Patates ve Domatesler için Lastik Bahçeler - Güvenli mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Birçok yeni bahçıvan sebze yetiştirmek istiyor ve yükseltilmiş yataklar çok popüler. Bunu yeşil olma ve malzemeyi yeniden kullanma arzusuyla birleştirdiğinizde lastik bahçeler iyi bir seçenek gibi görünüyor. Bunlar eski atılmış lastiklerle yapılan bahçeler.

Lastiklerin bir başka büyük avantajı daha vardır: Özellikle soğuk iklimlerde patates ve domateslerin çok sevdiği ısıyı biriktirirler.

Peki bu lastikler güvenli mi? Gıdaya karışıp onu kirletecek toksik maddeler sızdırıyorlar mı? Bu konuda pek çok görüş var, ancak bilimsel bir inceleme yolunda çok az şey var. Bunu değiştirmenin zamanı geldi.

Patates ve Domatesler için Lastik Bahçeler - Güvenli mi?, fotoğraf kaynağı Lovetoknow

Neden Lastik Kullanmalı?

Kullanılmış lastikleri ücretsiz olarak temin etmek kolaydır ve yükseltilmiş bir yatak inşa etmek için inşaat konusunda becerikli olmanız gerekmez. Lastikleri yere koyun ve işiniz bitsin. Daha sonra geleneksel yükseltilmiş yataklarda olduğu gibi lastikleri toprakla doldurabilir ya da sadece altlarındaki toprağa ekim yapabilirsiniz; bu durumda lastik bitkiye ısı yayar ve onu daha sıcak tutar.

Maliyet yok, çürük ahşap yok, koruyucu yok - bundan daha kolay olamaz.

Lastikler Zehirli mi?

Lastikler her türlü toksik organik kimyasal içerir. Ayrıca kadmiyum, kurşun ve çinko gibi bir dizi ağır metal de içerirler. Ama asıl sorulması gereken soru bu değil. Önemli olan soru, bu toksik maddeler lastikten dışarı sızıyor mu? Lastiklerin yolda çok fazla aşınmaya dayanacak şekilde tasarlandığını unutmayın. Güneşin altında dururken parçalanmazlar. Parçalansalar bile,üzerlerinde araba süremezdik.

Lastikler ne kadar dayanıklıdır? Herhangi bir yılda toprağa gerçekte ne kadar toksik madde sızar? Bu miktar çok azsa, o zaman bahçecilik için gerçekten toksik değildirler. Her şey dozla ilgilidir.

Sorulması gereken ikinci önemli bir soru daha var: Bitkiler salınan bu toksinleri emecek mi? Lastikler toprağa bir miktar toksik madde sızdırabilir, ancak bitkiler bunu emmezse, toksinler bitkilere veya onları yediğimiz için bize zarar vermez.

Patates Kuleleri - Gerçekten Yüksek Verim Üretiyorlar mı?

Lastiklerden Toksin Sızar mı?

Görünüşe göre hiç kimse toksinlerin lastiklerden bitkilere geçişini test etmemiş. Bazı çalışmalar, araba kullanırken lastik toksinlerinin çevreye geçişini incelemiş, ancak bu çok fazla sürtünme ve daha yüksek sıcaklıklar içeriyor, bu nedenle bu verileri gerçekten tahmin edemezsiniz.

Lastik bahçelerinde eski lastikler kullanıldığından, bunlardan sızabilecek yüzey kimyasallarının çoğu zaten sızmıştır.

Kauçuğun oldukça kararlı olduğunu biliyoruz. Lastikler uzun yıllar boyunca ayrışma belirtisi göstermeden çevrede durur, bu da onlardan çok az şey çıktığı anlamına gelir.

Lastiklerin kullanım alanlarından biri de lastik kırıntısı adı verilen küçük parçalara ayrılıp kaldırım döşemelerinde ve çocuk oyun alanlarında kullanılmasıdır. Bu kullanımla ilgili yapılan araştırmalara göre, "lastik kırıntılarının oyun alanlarında kullanılması çocuklar ve çevre için minimum tehlikeye neden olmaktadır. Tüm su organizmaları (bakteriler, omurgasızlar, balıklar ve yeşil algler) için toksisite gözlenmiştir; ancak bu aktivite üç ay sonra ortadan kalkmıştır.aylık kullanım".

Kırıntı oluşturmak, aşınmamış iç yüzeyleri ortaya çıkarır, bu nedenle yeni lastik kırıntılarından sızıntı olması şaşırtıcı değildir. Benim için şaşırtıcı olan, bunun çoğunlukla 3 ay sonra durmasıdır. Kullanılmış lastiklerin üç aylık lastik kırıntılarından bile daha düşük toksisite göstermesini bekleyebiliriz.

Bir çalışmada, yeni lastik kırıntılarıyla kirlenmiş üst toprak incelenmiş ve toprak yaşamı üzerindeki etkileri ölçülmüştür. Mikrop aktivitesi etkilenmemiş, solucan hayatta kalma oranı etkilenmemiş ve "kirlenmiş toprakta yaşayan solucanlar, kirlenmemiş toprakta yaşayan solucanlara göre %14 daha az vücut ağırlığı kazanmıştır." Çinko dışında ağır metallerde ölçülen bir artış olmamıştır.

Elde sınırlı veri olmasına rağmen, lastik bahçeleri muhtemelen toprağa çok az toksik madde sızdırmaktadır.

Lastikler Toksinleri Azaltabilir mi?

Atık suları inceleyen bir çalışma, lastik kırıntılarının naftalin, toluen ve cıvayı sudan uzaklaştırdığını, özellikle de cıvayı uzaklaştırmada etkili olduğunu göstermiştir.

Bitkiler Toksinleri Emer mi?

Bitkiler bazı toksinleri absorbe edebilir ve bu konuda o kadar iyidirler ki, kirlenmiş toprağı iyileştirmenin bir yolu olarak kullanılmaktadırlar. Organik bileşikler bitkinin içinde zararsız moleküllere ayrıştırılabilir, ancak ağır metaller bitkide kalır ve gıdaya karışabilir.

Kauçuk lastikler çok farklı kimyasallar ürettiğinden, her bir bitki türünün her bir kimyasalla nasıl başa çıktığını anlamak karmaşıktır. Örnek olarak çinkoya bir göz atalım.

Çinko bitkiler için gereklidir ve birçok bitki enzimi için önemli bir rol oynar. Bitkiler, düşük seviyeli topraklarda ilave çinkodan yararlanır. pH arttıkça, bitkiler topraktan çinkoyu daha zor emer ve çinko eksikliği gösterme olasılığı daha yüksektir.

Burada önemli olan nokta, bir miktar çinkonun bitkiler ve hayvanlar için iyi olduğudur. Lastiklerden gelen küçük çinko ilaveleri aslında bitki büyümesi için iyi olabilir.

Lastik Bahçeleri Güvenli mi?

Bu soruyu kesin olarak yanıtlamak için yeterli bilimsel veri yoktur. Yapabileceğimiz en iyi şey eğitimli bir tahminde bulunmaktır.

Çinko hariç, ağır metaller muhtemelen bir sorun değildir çünkü lastikler bunları önemli miktarlarda sızdırmaz. Çinko seviyelerinin toprakta veya bitkilerde toksik seviyelere ulaşacağına dair bir gösterge yoktur.

Şu gerçekleri göz önünde bulundurun:

  • Lastiklerde sebzelerin yetişme süresi nispeten kısadır.
  • Kimyasalların lastiklerden süzülmesi yavaş bir süreçtir.
  • Topraktaki mikroplar birçok organik kirleticiyi ayrıştırabilir.
  • Kendi bahçemizden elde ettiğimiz sebzeler normalde yıllık beslenmemizin büyük bir bölümünü oluşturmaz.

Bu gerçeklere ve bildiklerimize dayanarak, lastik bahçeleri muhtemelen güvenlidir.

Kullanır mıydım? Hayır. Isının küçük faydası potansiyel riski haklı çıkarmıyor, ayrıca sıcak lastik kokusunu sevmiyorum. Ama aynı zamanda domates yetiştirmek için yükseltilmiş yataklar kullanmıyorum, bu yüzden lastiklere çok az ihtiyacım var.

Yükseltilmiş yatakların faydaları gereğinden fazla dile getirilmektedir. Bazı tıbbi durumlarda eğilmelere karşı bir miktar rahatlama sağlarlar, ancak düz toprakta yetiştirmek çoğu bahçıvan için aynı derecede işe yarar. Bu konuda daha kapsamlı bir inceleme için bkz: Yükseltilmiş Yataklar - Artıları ve Eksileri .

Domates Yetiştiriciliği

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.