Deniz Yosunu Gübresi - Çevreye Zarar Verir mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Deniz yosunu gübresi ve deniz yosunu özleri giderek daha popüler hale geliyor, ancak hasat ve üretiminin çevreye zarar verdiğine dair endişeler var. Bu yazıda deniz yosununun nasıl piyasaya sürüldüğüne bakacağım ve bunun çevre dostu bir süreç olup olmadığını belirleyeceğim.

Deniz Yosunu Gübresi - Çevreye Zarar Verir mi?, fotoğraf Scripps Enstitüsü

Deniz Yosunu Nedir?

Yaklaşık 10.000 deniz yosunu türü vardır, ancak sadece birkaç tür gıda, kozmetik, gübre ve karragenan ürünleri (eski agar) için hasat edilir. Gerçek bir bitki değildir, daha çok Chromista krallığına ait olan diyatomlar, algler ve tüylü küf ile yakından ilişkilidir.

Hasat edilen en popüler deniz yosunlarından biri olan Kelp, fotosentetiktir ve kara bitkilerine çok benzeyen bir biyokimyaya sahiptir. Deniz yatağı veya insan yapımı halat gibi şeylere tutunmasını sağlayan tutunma adı verilen kök benzeri bir yapıya sahiptir. Köklerden gövde (stipe) ve yaprak benzeri yapılar (bıçaklar) büyür. Bu bıçaklar çok bitkiye benzer ve ideal koşullarda günde 2 fit kadar büyür.Yosun, eğrelti otlarında bulunanlara benzemeyen mikroskobik sporlarla çoğalır. Kıyı şeridinden çok uzak olmayan orman adı verilen büyük yataklarda doğal olarak yetişir. Güçlü rüzgarlar ve dalgalar parçaları koparır ve bunlar kıyıya vurur.

Diğer deniz yosunları genellikle kaya yosunu olarak adlandırılır. Yosunlara benzerler ancak daha yavaş büyüme eğilimindedirler.

Yaygın olarak hasat edilen farklı deniz yosunu türleri, fotoğraf İskoç Hükümeti

Deniz Yosunu Neden Gübre Olarak Kullanılır?

Yosun kimyasal olarak bitkilere çok benzer ve bu nedenle bahçe için iyi bir organik madde kaynağıdır. Ayrıştıkça, bitkilerin kullanabileceği besinleri serbest bırakır. İki nedenden dolayı çekici bir gübredir; organiktir ve bitki büyümesini artırabilen özel maddeler olan biyostimülanlar içerebilir.

Deniz yosununun biyostimülan olarak etkinliğini başka bir yazıda inceleyeceğim.

Deniz yosunu özlerinin NPK değeri yaklaşık 0-0-1'dir. Daha yüksek değerlere sahip ürünler, diğer gübreler ve deniz yosunu karışımlarıdır. Bu, nispeten yüksek bir fiyata satılan oldukça seyreltik bir gübredir. Ürünü besin maddeleri için satın almak mantıklı değildir. Sıvı formunda toprağa toplu organik madde bile eklemez.

Bu ürün satın alınmaya değer ise, besin içeriği için değil, biyostimülanlar içindir.

Deniz Yosunu Hasadı

Deniz yosunu üç kaynaktan elde edilir; sahilden toplama, yabani toplama ve çiftçilik.

Sahil Koleksiyonu

Büyük yosun ormanlarının bulunduğu bölgelerde sahilden toplama karlı olabilir. Büyük miktarlarda malzeme kolayca toplanabileceği kıyıya vurur. Bu önemli bir ticari deniz yosunu kaynağı değildir ancak bahçıvanlar için ucuz organik madde elde etmenin iyi bir yolu olabilir ve toplamanın çevre üzerinde sınırlı etkisi vardır.

Vahşi Koleksiyon

Kaya yosunları genellikle kıyı şeridi boyunca toplanır ve yabani toplama küresel deniz yosunu üretiminin yalnızca %5'ini oluştursa da, bazı bölgelerde aşırı toplama konusunda endişeler bulunmaktadır. Toplama sürdürülebilir bir şekilde yapıldığında yerli popülasyonlara zarar vermeyecektir.

Kaliforniya sürdürülebilir hasat için iyi bir örnektir. Dev yosun yataklarını hasat ederken hasatçıların uyması gereken sıkı düzenlemeleri vardır.

Çiftlik Yosunu

Hasat edilen deniz yosununun çoğunluğu artık sürdürülebilir tarımdan gelmektedir. Bu iki yoldan biriyle yapılmaktadır.

Doğal yosun ormanları zarar görmeyecek şekilde hasat edilebilir. Tekneler yosunun üst kısmını kesmek için kullanılır ve alt kısım büyümeye devam eder. Hızlı büyümesi nedeniyle bu hasat için uygun bir yoldur. Yosun çiftçileri de ormanları yönetiyor ve genişletiyor, toplum tarafından verilen zararın bir kısmını tersine çeviriyor.

Asya'da deniz yosunu hasadı, fotoğraf: Jean-Marie Hullot

Deniz yosunu yetiştirmenin çok daha yaygın bir yolu, onu yapay olarak yetiştirmektir. Genç bitkiler halatlara bağlanır ve sığ suya bırakılır. Çiftçi periyodik olarak halatları yukarı çeker ve fazla büyümeyi keser, tutunma yerlerini büyümeye devam ettikleri halata bağlı bırakır. Bu tarım şekli, üretimin çoğunun gıda için kullanıldığı Asya'da çok popülerdir, ancak artık yapılmaktadırKuzey Amerika da dahil olmak üzere küresel olarak çok büyük bir endüstri haline gelmesi bekleniyor.

Deniz Yosunu Gübresi Nasıl Yapılır?

Hasat edilen deniz yosunu normalde yıkanır ve daha sonra kurutulur veya ıslak olarak işlenir. Enzim ekstraksiyonu, ultrason ve su, asit veya alkali çözeltiler dahil olmak üzere çeşitli kimyasal ekstraksiyonlar dahil olmak üzere çeşitli işlemler kullanılır. Bu daha sonra katı organik maddenin çoğu dahil olmak üzere partikül maddeyi çıkarmak için filtrelenir.

Bunu yapmak için birçok süreç vardır ve çoğu tescillidir. Bu, orijinal hammaddenin büyük ölçüde değiştiği gerçeğiyle birlikte, her ürünün farklı olduğu anlamına gelir. NPK değerleri dışında, bir markayı diğeriyle karşılaştırmak zordur.

Deniz Yosunu Hasadı Çevre Dostu mu?

Bazı kaynaklar, doğal deniz yosunu popülasyonlarımıza zarar verdiği için deniz yosunu gübresinin kullanılmaması gerektiğini iddia etmiştir. Her ne kadar az miktarda gübre sorumsuzca yapılan hasattan üretilse de, çoğunluğu hasadın çevre dostu olduğu çiftlik kaynaklarından üretilmektedir.

Çevre üzerindeki diğer etkiler nelerdir?

Deniz yosunu tuzlu suda yetişir, büyümek için tatlı suya ihtiyaç duymaz ve gübre girdisi gerektirmez. Aslında deniz yosunu yetiştiriciliğinin karasal tarımdan kaynaklanan gübre akışını azalttığı ve okyanuslardaki nitrat ve fosfat kirliliğini azalttığı gösterilmiştir. Deniz yosunu yetiştirmek bu kirleticileri toplamamıza ve ürün yetiştirebilecekleri toprağa geri döndürmemize olanak tanır. "Deniz yosunu çiftlikleri aynı zamanda güvenli bir ortam yaratır,Genç balıklar ve kabuklular için sağlıklı fidanlık alanları oluşturarak vahşi popülasyon seviyelerini iyileştirir."

Deniz yosunu çok hızlı büyüdüğü için havadan/sudan çok fazla CO2 çeker ve bazıları bunun küresel ısınma üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini düşünmektedir. Karada ağaç yetiştirmekten çok daha etkili olabilir.

Deniz yosununun işlenmesinin çevresel bir etkisi vardır. Fazla tuzdan arındırılması için yıkanması gerekir ve bu da tatlı su gerektirir. Deniz yosununu ayrıştırmak ve besin maddelerini serbest bırakmak için çeşitli kimyasallar kullanılır. En yaygın olarak üretilen ürün, çok düşük seviyelerde besin maddesi içeren bir sıvıdır. Bu, ülke çapında su naklettiğimiz anlamına gelir ve bu çevre dostu değildir.Çevre için çok daha iyi olan toz yemek olarak mevcuttur.

Özetle, deniz yosununun hasadı çevre dostudur, ancak sıvı formun üretimi ve nakliyesi çevre dostu değildir. Bununla birlikte, deniz yosunu gübresi kullanmanın doğal deniz yosunu popülasyonlarına zarar verdiği iddiası birkaç durum dışında asılsızdır.

Deniz Yosunu Gübresi Kullanmalı mısınız?

Gübre olarak kullanılması için hiçbir neden göremiyorum. Neredeyse hiç besin maddesi içermiyor, ülkenin dört bir yanına su taşıyarak çevreye zarar veriyor ve satın alabileceğiniz en pahalı gübre. Balık gübresinden bile daha pahalı.

Biyostimülanlar için almaya değer mi? Bu konuya bir sonraki yazıda değineceğim.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.