Kompost Hızlandırıcılar, Başlatıcılar ve Aktivatörler

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Kompost hızlandırıcılar, kompost başlatıcılar ve kompost aktivatörleri, daha iyi kompost yapmak ve kompostlaştırmayı hızlandırmak için kompost yığınına eklenen ürünler için kullanılan terimlerdir. Bu terimler arasındaki fark nedir? Kompostlaştırma için gerekli midirler ve bunları kullanırsanız kompostlaştırma süreci ne kadar hızlanır?

Kompost Hızlandırıcılar, Başlatıcılar ve Aktivatörler

Kompost Hızlandırıcılar, Başlatıcılar ve Aktivatörler

Öncelikle farklı terimleri anlamaya çalışalım. Bu terimlerin tanımlarını aramak için biraz zaman harcadım ve terimleri kullanan birçok ürüne baktım. Vardığım sonuç, terimlerin birbirinin yerine kullanıldığı veya çoğu zaman yanlış kullanıldığıdır. Terimlerin hiçbiri için net tanımlar bulamadım.

Ancak, bu terimler altında satılan ürünlerin hepsi aynı bileşenleri içermiyor. Sonuç olarak, bence en iyisi terimleri görmezden gelmek ve bu makalede yapacağım şey olan kutudaki bileşenlere bakmak. Hızlandırıcılara, başlatıcılara ve aktivatörlere bakmak yerine içerikleri tartışacağım.

Belirli bir ürünün içeriğinde ne olduğunu nasıl öğrenirsiniz? Basit, doğru - etikete bakın. Yanlış. Bu ürünlerin neredeyse hiçbiri içeriklerini listelemiyor. "Bakteri içerir" gibi bir şey söyleyebilirler ama hangileri olduğunu veya ne kadar olduğunu asla söylemezler. Gübreden de bahsedebilirler - ama asla ayrıntı vermezler. Bu bilgi eksikliği büyük bir kırmızı uyarı işareti olmalıdır - SATIN ALMAYIN!

Mikrobiyal Aşılayıcı ve Toprak Aşılayıcı

Mikrobiyal aşılayıcılar ve toprak aşılayıcıları mikrop içerir. Hepimiz mikropların kompostlama sürecinden sorumlu olduğunu biliyoruz ve bu nedenle süreci hızlandırmak için sürecin başında biraz eklememiz mantıklı görünüyor.

Kompost yığınına eklediğiniz tüm organik maddeler büyük miktarlarda bakteri ve mantar sporlarıyla kaplıdır. Onları göremezsiniz ama oradadırlar. Yığına eklemek için dışarı çıkıp biraz daha satın almanın bir anlamı yoktur. Mikrop aşılayıcıların süreci hızlandıracağı iddialarına inanmayın.

Kompostlama hakkında anlaşılması gereken bir diğer şey de bunun çok dinamik bir süreç olduğudur. Kompost Mikropları - Toprak İçin İyi . kompost yığını ısındıkça mikrop popülasyonları değişir. su seviyesi değiştikçe mikrop popülasyonları da değişir. çevresel koşullar belirli bir mikrop için uygunsa, kompost yığınını bulacak ve gelişecektir. onlar her yerdeler. ve mevcut koşulları sevmeyen mikroplar eklerseniz öleceklerdir. satın alınan mikroplar satın aldığınızda zaten ölü olabilir veyaOnları eklediğiniz anda ölebilirler - bunu bilmeniz mümkün değil.

Kireç ve pH Dengeleyiciler

Birçok kompost tarifi, kompostun pH'ını yükseltecek kireç eklemenizi tavsiye eder. Bazı ürünler 'pH dengeleyici' veya kireç içerdiklerini iddia ederler.

Doğru pH değerini korumak ne kadar önemlidir?

Bunu daha iyi anlamak için, kompostlama süreci ilerledikçe pH'da meydana gelen değişikliklere bakalım.

Çöp, bahçe kırpıntıları ve gübrenin başlangıç pH'ı 5 ila 7 arasında olacaktır. Gübre bu oranın üst ucunda, 7'ye yakın olma eğilimindedir ve odunsu ürünler (odunsu saplar, kağıt) daha asidik olma eğilimindedir. Yani başlangıç pH'ı yığına neyin girdiğine bağlıdır. Bunların hepsi kompostlaşacaktır, bu nedenle başlangıç pH'ı o kadar önemli görünmemektedir.

Kompostlamanın ilk birkaç gününde asitler üretilir ve bunlar pH'ı yaklaşık 5'e düşürür. Bazı bilim insanları bu erken asidik fazın patojenleri öldürmek için çok önemli olabileceğini, bu nedenle kireç eklemenin aslında patojenlerin öldürülmesini önleyebileceğini öne sürmüştür.

Kompostlama ilerledikçe, pH yavaşça yaklaşık 7 ila 7,5 nihai pH değerine yükselecektir.

Kompostlama süreci kendi pH'ını yönetir ve süreç sırasında pH'ı ayarlamak için bizim yardımımıza ihtiyaç duymaz. Mikroplar bizim için pH'a uyacak şekilde popülasyonlarını ayarlayacaktır.

İkinci olarak, çoğu bitmiş kompost nötr veya hafif alkali olduğundan, sürece kireç eklemenin bir anlamı yoktur - bu sadece bitmiş kompostunuzu daha alkali hale getirecektir. Çoğu bitki 7'nin altındaki bir pH'ı tercih eder. Fazla kireç ayrıca daha fazla amonyak açığa çıkaracaktır ve azotun mümkün olduğunca çoğunu kompostta tutmak istersiniz.

Sonuç olarak pH konusunda endişelenmeyin, pH dengeleyici eklemeyin ve kireç eklemeyin.

Gübre

Kompost yığınına gübre eklemenin tek nedeni mikropların beslenmesine yardımcı olmaktır. Kesinlikle daha fazla fosfor ve potasyuma ihtiyaçları yoktur, ancak kompost yığınınızın içeriği çoğunlukla kahverengiyse (bkz. Kompost Nasıl Yapılır - Kahverengiler & Yeşiller ), azot eksikliği olacaktır. Daha fazla azot eklemek kompostlaşmayı hızlandıracaktır.

İyi azot kaynakları arasında üre, kan unu, çim kırpıntıları ve yonca unu bulunur. Bunlar kompost yığını için kompost hızlandırıcılar, kompost başlatıcılar ve kompost aktivatörlerinden çok daha iyidir - ve daha ucuzdur!

Enerji Kaynağı

Bazı ürünler 'enerji kaynağı' içerdiğini iddia ediyor. Sanırım mikropları uyandırmak için bu ekstra enerjiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorlar, böylece işlerini yapacaklar. Bu üreticilerin fark etmediği şey, kompost yığınındaki hemen hemen her şeyin mikroplar için bir 'enerji kaynağı' olduğudur.

Bazı insanlar aynı nedenle şeker, pekmez veya süt eklemekten bahsediyor. Bozulmuş yiyeceklerin eklenmesi kesinlikle kompostlanabilir - bu öğelerin eklenmesinde bir sorun yoktur. Ancak kompost yapmak için gerekli değildirler ve kompostlama sürecini büyük ölçüde hızlandırmazlar. Ve bence bir kompost yığınına iyi yiyecek eklemek çevre açısından sorumsuzca bir davranıştır - bunu yapmayan birine bağışlayınyeterince yiyeceğin var.

Solucanlar

Bazı web siteleri kompost yığınına solucan eklenmesini önermektedir; ancak bu, kompost yığını kullanmaktan tamamen farklı bir süreçtir. Kompost yığını ısınır ve solucanları kızartır. Aslında solucanlar yığın çok ısındığında oradan ayrılacak kadar akıllıdır.

Bitmiş kompostta solucanlar görebilirsiniz, ancak bunun nedeni kompostlama sürecinin sonuna doğru yığına taşınmış olmalarıdır.

Bir Avuç Toprak

Bu yazının başlarında, ticari bir mikrop kaynağı eklemenize gerek olmadığını, çünkü mikropların zaten malzemelerde bulunduğunu söylemiştim. Bitki sığınağınızın çok temiz olabileceğini düşünüyorsanız - öyle değil - o zaman kompost yığınına biraz toprak eklemekten çekinmeyin. Toprak daha fazla mikrop ekleyecek ve size hiçbir maliyeti olmayacaktır.

Toprak gerekli değildir, ancak kompostlama sürecine zarar vermez. Kendinizi iyi hissettirecekse, bir iki avuç toprak ekleyin.

Kompost Hızlandırıcılar, Başlatıcılar ve Aktivatörler

Yüzlerce farklı markanın bu türden kaç tane ürünü olduğuna hayret ediyorum. Birçoğunun içerikleri hakkında hiçbir bilgi vermemesine daha da hayret ediyorum. Ürünlerinin gerçekten işe yaradığını gösteren herhangi bir test sonucu da sunmuyorlar. Ama insanlar bunları satın alıyor olmalı!

Gerçek şu ki, kompostlama doğada mikroplar ve organik maddeler bir araya geldiğinde gerçekleşir. Bir kompost yığını, süreci hızlandırmak için iyi bir ısı üretecek kütleyi sağlar, ancak kompostlama yığın olmadan da gerçekleşir.

Gelecekteki bir yazıda süreci hızlandırmanın yollarına bakacağım.

Kompost hızlandırıcıları, kompost başlatıcıları, kompost aktivatörleri, kompost güçlendiricileri vb. eklemek para ve kaynak israfıdır.

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: SKS Bottle & Packaging Inc

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.