Domates Yetiştiriciliği - Alt Yaprakları Çıkarmalı mısınız?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Yerel bir bahçecilik grubu domates yetiştiren bir sera işletmesini geziyordu. Tur rehberi ziyaretçilere bitkilerin alt yapraklarını çıkardıklarını çünkü "bitkinin meyve üreten üst kısmından besinleri çaldıklarını" söyledi. Kısacası, alt yaprakların çıkarılması daha iyi bir hasatla sonuçlanıyordu. Bunun daha büyük domatesler mi yoksa daha fazla domates mi anlamına geldiği belli değil.

Bazı ev bahçıvanları daha iyi bir hasat elde edeceklerine inanarak alt yaprakları temizler. Diğerleri zahmet etmez ve fazladan çaba harcamadan iyi bir hasat elde ettiklerini iddia ederler. Kim haklı?

Domates Yetiştiriciliği - Alt Yaprakları Çıkarmalı mısınız?

Domates Yetiştiriciliği - Alt Yaprakları Çıkarmalı mısınız?

Önemli bir araştırma yaptıktan sonra dürüstçe söyleyebilirim ki mesele çamur kadar açık - ama bir cevap ortaya çıkıyor - okumaya devam edin.

Soyulan Besinler

Asıl iddia, alt yaprakların bitkiden besin çaldığıdır. Sorulması gereken ilk soru, "besin terimi neyi ifade eder?" NPK gibi bitki tarafından kullanılan temel besinler midir? Bunlar, bir bitkinin fotosentez işlemi yoluyla şeker üretmek için kullandığı besinlerdir. Yoksa besin kelimesi fotosentez sırasında üretilen şekerleri mi ifade eder?

Eğer alt yapraklar NPK kullanıyorsa, bu yaprakların fotosentez yaptığı ve dolayısıyla şeker ürettiği anlamına gelir. Bitkiye yük olmak yerine, bu bitkiye yardımcı oluyor gibi görünmektedir.

Yapraklar öldükçe kullanılmayan NPK'nın çoğunu bitkiye geri verirler. Bu nedenle alt yapraklar bitkiyi bu tür besinlerden mahrum bırakmayacaktır.

Tur rehberinin yanlış terim kullanmış olması daha muhtemeldir; 'besinler' yerine 'şekerler' demek istemişlerdir. Alt yapraklar artık fotosentezi etkili bir şekilde gerçekleştirmiyorsa, bitki üzerinde bir şeker yükü haline gelebilirler. Bu durumda üst yapraklar hem meyve üretimi hem de alt yaprakların bakımı için yeterli şeker üretmek zorunda kalacaktır.

Serada Domates Üretimi

Öncelikle seralarda domates yetiştiriciliğine bir göz atalım. Seralarda çoğunlukla boyları uzadıkça uzayan ve büyüdükçe yeni meyve salkımları üretmeye devam eden belirsiz çeşitler yetiştirilir.

Sera üretiminde (en azından Ontario, Kanada'da) her bitkinin 5-6 meyve salkımını destekleyen 15-18 yaprak tutmasına izin vermek yaygındır. Bu, yaprakların meyve salkımına 3: 1 oranını verir. Tek bir bitki 9 ay boyunca yetiştirilebilir ve 50 ft uzunluğa ulaşabilir. 15-18 yapraktan oluşan 'modülün' bitki büyüdükçe kök sisteminden yavaşça yukarı doğru hareket ettiğini hayal edin.

15-18 yaprak modülünü korumak için alt yapraklar iki nedenden dolayı çıkarılır.

İlk neden hastalıklarla ilgilidir. Bitkiler uzadıkça seranın alt katları daha nemli hale gelir ve hastalık olasılığı artar. Sera işletmesi alt yaprakları kaldırarak zemin alanını daha temiz tutar ve hastalık riskini azaltır.

İkinci neden mevcut ışıkla ilgilidir. Bitki büyüdükçe, üst yapraklar alt yaprakları gölgelemeye başlar. Daha az mevcut ışıkla, alt yapraklar bitkiden kendi üretebileceklerinden daha fazla şeker çekecek bir noktaya ulaşabilir ve meyve üretimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Seralar yetiştirme alanlarını en üst düzeye çıkarır ve mümkün olduğunca birbirine yakın diker.ışık kaybı nedeniyle üretim üzerinde herhangi bir etki yaratırsa, alt yaprakları çıkarırlar.

Yukarıdaki bilgiler Guelph Üniversitesi'nden bitki besleme ve sera operasyonları konusunda uzmanlaşmış Dr. Barry Micallef'ten alınmıştır. Diğer referanslar yaprakların meyve salkımlarına oranının farklı olduğunu göstermektedir. Örneğin, Alberta hükümeti 1:1 yaprak/domates salkımı oranını önermektedir ve Brezilya'da yapılan bir çalışmada 3:2 oranının en iyi verimi verdiği bulunmuştur.yetiştirilen çeşide ve diğer kültürel koşullara da bağlı olabilir.

Arizona Üniversitesi'nin domates yetiştiriciliği ile ilgili raporunda şöyle deniyor: Arizona'nın Kuzey Amerika'nın çoğundan daha sıcak ve güneşli olduğunu unutmayın.

"Bazı yetiştiriciler domatesleri gölgelemeyi tercih ederken, diğerleri bunu yapmaz. Teorik olarak, gölgeleme fotosentezi ve dolayısıyla toplam verimi azaltacaktır, ancak bu her zaman kontrollü çalışmalarda gösterilmemiştir. Aslında, bazı çalışmalarda, toplam verim% 30 gölge bezi kullanılarak artırılmıştır. Gölgeleme meyve kalitesini artırabilir, çünkü meyve üzerindeki doğrudan güneş ışığı sarı veya yeşil omuzlara, çatlamaya veAlternatif olarak, yaşlı yapraklar tek tek meyve kafeslerini gölgelemek için yerinde bırakılabilir. Yaz sıcaklıklarının ve nemin yüksek olduğu bölgelerde, sıcaklıkları makul bir aralıkta tutmak için gölgeleme gerekli olabilir."

Alt yaprakların alınması sera üretiminde yaygın bir uygulama gibi görünmektedir.

Ev Bahçesinde Domates Yetiştirmek

Ev bahçıvanları hem kararlı hem de kararlı olmayan domates çeşitleri yetiştirir ve bunların farklı şekilde ele alınması gerekebilir.

Determinate domatesler genetik olarak yalnızca belirli bir boyuta kadar büyümeye programlanmıştır ve büyümeleri durmadan önce nadiren 18 yapraklı bir modül ve 5-6 meyve salkımına sahip olacak kadar büyürler. Bu tür domateslerin alt yapraklarının verimi en üst düzeye çıkarmak için asla çıkarılması gerekmez.

Belirsiz bitkilerin büyüklüğü nerede yetiştirildiklerine bağlı olacaktır. Uzun bir büyüme mevsimi daha uzun bitkiler üretecektir. Kuzey iklimlerinde, bitkilerin ilk dondan önce meyve vermesini sağlamak için mücadele ediyoruz. Bitkiler burada asla çok uzamaz ve bu nedenle verimi en üst düzeye çıkarmak için alt yaprakları çıkarmak gerekli değildir. Domatesleri yılın büyük bir bölümünde dışarıda yetiştirebileceğiniz sıcak iklimlerdeyıl, 18 yaprak olduğunda alt yaprakları çıkarmak faydalı olabilir, ancak bu birbirine ne kadar yakın diktiğinize bağlıdır. Bitkileriniz aralarında yeterli boşluk bırakılarak yetiştirilirse, ışık alt yapraklara ulaşacak ve çıkarılmaları gerekmeyecektir.

Alt yapraklar sararmaya başladığında, bu onların kapandığının bir işaretidir ve bitkinin geri kalanı üzerinde bir şeker drenajı haline gelmeden önce çıkarılmalıdırlar. Yeşil oldukları sürece fotosentez yaparlar ve meyve üretimi için şeker üretirler.

Domates Hastalığı Kontrolü?

Son birkaç paragrafta sadece meyve üretiminden bahsettim. Peki ya hastalık kontrolü? Bahçıvanlar için yaygın tavsiye, toprak kaynaklı hastalıkların bitki yapraklarına sıçramaması için alt yaprakları çıkarmaları gerektiğidir. Bu kesinlikle mantıklı görünüyor - ama doğru mu?

Bazı hastalıklar su sıçratma yoluyla yayılmaz. Fusarium solgunluğu ve verticillium solgunluğu bitkinin kendisinde değil kök seviyesinde meydana gelen mantar enfeksiyonlarıdır. Geç yanıklık sadece canlı dokuda yaşayabilir ve bu nedenle toprak altında kışı geçirmez. Ancak birkaç hastalık su sıçratma yoluyla topraktan bitkiye yayılabilir, erken yanıklık ve antraknoz bunlara örnektir.

Sonbaharda kalan bitki materyalini temizlemek, gelecek yıl hastalıkları önlemenin en iyi yoludur. İyi bir malç eklemek de hastalıkların topraktan yapraklara bulaşmasını önlediği için etkilidir. Sonbaharda eski bitki materyaliyle birlikte malçı da kaldırmalısınız - ikisini gerçekten ayıramazsınız.

Topraktan gelen hastalıkları önlemenin bir başka yolu da alttaki birkaç yaprağı çıkarmaktır. Topraktan sıçrayan su çok fazla yükselmeyecektir, bu nedenle birkaç yaprağı çıkarmak bazı hastalıkları önlemek için etkili olabilir. Bu yapraklar çok erken çıkarılırsa, ilk meyve salkımının üretimini geciktirecektir çünkü bitkinin büyümeye başlamadan önce belirli bir miktar fazla şeker birikmesine ihtiyacı vardır.Meyve.

En iyi yaklaşım, domates bitkisinin altını malçlamaktır. Alt yaprakları bitkinin üzerinde bırakın. Hastalık sorunları yaşama eğilimindeyseniz, ilk meyve tutumundan sonra bir veya iki yaprağı çıkarabilirsiniz. Hastalık sorunu yaşamıyorsanız, yaprakları bir süre daha açık bırakın.

Benim deneyimim, solgunluk ve erken yanıklığın bitkileri enfekte ettiği, ancak hasada önemli ölçüde müdahale etmediği yönünde. 5. bölge gibi kuzey ikliminde olduğumu ve yadigâr yetiştirmediğimi unutmayın - henüz. Geç yanıklık bitkileri o kadar çabuk öldürür ki, hastalığı gördükten sonra yaprakları çıkarmak hiçbir fark yaratmaz. Alt yaprakları nadiren çıkarırım.

Domates Yetiştiriciliği - Alt Yaprakları Çıkarmalı mısınız?

Meyve üretimi amacıyla, alt yapraklar hala yeşil olduğu ve yeterli ışık aldığı sürece ev bahçesinde alt yaprakları çıkarmanın bir yararı yok gibi görünüyor. Sarardıklarında onları çıkarın. Hastalık sizin için bir sorunsa, topraktan sıçrayan hastalıklarla mücadele etmek için alt yaprakları çıkarmanın bir yararı vardır.

Referanslar:

Aşağıdakiler domates yetiştirmek için mükemmel referanslardır:

1) Domates hastalıkları ve bozuklukları: //edis.ifas.ufl.edu/hs200

2) Domates Yetiştirme ve Domates Budama: //umaine.edu/cumberland/files/2012/10/Pruning-Tomatoes.pdf

3) Fotoğraf Kaynağı: Dan Klimke

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.