Sivrisinekler Güzel Kokulu Bitkiler Tarafından Kovuluyor

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Sivrisinekler her bahçıvan için bir acıdır ve yıllar boyunca sivrisinekleri kovmak için bir dizi bitki önerilmiştir. Bu bitkilerin neredeyse tamamı kokuludur ve catnip, citronella otu, beebalm, kadife çiçeği, melisa, lavanta, sardunya, kekik, pelin, biberiye ve çeşitli naneler gibi şeyleri içerir. Bunları bahçenize dikerseniz daha az sivrisinek olacaktır - ya da öylesavunucuları iddia ediyor.

Bahçenizde veya güvertenizde yetişen bitkiler sivrisinekleri uzak tutar mı?

Sivrisinekler Güzel Kokulu Bitkiler Tarafından Kovuluyor

Neden Güzel Kokulu Bitkiler?

Neden önerilen tüm bitkiler güzel kokuludur?

Bu efsanelerin nasıl başladığını ancak tahmin edebiliriz, ancak sivrisineklerin kokumuzu alabildiğini biliyoruz. Havadaki çeşitli kimyasalların varlığını algılayabilirler ve hatta 50 metre (150 ft) uzaklıktan soluduğunuz karbondioksitin kokusunu bile alabilirler.

En yaygın sivrisinek kovucu olan Deet de kokuludur. Sanırım bir sivrisinek kovucunun etkili olabilmesi için kokulu olması gerektiğini düşünmeye şartlanmışız.

Şunu düşünün - sivrisinekler insanlar için tamamen kokusuz olan karbondioksiti koklayabilir veya hissedebilir. Belki de sivrisinekleri uzaklaştırmak için kokusuz bitkilere bakmalıyız?

Güzel Kokulu Bitkiler Sivrisinekleri Kovar mı?

Sitronella otu olarak da adlandırılan sitronella bitkisi sivrisinekleri kovmaz. Sivrisinekler üzerinde çok az etkisi olan veya hiç etkisi olmayan çok düşük seviyelerde koku yayar.

Sivrisinek bitkisi, Pelargonium citrosum 'de bildirildiği gibi insan denekler üzerinde test edilmiştir. Sivrisinek Bitkisi, Pelargonium Citrosum - Citrosa Bitkisi ve oldukça hoş kokulu olmasına rağmen sivrisinekler üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Okaliptüs bahçelerinde daha az sivrisinek olduğuna dair raporlar var - ancak çoğumuz bunları yetiştiremeyiz. Bazı raporlar Afrika'da kullanılan bitkileri inceledi, referans 2, doğal sivrisinek kovucu bitkiler olarak, ancak rapor edilen bitkilerin hiçbiri yukarıdaki listedeki kokulu bitkileri içermiyor ve testler deneysel kulübelerde yapıldı.

Bahçe bitkilerinin kovuculuğunu inceleyen hiçbir bilimsel çalışma bulamadım. Birçok web sitesi sivrisinekleri kovan bitkileri listeliyor, ancak hiçbiri bilgi kaynaklarına referans vermiyor. Bir koku uzmanı olan Dr. Tucker (ref 3), "bitkilerin sadece yaprakları ezildiğinde önemli miktarda kovucu yağ saldığını" belirtmiştir. Unutulmaması gereken önemli gerçek, hiçbir bitkinin - citrosa,Limon kekiği ve hatta sitronella otunun kendisi bile bir saksıda durarak sinekleri kovacaktır."

Anekdot niteliğindeki hikayeler dışında, bahçe bitkilerinin sivrisinekleri önemli ölçüde uzaklaştırdığına dair hiçbir kanıt bulamadım. Bu iş için özel olarak pazarlanan tek bitki sivrisinek bitkisidir, Pelargonium citrosum test edildi ve çalışmadığı görüldü.

Bitki Özleri

Bir dizi kokulu bitkiden elde edilen özler test edilmiş ve birkaçı sivrisinekleri uzaklaştırmıştır. Ancak bu sadece aktif bileşenler konsantre edildikten ve doğrudan cilde uygulandıktan sonradır. İşe yarayan çoğu özün etkinliği 2 saat veya daha kısa sürelidir. Buna karşılık, düşük konsantrasyonlarda DEET 6-8 saat boyunca etkilidir.

Konsantre bitki özlerinin cilde uygulandığında sivrisinekleri uzaklaştırması, bitkilerin de aynı etkiyi göstereceği anlamına gelmez.

Doğal bitki kovucular hakkında daha fazla bilgi için Sivrisinek Kovucular - En İyi Seçenekler .

Bitkiler Sivrisinekleri Kovar mı?

Bitkilerden gelen bazı kokuların sivrisinekleri etkilemesi çok muhtemeldir. Ancak, bu tür kokuların konsantrasyonu çok düşüktür ve bu nedenle sınırlı bir etkiye sahiptir. 5 fit uzaktaki bir bitkinin veya bir verandada yanınızda oturmanın sivrisinekleri uzak tutması pek olası görünmemektedir.

Bu sonucun yanlış olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bu sonuçla çelişen bir referans gönderin. Bana sadece bitkilerin sizin için işe yaradığını söylemeyin. Bana bitkilerin sivrisinekleri uzaklaştırdığını gösteren bilimsel bir çalışma bulun.

Sivrisinekler için Ne İşe Yarar?

Yukarıdaki listeden sivrisinek kovucu cihazların çoğunun ya işe yaramadığını ya da çok sınırlı bir şekilde işe yaradığını göreceksiniz. Peki sivrisineklerin ısırmasını nasıl önlersiniz?

DEET ve Picaridin hem güvenlik hem de etkinlik açısından hala en iyi seçimdir.

İşte ilginizi çekebilecek diğer bazı gönderiler.

Sivrisinek Kovucular - En İyi Seçenekler

DEET - Güvenli mi?

Sivrisinek Kovucu Cihazlar - İşe Yarıyorlar mı?

Akıllı Telefonunuz için Sivrisinek Uygulamaları - Sivrisinekleri Uzak Tutuyorlar mı?

Zika Virüsüne Karşı İşe Yarayan Sivrisinek Kovucular

Referanslar:

1) Güzel Kokulu Sivrisinek Kovucular: //www.huffingtonpost.com/2012/05/29/fragrant-mosquito-repellants-mint-chocolate_n_1553496.html

2) Canlı Saksı Bitkilerinin Yarı Saha Deney Kulübelerindeki İnsan Yemlerinden Anopheles Gambiae'ye Karşı Kovuculuğu: //www.ajtmh.org/content/67/2/191.short

3) Sivrisinek Kovucu Bitkiler: //www.ipm.iastate.edu/ipm/hortnews/1993/5-26-1993/plant.html

3) Fotoğraf Kaynağı: Sanofi Pasteur

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.