Sarımsak - Refakatçi Ekimin Kralı

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Sarımsak en popüler eşlikçi bitkilerden biridir. Doğal bir haşere ve mantar caydırıcı olarak çoğu bitkinin yanında yetiştirilebilir. Az yer kaplar, toprak konusunda titiz değildir ve çoğu koşulda yetişebilir.

Keskin aromasının insanları haşereleri ve hastalıkları uzak tuttuğuna ikna ettiğinden eminim. Vampirleri uzak tutuyorsa, birkaç böcek onun için sorun değildir.

Sarımsak - Refakatçi Ekimin Kralı

Sarımsak, Refakatçi Ekimin Kralı

Sarımsak için iddialar nelerdir ( Allium sativum) ?

Sarımsak, mantar sivrisinekleri, morina güveleri, örümcek akarları, lahana budama makasları, Japon böcekleri ve hatta karıncalar dahil olmak üzere zararlıları caydırır. Sarımsağın keskin tadı, doğal mantar öldürücüler olan kükürt bileşiklerinin birikmesinden kaynaklanmaktadır. Bu, hastalığı önleme yeteneğini açıklar.

Sarımsak çoğu bitkiyle iyi geçinir, ancak kuşkonmaz, bezelye, fasulye, adaçayı, maydanoz ve çileklerin yakınında yetiştirilmemelidir, çünkü büyümelerini engeller.

Eşlikçi Dikim - Gerçek mi Efsane mi?

Sarımsak Haşereleri Uzaklaştırır mı?

Brezilya'da yapılan bir çalışmada çilek tarlalarına sarımsak, frenk soğanı, kişniş, rezene, kekik veya tatlı mercanköşk ekildi. Daha sonra iki benekli örümcek akarlarının sayısı sayıldı. Testler hem tarlada hem de sera ortamında yapıldı. Tarlada daha yüksek iki benekli örümcek akarı popülasyonu oluştuğunda sarımsak çilek bitkilerinde daha büyük bir azalmaya (% 52'ye kadar) neden oldu. Rezene ve frenk soğanı dabir miktar azalma gösterdi.

Zararlıların ortadan kaldırılmadığını ve sadece zararlı popülasyonları yüksek olduğunda en iyi şekilde çalıştığını belirtmek önemlidir.

Zimbabve'de yapılan ilginç bir çalışmada, sarımsak ekilen lahana ile malathion 25WP püskürtülen lahana karşılaştırılmıştır. Elmas sırtlı güve kontrolü yapılan iki grup arasında önemli bir fark bulunmamış, ancak sprey veya sarımsak kullanılmayan kontrol grubunda sayımlar daha yüksek çıkmıştır.

Çin'de yapılan bir çalışmada tütündeki yeşil şeftali yaprak biti incelenmiş ve sarımsak ekildiğinde sayılarının daha düşük olduğu görülmüştür. Diğer eklembacaklı popülasyonları sarımsak ekiminden olumsuz etkilenmemiştir. Eklembacaklı topluluklarının tür zenginliği, çeşitliliği ve istikrarı artmıştır." Bu şüpheli görünüyor. Neden sadece bir eklembacaklı etkilenmiştir?

Botsvana'da yapılan bu çalışmada lahana sarımsak, fesleğen veya kadife çiçeği ile birlikte ekilmiştir. En az lahana yaprak biti fesleğende görülmüştür, ancak sarımsak ve kadife çiçeği de yaprak bitini azaltmıştır.

İngiltere'de yapılan bir araştırma, pire böceklerinin nane, sarımsak, dereotu veya adaçayı içeren veya içermeyen karnabaharlara aynı sayıda yumurta bıraktığını göstermiştir.

Haşereler için Özet

Bunlar yapılan çalışmalardan sadece bazılarıdır. Sarımsağın bazı zararlıları azalttığı görülmektedir. Sarımsağın uçucu yağlar salgıladığı ve bu yağların uçan böceklerin kafasını karıştırarak konakçı bitkilerini bulmalarını zorlaştırdığı öne sürülmüştür.

İddia edilen zararlılar listesini bu raporlarda test edilenlerle karşılaştırırsanız, çok fazla korelasyon olmadığını görürsünüz. Çoğu bahçecilik kaynağında refakatçi ekim için bulduğunuz listelerin uydurulduğundan ve o kadar çok tekrarlandığından şüpheleniyorum ki artık insanlar bunlara inanıyor.

Belirli bir böcek hakkında herhangi bir sonuca varmak için, sarımsakla birlikte ilgili konakçı bitki üzerinde test edilmesi gerekir.

Tozlayıcılar ve avcı böcekler gibi faydalı böceklere ne olur? Sarımsak zararlı böcekleri uzak tutuyorsa, faydalı böcekleri de uzak tutacaktır. Bunun mahsuller üzerinde nasıl bir etkisi olur?

Not: Bu makale tartışılırken Facebook sayfamıza bir yorum bırakıldı: "Sarımsak Çiftliğimde eskiden Yaprak Biti salgınları olurdu."

Sarımsak Verimi Artırır mı?

Zararlıları uzaklaştırabilir, ancak verimi artırır mı? Daha önce tartışıldığı gibi, bu, herhangi bir tamamlayıcı ekim önerisi için sorulması gereken önemli bir sorudur.

Çin'de yapılan bir çalışmada patlıcan sarımsakla birlikte ekilmiş ve hafif (%2-6) bir verim artışı (hektar başına kilogram) bulunmuştur. Bunun istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı açık değildir.

Hindistan'da yapılan testler, şeker kamışıyla birlikte ekilen sarımsağın şeker kamışı mahsulünü azalttığını, ancak her iki ürünün toplam değerinin arttığını göstermiştir.

Mısır'da yapılan bir araştırma, çilek mahsulünün sarımsak, biber veya fasulye ile birlikte kullanıldığında veriminin düştüğünü göstermiştir. Çilek, sarımsakla birlikte tavsiye edilmeyen bir mahsuldür.

Sarımsağın verimi artırdığına dair kanıtlar güçlü değildir. Zararlı böcek zararı azaltılırsa verimin artacağı varsayılabilir, ancak bunu doğrulayacak bilimsel veriler sınırlıdır.

Sarımsak Fasulye ile Birlikte Ekilebilir mi?

Görünüşe göre sarımsak fasulyenin büyümesini engellediği için bu iki bitki birlikte yetiştirilmemelidir, ancak araştırmalar bunu desteklememektedir. Bu çalışma özellikle bu etkiyi aramamış, ancak fasulyenin etkilendiğine dair hiçbir gösterge olmadan iki ürünün azot alışverişinde bulunduğunu bildirmiştir.

Sarımsak Hedef Ürünü Etkileyebilir

Başka bir ürünün yanında yetiştirilen sarımsak, o ürünü nasıl değiştirir?

Bu çalışmada, saksıda sarımsaklı ve sarımsaksız olarak yetiştirilen salatalık bitkilerinde besin maddelerinin değişimi incelenmiştir. Salatalık bitkilerinde azot (N), fosfor (P), potasyum (K), kalsiyum (Ca) ve manganez (Mn) önemli ölçüde artarken magnezyum (Mg) seviyeleri düşmüştür. Değişim miktarı, en büyük faydayı gösteren orta dikim ile dikilen sarımsak soğanı sayısına göre değişmiştir.

Çin lahanası ( Brassica chinensis ) sarımsaklı ve sarımsaksız olarak yetiştirildiği araştırmalarda, sarımsaklı lahananın daha yüksek çözünür protein ve nitrat seviyelerine sahip olduğu, ancak şeker içeriğinin önemli ölçüde etkilenmediği bulunmuştur.

Sarımsak Toprağı Değiştirir

Çin'de yapılan bir çalışmada, plastik tüneller altında, biberler tek başlarına ya da sarımsakla birlikte yetiştirildiğinde toprakta meydana gelen değişiklikler incelendi. "Sonuçlar, normal soğanlı sarımsakla birlikte yetiştirilen biber tarlasında bakteri popülasyonunun önemli ölçüde arttığını, yeşil sarımsakla birlikte yetiştirilen biber tarlasında ise aktinomisetlerin önemli ölçüde arttığını gösterdi. Mantar popülasyonları önemli ölçüde engellendibiber-yeşil sarımsak karışımı parsellerde."

Sarımsağın toprak mikroplarını etkilemesi ilginç bir gerçektir, ancak tek başına bize mahsuller hakkında çok fazla şey söylemez. Bu tür değişiklikler biber mahsulünün verimini artırabilir veya hangi mikropların etkilendiğine bağlı olarak verimi düşürebilir. Söyleyebileceğimiz şey, sarımsağın topraktaki mikrop popülasyonu üzerinde bir etkisi olduğudur.

Bu araştırma aynı zamanda topraktaki enzim, pH ve EC değişikliklerini de incelemiş ve "biberlerin yeşil sarımsakla birlikte ekilmesinin, tekli ekime kıyasla toprağın mikrobiyal ve biyokimyasal özelliklerini iyileştirdiği" sonucuna varmıştır.

Bu çalışmanın bir diğer ilginç yönü ise normal soğanlı sarımsak ve yeşil sarımsağın (farklı Allium sativum ) farklı sonuçlar üretmiştir.

Biberlerle birlikte yetiştirilen hem soğanlı sarımsak hem de yeşil sarımsak çeşitlerini inceleyen çok benzer bir çalışma da aynı sonuçları rapor etmiştir. Ayrıca, birlikte ekimin aslında topraktaki NPK'yı arttırdığını bulmuşlar ve "biberlerin sarımsakla birlikte ekilmesinin besin seviyelerini, enzimatik aktiviteyi ve toprak mikrobiyal popülasyonunu değiştirerek toprak verimliliğini arttırdığı" sonucuna varmışlardır.

Bu son iki çalışmanın gösterdiği şey, bir ürün üzerindeki herhangi bir etkinin kullanılan çeşide göre değiştiğidir. Her sarımsak aynı sonuçları vermez. Kitaplarda ve bloglarda tamamlayıcı ekim tartışıldığında çeşitlerden neredeyse hiç bahsedilmez.

Sarımsak tarafından üretilen sülfür bileşiklerinin doğal bir mantar ilacı olduğu iddiası, en azından toprakta geçerli görünmektedir. Bu, toprak üstündeki hastalıkları azalttığı anlamına gelmez.

Sarımsak ile birlikte ekim işe yarar mı?

Hikaye, popüler refakatçi ekim metinlerinin ima ettiğinden çok daha karmaşıktır ve tartışılan mahsulleri bilmeden bu soruya cevap verilemez. Çoğu mahsul için mevcut çok az araştırma vardır, ancak sarımsakla birlikte yetiştirildiğinde bazı mahsullerin verimi artmaktadır.

Sarımsağın bazı zararlıların oluşumunu azalttığına dair bazı açık kanıtlar var gibi görünüyor. Ancak zararlı popülasyonlarına bakan çalışmaların hiçbiri verime de bakmadı. Bir zararlının azalması daha yüksek verim sağlar mı? Bulduğum verilerden net değil.

Sarımsakla birlikte ekimin hem besin seviyeleri hem de canlı popülasyonları dahil olmak üzere bir dizi toprak parametresini değiştirdiği açık görünüyor. Bu kadar açık olmayan şey ise tüm bunların bitkileri nasıl etkilediği. Bakterilerdeki artış ve mantarlardaki azalma mahsulleri nasıl etkiliyor?

Tamamlayıcı ekimin faydaları tek yönlü veya çift yönlü olabilir. Bulduğum raporların hiçbiri sarımsak mahsulünün fayda sağladığını öne sürmedi. Bunun nedeni, araştırmacıların daha değerli mahsulleri artırmanın yollarını araması ve sarımsağın önemli olmaması veya sarımsağın fayda sağlamaması olabilir.

Üç Kız Kardeş Tarımı - Eşlikçi Ekim Örneği

Sarımsak Ekimi Pratik mi?

Mevcut araştırmaların çoğu Kuzey Amerika ve Avrupa dışındaki ülkelerde yapılmıştır. Pestisitlere daha az erişimi olan, daha az makineleşmiş ve daha düşük el işçiliği maliyetlerine sahip ülkelerde ilginin daha fazla olması mümkündür.

Sarımsağın sonbaharda ekilip yaz ortasında hasat edildiğini ve biberlerin ilkbaharda ekilip yaz sonunda veya sonbaharda hasat edildiğini unutmayın - en azından 5. bölgede. Bu, otomatik bir süreci karmaşıklaştırır.

Bu, her şeyi elle yapan ev bahçıvanları için çok daha az sorun teşkil eder.

Eşlikçi ekimin bir başka pratik yönü daha vardır. Çoğu ürünün tercih ettiği bir aralık vardır. Araya ekim yaparsanız bu nasıl değişir? Eşlikçi ekimi teşvik eden çevrelerde bu konuda çok az tartışma vardır.

Ev sahipleri açısından bakıldığında, sarımsakla birlikte ekim yapmanın muhtemelen bir değeri vardır. Ancak hangi ürünlerin fayda sağladığına dair çok az somut bilgi mevcuttur. Konuyla ilgili popüler metinlerde bulunan listeler bilime dayalı değildir. Çoğu öneri, Louise Riotte tarafından yazılan Havuçlar Domatesleri Sever adlı eski bir kitaba dayanıyor gibi görünmektedir.Ürün aralığı ve en iyi çeşitler gibi bilgiler tamamen eksiktir.

Benim düşüncem, ev sahiplerinin haşere sorunu varsa sarımsağı denemeyi düşünebilecekleri, ancak gerçek bir sorunu çözmeye çalışmadıkları sürece sarımsağın faydalı olabileceği veya olmayabileceği ve hatta bazı ürünlerde verimi azaltabileceği yönünde.

Dikkatli bir kontrol testi olmadan, ev sahiplerinin sosyal medyadaki görüşleri çoğunlukla değersizdir.

Yukarıdaki video oynatılmazsa, şu bağlantıyı deneyin: //youtu.be/NuCqoGZEcks

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.