Kene Konuşması - Keneler Hakkındaki 18 Efsane Çürütüldü

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

İnternette gezinirken keneler hakkında birkaç efsane buldum ve bunlar hakkında bir blog yazısı yazmaya karar verdim. Sonra daha fazla araştırma yaptım ve keneler hakkında çok daha fazla yanlış bilgi buldum. İnsanların bir şeyleri ne kadar çabuk uydurduğu ve güçlü internet tarafından ne kadar kolay yayıldığı komik.

Keneler endişe verici olabilir. Lyme hastalığı gerçektir. Ama duyduklarınızın çoğu saçmalık!

Kene Konuşması - Keneler Hakkındaki Mitler Çürütüldü, kaynak: Griffin Dill

Bazı Kene Biyolojileri

Keneler genellikle böceklerle karıştırılır, ancak aslında küçük araknidlerdir (örümcekler ve akrepler gibi) ve akarlarla akrabadırlar. Kuzey Amerika'da doksan, dünya çapında 900 tür bulunur. Keneler iki gruba ayrılır: sert ve yumuşak. Sert keneler çalılık ve otlu alanlarda büyür ve memeliler, kertenkeleler, yerde yaşayan kuşlar ve SİZ gibi omurgalı konakçıları kullanır. Endişelenmemiz gerekenler bunlarhakkında.

Yumuşak keneler sert kenelere karşı, sert kenelerin biraz kafaya benzeyen görünür ağız kısımları vardır, kaynak: Igenex

Keneler hayata larva adı verilen altı bacaklı bir kene yavrusuna dönüşen bir yumurta olarak başlar. Geyik kenesinin yaşam döngüsü Kuzey Amerika'da bulunan keneler için ortaktır ve üç konaklı bir döngüden geçerler. Larva birinci yılda uygun bir konak bulur. Sonbaharda konağı terk eder, sekiz bacaklı bir nimfe dönüşür ve kendi başına kışı geçirir. İlkbaharda başka bir konak bulur ve birkaç hafta boyunca onunla beslenir,konağı terk eder ve daha sonra bir ergine dönüşür. Ergin daha sonra sonbaharda üçüncü bir konağa geçer. İkinci kışını yalnız geçirir ve ilkbaharda yumurtlar.

Geyik kenesinin yaşam döngüsü, kaynak: Maine Üniversitesi

Keneler zıplamaz ya da uçmazlar. Birçoğu bitki örtüsünün uçlarına oturur ve "arayış" olarak bilinen bir davranışla konakçının gelmesini bekler. Konakçı yeterince yaklaştığında, bir gezinti için tutunurlar. Yalnız yıldız kenesi gibi bazı keneler daha agresiftir ve bir konakçı bulmak için birkaç metre yol kat ederler. Karbondioksit, vücut ısısı ve titreşimler bir konakçının varlığını işaret eder.

Bir konağa girdiklerinde, düşmeden önce birkaç gün boyunca beslenebilirler.

Efsane #1: Keneler Çoğunlukla Ormanlarda Bulunur

Keneler genellikle ormanlarda bulunur, ancak sayıları kentsel alanlarda artmaktadır ve artık arka bahçelerde de oldukça yaygındır. Şehirlerin sıcaklığı da aktif oldukları mevsimi uzatmaktadır.

Efsane #2: Keneyi Çıkarmak İçin Sabun, Vazelin veya Yakıcı Kullanın

Kenenin üzerini sabun ya da vazelin gibi şeylerle örtmeyin. Tüm bu ev ilaçları ile kene daha uzun süre bağlı kalır ve siz ölmesini beklerken daha fazla enfekte salya enjekte edebilir.

Bazı insanlar kibritle yakmayı öneriyor ama bu da kötü bir fikir. Kendinize veya evcil hayvanınıza zarar verme olasılığınız daha yüksek.

Keneyi çıkarmanın en iyi yolu cımbızla keneyi deriye mümkün olduğunca yaklaştırmak ve nazikçe çekmektir. Keneyi ağzı kapatılabilir plastik bir torbaya veya ilaç şişesi gibi bir kaba koyun. Keneyi bulduğunuz tarihi, yeri ve vücudunuzun keneyi bulduğunuz kısmını kaydedin. Semptomlar gelişirse keneyi yanınızda doktorunuza götürün.

Efsane #3: Kısmi Tickektomi Hala Hastalığa Neden Olabilir

Bir kenenin gövdesini çıkarmak, deriye bağlı baş veya ağız parçalarını bırakabilir. Bunlar artık hastalık bulaştırmayacak ve yeni deri geliştikçe vücudunuz bunları yavaşça dışarı atacaktır.

Efsane #4: Sadece Dişi Keneler Kanla Beslenir

Bu doğru değildir. Bir kene, yaşamının her aşaması arasında bir kan ziyafetine ihtiyaç duyar. Erkek ve dişi larvalar nimf olmak için beslenmeye ihtiyaç duyar ve her iki cinsiyet de yetişkin olmak için başka bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Erkek yetişkinler tekrar beslenmeyebilir, ancak bazen ekstra enerji almak için beslenirler.

Efsane #5: Tüm Keneler Lyme Hastalığı Yayar

Her şeyden önce, sadece bazı keneler herhangi bir tür hastalıkla enfekte olur, ancak daha da önemlisi, tüm kene türleri Lyme hastalığını bulaştıramaz ( Lyme borreliosis) Kuzey Amerika'da Lyme hastalığı esas olarak Kara bacaklı kene (bazen geyik kenesi olarak da adlandırılır) tarafından bulaştırılır, Ixodes scapularis ve Batı kara bacaklı kenesi, Ixodes pacificus .

Diğer türler Rocky Mountain lekeli humması ve Ehrlichiosis gibi diğer hastalıkları bulaştırabilir.

Kenelerin yüzde kaçı Lyme hastalığı taşır?

Bu nerede yaşadığınıza bağlıdır. Bölgenizdeki keneler kireç hastalığı taşıyor mu? "Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Kuzeydoğu ve Yukarı Orta Batı'da kara bacaklı kenelerin yüzde 50'sine kadarının enfekte olduğunu ortaya koymuştur. Ancak Güney ve Batı'da enfeksiyon oranları genellikle yüzde 10'dan azdır."

Efsane #6: Kenelerden Kaynaklanan Enfeksiyon Çabuk Olur

Enfeksiyon aslında oldukça yavaştır. Lyme hastalığı durumunda, bakterinin bulaşması için enfekte kenenin tutunması ve 24 saatten fazla beslenmesi gerekir. Her dışarı çıkıştan hemen sonra kenelerin uzaklaştırılması hastalığa yakalanmanızı önleyecektir.

Lyme hastalığı için mevcut literatürün bu incelemesi şu sonuca varmıştır: "Bağlanmanın ilk 24 saati içinde tek bir enfekte nimf tarafından bulaşma olduğuna dair kanıt yoktur. Tek bir enfekte nimfin bağlanmasından 48 saat sonra, konakçı enfeksiyonu ile sonuçlanacak bulaşma olasılığı yaklaşık %10 gibi görünmekte, 63-67 saat içinde %50'ye, 72 saat içinde %70'e ve tam bir beslenme için %90'a ulaşmaktadır." Diğer bakteriyel enfeksiyonlar da yavaş bulaşıyor gibi görünmektedir, ancak virüs enfeksiyonları hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir.

Efsane #7: Keneler Ağaçlardan Düşer ve Üzerinize Konar

Keneler zıplamaz, uçmaz ya da ağaçtan düşmez. Sizi bulması için keneyle yakın temasta olmanız gerekir.

Arayış içinde olan kene - ön pençeleriyle sizi yakalamak için bekliyor, kaynak: Charles B Beard ve diğerleri

Efsane #8: Keneler Kışın Hayatta Kalamaz

Keneler kışı yerdeki yaprak altlığında geçirebilir. Hatta kışın sıcak bir dönemde (4C veya 39F'nin üzerindeki herhangi bir sıcaklıkta) aktif hale gelebilirler.

Efsane #9: Lyme Hastalığının Nedeni Geyiklerdir

Lyme hastalığının yayılmasından sorumlu kenelerden biri geyik kenesidir ve geyik bu kene için bir konaktır, ancak geyik Lyme hastalığı için bir konak değildir. Bu hastalığa neden olan bakteri geyiklerin veya insanların içinde yaşamaz. Fare Lyme hastalığı bakterileri için bir konaktır.

Efsane #10: Kene Isırığını Hissedebilirsiniz

Kene ısırığını hissedebilirsiniz de hissetmeyebilirsiniz de... Tükürükleri, vücudumuzu kandırarak ağrı ve kaşıntıyı engelleyen ve savunma amaçlı bağışıklık tepkilerini durduran çeşitli bileşikler içerir.

Efsane #11: Lyme Hastalığı Her Zaman Boğa Gözü Döküntüsüyle Birlikte Gelir

Lyme hastalığına yakalanmanın bir sonucu olarak görülen bülbül gözü döküntüsü, kaynak: CDC

Lyme hastalığı enfeksiyonu, bullseye döküntüsü adı verilen yuvarlak kırmızımsı bir ize neden olabilir, ancak vakaların yalnızca yaklaşık %70-80'inde görülür. Hastalığı belirlemenin en iyi yolu bir laboratuvar testidir ve bu bile birçok yanlış pozitif sonuç verir.

CDC'ye göre, bullseye döküntüsü Lyme hastalığının kesin bir işaretidir ve tedaviye hemen başlanmalıdır. Laboratuvar testine gerek yoktur.

Efsane #12: Possumlar Tonlarca Kene Yer

Hem keseli sıçan hem de opossum (tercih edilen bilimsel terim) doğru olarak Kuzey Amerika'da bulunan Virginia opossumunu ifade eder.

Normalde güvenilir olan birçok bilgi kaynağı, keseli sıçanların çok fazla kene yediğini bildirmektedir. Her biri bir sezonda 5.000 kene tüketen "kene vakumları "dır. Yeni bir çalışma, bunların hepsinin bir efsane olduğunu öne sürüyor.

Daha önceki araştırmalar, tutsak keseli sıçanların haftada ortalama 5500 larva kene yediğini göstermiştir ve bu bulgular muhtemelen keseli sıçanlar hakkındaki bu yaygın düşünceyi açıklamaktadır.

Diğer araştırmacılar yabani keseli sıçanların mide içeriğine bakmış ve kene bulamamışlardır. Daha sonra yabani keseli sıçanların kullanıldığı diğer 23 çalışmaya bakmışlar ve aynı sonuçları rapor etmişlerdir. Keneler yabani Virginia keseli sıçanları için tercih edilen bir gıda maddesi değildir.

Efsane #13: Tavuklar ve Gine Kümesleri Keneleri Kontrol Eder

İnternet, tavukların ve beç tavuğunun keneleri temizlediğine dair anekdotlarla doludur, ancak bu iddialar için çok az bilimsel destek vardır. 1991 yılında yapılan bir çalışma, Afrika'daki bir sığır bahçesinde tavukların keneleri yemesini incelemiş ve orada bulunan keneleri yedikleri sonucuna varmıştır. Yukarıdaki keseli sıçan çalışmasına benzer şekilde, bu özel bir durum olabilir.

Bir başka çalışmada, kasklı beç tavuğunun çimlerdeki kene popülasyonu üzerindeki etkisi incelenmiş ve bulunan az sayıda keneye dayanarak karışık sonuçlar elde edilmiştir.

Tavuklar ve beç tavuğu keneleri yer, ancak bu popülasyonları kontrol etmenin etkili bir yolu oldukları anlamına gelmez. Maine Üniversitesi şu yorumu yapmıştır: "Beç tavuğu ve tavuklar genellikle kene kontrolü olarak tanıtılmaktadır, ancak araştırmalar bunların kene tüketiminin minimum düzeyde olduğunu ve yerel kene popülasyonlarını azaltmada etkili olmadığını göstermektedir."

Keneler ayrıca civcivlere de yapışır.

Efsane #14: DEET Keneleri Kovmaz

Bu efsaneyi kene efsanelerini listeleyen bir web sayfasında buldum! Yanlış kaynağı kullanırsanız, rapor edilen efsaneler bile efsane olabilir.

CDC'ye göre DEET, picaridin, IR3535, Limon Okaliptüs Yağı (OLE), para-menthane-diol (PMD) veya 2-undecanone içeren bir kovucu keneleri uzaklaştıracaktır. Bu, bunların hepsinin eşit derecede etkili olduğu anlamına gelmez, ancak DEET kesinlikle etkilidir.

Giysi ve teçhizatı tedavi etmek için %0,5 permetrin içeren ürünler kullanın.

Efsane #15: Beautyberry Çalıları Keneleri Bahçelerden Uzak Tutar

Bu konuyu ayrıntılı olarak Callicarpa Beautyberry Sivrisinek, Kene veya Ateş Karıncası Gibi Böcekleri Kovar mı?

Bitkiden elde edilen kimyasal özler keneler için bir miktar kovuculuk göstermektedir. Ne yazık ki bahçıvanlar bunu tahmin etmekte ve bitkilerin de aynı şeyi yaptığı sonucuna varmaktadırlar. Ama öyle değildir. Ayrıca beautyberry kullanılarak evde yapılan karışımlar da işe yaramamaktadır.

Efsane #16: Keneler Otlar Gibi Güzel Kokulu Bitkiler Tarafından Kovulur

Bu, tartışma gruplarında ve bilgisiz web sitelerinde yaygın bir düşüncedir. Keneleri bahçeden uzak tutmak için nane, lavanta ve nane gibi bitkiler tavsiye edilir.

Burada iki önemli hata var: Birincisi, bitkiler keneleri uzaklaştıran bir bileşik üretse bile, bu bileşik hiçbir zaman canlı bitkiler tarafından bir fark yaratacak kadar büyük miktarlarda üretilmez. Bitkiler işe yaramaz.

İkinci sorun ise, bir bitkinin güzel kokulu olmasının keneleri ya da başka bir böceği uzaklaştıracağı anlamına gelmemesidir ( Sivrisinekler Güzel Kokulu Bitkiler Tarafından Kovuluyor )

Lavanta, kedi nanesi, limon otu ve citronella gibi bitkilerden elde edilen doğal yağ özleri test edilmiş ve keneleri kovmadıkları veya kovsalar bile sadece birkaç dakika sürdükleri görülmüştür. Cleome ve ormangülü gibi bazı bitki yağı özleri laboratuvar testlerinde bir miktar kovuculuk göstermiştir, ancak bunlar genellikle sadece bazı türlere karşı etkilidir.

Efsane #17: Doğal Kovucular DEET Kadar İyi veya Daha İyi Çalışır

Pek çok insan doğala yönelmek istiyor ve DEET'in zehirli olduğuna inanıyor. Gerçekler burada oldukça açık.

  1. Doğal ürünler, hatta ticari olanlar bile DEET kadar işe yaramıyor.
  2. Belirtildiği şekilde kullanıldığında DEET çok güvenli bir üründür.

Kenelerden kaynaklanan hastalık riski gerçektir - DEET, IR3535 ve picaridin ile ilgili güvenlik endişesi gerçek değildir.

Efsane #18: Nematodlar Keneleri Kontrol Eder

Bu sadece kısmi bir efsanedir. Nematodlarla yapılan her kontrolde olduğu gibi, doğru türlerin kullanılması önemlidir. Steinernema carpocapsae Bu, 200'den fazla farklı böceğe saldıran genelci bir nematoddur, ancak kenelerin böcek olmadığını unutmayın - bunlar araknidlerdir. Bu, yer seviyesinde yaşayan, kuyruğu üzerinde dik bir pozisyonda duran ve kendisini geçen konakçılara bağlayan bir pusu avcısıdır. Dua üzerine bile atlayabilir.

Laboratuvar testleri bu nematodların kenelere karşı çok etkili olduğunu göstermiştir. Bir başka laboratuvar çalışması ise sadece kan emen yetişkin dişilerin nematodlar tarafından saldırıya uğradığını göstermiştir. Şu anda saha çalışmaları yapılmaktadır.

Nematodların yabani popülasyonları kontrol ettiğini söylemek için henüz çok erken, ancak bazı umutlar var.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.