Hint Fasulyesi Bitkileri Zehirli midir - Bahçıvanlar Onları Yetiştirmeli mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Soğuk iklim bahçıvanları her zaman yetiştirmek için egzotik bir şeyler ararlar ve koyu kırmızı yapraklı hint fasulyesini yenebilecek çok az bitki vardır. Ne yazık ki, bu bitki zehirli olduğu için kötü bir üne sahiptir. Birçok uzman, çok zehirli oldukları için hint fasulyesi yetiştirmemenizi söyler.

Eskiden yetiştirirdim ve geçen yıl yeni bir çeşit yetiştirdim. Hala hayattayım! Peki ne kadar zehirli? Bahçede yetiştirmek güvenli mi?

Hint Fasulyesi Bitkileri Zehirli mi - Bahçıvanlar Onları Yetiştirmeli mi? Kredi: Home of miniclover

Hint Fasulyesi Bitkisi Nedir?

Hint fasulyesi veya hint yağı bitkisinin botanik adı Ricinus communis Euphorbia Ailesi (sütleğen) içinde lateks benzeri özsu içerdiği bilinen çok yıllık bir bitkidir, ancak hint fasulyesinin özsuyu daha çok suya benzer. Bu bir fasulye değildir, ancak tohumu kuru fasulyeye çok benzer. Tohum, trigliseritler açısından zengin olan ve suda çözünür toksin risin içeren hint yağı kaynağıdır.

"Hint fasulyesi M.Ö. 4000'lere kadar uzanan eski Mısır mezarlarında bulunmuştur ve yağı binlerce yıl önce aydınlatma için fitilli lambalarda kullanılmıştır." Günümüzde yağ, Castrol-R yarış motor yağı, çikolata ve başta ruj olmak üzere kozmetik dahil pek çok üründe kullanılmaktadır.

Bahçıvan için cazibesi, kısa sürede oldukça uzaması ve çok büyük yapraklar üretmesidir. 5. bölge bahçemde iç mekanda başlayan bitkiler sonbaharda 7 fit yüksekliğe ulaştı. Dona dayanamazlar. Daha sıcak bölgelerde kolayca yerleşir ve istilacı olabilir. Güney ABD'de ve birçok tropikal bölgede yaygın bir yabani ottur.

Hint Yağı Neden Toksik Değildir?

Hint yağı, tohumların soğuk preslenmesi ve ardından ısıtılmasıyla üretilir. risin suda çözünür olduğundan, yağ çok az miktarda içerir ve ısıtma, risinin giderilmesini sağlar. risinin neredeyse tamamı, kalan kurutulmuş hint fasulyesi kekinde kalır.

Hint fasulyesi küspesi gübre veya hayvan yemi olarak kullanılabilir. Gübre genellikle 4-0.5-0.8 NPK olarak ve birkaç mikro besin içerir. Risin içerebilir ve hayvanlardan uzak tutulmalıdır. Yem ürünleri için risin çıkarılır.

Hint Fasulyesi Bitkisi Ne Kadar Zehirlidir?

Amerikan Zehir Kontrol Merkezleri Birliği, 2010 yılında "hint fasulyesine maruz kalma" ile ilgili 110 çağrı kaydetmiş, ancak bu maruz kalmalar sonucunda "önemli bir etki" bildirilmemiştir.

Hint tohumlarındaki zehir, en ölümcül doğal zehirlerden biri olan risin (RYE-sin) adlı bir proteindir. Siyanürden 6.000 kat ve çıngıraklı yılan zehrinden 12.000 kat daha zehirlidir. Bir onsun milyonda biri (0,035 miligram veya 4 tohum) yetişkin bir erkeği öldürebilir.

Görünüşe göre, tohumları yutabilirsiniz ve iyi çiğnemediğiniz sürece size zarar vermezler. Tohum üzerindeki dış kaplama toksik değildir.

Bitkinin kendisi de zehirli değildir. "Hint fasulyesinin yutulması dışında risine kasıtsız olarak maruz kalma olasılığı oldukça düşüktür."

Hint fasulyesi tohumu

Fideler Zehirli midir?

Tohumlar risin içeriyor, peki ya fideler?

Tohumdaki risin çoğunlukla fide için depolanmış gıda olan endospermde bulunur. Tohumdaki kotiledonlarda da bir miktar olabilir. Sürgün büyüdükçe risin toksik olmayan bileşiklere dönüştürülür. Dikimden dört gün sonra sadece %50'si kalır ve bundan sonra daha hızlı düşer. 10 günlük fidelerde risin yoktu.

Fideleri işlemek güvenlidir, ancak filiz olarak yemek muhtemelen iyi bir fikir değildir.

Hint Fasulyesi Köstebekleri Kovar mı?

Görünüşe göre Thomas Jefferson, köstebekleri caydıracağı umuduyla hint fasulyesi ekmiştir. Bitkinin köstebekleri caydırması pek olası değildir, ancak onları kovduğunu iddia eden Mole-Relief ™ adlı bir hint fasulyesi özü vardır, ancak bugüne kadar hint fasulyesi yağına dayalı ürünler köstebekleri kovmak için çok etkili olmamıştır.

Sentetik ve Doğal Kimyasallar

Pek çok insan sentetik kimyasallardan korkuyor ve kesinlikle endişe duyulması gerekenler var. Bu konuda bir konuşma yaparken, hemen hemen tüm sentetik kimyasallardan daha toksik olan doğal organik bir kimyasal örneği olarak kajer fasulyesini kullanıyorum.

Sentetik ve doğal kimyasallar güvenli veya toksik olabilir. Her kimyasalın kendi değerlerine göre değerlendirilmesi ve anlaşılması gerekir.

Bahçemdeki hint fasulyesi

Hint Fasulyesi Yetiştirmeli misiniz

Soğuk iklimlerde hint fasulyesi yaz sonu ya da sonbahara kadar çiçek ya da tohum üretmez. Bu konuda endişeleriniz varsa çiçekleri kesin. Tohumlar da bitkinin çok yukarısında üretilir. Bir çocuğun ya da hayvanın (ayılar hariç) onlara ulaşması mümkün değildir. Bitkinin kendisi zehirli değildir.

Her yıl içeride yetiştirmeye istekli olmanız koşuluyla, bu bitkiyi yetiştirmemeniz için hiçbir neden göremiyorum.

Sıcak iklimlerde bitki istilacı olabilir ve yaşadığınız yerde zaten yabani olarak yetişiyor olabilir. Bu durumda çocukları tohumlar hakkında eğitmek ve gördüğünüzde onları kaldırmak önemlidir, çünkü hem zehirlidirler hem de istilacıdırlar.

Bu bitkiyi yetiştirirseniz, kırmızı yapraklı çeşitlerinden birini deneyin. Bahçede harika bir vurgu yapacaktır.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.