitkileri yok etmesine izin vermekten daha mı kötü? Sanmıyorum.

Organik Olup Roundup Kullanabilir misiniz?

Pek çok kişi hayır diyebilir ama bence organik olarak bahçe yapabilir ve yine de insan yapımı kimyasallar kullanabilirsiniz.

Bahçeme kompost taşımıyorum. Neem yağı gibi organik kimyasallar ithal etmiyorum. Roundup'ı çok özel bir amaç için kullanıyorum.

Benim organik bahçecilik biçimimde uyulması gereken bir dizi özel yapılması ve yapılmaması gerekenler yoktur.

Organik bahçeciliğin dereceleri vardır. Yelpazenin bir ucunda, bahçeleri için kesinlikle hiçbir şey satın almayan bahçıvanlar vardır. Haşereler için asla ilaçlama yapmazlar ve her şeyi yerinde kompost yaparlar. Sonra biraz kompost yapan ve mümkün olduğunca az kimyasal kullanan bazı bahçıvanlar vardır. Bu insanların her ikisi de organik bahçıvandır, ancak farklı derecelerde.

Size başka bir örnek vereyim: Yeni bir çiçeklik yapmak için biraz çimi öldürmek istiyorsunuz. İki seçeneğiniz var; Roundup püskürtmek ya da lazanya yöntemini kullanarak alanı gazete kağıdıyla kaplamak. Hangisi çevre için daha iyi ve dolayısıyla daha organik?

Çoğu insan lazanya yönteminin organik olduğunu düşünür, ancak yanılırlar. Kimyasal kullanmak yerine eski gazeteleri geri dönüştürmek organik bir seçim gibi görünüyor, ancak şunu düşünün. Gazete, kağıdın altındaki topraktaki su ve hava seviyelerini değiştirir. Aslında topraktaki yaşamın çoğunu öldürür. Çiy solucanları kağıdı yemeyi 'sevmez' - bölgeyi terk ederler çünkü yeterince alamazlarÖte yandan Roundup çimleri öldürür, toprak yaşamına sınırlı zarar verir ve kısa bir yarı ömre sahiptir. Yine de birisinin onu üretmesini ve mülkünüze taşımasını sağlamanız gerekir, bu nedenle çevre üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bu iki seçenek arasında en iyi organik seçim o kadar net değildir.

Sertifikalı Organik Çiftçiler

ABD'de bir çiftçinin organik olduğunu belgeleyen bir sertifika programı var. Ayrıntılara girmeyeceğim, ancak nitelikler sentetik kimyasalların KULLANILMAMASINA çok odaklanıyor.

Sertifikalı bir çiftçi çevreye her türlü zararı verebilir ve yine de organik sertifikalı olabilir. Uygun bir yerel insan yapımı ürün kullanmak yerine dünyanın herhangi bir yerinden 'organik kimyasallar' ithal edebilirler ve yine de organik olabilirler. Hepsinin bunu yaptığını söylemiyorum - çoğu çevreye çok duyarlıdır.

Birçok ülkede bu tür sertifika programları var ve çoğu benzer olsa da gereklilikler ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Bir ülkede organik olabilirsiniz ama başka bir ülkede sertifika gerekliliklerini karşılamayabilirsiniz. Bu mantıklı mı? Organik teriminin onlarca farklı tanımının olması bana mantıklı gelmiyor.

Sonuç olarak, kurallara uyarsanız "organik" olursunuz. Organik olarak kabul edilmek için çevre dostu bir şekilde tarım yapmak zorunda değilsiniz.

Bu neden önemli? Bir felsefe olarak organik bahçecilik, duruma göre akıllı seçimler yapmanıza olanak tanır. Bir sertifikasyon süreci olarak, çevre için mantıklı olmasalar bile kurallara uymaya zorlanırsınız. Bu, sertifikasyon sürecindeki temel bir kusurdur.

Örneğin, organik çiftçiler daha az miktarda insan yapımı ürün kullanmak yerine daha yüksek seviyelerde doğal pestisit kullanabilirler ve kullanırlar. Bunu yapmaları gerekir çünkü doğal pestisit bazı durumlarda daha az etkilidir. Doğal ürün insan yapımı üründen daha toksik bile olabilir, ancak kurallar oldukça açıktır. Daha toksik olan ürünü kullanmalısın.

Organik sertifikasyon programı, hem etkinlik hem de çevresel etkiyi göz önünde bulundurarak iş için en uygun pestisiti kullansaydı çok daha organik ve çevre dostu olurdu. Bunun yerine körü körüne kuralı takip ediyor - insan yapımı kimyasallar yok.

Bu çiftçilerin suçu değil - organik sertifikalı ürün satmak için sertifikalı kalmaları gerekiyor - onları bir an bile suçlamıyorum. Sorun hükümetlerde, endüstri birliklerinde ve halkta. Son grup, bazı insan yapımı kimyasalların organik kimyasallardan daha güvenli olduğu gerçeğini bir türlü anlayamıyor.

Organik Bağnazlar

Organik bağnazlar olarak adlandıracağım başka bir grup organik bahçeci daha var. Bunlar, hem bahçelerinin hem de çevrenin zararına olacak şekilde organik fikirler üzerinde aşırıya kaçan insanlar. Birçok yönden sertifikalı organik çiftçiler gibiler, çünkü çok katı kurallara uyuyorlar, ancak sertifikalı değiller. Kendileri için düşünme özgürlüğüne sahipler, ancak bunu yapmıyorlar.

Bu insan grubu için kurallar yazılı değildir. Organik olmak için resmi bir kurallar dizisi yoktur. Her bağnaz kendi kurallarını oluşturur, ancak sürü benzeri bir zihniyetle birbirlerini takip etme eğilimindedirler.

Eğer onların kurallarına uymazsanız, organik bir bahçıvan değilsinizdir. Gri bir alan yoktur.

Ne yazık ki bu grup genellikle bilime inanmıyor çünkü tüm bilimin parası Monsanto tarafından ödeniyor. Sonuç olarak gerçek dünyayı anlamıyorlar ve her türlü asılsız iddiada bulunuyorlar.

Organik bağnazlar organik bahçeciliğin adını kötüye çıkarıyor.

Organik Bir Bahçıvan mısınız?

Çoğu bahçıvan bir dereceye kadar organik bahçıvandır. Doğaya ve çevreye inanırlar. Bahçelerinde bitkilere ve çevreye bir dereceye kadar fayda sağlayacak şeyler yaparlar.

Organik bir bahçıvan olabilir ve yine de insan yapımı kimyasallar ve gübreler kullanabilirsiniz. Önemli olan bunları mümkün olduğunca az kullanmanız ve mümkün ve uygulanabilir olan yerlerde daha iyi alternatif organik yöntemler kullanmanızdır. Her duruma duruma göre bakın ve mantıklı olanı yapın.

Gerçek bir organik bahçıvan, uyulması gereken kurallar listesi yerine bilimi bir rehber olarak kullanır. 80 organik bir bahçıvan olmakta sorun yoktur, bu çevre için %100 organik bağnaz olmaktan çok daha iyidir.

Organik Kelimesi ile İlgili Sorun

Yukarıdaki tüm bahçıvan çeşitlerini tanımlamak için tek bir terimimiz var, organik bahçıvan. Karışıklığa neden olduğu için tek bir terim yeterli değil, ancak şu anda elimizdeki tek şey bu.

İnsanları bahçede ne yapacakları konusunda mantıklı düşünmeye teşvik ediyorum. Bu da bilimi anlamak ve organik bağnazların vaazlarını görmezden gelmek anlamına geliyor. Organik sertifikasyon kurallarını körü körüne takip etmeyin. Bunun yerine mantıklı olduklarında onları bir rehber olarak kullanın.

Daha fazla bilgi edinerek daha organik olmak için adımlar atın.

Bu yazıyı beğendiyseniz ayrıca Organik Tohumlar - Neden Satın Almalısınız?

Organik Kötüye Gittiğinde

Bu videoya bayıldım! Çok önemli bir mesaj.

Yukarıdaki videoyu göremiyorsanız bu bağlantıyı kullanın: //www.facebook.com/geoff.lawton.12/videos/465094957010374/?fref=nf

Referanslar:

  1. Fotoğraf Kaynağı; Hans Splinter

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.