Klor, Kloramin ve Bitkiler - Bilmeniz Gereken Her Şey

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Musluk suyundaki klorun bitkiler için zararlı olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Bazı şehirler musluk suyunda kloramin kullanmaya başladı ve bu da bitkiler için bir endişe kaynağı çünkü iç mekan bitkilerini sulamadan önce uzaklaştırılması çok daha zor.

Klor ve kloramin arasındaki fark nedir? Bitkilerinize zarar verirler mi? Bunları musluk suyundan nasıl çıkarabilirsiniz? Bunların hepsi bahçıvanların cevaplayabilmesi gereken iyi sorular ve bu yazıda tam da bunu yapmanıza yardımcı olacağım.

Klor, Kloramin ve Bitkiler - Bilmeniz Gereken Her Şey

Musluk Suyundaki Klor

Klor, mikropları öldürmek ve suyu içmek için güvenli hale getirmek için şebeke suyuna eklenir, ancak klor bitkiler için de toksik olabilir. Tüm toksisitelerde olduğu gibi, doz zehiri oluşturur. Düşük seviyelerde klor toksik olmaz, aslında bitkiler için gerekli bir besindir. Yüksek seviyelerde toksik hale gelir.

Anahtar soru, musluk suyundaki seviyelerin bitkiler için zehirli olup olmadığıdır.

Musluk Suyunda Kloramin

Klor mikropları öldürmede etkilidir, ancak çok uzun süre çalışmaz. Bazı belediyeler artık bunun yerine kloramine geçmiştir. Kloramin arıtımı suya hem klor hem de amonyak ekleyerek kloramin oluşturur. Kloramin kullanan arıtma tesisleri, sistemlerini zaman zaman klor ile de yıkar.

Kuzey Amerika'daki belediyelerin yaklaşık %25'i artık kloramin kullanmaktadır. İşte Kanada için bir liste.

Buradaki temel soru aynıdır; musluk suyundaki seviyeler bitkiler için zehirli midir?

Bitkiler İçin Toksik Klor Seviyesi

Sera bahçeciliğinin çoğu şebeke suyu kullanır ve klor toksisitesi onlar için bir endişe kaynağıdır. 150 ppm'nin altındaki seviyelerin saksı süs bitkilerinde toksisite için bir endişe kaynağı olmadığını belirlediler. Hidroponik farklı olabilir.

Musluk Suyundaki Klor Seviyeleri

Dünya Sağlık Örgütü içme suyunda en fazla 5 ppm (mg/L) klor kullanılmasını önermektedir. "Çoğu insan daha yüksek konsantrasyonlarda klorun kokusunu veya tadını alacaktır." Hastalık Kontrol Merkezi 4 ppm'lik bir sınır önermektedir.

Kuzey Amerika'daki belediyelerin çoğu 4 ppm'in altında değerlere sahiptir.

Musluk Suyundaki Kloramin Seviyeleri

Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) kloramin için 4 ppm'lik bir sınır önermektedir. Kuzey Amerika'daki çoğu belediyenin değerleri bu seviyenin altındadır.

Musluk Suyundan Kaynaklanan Bitkilerde Klorlama Toksisitesi

Yukarıdaki değerler göz önüne alındığında, içme suyundaki ne klorun ne de kloraminin iç mekan saksı bitkileri için toksik olmayacağı açıktır. CDC, hem klor hem de kloramin için bu ifadeye katılmaktadır. Nebraska Üniversitesi, kloraminlerin hiçbir zararı olmadığını tespit etmiştir.

Sekiz farklı yatak bitkisi ve dokuz çalı türüne tekrar tekrar 100 ppm klor dioksit püskürtüldüğünde, bitkilerde önemli bir hasar görülmemiştir. Başka bir çalışmada, klorun turp ve marulun büyümesi üzerinde hiçbir etkisi olmamıştır.

Bir çalışmada, kloraminlerin hidroponik olarak yetiştirilen marul bitkilerinde kök kahverengileşmesine neden olduğu bulunmuştur.

Afrika menekşeleri gibi bazı özel bitki grupları kloraminle ilgili sorunlar bildirmektedir, ancak veriler anekdot niteliğindedir.

Havuz suyu daha yüksek klor seviyelerine sahiptir ve bitkilere zarar verebilir.

Toprak ve Kompostta Klor Toksisitesi

Klor mikropları öldürmek için kullanıldığından, toprakta veya kompost yığınlarında yaşayan mikroplara da zarar verir mi?

Klor kil parçacıklarına bağlanma eğilimindedir ve bunu yaptıktan sonra mikroplar için çok daha az toksiktir. Toprak ve kompost yığınları büyük miktarda mikrop içerir. Su ilk çarptığında bazı mikropları öldürür, ancak hızla yeniden çoğalırlar. Oluşan herhangi bir etki kısa ömürlüdür.

"Bir çalışmada, araştırmacılar toprağa 126 gün boyunca sürekli olarak yüksek oranda klorlu su uygulamışlardır. Uygulamayı durdurduktan iki gün sonra, toprak mikroorganizma popülasyonları toprağın tüm derinliklerinde uygulama öncesi seviyelere ulaşmıştır."

Bu, mikropların toprakta ne kadar hızlı büyüdüğünün ve biyostimülanlar, hümik asitler ve mikorizal mantarlar gibi şeylerin eklenmesinin neden hiçbir etkisi olmadığının sadece bir örneğidir.

Klor ve Su Bitkileri

Suda yaşayan organizmaların klor için çok düşük toksisite seviyeleri olduğundan, klor ve kloramin havuzlarda ve akvaryumlarda çok daha fazla endişe kaynağıdır. Bu klorun çoğunlukla suya daldırılmış olan su bitkilerini nasıl etkilediği benim için net değil. Tüm yaprakları suya daldırıldığından, kökleri suda veya toprakta olan bitkilerden daha fazla klor almalarını bekleyebilirsiniz, ancak hiçbir kanıt bulamadımklorlu musluk suyu bir sorundur.

Balıklar ve diğer su canlıları klor için çok düşük toksik seviyelere sahiptir. Bir havuza su doldurmak sorun olmamalıdır. Balıkları yeni doldurulmuş bir havuzdan bir hafta kadar uzak tutmak muhtemelen en iyisidir.

Klor ve Tohumlar

Klorlu musluk suyunun börülce üzerinde test edilmesi, çimlenme veya fide büyümesi üzerinde zararlı bir etki göstermemiştir.

Tohumlar, patojenleri öldürmek için rutin olarak çamaşır suyu ile muamele edilir. Cornell Üniversitesi şu muameleyi önermektedir: "Tohumu Clorox ile muamele etmek için 10.000 ppm kullanılabilir klor içeren bir çözelti hazırlayın." Musluk suyundaki 4 ppm'in tohumlara zarar vereceği açıktır.

Klor ve Kloraminin Sudan Uzaklaştırılması

Hem klor hem de kloramin kaynatılarak sudan uzaklaştırılabilir. Kloraminin yarısını uzaklaştırmak (yarılanma ömrü) 30 dakika sürerken, aynı işlemi klor için yapmak 2 dakika sürer.

Klor da sadece bekletildiğinde sudan gaz çıkarır, ancak kloramin makul bir süre içinde çıkmaz. İkincisi özel bir kömür filtresi ile filtrelenebilir.

Alt Çizgi

Yaygın endişelerin aksine, Dünya Sağlık Örgütü'nün 5 ppm'den az tavsiyesine uyulduğu takdirde, şebeke suyundaki klor veya kloramin bitkiler için bir endişe kaynağı değildir.

Sosyal medyada bitkilerin klorlamadan zarar gördüğüne dair birçok haber anekdotlara dayanmaktadır ve her türlü sorunun sonucu olabilir. Klor zehirlenmesinin belirtileri olan yaprak kenarlarının kahverengileşmesi, yanlış sulama ve aşırı gübre kullanımı da dahil olmak üzere birçok şeyden kaynaklanabilir. Bu, anekdot bilgilerinin neden anlamaya çalışırken çok az işe yaradığına iyi bir örnektirBilim.

Klorlu musluk suyu hem iç mekan bitkileri hem de bahçeler için güvenlidir.

Bak: Anekdotsal Kanıt - Gösterildiği Ekrana Değmez

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.