Peyzaj Kumaşı - Ot Bariyer Bezi

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Peyzaj kumaşı, yabani ot bariyeri ve yabani ot bariyer kumaşı aynı ürünün isimleridir. Yabani otları bahçenizden uzak tutmak için peyzajda yaygın olarak kullanılan siyah örgü tipi bir plastiktir. Yabani otları dışarıda tutuyor mu? Bitkilere su geçmesine izin veriyor mu? Peyzaj kumaşının etkinliğine bir göz atalım.

Peyzaj kumaşı - yabani ot bariyer bezi

Peyzaj Kumaşı - Ot Bariyer Bezi

Peyzaj kumaşı bu şekilde çalışır. Toprağa yerleştirirsiniz ve üzerini malçla örtersiniz. Toprağınızdaki yabani otlar kumaşın içinde büyüyemez ve ölürler. Yabani otlar kumaşın üzerinde büyüyemez, bu nedenle filizlenen tohumlar da ölür. İşte! Yabani ot yok.

Peyzaj Kumaşı Efsanesine Kanmayın.

Kumaşın altında filizlenen tohumların kumaşın içinden büyümeyeceği doğrudur. Ancak, güçlü çok yıllık yabani otlar sonunda kumaşın içinden veya etrafından büyüyecektir. Birçok çok yıllık yabani ot toprak altında oldukça fazla büyüyebilir ve peyzaj kumaşı 3 ve 4 fit genişliğinde rulolar halinde geldiğinden, bir açıklık bulmak için sadece birkaç fit büyümeleri gerekir.

İnce bir malç örtüsü kullanırsanız, yabani otlar malçta büyümez çünkü orası çok kurudur. Ancak kısa süre içinde peyzaj kumaşının malçtan yukarı çıktığını göreceksiniz ve sonra bahçenizde korkunç görünecek.

Yabani ot bariyerini gizlemek için daha fazla malç kullanırsanız, rüzgar ve su toprak parçacıklarını ve bitki kalıntılarını kumaşın üzerine bırakır. Kısa süre içinde yabani ot bariyerinin hemen üzerinde mükemmel tohum karışımına sahip olursunuz ve yabani otlar büyümeye başlar. Bitki köklerinin peyzaj kumaşındaki deliklerden büyüyebileceğini söylediğimde bana inanın.

Yabani ot bariyer bezi, yabani otları kontrol etmek için 4 inçlik bir malç tabakasından daha iyi değildir.

Peyzaj Kumaşı Yağmuru Durdurur

Yabani ot bariyer bezi gözeneklidir (yani üzerinde delikler vardır) ve 'yağmurun akmasına izin verdiği' şeklinde tanıtılır. Bu çoğunlukla bir bahçe efsanesidir. Gerçek şu ki, bir miktar yağmur deliklerden geçecek, ancak çoğu bezin üstünden akacak ve kuru kalan bitkilerinizden uzaklaşacaktır.

Yabani Ot Bariyeri Toprağınızdaki Yaşamı Emiyor

Topraktaki yaşamın önemi hakkında birçok kez konuştum. Peyzaj kumaşı toprağa ulaşan havayı azaltır ve yeni organik maddelerin toprak yüzeyine çıkmasını engeller. Bu uzun sürmez ve havaya ve yiyeceğe bağımlı olan çiğ solucanları, mikroplar ve diğer toprak yaşamı ya ayrılır ya da ölür. Bu olduğunda, bitkileriniz için besin maddelerinde azalma olur ve toprakyapısı bozulmaya başlar. İkisi de bitkileriniz için iyi değildir.

Kalıcı Bitkiler Zarar Gördü

Kalıcı peyzajlarda, bitki kökleri peyzaj kumaşının içine ve içinden büyüyecektir. Gelecekte bir noktada değiştirildiğinde (her 10 yılda bir değiştirilmesi gerekir), köklere zarar vereceksiniz.

Peyzaj Kumaşı İçin İyi Bir Kullanım Var mı?

Belki. Çok yabani otların bulunduğu ekilmemiş bir araziye ağaç dikiyorsanız, yabani otların azalmasını sağlamak ve ağacın yerleşmesine fırsat vermek için birkaç yıl boyunca ağacın etrafında yabani ot bariyeri kullanmanın bir yararı vardır. Ağaç kökleri, alan ve besin maddeleri için daha az rekabet eder. Yabani ot bariyeri nedeniyle oluşan su kaybı, yabani otların artık ağacın köklerini kullanmaması ile dengelenir.Peyzaj kumaşı birkaç yıl sonra ağaç yeterince büyüdüğünde ve yabani otlarla rekabet edebilecek kadar güçlendiğinde kaldırılmalıdır.

Dr. Linda Chalker-Scott tarafından bildirilen son bilimsel bulgular, 6-12 inçlik bir odun yongası malç tabakasının da aynı derecede etkili olduğunu göstermektedir. Tarlalara dikilen ağaçlar için yukarıda tarif edildiği gibi peyzaj kumaşı kullandım, ancak şimdi sadece malç kullanmaya geçtim.

Peyzaj Kumaşı Satın Almamak İçin Daha Fazla Neden

  • bu bir plastik ve çevrede daha fazla plastiğe ihtiyacımız yok
  • kumaşın üzerinde büyüyen bitki kökleri kuraklığa kolaylıkla dayanamaz
  • bitkileri taşımak ve bitkileri bölmek bir kabustur çünkü yabani ot bariyeri yeni çukurlar kazmanızı engeller
  • Eğer yabani otlar çıkarsa, onları sökmek neredeyse imkansızdır
  • neredeyse hiçbir işe yaramayan bir ürün için oldukça pahalı!

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: Two Women and a Hoe

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.