Bitkiler için CalMag - Nedir ve İhtiyacınız Var mı?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Cal-Mag, bitki gübresi hakkında konuştuğumuzda nadiren tartışılan, ancak bitkiler için kritik öneme sahip iki makro besin maddesi olan Kalsiyum ve Magnezyum anlamına gelir. Normal gübrenize eklemek için Cal-Mag gübre satın alabilir veya kalsiyum ve magnezyum içeren gübre satın alabilirsiniz. Hangi seçenek daha iyidir ve ikisine de ihtiyacınız var mı?

Kalsiyum ve magnezyum bitkiler için bu kadar önemliyse neden tüm gübrelerde yer almıyor? Düşündüğünüzden daha karmaşık bir durum.

Bitkiler için Cal-Mag - Nedir ve İhtiyacınız Var mı?

Kalsiyum Hikayesi

Kalsiyum (Ca), hücre duvarlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığı bitki büyümesi için önemli bir mineraldir. Ayrıca her türlü işlevi yerine getiren enzimleri aktive etmek için kritik öneme sahiptir ve meyve gelişiminde önemli bir rol oynar. Bitkiler onu oldukça büyük miktarlarda kullanır ve bu da onu bir makro besin haline getirir. Kalsiyum eksikliği, bitkilerin uçlarında lokalize çürüklük ve bodur büyüme olarak ortaya çıkar.Yaprak uçları, tomurcuklar ve meyveler düzgün gelişmez, yapraklar koyu yeşil ve gövdeler zayıftır. Eksikliğin yaygın bir belirtisi, domateslerde çiçek ucu çürüklüğü adı verilen siyah uçtur.

Bitki besin maddeleri hareketsiz olabilir, yani besin maddesi ksilem yoluyla bitkide yukarı doğru hareket edebilir, ancak yapraklara ulaştığında aşağıya veya bitkinin diğer kısımlarına geri dönemez.

Bitkilerde kalsiyum eksikliği, toprakta yeterli kalsiyum bulunmamasından ya da bitkiye yeterli su gitmemesinden kaynaklanabilir; bu da genellikle domateslerde çiçek ucu çürüklüğünün nedenidir. Kumlu topraklar hariç, çoğu toprakta yeterli kalsiyum bulunur çünkü kalsiyum kile yapışır.

Magnezyum Hikayesi

Magnezyum (Mg) da bitkiler için önemli bir mineraldir. Bu makro besin maddesi klorofildeki merkezi atomdur, enzimleri aktive etmek için kullanılır, diğer besin maddelerinin taşınmasına yardımcı olur ve nükleik asitleri stabilize eder.

Bu besin maddesi hareketlidir, bu nedenle bir bitkide düşük seviyeler varsa, magnezyumu yaşlı yapraklardan ihtiyaç duyulan yere taşıyacaktır. Bu da yaşlı yaprakların sararmasına neden olur.

Kireçtaşı kayaları toprakta ayrışır ve magnezyumu yavaşça serbest bırakır. Sonuç olarak, kumlu topraklar hariç çoğu toprak yeterli magnezyuma sahiptir.

Kalsiyum/Magnezyum Oranının Önemi

1940'larda yapılan çalışmalar, bitkilerin belirli bir kalsiyum-magnezyum oranıyla en iyi şekilde büyüdüğünü göstermiştir, ancak daha yeni araştırmalar bunun doğru olmadığını göstermiştir. Kalsiyum-magnezyum oranı bitki büyümesi için önemli değildir, ancak bu efsane tarım ve bahçecilik çevrelerinde hala çok belirgindir.

Bunları iki bağımsız besin maddesi olarak düşünmek ve bitkilerin her birine farklı miktarlarda ihtiyaç duyduğunu düşünmek çok daha iyidir.

Ticari Gübrede Cal-Mag Eksik

Neden çoğu gübre kalsiyum ve magnezyum içermez?

Yukarıda belirtildiği gibi, çoğu toprak her iki besin maddesini de yeterince içerir, bu nedenle gübreleme yaparken daha fazlasını eklemek için bir neden yoktur. Kumlu toprak veya çok asidik toprak bu besin maddelerinden yoksun olabilir, bu durumda fazladan bir miktar eklemek faydalı olabilir. Asidik toprağı olan insanlar pH'ı yükseltmek için kireçleme eğilimindedir ve dolomitik kireç kullanırlarsa, kireçleme işleminin bir parçası olarak kalsiyum ve magnezyum eklerler ve buna gerek yoktur.gübrelediklerinde daha fazla eklerler.

Gübre kullanmamanın ikinci bir nedeni de musluk suyunun çoğunun sert olması, yani kalsiyum ve/veya magnezyum içermesidir.

Bazı ürünler Cal-Mag içerir. Scotts 15-5-15 Cal-Mag gübresi %5 kalsiyum ve %2 magnezyum içerir.

Bitkiler için Kalsiyum ve Magnezyum

Topraksız ortamda yetişen bitkiler için ne kadar kalsiyum ve magnezyum kullanılmalıdır? Yukarıdaki Scotts gübresi yaklaşık 66 ppm Ca ve 26 ppm Mg önermektedir. Massachusetts Üniversitesi 37 ila 105 ppm alkalinite aralığı, 40 - 100 ppm aralığında kalsiyum ve 30 - 50 ppm aralığında magnezyum önermektedir. Hidroponik çözeltiler için öneriler 80-140 ppm Ca ve 30-70 ppm Mg'dir.

Tarımsal balçık ve killi topraklar için 200 ppm Ca ve 50 ppm Mg önerilmektedir.

Musluk Suyunda Kalsiyum ve Magnezyum

Şehir suyu kullanıyorsanız, su departmanına danışın ve size üç değer sağlayabilmeleri gerekir: alkalinite, kalsiyum seviyeleri ve magnezyum seviyeleri. Kuyu suyunuz varsa, ancak kuyu suyu kullanan bir kasabanın yakınındaysanız, kasaba ile benzer suya sahip olabilirsiniz.

Alkalinite değeri size suyun bitkiler için ne kadar uygun olduğunu gösteren toplam sertlik sayısını verecektir. Alkalinite Nedir - Düşündüğünüz Şey Olmayabilir .

Kalsiyum ve magnezyum değerleri, gübreye Cal-Mag eklemeniz gerekip gerekmediğini size söyleyecektir. Musluk suyumda 114 ppm Ca ve 34 ppm Mg var. Kalsiyum biraz yüksek ve magnezyum topraksız bir karışım için düşük tarafta, ancak Cal-Mag gübresi kullanmama gerek yok ve en azından topraksız bir karışımda büyüyen herhangi bir şey için kalsiyum veya magnezyum içeren bir gübre kullanmamalıyım.

Ev Yapımı Cal-Mag

Cal-Mag için internette çok sayıda DIY tarifi bulunmaktadır. Çoğu yumurta kabukları ve Epsom tuzlarının bir kombinasyonudur. Epsom tuzları uygun bir magnezyum formu ekleyecektir. Çoğu saksı ortamının pH'ı 6 ila 7 arasında olduğundan, yumurta kabukları ayrışmayacak ve bu nedenle fazla kalsiyum eklemeyecektir. Musluk suyunuzda muhtemelen daha fazlası vardır. Bu nedenle bu tarifler iyi bir Cal-Mag karışımı oluşturmaz.

Ticari ürünlerin kullandığı Epson tuzları ve kalsiyum nitratı kullanarak kendi Cal-Mag'ınızı da yapabilirsiniz ve bu uygun bir çözüm üretecektir.

Bahçe Toprağına Cal-Mag Eklemeniz Gerekir mi?

Toprağın pH değeri 7,0'ın üzerindeyse, muhtemelen yeterli kalsiyum ve magnezyum içeriyordur ve daha fazlasını eklememelisiniz. Toprak asidikse ve kalsiyum eksikliği veya magnezyum eksikliği belirtileri görüyorsanız, toprağı test ettirmek ve ardından talimatları izlemek iyi bir fikirdir. Alternatif olarak, dolomitik kireçle kireçleyebilir ve pH'ı iyileştirebilir ve hem kalsiyum hem de magnezyum ekleyebilirsiniz.

Sert suyla çok sulama yapıyorsanız, daha fazla eklemenize gerek olmayabilir.

Saksı Toprağına Cal-Mag Eklemeniz Gerekir mi?

Bu bölümdeki tartışma, ev bitkileri, dış mekan kapları ve hatta yükseltilmiş yataklar dahil olmak üzere topraksız karışım içeren herhangi bir kap için geçerlidir.

Topraksız karışımlar genellikle turba yosunu, hindistan cevizi veya kompostlanmış odun bazlıdır. Bunların hiçbiri yüksek düzeyde kalsiyum veya magnezyum sağlamaz, bu da gübre ile birlikte eklenmeleri gerektiği anlamına gelir.

Yüksek alkaliniteli su kullanıyorsanız, bu ihtiyacınız olan tüm Cal-Mag'i sağlayabilir. Bu durumda kalsiyum veya magnezyum içermeyen bir gübre seçin.

Yağmur suyu, RO suyu veya damıtılmış su kullanıyorsanız, Cal-Mag eklemeniz gerekir. Bu ayrı bir ürün kullanılarak yapılabilir veya kalsiyum ve magnezyum normal gübrenizin bir parçası olabilir.

Tamponlama Hindistan Cevizi

Bu malzemeyi araştırırken "tamponlama hindistan cevizi" terimine rastladım. Bu terim güvenilir bilgi kaynakları tarafından kullanılmıyor ancak marihuana yetiştiricileri arasında popüler gibi görünüyor. Sürecin kendisi mantıklı.

Hindistan cevizi hindistan cevizi kabuğundan yapılır ve bu hammadde çok miktarda sodyum (tuzlu sudan) ve potasyum içerir. Hindistan cevizi oldukça yüksek bir CEC'ye sahiptir, bu da sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum vb. gibi katyonları tuttuğu anlamına gelir. Hindistan cevizini tatlı suda yıkamak birçok yüzey tuzunu (yani sodyumu) temizleyecektir, ancak CEC nedeniyle hindistan cevizine bağlı olan sodyumu temizlemeyecektir.

Bu malzemeyi bitkiler için kullandığınızda ve gübrelemeye başladığınızda, gübredeki veya sert musluk suyundaki kalsiyum ve magnezyum, sodyum ve potasyumun hindistan cevizini terk etmesine ve yerini kalsiyum ve magnezyumun almasına neden olacaktır. Bu süreç, bir su yumuşatıcısında gerçekleşen süreçle tamamen aynıdır. Bunun net etkisi, bitki köklerinin yüksek seviyelerde sodyum ve magnezyuma maruz kalmasıdır.potasyum, kalsiyum veya magnezyum almazlar. Bu bitkiler için iyi değildir.

Bu sorunu önlemek için Hindistan cevizini kullanmadan önce Cal-Mag ile ön işleme tabi tutabilirsiniz. Bunu yapmak için Hindistan cevizini kalsiyum ve magnezyum içeren gübre suyu veya sert musluk suyu veya ticari bir Cal-Mag ürünü içeren bir kovaya koyun. Kalsiyum ve magnezyum Hindistan cevizine yapışacak ve fazla sodyum ve potasyum suya salınacak ve daha sonra atılacaktır.

Cal-Mag Kullanımı için Çevrimiçi Öneriler

Kalsiyum veya magnezyum ekleme konusunda ne yapmanız veya yapmamanız gerektiğine dair çevrimiçi önerileri dikkate almayın. Bunun yerine, yukarıdakileri okuyun ve anlayın ve ardından özel durumunuz için ne gerekiyorsa onu yapın. Çevrimiçi insanlar ayrıntılarınızı bilmiyor ve size doğru tavsiyeyi veremezler.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.