Perlit Efsaneleri - Bahçelerde ve Saksı Bitkilerinde Kullanılmalı mı?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Perlit bahçecilikte çok kullanılır ve birçok topraksız karışımda bulunabilir. Bitkiler için zararlı olabilecek florür ve alüminyum toksisitesi ile ilgili endişeler var, ancak bu ne kadar büyük bir sorun?

Pek çok kişi bahçelerde, özellikle de yükseltilmiş yataklarda perlit kullanılmasını öneriyor. Bu iyi bir fikir mi?

Bu yazıda perlit hakkındaki gerçeklere bakacağız.

Perlit Efsaneleri - Bahçelerde ve Saksı Bitkilerinde Kullanılmalı mı?, Credit: Grower Experts

Perlit nedir?

Perlit, küçük, beyaz gözenekli malzeme parçaları oluşturmak için ısıtılmış volkanik kayadır. Drenajı artırmak için toprağa ve topraksız karışımlara eklenir. Hafiftir, kokusuzdur ve kullanımı kolaydır. Bazıları 6,5 ila 7,5 pH değerine sahip olduğunu iddia eder, ancak güvenilir kaynaklar 7,0-7,5 olduğunu söyler. pH'ın tam olarak ne olduğu çok önemli değildir çünkü kimyasal olarak inerttir ve toprak çözeltisi pH'ı üzerinde çok az etkisi olacaktır.Perlit ihmal edilebilir bir katyon değişim kapasitesine (CEC) sahiptir, bu da besin maddelerini çok iyi tutmadığı anlamına gelir.

Bahçe bitkileri ürünleri farklı boyutlarda partiküller halinde mevcuttur. Daha büyük partiküller daha düşük toplam gözenek alanına ve su tutma kapasitesine ve daha yüksek nispi hava dolu gözenek alanına sahiptir. Orta perlit %63 gözenek alanına, %38 su tutma kapasitesine ve konteyner kapasitesinde %25 hava dolu gözenek alanına sahiptir. Yığın yoğunluğu 0,05 ila 0,10 g/mL (3-6 lb/ft3) arasında değişmektedir.

Kaba perlit için kaynak.

Farklı derecelerde perlit, Credit: Perlite Institute

Perlit için Bahçe Bitkileri Kullanım Alanları

Perlit, çok daha hafif olması dışında kuma benzer özelliklere sahiptir. Karışıma drenaj ve hava katar. Kimyasal olarak inerttir ve bu nedenle çok az besin maddesi ekler. Oldukça stabildir, ancak kolayca ezilerek toprağa çok az değer katan beyaz bir toza dönüşür. Kumun aksine yüzer ve birçok bahçıvan saksı bitkilerinin yüzeyinde yüzmesinden nefret eder.

Topraksız Karışımda Perlit Kullanımı

Hem ticari hem de kendin yap topraksız karışımlarda yaygın bir bileşendir. Torf yosununun çok fazla sıkışmasını önler ve karışımı biraz daha kuru hale getirir. Çoğu ticari karışım, muhtemelen nispeten yüksek maliyeti nedeniyle az miktarda içerir. Bazı etli karışımlar daha yüksek seviyelerde perlit içerebilir.

Çoğaltmada Perlit Kullanımı

Tek başına ya da turba yosunu ile 50:50 oranında karıştırılarak çeliklerin köklenmesi için çok iyi bir ortamdır. Köklenme için mükemmel olan çok fazla hava ile birlikte yeterli nem sağlar.

Hidroponikte Perlit

Perlit, yeniden kullanılabildiği hidroponik için iyi bir ortamdır. Diğer hidroponik ortam türlerine kıyasla daha ucuzdur.

Bahçede Perlit Kullanımı

Bahçede, özellikle de yükseltilmiş yataklarda kullanılması için birçok öneri görüyorum. Ben her ikisi için de tavsiye etmiyorum.

Perlit toprağın üstünde yüzer ve sonra rüzgar onu etrafa savurur. Toprağın doğal bir bileşeni değildir ve çevresel olarak sürdürülebilir bir ürün değildir. Amerika Birleşik Devletleri, işlenmiş perlitinin yaklaşık yüzde 25 ila 30'unu, çoğunlukla Yunanistan'dan ithal etmektedir. Kum genellikle yerel olarak mevcuttur ve çok daha az işlem gerektirir. Kompost ve gübre aynı şeyi yapar, belki o kadar hızlı değil, ama bunlaruzun vadede toprak oluşturmak için çok daha iyidir.

Bahçeye biraz kullanılmış perlit koymakta bir sorun yoktur. Ancak saksı toprağı gerçekten eskimez ve uzun yıllar boyunca yeniden kullanılabilir.

Perlit Steril midir?

Bu iddiayı çok görüyorum ve açılmamış bir poşetten çıkan taze malzeme oldukça steril olabilir çünkü yüksek sıcaklıklarda üretilir ve kuru perlitte fazla bir şey yetişmez. Malzeme bir toprak karışımında veya çelikleri başlatmak için bir ortam olarak kullanılır kullanılmaz artık steril değildir. Bunu kendiniz de kolayca görebilirsiniz - yosun ıslandığında içinde büyümekte sorun yaşamaz.

Bazıları küflenmeyeceğini iddia ediyor. Belki tek başına değil ama toprağa bir katkı maddesi olarak, karışımda küfün büyümesini engellemez.

Su Tutma Kapasitesi

Perlitin içinde ağırlığının 3-4 katı su tutabilen geniş gözenekler vardır. Kaba malzeme ince malzemeye göre daha az su tutar. Bu suyun bir kısmı bitki kökleri tarafından kullanılamaz. 0-4 mm çapındaki ticari perlitte kullanılabilir ve kullanılamaz su, hacminin yüzde 13,6'sı ve 36,5'i kadardır.

Turba yosunu, perlit ve vermikülitin su tutma kapasitesi yaklaşık olarak %76, %38 ve %71'dir. Turba yosunu ve perlit karışımları bu sınırlar arasında bir su tutma kapasitesi ile sonuçlanır. Turba ve perlit arasındaki fark büyük görünmektedir, ancak çoğu topraksız karışımda %20'den az perlit bulunduğundan, esasen turba yosunu ile aynı su tutma kapasitesine sahiptirler.

Torf yosunu perlitten daha fazla su tuttuğundan, perlit eklemek karışımı daha kuru hale getirirken drenajı da iyileştirir.

Perlitin su tutma özelliği, kredi: Supreme Perlite

Perlit Nemi ve Besin Maddelerini Korur

Bu, perlit için popüler bir iddiadır ve kısmen doğrudur.

Perlit su tutar, bu doğrudur, ancak turba bazlı bir karışıma eklenmesi aslında tüm karışımdaki su miktarını azaltır. Dolayısıyla perlit eklemenin nemi artırdığını söylemek doğru değildir.

Peki ya besinler? Bitki besinleri iyonlar halinde suyla birlikte hareket eder ve bu nedenle su tutan her malzeme aynı zamanda bazı besinleri de tutar. Ancak perlit düşük bir CEC'ye sahiptir, bu nedenle besinleri çok iyi tutmaz. Perliti suyla yıkarsanız, besinleri hızla yıkarsınız. Turba yosunu veya kompost daha yüksek CEC'lere sahiptir ve besinleri tutmak için daha iyidir.

Topraksız karışıma perlit eklemek karışımı daha kuru hale getirir, bu da bitkilerinizi aşırı sulama eğilimindeyseniz iyi bir şey olabilir.

Perlitin Florür Toksisitesi

Perlit florür içerir ve bazı bitkiler buna karşı oldukça hassas olduğu için toksik olması konusunda bazı endişeler vardır. 1 ppm florür seviyesi bitkiler için güvenli kabul edilir.

Farklı perlit kaynakları farklı miktarlarda florür içerir. Perlit suyla yıkandığında, en yüksek seviyeye sahip kaynak bile 1 ppm sınırının altındadır ve bu birkaç yıkama ile hızla düşer. Florüre duyarlı bitkiler olarak adlandırılan bitkilerle test edildiğinde, perlitten kaynaklanan florür toksisitesi görülmemiştir.

Bazı bitkilerin florüre karşı hassas olabileceği fikri muhtemelen abartılıdır. Bitkilerde Florür Toksisitesi - Musluk Suyu Zararlı mı?

Perlitin Alüminyum Toksisitesi

Perlit tipik olarak %13 alüminyum oksit içerir ve alüminyum bitkiler için toksik olabilir. Perlit suda çok çözünmez, bu nedenle bitki köklerinin etrafındaki suya sadece küçük bir miktar salınır. pH düştükçe, daha fazla alüminyum çözünür ve bitkiler için kullanılabilir hale gelir. pH 5.0'ın üzerinde tutulduğu sürece, alüminyum toksisitesi bir sorun olmamalıdır.

Perlit Organik midir?

Kimyasal anlamda perlit organik değildir, minerallerden yapılır, çıkarılır ve işlenir. Doğal bir ürün değildir. Ancak organik sertifikalı tarımda kullanılabilir.

Perlit Tozu Zararlı mı?

Perlit çoğu ülkede "rahatsız edici toz" olarak düzenlenmiştir. Bu toz yüzde 1'den daha az kuvars içerdiğinden akciğerler için büyük ölçüde zararsızdır. Bahçıvanların maruz kaldığı küçük miktar hiçbir soruna yol açmamalıdır.

Toz konusunda endişeleriniz varsa, malzemeyi tutmadan önce ıslatın.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.