Toprak pH Test Cihazları Doğru mu?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Her bahçecilik kitabı ve web sitesi toprağınızı test ettirmenizi önerir ve ana testlerden biri pH'tır. Testi yaptırmak için profesyonel bir laboratuvara gidebilir ya da bahçıvanlar için üretilen uygun test kitlerinden birini kullanabilirsiniz.

toprak pH test cihazı - renkli boyalar

Toprak pH'ınızla ilgili bilgiler ne kadar yararlı ve doğru? Düşündüğünüzden daha karmaşık. Gelin yakından bakalım.

Toprak pH Test Cihazları

Toprak testi 3 farklı tipte toprak pH test cihazı ile yapılabilir; elektronik ölçüm cihazları, indikatör test şeritleri ve kimyasal renkli boyalar. Her iki durumda da toprağınızdan bir miktar alır ve su veya pH test cihazı tarafından sağlanan bir tampon çözeltisi ile karıştırırsınız. Su daha sonra test edilir.

Kimyasal Renkli Boyalar

Renkli boyalar toprak suyu ile karıştırılır ve elde edilen renk, pH seviyesini belirlemek için verilen bir grafikle karşılaştırılır. Yukarıdaki resimde bu tür bir pH test cihazı gösterilmektedir.

pH test şeridi

pH Test Stripleri

pH test şeritleri turnusol kağıdının gelişmiş versiyonlarıdır ve birçok kişi hala bu şekilde adlandırmaktadır. Gerçek turnusol kağıdı son derece yanlıştır ve toprağın pH seviyesini ölçmek için tamamen işe yaramaz. pH test şeritleri, her şeritte birkaç renk noktası bulunduğundan daha doğrudur. Resimde gösterilenler laboratuvar sınıfıdır ve bahçe kullanımı için satılanlardan çok daha iyidir, ancak aynı zamanda dahaPahalı. 5 ila 10 pH aralığı için 3 renk şeridi kullanan bazı laboratuvar sınıfı pH test şeritlerim var (resimdeki 0-14 aralığından çok daha iyi). 6.5 ve 7.5 arasındaki renk farkları o kadar küçük ki, bunları herhangi bir güvenle ayırt edemedim.

elektronik toprak pH ölçer

Elektronik pH Metre

Çeşitli bahçe pH ölçüm cihazları mevcuttur. Bunlarla birlikte gelen prob toprak suyuna yerleştirilir ve pH doğrudan bir ekrandan okunabilir. Gerçekten ucuz modeller metalik bir probla birlikte gelir ve talimatlar bunu doğrudan toprağa yerleştirmenizi önerir. Evet bu daha kullanışlıdır, ancak önce su çözeltisini aşağıdaki gibi yapmadan asla yararlı bir okuma elde edemezsinizyukarıda açıklanmıştır.

pH nedir?

pH bir asitlik ölçüsüdür. pH 0 ile 14 arasında bir sayı olarak rapor edilir. 7'nin altındaki her şey asidik ve 7'nin üzerindeki her şey alkalidir. 7 değeri nötrdür, yani ne asidik ne de alkalidir. Bu oldukça yaygın bir bilgidir, ancak çoğu insanın bilmediği şey, pH'ın logaritmik bir ölçekte ölçülmesidir (lise matematiğini hatırlıyor musunuz?). Bunun anlamı, 5'lik bir pH'ın 10 kat daha fazlaBiraz farklı bir şekilde ifade edilirse, 1 birimlik pH değişimi aslında 10 birimlik bir asitlik değişimidir. 2 rakamlık bir değişim, örneğin 5'ten 7'ye, 100'lük bir değişimdir ki bu çok büyük bir değişimdir.

Yani 'Büyük Mesele' Diye Düşünüyorsunuz - Logaritmik Olmasını Neden Önemsiyorum?

Bunun nedeni, pH sayılarındaki küçük bir değişikliğin aslında asitlikte büyük bir değişiklik olmasıdır. pH en az bir ondalık basamağa kadar ölçülmediği sürece, değer bahçıvanlar için sınırlı bir kullanıma sahiptir.

Yukarıdaki resimlere bakarsanız, pH'ı 1 ondalık basamağa kadar ölçmediklerini kolayca görebilirsiniz. Aslında çoğu durumda renk değişimi o kadar küçüktür ki, tam sayıyı doğru hesaplamakta zorlanırsınız. Elektronik pH ölçüm cihazlarının daha doğru olmasını bekleyebilirsiniz, ancak değiller. Kullandıkları problar ve elektronikler yeterince iyi değil.

Önemli : Burada, çok hassas olabilen laboratuvar sınıfı aletleri dahil etmiyorum - bahçıvanlara satılan elektronik pH test cihazlarından bahsediyoruz.

Bahçe tipi pH test cihazlarının hiçbirinin size yeterince doğru bir sonuç vermeyeceği ortaya çıktı. //www.waynesthisandthat.com/soiltest.htm adresinde çeşitli seçeneklerin iyi bir karşılaştırması ayrıntılı olarak açıklanmıştır ve aynı şeyi söyleyen bir Tüketici Raporu videosu burada bulunabilir:

Not: Bu videoda tanıtıldığı gibi, çoğu insanın bir çimin pH değerini ayarlamak için kireç veya kükürt eklemesi gerektiği gerçeğine katılmıyorum. Bir laboratuvardan toprak testi yaptırmadan toprağın pH değeriyle oynamayın.

Seçenekleriniz Nelerdir?

Profesyonel bir laboratuvarda doğru bir toprak pH testi yaptırabilirsiniz. Sonuçları güvenilirdir. Ayrıca yerel bahçıvanlarla da konuşabilirsiniz. Orman gülleri ve yaban mersini çalıları gibi asit seven bitkilerle başarılı oluyorlar mı? Eğer öyleyse, yerel toprak asidiktir. Eğer değillerse, muhtemelen nötr veya alkalidir.

Toprağınızın pH Değerini Doğru Bilmek Önemli mi?

Bu sorunun cevabı büyük ölçüde bu bilgilerle ne yapacağınıza bağlıdır. Eğer bu bilgileri bahçeniz için bitki seçmek için kullanacaksanız, pH değerini çok doğru bilmenize gerek yoktur. Çok asidik, hafif asidik, hafif alkali veya çok alkali olduğunu bilmek yeterlidir. Bunun nedeni, çoğu bitkinin geniş bir pH aralığında oldukça iyi büyümesidir.hafif asidik, nötr ve hafif alkali pH. Bu yaklaşık 6 ila 7,5 arasında bir aralıktır. Neyse ki biz bahçıvanlar için çoğumuz bu aralıktayız.

Benim pH değerim 7,4 (laboratuvar sınıfı bir aletle ölçüldü) ve bazı 'asit seven' bitkileri yetiştirebiliyorum, ancak çoğunu yetiştiremiyorum - iyi sonuç vermiyorlar. Bununla birlikte, asidik bir toprağı 'tercih eden' birçok bitkiyi yetiştirebiliyorum çünkü bu bitkiler hafif alkali koşullarda, yani 7,4 pH değerinde de yetişebiliyor.

Sadece bahçenizdeki yaklaşık pH aralığını bilmek istiyorsanız, yukarıda bahsedilen pH test cihazları yeterince doğru olabilir.

Toprağınızın pH değerini değiştirmeyi planlıyorsanız pH ölçümünün doğruluğu önemlidir. 1'lik bir pH değişiminin aslında 10'luk bir asitlik değişimi olduğunu unutmayın, bu nedenle doğru değerlerle başlamazsanız toprağınızı 'aşırı işlemek' kolaydır. İsraf olmasının yanı sıra bitkilerinize ciddi şekilde zarar verebilir.

Toprağınızı daha az asidik hale getirmek için Kireç eklerken de doğruluk çok önemlidir. Asidik Toprağa Kireç Eklenmesi .

pH'ı Ayarlamayın.

Benim felsefem basit: Sahip olduğum toprak pH'ında yetişecek o kadar çok bitki var ki, neden bunu değiştirip başıma türlü dertler açayım? Rodos (orman gülü) yetiştirmek isterdim ama yetiştiremiyorum ve bunu kabullenmeye başladım - en azından çoğu gün.

Referanslar:

1) 'Toprak pH test cihazı - renkli boyalar' için Fotoğraf Kaynağı: BBC Gardening Blog

2) 'pH test şeridi' için Fotoğraf Kaynağı: Michael Krahe

3) 'Elektronik toprak pH ölçer' için Fotoğraf Kaynağı: Londra Permakültür

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.