Karahindibalar Arılar İçin Gerçekten Önemli mi?

 • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Eminim sosyal medyadaki capsleri görmüşsünüzdür; Karahindibalar arılar için ilk besindir "Karahindibaları koparmayın ve bal arısını kurtarın." Bu karahindibalar arılar için ne kadar önemli ve hangi arılardan bahsediyoruz? İlk besinleri mi? Arılar karahindibaların polen ve nektarını gerçekten kullanıyor mu?

Sosyal medyanın doğru olduğunu söylemesi, doğru olduğu anlamına gelmez. Gelin, karahindibaları kurtarmaya yönelik bu yeni çılgınlığın ardındaki gerçeği ortaya çıkaralım.

Karahindibalar Arılar İçin Gerçekten Önemli mi?

Arıların İlk Yiyeceği

Bahçemde pek çok bitki yetiştiriyorum ve pek çok şeyin karahindibadan önce çiçek açtığını hatırlıyor gibiyim ( Taraxacum officinale) Guelph Üniversitesi Bal Arısı Araştırma Merkezi'ndeki araştırmacılardan biriyle konuştum ve ona arıların ilk besinini sordum.

Buralarda, 5. bölge, Ontario, "ilk önemli besin kaynakları ağaç polenidir. Çiçekler önemli hale gelmeden çok önce, bal arıları ağaçların tepesinde polen toplarlar. Akçaağaçlar, karaağaçlar, kavaklar ve söğütler ilk besin olarak önemlidir" ve karahindibalardan önce çiçek açarlar.

"Diğer polenler mevcut olmadığında karahindiba polenlerini toplarlar."

Bazı ağaçlar rüzgarla tozlaşır ve çok fazla polen üretir. Ayrıca çok yoğun bir kaynağa sahiptirler, bu da arıların polen almak için çiçekler arasında uzun mesafeler uçmak zorunda olmadıkları anlamına gelir.

Peki ya otsu bitkiler?

Pek çok şey karahindibadan önce çiçek açar. Bu yıl bahçemdeki erken çiçeklerin kaydını tuttum ve listeye katkıda bulunan Garden Fundamentals Facebook Grubumuzdaki insanlardan da yardım aldım. Bunların hepsi karahindibadan önce çiçek açtı.

 • Kar damlaları
 • Japon Tereyağı Bur
 • Kış akonitleri
 • Çiğdem
 • Vinca minor
 • Hellbore
 • Lamium
 • Çuha Çiçeği
 • Sümbül
 • Menekşe
 • Iris reticulata
 • Scilla
 • Pushkinia
 • Draba
 • Erica (Heath)
 • Bahar güzelliği
 • Spicebush
 • Pulmonaria
 • Coltsfoot
 • Epimedium
 • Muscari
 • Pulsitila
 • Muscari
 • Nergis
 • Anemone blanda
 • Corydalis solida
 • Hepatica
 • Virginia bluebell'leri

Karahindibanın arıların ilk besini olmadığı açıktır.

Arıları Şekerli Suyla Beslemeyin

Meyve Ağaçları Karahindibalara Karşı

Arılar meyve ağaçlarını mı yoksa karahindibaları mı tercih eder?

Geçen bahar bir karahindiba tarlası buldum ve hemen yanında çiçek açan bir sıra süs armudu vardı. Sıcak ve güneşli bir günde her iki bitkide de binlerce çiçek vardı ve hepsi de en iyi durumdaydı.

Tüm arılar ve diğer tozlayıcılar armut ağaçlarındaydı

Arılar ve diğer böcekler neredeydi?

Armutlar böceklerle kaplıydı ve çıkardıkları uğultu birkaç metre öteden duyulabiliyordu. Çok çeşitli böcekler buldum; bal arıları da dahil olmak üzere farklı türde arılar ve sinekler. Bu kadar kalabalık bir ortamda bazılarının rekabetin olmadığı karahindibalara gideceğini düşünürsünüz, ancak bu gerçekleşmiyordu.

Ancak hikaye daha karmaşık. Karahindiba çiçekleri sabah 10:00 ile 11:00 arasında (8 ile 14C arasında) en yoğun poleni üretir ve öğleden sonra kapanır. Elmalar (armutlar için rakamlar yok) öğleden sonra 12:00 ile 16:00 arasında en yoğun poleni üretir. Bu nedenle, sabahları karahindibaların üzerinde ve öğleden sonra meyve ağaçlarında arı bulmanız mümkündür. Orada ne zaman olduğumu hatırlayamıyorum?

Karahindibaların üzerinde arı yok

Ayrıca, bir arının karahindibaya veya başka bir çiçeğe şartlandığında, birkaç gün boyunca ondan polen almaya devam edeceğine dair kanıtlar da vardır. Meyve ağacı poleni mevcut olsa bile, karahindiba polenine şartlandıktan sonra onu görmezden gelirler. Karahindiba bolluğu aslında arıları daha besleyici bir polen kaynağı olan meyve ağacı poleninden uzak tutabilir.

Arılar Karahindiba Kullanır mı?

Arılar karahindibaları hem nektar hem de polen için kullanırlar. Özellikle karahindibalarla dolu bir çimenliği severler, çünkü bu durum polen toplamalarını kolaylaştırır. Bal Arısı Araştırma İstasyonu'na göre, tercih edilen bir besin değildir, ancak diğer kaynaklar mevcut olmadığında ve ilkbaharda karahindibalar bol miktarda bulunduğunda boşluğu doldurmaya yardımcı olur.

Arılar Ölüyor mu?

Karahindiba Poleninin Kalitesi

"Bal arısı toplayıcıları çiçekli bitkilerden nektar, polen ve su toplar. Polen, bal arılarının tek önemli protein, lipid, mineral ve vitamin kaynağıdır ve bunların tümü yavru yetiştirme, normal gelişim ve işçi ömrü için gereklidir." Nektar, arılara enerji sağlayan bir karbonhidrat kaynağıdır.

Protein amino asitler içerir ve bu amino asitlerden bazıları esansiyeldir. Bu, organizmanın bunları yapamayacağı anlamına gelir; bunları yiyeceklerden almak zorundadırlar. Karahindiba poleni, bal arıları için esansiyel amino asitler olan valin, izolösin, lösin ve arginin bakımından düşüktür.

Karahindiba, arılar için düşük kaliteli bir protein kaynağı olarak kabul edilir.

Çeşitlilik Hayatın Baharatıdır

Besleyici değeri yüksek polen toplamak arılar için önemlidir, ancak çeşitliliğin hastalıklarla daha iyi mücadele etmelerini sağladığı görülmektedir. Gerçekten ihtiyaç duydukları şey çeşitli polenlerdir.

Toplanan polen türü, besin kalitesinden değil, toplanabilme kolaylığından etkilenir. Bal arıları hangi polenin daha besleyici olduğunu anlayamaz. Bombus arılarının daha kaliteli polen seçtiğine dair bazı kanıtlar vardır.

Karahindiba dolu bir çim alan yaratarak bal arılarının düşük kaliteli polen toplamasını kolaylaştırırsak, toplayacakları şey de bu olacaktır. Karahindiba dolu bir çim alan, arıları daha besleyici polenlerden uzak tutar.

Daha da önemlisi, aktif oldukları her zaman polen ve nektara erişimlerinin olmasıdır. Yerli arılar sıcaklıklar 55ºF'nin üzerine çıktığında ortaya çıkma eğilimindedir. Bombus arıları genellikle ilkbaharda ortaya çıkan ilk arılardır ve sonbaharda yiyecek arayan son arılardır. Erken ilkbaharda ortaya çıkan diğer yerli arılar şunlardır, Andrena spp. ( madencilik arıları), Hoplitis spp. (mason arılar), Osmia spp. (mason arılar), Lasioglossum spp. (ter arıları), Anthophora spp. (kazıcı arılar), Nomada spp. (guguk arıları) ve Ceratina spp . (küçük marangoz arılar) .

Bal Arıları Yerli Arılara Karşı

Araştırmaların çoğu bal arılarına, bir kısmı da yaban arısına dayanıyor ve diğer yerli arıların çoğu hakkında çok az şey biliyoruz. Muhtemelen benzer beslenme ihtiyaçları var ama bilmiyoruz.

Bal arıları ve yerli arılar hakkında daha fazla bilgi için bu bağlantıya tıklayın.

Arıların Karahindibaya İhtiyacı Var mı?

Karahindiba arılar için ilk polen kaynağı değildir.

Karahindibanın poleni kalitesizdir ama hiç yoktan iyidir. İyi bir nektar kaynağı sağlarlar.

Karahindibaları tutmak, arıların daha kaliteli bir polen olan meyve ağacı polenini kullanmasını engelleyebilir. Bu şekilde karahindibalar aslında arılara zarar veriyor olabilir.

Karahindiba dolu bir çim, arılar için yabani otlardan arındırılmış bir çimden daha iyidir, ancak çeşitli bitkilerin bulunduğu ve karahindibaların olmadığı bir bahçe kadar iyi değildir.

Eğer çim alanınız olması gerekiyorsa, meyve ağaçları, hatta süs ağaçları dikmeyi düşünün ve karahindibaları atlayın.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.