Bahçeniz İçin En İyi Sulama Programı Nedir?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Ne sıklıkla sulamalıyım? Bu, yeni bahçıvanların en sık sorduğu sorulardan biridir. Kulağa iyi bir soru gibi geliyor ve sosyal medyada birçok insan bir cevap verecektir.

Hepsi yanlış .

Bahçeniz İçin En İyi Sulama Programı Nedir?, fotoğraf: Dan Hughes

Neden Sularız

Bitkiler, üst yeşil kısımlarının düzgün bir şekilde büyümesini sağlamak için kökleri aracılığıyla yeterli su alabilmelidir. Bunu, iyi bir kök sistemine sahip olduklarında ve köklerin etrafındaki toprakta yeterli su olduğunda yapabilirler.

Su toprağa eklendiğinde, toprak parçacıkları arasındaki küçük gözenek boşluklarını doldurur ve akıp gidene, bitki kökleri onu emene veya buharlaşana kadar orada kalır. Zamanla toprak çok kuru hale gelir ve kökler artık yeterli suyu bulamaz. Bu gerçekleşmeden önce bahçe sulanmalıdır, ancak bahçıvan bu kritik noktaya ne zaman ulaşıldığını nasıl bilebilir?

Buharlaşma Oranı

Sulamayı anlamak için buharlaşmayı anlamak önemlidir. buharlaşma oranı suyun ne kadar hızlı buharlaştığını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Buharlaşma hızını birçok şey etkiler.

  • Sıcaklık - yüksek sıcaklıklarda buharlaşma daha yüksektir.
  • Toprak türü - kil çok su tutar, kum çok az tutar ve turba yosunu ikisinin arasında bir yerdedir.
  • Saksı veya kabın boyutu - büyük saksılar daha derin olma eğilimindedir ve buharlaşma toprağın yüzeyinde gerçekleştiği için daha derin toprak suyu daha iyi tutar.
  • Kap türü - kil kaplar gözeneklidir ve plastik kaplara göre daha yüksek buharlaşma oranlarına sahiptir.
  • Nem - nemli ortamlarda buharlaşma kuru ortamlara göre daha yavaştır.
  • Toprak yüzeyindeki malç buharlaşmayı önemli ölçüde azaltır.
  • Rüzgar buharlaşma oranını artırır.

Bir Programa Göre Sulama

Herkes düzenli bir programa göre sulama yapmak ister: üç günde bir, haftada bir vb. Bu işe yaramaz. Buharlaşma oranını etkileyen yukarıdaki faktörlere bakarsanız, bunların her zaman değiştiğini hemen fark edersiniz. Yaz kıştan daha sıcaktır. Yaşadığınız yere bağlı olarak ilkbahar sonbahardan daha kuru veya daha nemli olabilir. Farklı hava sistemleri hareket ettikçe nem günlük olarak değişebiliraracılığıyla.

Bitkiler de topraktaki su miktarını etkiler. Hareketsiz bitkiler, aktif olarak büyüyen bitkilere göre suyu daha yavaş uzaklaştırır. Birbirine yakın yerleştirilmiş bitkiler, birbirinden uzak dikilmiş bitkilere göre suyu daha hızlı uzaklaştırır. İlkbaharın başlarında çok yıllık bir bitkinin az sayıda yaprağı vardır ve yapraklardan geçen su miktarı azdır. Yaz ortalarında aynı bitki yapraklarla kaplıdır ve hava daha sıcaktır;Bu da yüksek transpirasyon oranlarına neden olur.

Sosyal medyada sık sık sulama takvimi soran insanlar görüyorum, "Yeni bir gül aldım, ne sıklıkla sulamalıyım?" Diğer insanlar size ne sıklıkla sulamanız gerektiğini söyleyemez çünkü buharlaşma veya terleme oranınızı etkileyen faktörler hakkında hiçbir bilgileri yoktur. Ne sıklıkla sulamanız gerektiğini yalnızca siz belirleyebilirsiniz.

Günün Hangi Saati En İyisidir?

En iyisi hangisi, sabah mı, öğlen mi, akşam mı? Sulama için En İyi Zaman - Sabah mı, Öğlen mi, Akşam mı?

Solan Bitkiler

Solan bitkiler sulama zamanının geldiğini gösterebilir veya göstermeyebilir.

Toprak çok kuruysa ve kökler bitki için yeterli suyu alamıyorsa yapraklar solacaktır. Bu durumda sulamak iyi bir fikirdir.

Çok fazla sularsanız kökler ölür ve bitki su alamaz, bu da bitkilerin solmasına neden olur. Bu bitkinin ihtiyacı olan son şey sudur.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için bkz. Bitki Yaprakları Solduğunda Sulamalı mısınız?

Ne Zaman Sulamalısınız?

Basit ve doğru cevap, toprağın ihtiyacı olduğunda... Gerçekten bu kadar basit.

Toprağın suya ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarsınız? Parmak ölçer kullanın. Parmağınızı toprağa birkaç santim sokun ve kuru hissediyorsanız sulayın. Nemli hissediyorsanız sulamayın.

Bu, ev bitkileri, dış mekan saksıları ve bahçe için işe yarar.

Size basit bir örnek vereyim. Yeni dikilen ağaçlar en az bir yıl boyunca her zaman nemli tutulmalıdır. Ben genellikle sonbaharda, suyu oldukça iyi tutan killi toprağa dikerim. Ayrıca yaklaşık sekiz inç talaşla malçlarım. Eylül sonunda iyi sularsam, gelecek yaza kadar tekrar sulamam gerekmez. 5. Bölge Eylül ayında soğuyarak buharlaşmayı azaltır. Malç bunu daha da azaltırDaha fazla.

İnternetteki biri bana ne zaman sulamam gerektiğini nasıl söyleyebilir?

Toprağın ihtiyacı olduğunda sulayın - bir programa göre değil.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.