Bokashi Çayı (Bokashi Sızıntı Suyu) İyi Bir Gübre midir?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Adına rağmen, Bokashi kompostlama, mutfak artıklarını doğrudan evde işlemek için bir fermantasyon sürecidir. Yapması oldukça kolaydır ve çok az koku üretir. Malzemenin çoğu fermente mutfak artıkları olarak sonuçlanır ve bir kısmı genellikle Bokashi çayı veya Bokashi sızıntı suyu olarak adlandırılan kahverengi bir sıvı olarak dipten boşaltılır. Bu sürecin savunucuları, Bokashi çayının iyi bir gübre olduğunu iddia ediyor,Bitkilerinizin ihtiyacı olan tüm besinlerle dolu.

Bokashi ile ilgili önceki tartışmamda, çayın çok az besin maddesi içerdiğini tahmin etmiştim. O zamanlar Bokashi çayının kimyasal analizini bulamamıştım, hatta süreci savunanlardan bile. Okuyucularımdan biri şimdi böyle bir çalışma buldu ve bu yazıda verilere yakından bakacağım.

Sentetik gübre ile karşılaştırıldığında Bokashi çayındaki besin seviyeleri, Håkan Asp'ın araştırmasına dayanarak Garden Fundamentals tarafından

Bokashi Kompostlama Nedir?

İşlem Bokashi kompostlama olarak adlandırılır, ancak gerçekte bir kompostlama işlemi değildir. Önceki yazımda tartışıldığı gibi, bu bir fermantasyon işlemidir. Gıda artıklarını salamura eder ve son ürün Bokashi fermenti olarak adlandırılır ve daha sonra bir kompost yığınına eklenir veya gerçek kompostlama sürecini başlatmak için toprağa dahil edilir.

Gıda artıklarından gelen fazla su ve meyve suyu Bokashi kovasının dibine göç eder ve fermantasyon malzemesinin çok ıslanmasını önlemek için boşaltılır. Bu sıvıya Bokashi çayı veya Bokashi sızıntı suyu denir.

Bokashi çayı toplama, fotoğraf kaynağı Bokashi Composting Australia

Bokashi Çayının Kimyasal Analizi

Bu çalışmada, mutfak artıkları bir ev de dahil olmak üzere çeşitli yerlerden elde edildi ve bir bahçıvanın işleyeceği malzemeyi daha iyi temsil ettiği için bu verileri kullanacağım. Toplanan malzeme daha sonra bir laboratuvar ortamında fermente edildi, böylece ortamı kontrol edebildiler. Yukarıdaki tablo, saf Bokashi çayı (konsantre) ve seyreltilmiş formdaki (orta sütun) besin seviyelerini göstermektedirKonsantrenin %2'si. %2 değeri araştırmacılar tarafından yüksek kabul edilirken, %1 değeri düşük kabul ediliyor.

Bunu normal gübre değerleriyle karşılaştırmak için, orkideler de dahil olmak üzere çok çeşitli bitkileri yetiştirmek için kullanılan MSU gübresinin değerlerini ekledim.

Yukarıdaki tabloda makro besin maddelerinin mg/l, mikro besin maddelerinin ise ug/l cinsinden gösterildiğine dikkat ediniz. MSU gübresine ait değerler, araştırmada bildirilenlerle eşleşmesi için element kütle sayılarına dönüştürülmüştür (yani P2O5 yerine P değerleri).

Bokashi çayındaki azot seviyeleri çok düşüktür. Fosfor ve potasyum yüksek taraftadır.

Bazı mikro besin maddelerinin seviyesi de çok düşüktür.

Sodyum ve Klorür Seviyeleri

Yukarıda bildirilen bitki besin maddelerine ek olarak, Bokashi çayında yüksek düzeyde sodyum (1200 mg/l) ve klorür (4300 mg/l) bulunmaktadır. Yukarıdaki tabloda kullanılan %2 seviyesine seyreltildiğinde, sızıntı suyu 24 sodyum değerine sahip olacaktır, 50 ise bitkiler için toksiktir. Klorür 85 mg/l'dir ve 70 değeri toksik olarak kabul edilir.

Sodyum klorürün çoğu, pişirme sırasında eklenen tuzdan veya ticari gıdalara koruyucu olarak eklenen tuzdan kaynaklanacaktır. Bitkilerde Bokashi sızıntı suyu kullanan kişiler, hangi gıdaları işlediklerine dikkat etmelidir.

Bokashi Çayı ile Bitki Yetiştirme

Çalışma ayrıca hem Bokashi çayı hem de standart gübre kullanarak bir dizi farklı ortamda pak choi yetiştirmeyi denedi.

Bokashi çayı kullanan bitki büyümesi, hem kum hem de turba substratlarında kontrol bitkilerinden çok daha yavaştı. Bunun büyük ölçüde çok düşük nitrojen seviyelerinden kaynaklandığı varsayılmaktadır.

B bitkisi ev tipi Bokashi çayı ile, Kontrol bitkisi ise Hakan Asp tarafından yapılan araştırmaya dayanarak ticari gübre ile yetiştirilmiştir.

"Sızıntı sularındaki düşük inorganik azot konsantrasyonunun, gıda atıkları hava geçirmez kaplarda anaerobik olarak tutulduğu ve böylece denitrifikasyon bakterilerini teşvik ettiği için fermantasyon sırasında gerçekleşen denitrifikasyon süreçlerinden kaynaklandığı varsayılabilir."

Bokashi Çayını Gübre Olarak Kullanmalı mısınız?

Bokashi çayı, ek azot eklenirse gübre olarak kullanılabilir. Eklenen azot olmadan, en iyi ihtimalle zayıf bir gübredir ve en kötü ihtimalle, yüksek sodyum klorür bitkiler için toksik olabilir.

Saksı bitkilerinde kullanılmasını tavsiye etmem. Ek azotun bulunabileceği ve fazla sodyumun kolayca yıkanabileceği bahçeye ekleyin.

Sodyum klorür seviyelerinin toksik olmadığından emin olmak için en az %1 oranında seyreltilmelidir.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.