Plastik Kaplarda Gıda Yetiştirmek - Güvenli mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Plastik kaplarda gıda yetiştiriciliği artıyor, ancak bu güvenli bir uygulama mı? Plastikten sızan kimyasallar ne olacak - toprak veya gıda tarafından emiliyorlar mı? Sağlık riskine neden oluyorlar mı?

Yerel olarak sağlıklı gıda yetiştirmek için organik bahçeciliğe doğru büyük bir hareket var ve daha küçük arka bahçeler ve balkonlar için küçük kaplarda gıda yetiştirmek cazip. Hatta satın aldıkları toprağın bulunduğu torbada sebze yetiştiren insanların resimlerini bile gördüm. Bunların hepsi çok basit ama gıda üretmenin sağlıklı bir yolu mu? Plastikte yetiştirirseniz hala organik midir?

Kaplarda biber yetiştiriciliği, fotoğraf kaynağı: //lowcostvegetablegarden.blogspot.com

Plastik Kapları Anlamak

Akıllıca bir diyalog kurmadan önce, birçok farklı plastik türü olduğunu ve hatta bir plastik sınıfı içinde bile varyasyonlar bulunduğunu anlamak önemlidir.

Bu sürecin standartlaştırılmasına yardımcı olmak için, birçok plastik türüne artık plastik türünün kısaltmasıyla birlikte bir geri dönüşüm kodu verilmektedir. Örneğin 1 numara PET veya PETE'dir (Polietilen Tereftalat).

Her plastik türü farklı kimyasallardan üretilir, farklı özelliklere sahiptir, farklı kimyasalları sızdırır ve farklı şekilde parçalanır. Plastik ve güvenlikle ilgili herhangi bir genel tartışma, tartışılan gerçek plastiği tanımlamadığınız takdirde sınırlı bir değere sahiptir.

Plastik Kimyasalları Sızdırır mı?

Bu sorunun cevabı neredeyse tüm tüketici plastikleri için net bir evettir. Yiyecekleri plastikten satın alıyoruz, plastikte saklıyoruz ve yine de hepsi kimyasal sızdırıyor.

Bundan 35 yıl önce Toronto'daki Çevre Bakanlığı'nın duvarında, şehir içme suyundaki kimyasallarla plastik şişelerdeki kimyasalları karşılaştıran bazı laboratuvar sonuçları gördüğümü hatırlıyorum. Birçok insan şehir suyunun o kadar iyi olmadığını düşünse de, şişelenmiş suda hem tür hem de miktar açısından daha fazla kimyasal vardı.şişelenmiş su satın alın.

Plastik Gıdalar İçin Güvenli Olabilir mi?

Eğer tüm plastikler kimyasal sızdırıyorsa, bu neden büyük bir sağlık riski oluşturmuyor?

Bu sorunun cevabını ve plastikte gıda yetiştirme konusunu anlamak için iki önemli kavramı anlamanız gerekir; doz ve kimyasal süreçler.

Daha önce dozdan bahsetmiştim. Herhangi bir kimyasal, yüksek seviyelerine maruz kalmadığımız sürece güvenlidir ve bu seviye her kimyasal için farklıdır. Hangi kimyasalların sızıntı yaptığını ve her biri için güvenli dozu anlamak önemlidir.

İkinci kısım ise kimyasallar plastik kaplardan vücudumuza geçerken meydana gelen süreçleri anlamaktır.

Plastik kap toprakla doldurulur ve bitkiler eklenir. Daha sonra sulanır, gübrelenir ve güneşe maruz bırakılır. Kimyasallar plastikten suya ve toprağa sızar, kökler tarafından emilir, sonra gövdelere ve yapraklara taşınır ve sonunda onları yeriz. Peki bu süreçler ne kadar verimli?

Topraktaki Plastik Kimyasallar

Plastikteki kimyasalların hepsi kimyagerler tarafından tanımlandığı gibi organiktir ve mikrop topluluğu bunları ayrıştırabilir. Bunun ne kadar hızlı gerçekleşeceği kimyasala, toprağın türüne, sıcaklığa ve mikrobiyal topluluğa bağlıdır.

Bir kimyasalın topraktaki 'yarılanma ömrü', ne kadar hızlı yok edildiğinin bir ölçüsüdür. 10 günlük bir yarılanma ömrü, 10 gün sonra yarısının yok olduğu anlamına gelir.

Sulamanın da kimyasalın toprakta ne kadar kalacağı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Kaplar sık sık sulanır ve dibinden akana kadar su verilmesi yaygındır. Bu, gübre de dahil olmak üzere tüm kimyasalların yıkanmasına yardımcı olur.

Toprakta gerçekleşen bir diğer süreç de kimyasalların organik madde tarafından emilmesidir. Daha yüksek bir organik seviye, kökler için daha az kimyasalın mevcut olmasıyla sonuçlanır.

Tüm bunların anlamı, plastikten sızan kimyasalların çoğunun asla köklere ulaşamayacağıdır.

Bitkiler Plastik Kimyasalları Emer mi?

Eğer bir kimyasal toprakta bulunuyorsa, ancak kökler tarafından emilmiyorsa, yediğimiz gıdaya karışmaz ve bu nedenle gıdayı yediğinizde herhangi bir sağlık riski oluşturmaz.

Bazı durumlarda kimyasal kökler tarafından emilir, ancak bitkinin toprak üstü kısımlarına çok az miktarda aktarılır. Kökleri yemek, yaprakları yemekten daha yüksek bir doz sağlayabilir.

Genellikle plastikleştirici olarak adlandırılan ftalatlar, plastik torbalar ve bahçe hortumları da dahil olmak üzere birçok yumuşak plastik tüketici ürününde bulunur. Ftalatların ve metabolitlerinin marul, çilek ve havuç tarafından emildiği gösterilmiştir. Bitkinin tüm kısımlarında bulunmuşlardır, ancak yapraklar çok daha düşük bir seviyeye sahiptir.

Ftalatlar

Ftalatlar sağlık açısından özel bir endişe kaynağıdır. Ftalatlara maruz kalmamızın çoğu yemek yemekten kaynaklanır, ancak bunları soluruz ve cildimiz yoluyla da maruz kalırız. Tolere edilebilir günlük alım miktarı (TDI) 50 μg/kg vücut ağırlığı olarak belirlenmiştir.

Ftalatlar, meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere çoğu gıda grubunda tespit edilmiştir. Kanada'da yapılan bir çalışmada, test edilen 252 kozmetik ürünün (kokular, saç spreyleri, deodorantlar, ojeler, vücut losyonları ve kremleri, cilt temizleyiciler ve bebek ürünleri) tamamında ftalatlar bulunmuştur.

Maruziyetimizi sınırlandırmak istediğimiz açıktır, ancak PVC plastik bahçe hortumundan veya plastik kaptan biraz daha fazla sızıntı olması, diğer tüm maruziyetlerimiz göz önüne alındığında gerçekten büyük bir fark yaratır mı? Deodorantı atlayıp marul yemek daha güvenli olabilir mi?

Dozu anlamak önemlidir. Bilim insanlarının bir kimyasal bulmuş olmaları, önemli miktarda buldukları anlamına gelmez. Test aletlerimiz artık o kadar hassas ki, neredeyse her yerde bir kimyasal bulabiliyoruz.

Bisfenol A (BPA)

BPA, su şişeleri gibi yiyecek ve içecekleri saklamak için kullanılan kaplarda kullanılan polikarbonat plastikte bulunur.

Daha yüksek konsantrasyonlarda bitkiler için toksik olabilir.

BPA normalde gıda sınıfı plastiklerde bir sorun değildir ancak yeni kumaş kaplarda kurşunun yanı sıra BPA da bulunmuştur.

BPA gıda sınıfı plastikte bulunmamasına rağmen, üzerinde çok çalışılmıştır ve diğer plastik kimyasalların nasıl davranabileceği konusunda fikir vermektedir. Sağlıkla ilgili endişeler nedeniyle, BPA bazen iki benzer kimyasal olan BPS ve BPAF ile değiştirilmektedir. Bunların üçünün de test edilmesi, BPA ve BPS'nin bir günden daha az bir yarılanma ömrüne sahip olduğunu göstermektedir. Toprakta uzun süre dayanmazlar. BPAF yaklaşık 30 günlük bir yarılanma ömrüne sahiptir,Bu oran diğer birçok kimyasalla kıyaslandığında hala kısadır, ancak BPA için olduğu kadar iyi değildir.

Aynı çalışmada iki toprak türü karşılaştırılmış ve organik madde seviyesi daha yüksek olan topraktaki yarılanma ömrünün %60 daha fazla olduğu bulunmuştur; bu da BPA'nın organik madde tarafından emilerek bozulmadan korunduğunu göstermektedir. Muhtemelen organik madde BPA'yı köklerden de uzak tutmaktadır.

Biyobozunur Plastik

Biyolojik olarak parçalanabilen plastik çevre için iyidir çünkü parçalanır ve zamanla yok olur. Ancak herhangi bir şey parçalandığında başka kimyasallara dönüştüğünü ve hangi kimyasalların oluştuğunu bilmenin her zaman önemli olduğunu unutmamalısınız. Bunlar orijinal plastikten daha zehirli olabilir.

Gıda İçin Güvenli Plastik

Bazı plastik türlerinin gıda için güvenli olduğu belirlenmiştir. 1, 2, 4 ve 5 numaralı plastikler buna dahildir.

Bu plastiklerin güvenli olduğuna karar verilmiştir çünkü bunlardan sızan kimyasallar ya düşük toksisite seviyelerine sahiptir ya da sızan miktar çok azdır. Gıdaları saklamak için güvenliyse, yetiştirmek için de güvenli olmalıdırlar. Toprak ve su maruziyeti azaltır.

Geri Dönüştürülmüş Plastik Konteynerler

Evde bitki yetiştirmek için yeniden kullanılabilecek bazı plastik kaplara baktım ve bunlar geri dönüşüm kodları.

  • Fıstık ezmesi, ketçap, meyve suyu kavanozları - hepsi 1 numara
  • Tupperware - #5
  • Büyük Rubbermaid - #4
  • 4″ bitki saksısı - #6
  • Home Depot 5 galon kova - #2

Saksı hariç tüm malzemeler gıdaya uygun plastikten yapılmıştır. Üzerinde gıdaya uygun yazan beş galonluk kovalar nalburlardan temin edilebilir. Deneyimlerime göre Home Depot'tan aldığım yukarıdaki kova güneşe maruz kaldığında çok uzun süre dayanmıyor.

Belediyemiz HDPE (#2) olan yağmur varilleri satmaktadır.

PVC Plastik

PVC'de yetiştirilen marul - güvenli mi?

PVC su hatları için çok kullanılır ve hatta bazı insanlar daha büyük çaplı borularda yiyecek yetiştirir. Özellikle hidroponik yetiştirme için popülerdir.

PVC sert bir plastiktir ve daha yumuşak ve esnek olması için ftalatlar eklenir. Ayrıca bir miktar BPA içerir. uPVC veya sert PVC olarak adlandırılan bir PVC formu ftalat içermez ve gıda açısından güvenli kabul edilir.

Bahçede normal PVC kullanmamanız çevre için en iyisidir.

Isı ve Işık

Plastik hakkında yayınlanan bilgilerin çoğu, normal oda sıcaklığı ve ışığı ile ilgilidir. Bahçede, güneşten gelen daha fazla ısı ve UV ışığına maruz kalırlar. Bunların her ikisi de kimyasal sızıntıyı ve ayrışmayı hızlandırır.

Plastik, kaynar suyla temas ettiğinde oda sıcaklığındaki suya göre 50 kat daha hızlı BPA salabilir. PETE (#1) plastik, ısı varlığında antimon salacaktır. Polipropilen (#5) yüksek ısı toleransına sahiptir ve diğer plastiklere göre daha az sızıntı yapma eğilimindedir.

Isı ve ışığın bahçedeki plastikler üzerinde ne kadar etkisi vardır? Bu net değildir.

Plastik Kaplarda Yetiştiricilik Organik midir?

Plastikte yetiştirip yine de organik sertifikalı olabilirsiniz. Bu bana terimler arasında bir çelişki gibi geliyor. Plastikten kimyasallar içeren toprakta yetiştirmek tamam ama organik kaynaklardan elde edilen besinlerle aynı olan sentetik gübre kullanmak tamam değil mi?

Organik tarımda plastik malç bile kullanılabilir.

Plastik Kaplar Güvenli mi?

Plastik toprağa kimyasallar salar ve bazıları bitkiler tarafından emilir. Bu kimyasalların çoğu çok düşük seviyelerdedir ve tamamen güvenli kabul edilir.

Ftalatlar potansiyel bir sağlık sorunu olarak kabul edilir çünkü her yerdedirler ve plastik kaplarda yetiştirmeseniz bile onları yiyeceklerinizde yiyor olacaksınız. Kozmetik ürünlerin kullanımını azaltmak muhtemelen bahçede yapacağınız her şeyden daha fazla alımınızı azaltacaktır.

BPA üzerine yapılan çok kapsamlı bir çalışma, "küresel tahmini BPA günlük alımlarının genellikle Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından önerilen geçici tolere edilebilir günlük alım miktarının (tTDI) altında olduğunu" ortaya koymuştur.

Plastikten sızan diğer kimyasallar sağlık açısından daha da az endişe vericidir.

Gıdalar için güvenli olduğu damgalanmış plastik kullandığınız sürece plastik içinde gıda yetiştirmek oldukça güvenli görünmektedir.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.