Toprak Katkıları - Dikimden Önce Katkı Yapmayın

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Neredeyse her kitap ve çoğu web sitesi yeni bir bitki ekmeden önce toprağınızı düzeltmeniz gerektiğini söyler. Bu çok mantıklı görünüyor. Çok azımız mükemmel toprağa sahibiz ve yeni pahalı bitkimizi kötü toprağa koymak istemeyiz. Eğer toprağı düzeltirsek, bitki daha iyi mi büyüyecek? Bu yaygın bir bahçe efsanesidir.

Kişi Ağacı - dikimden önce toprağı değiştirmeyin

Toprak Tadilatları:

Bu yazıda ağaçlardan (çalılar dahil) bahsedeceğim, çünkü bu süreçten çok yıllık bitkilerden daha fazla etkilenebilirler, ancak prensipler tüm bitki türleri için geçerlidir.

Daha önceki bir gönderide "Tencerenin Dibindeki Çakıl Drenaja Yardımcı Olur" Suyun iki farklı toprak türü arasındaki hareketinden bahsetmiştim. Farklı topraklar yan yana olduğunda, su bunlardan birinde kalma eğilimindedir, diğerinde değil. Genellikle, su daha ince parçacıklara sahip toprakta kalır - örneğin kil.

Yeni bir ağaç dikiyorsunuz ve iyi büyümesi için elinizden gelen her şeyi yapmak istiyorsunuz. Bir çukur kazıyorsunuz ve toprağınızı inceliyorsunuz. Çok kumlu olabilir veya çok fazla kil içerebilir. 'Toprağı şartlandırmak' için organik madde eklemeye karar veriyorsunuz. Dikim işlemini tamamlıyorsunuz ve iyice suluyorsunuz. Ne oluyor?

Toprakta büyük bir delik açtınız. Deliğin dış çevresinde normal doğal toprağınız var. Deliğin içinde artık farklı bir toprak türü var - daha fazla organik madde içeriyor ve bu sizin değiştirilmiş toprağınız. Bir önceki yazıda bahsettiğimiz aynı durumu, yani birbiriyle temas halinde olan iki toprak türünü yarattınız. Suyun hareket etmekte zorlandığını biliyoruzSahip olduğunuz doğal toprağın türüne bağlı olarak iki sorundan birini yarattınız:

1) Suyu tutan bir çukur oluşturdunuz. Fazla su çukurda kalıyor ve uzaklaşmıyor, ağaç köklerini boğuyor.

2) alanı suluyorsunuz ancak su doğal toprakta kalma eğiliminde ve deliğe girmiyor. Ağaç kökleriniz kuru.

İkisi de ağacınız için iyi değildir.

Girdaplı Kökler

Ayrıca bitkileriniz için daha da kötü olan başka bir sorun yarattınız. Kuşaklı kökleri teşvik etmek için mükemmel bir durum yarattınız.

Bitkilerinizin köklerini düşünün. Büyümeye başlarlar ve kendilerini oldukça iyi bir toprakta bulurlar. Bol miktarda hava, besin ve umarım su. Her şey yolunda gider ve kökler büyümeye devam eder. Bir gün deliğin kenarına ulaşırlar. Köklerin bir beyni yoktur ve süreç boyunca düşünemezler, ancak bitkiler kök büyümesini en iyi büyüme ortamını buldukları alanlara yönlendirebilirler.Kökler doğal toprakta büyümeye başlar. Burada, toprak kil oranı yüksekse daha az hava bulurlar ya da toprak kumlu ise çok kuru ve besin eksikliği bulurlar. Her ikisi de kökler için iyi değildir. Bitki daha sonra enerjisini daha iyi toprakta kök yetiştirmeye harcamaya karar verir. Delik yuvarlak bir şekil olduğundan, kökler delikte yuvarlak ve yuvarlak büyümeye başlar.

Bu, bir saksıda büyüyen köklerden farklı değildir. Hepiniz aşırı büyümüş kök sistemine sahip bir saksı bitkisi görmüşsünüzdür. Kökler dönüp durur.

Ağaçlar ve çalılar için bu tür bir büyüme köklerin bitkiyi boğmasına neden olacaktır. Ağaçların ve çalıların kökleri yaşlandıkça kalınlaşır ve böylece birbirlerini boğmaya başlarlar. Hatta bir ağacın ana gövdesini bile boğabilirler. Ağaçlar bu sorundan ölebilir veya en azından zayıf büyüyebilir.

Neden olabileceği hasara bir göz atın.

Toprağı Değiştirmeyin

Çözüm hem basit hem de ucuzdur. Çukuru kazın ve toprağı değiştirin. Değiştirmeyin. Daha az iş, daha az masraf ve çevre için daha iyi.

Ağaç ve çalı kökleri yaşamları boyunca büyük mesafeler kat etmek zorunda kalacaktır. Bunun büyük bir kısmı sizin doğal toprağınızda gerçekleşecektir. Mümkün olan en kısa sürede buna alışmaları iyi olacaktır.

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: Blackash ve Pooketre.com

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.