İdrarın Bahçede Kullanımı Güvenli midir?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Bahçedeki idrar cennette yapılmış bir eşleşme mi yoksa yeryüzündeki cehennem mi?

İnsan idrarı yaygın olarak gübre olarak kullanılmaz, ancak gübreyle karıştırıldığında hayvan idrarı kullanırız. Birçok bahçıvan bu şekilde kullanımıyla ilgili bir sorun yaşamaz, ancak çok azı temiz ve dışkısız olsa bile insan idrarını kullanır. Bu sadece sosyal tutumlardan mı kaynaklanıyor yoksa idrar kullanmamak için bazı iyi nedenler var mı? Güvenli mi? Bitkileri yakar mı? İnsan patojenlerini yayabilir mi ve tüm bunlar ne olacak?Kullandığımız ilaçlar bitkiler için iyi olamaz mı?

Gelin bahçede idrar kullanımına bir göz atalım.

İdrarın Bahçede Kullanımı Güvenli midir?, kaynak: MRS

Nepal'den Öğrenebileceklerimiz

İdrar Kuzey Amerika ya da Avrupa'da gübre olarak pek kullanılmıyor ama Nepal gibi diğer ülkelerde kullanılıyor. İşte Nepalli bir çiftçi olan Maharjan'ın organik sebzeleri hakkında söyledikleri.

"İdrar aynı zamanda sebzelerin tadını ve kalitesini de artırıyor." "Bu yüzden pazara satış yapmaya gittiğimde insanlar bana geliyor ve birkaç rupi fazla ödemeyi sorun etmiyorlar."

Bahçede İdrar Kullanımına İlişkin Endişeler

Bahçıvanların idrar kullanımı konusunda bir takım endişeleri vardır.

  • İdrar bahçemin metro gibi kokmasına neden olur - aslında toprağa döktüğünüzde koku neredeyse anında kaybolur.
  • Çişimdeki tüm ilaçlar ve kimyasallar topraktaki yaşamı öldürecek! - bu doğru olmayan bir kemofobik tepkidir.
  • İdrar hastalık bulaştırabilir - bu mümkündür, ancak evinizdeki idrarı kullanıyorsanız zaten maruz kalmışsınız demektir.

Bir blog yazarı şöyle yazmış: "Çişim çişlerin güzel şarabı gibidir. Neredeyse tüm organik sebzeleri kendim yetiştiriyorum. Diyetim de çoğunlukla sebze ve meyveden oluşuyor. Yediğim etler çiftliğimizden veya şahsen incelediğim çiftçilerden geliyor." - Saçmalık! Organik bir diyet idrarı daha iyi yapmaz. İdrar yapmak, vücudunuzun istenmeyen kimyasalları vücuttan atma yoludur.Bunlar doğal ve organiktir ve etten olduğu kadar sebzelerden de elde edilir.

İnsan İdrarındaki Besin Maddeleri

"İdrar zengin bir azot, fosfat, potasyum ve mikro besin kaynağıdır" gibi yaygın iddialar doğru değildir, ancak düşük seviyelerde besin içerir.

İdrar %0,9 üre veya yaklaşık %0,4 azot içerir. Ayrıca %0,1 potasyum ve %0,05 fosfat içerir, bu nedenle gübre NPK'sı 0,4 - 0,05 - 0,1'dir. Gerçek değerler oldukça değişkendir ve diyet ve tüketilen su miktarından etkilenir. pH 5,5-7,0 aralığında 6,2 civarındadır. En iyi ihtimalle bu, yosun gübresi ile aynı aralıkta besin içeren zayıf bir gübredir.

Bazı sitelerde "İdrarın azot-fosfor-potasyum (N-P-K) oranı 10:1:4'tür" şeklinde bir ifade yer almaktadır. Bu ifade teknik olarak yanlış değildir ancak bazı okuyucuları yanlış yönlendirecektir. Bu bir ORAN'dır - NPK değeri değil. NPK değeri şişedeki gerçek miktardır. Bir oran, sahip olduğunuz gerçek miktarı göz ardı eder ve bu durumda besin miktarını daha büyük gösterir. Belki de bu yüzden bazı blog yazarlarıyüksek nitrojen seviyelerini rapor ettiniz mi?

Ne yazık ki, bitkiler için toksik olabilen %0,2 oranında sodyum da içerir. Az miktardaki fosfat bitkide kullanılabilir formdadır ancak depolama sırasında çökelebilir.

Stockholm Çevre Enstitüsü'ne göre, "bir kişi yılda 300-400 metrekare veya yaklaşık 3200-4300 fit kare ekini gübrelemeye yetecek kadar idrar üretebilir." Ev düzeyinde kullanıldığında, bir ailenin ürettiği idrar, bir ev bahçesinin sürdürülmesine yardımcı olmak için fazlasıyla yeterlidir.

Aksi belirtilmedikçe bu yazıdaki her şey insan idrarı ile ilgilidir.

İdrar Gübre Olarak İşe Yarar mı?

İnsanlar 6.000 yıldır idrarla gübreleme yapıyor ve biz de çok farklı olmayan hayvan idrarını kullanmaya devam ediyoruz.

Finlandiya'da yapılan bir çalışmada idrar lahanada gübre olarak test edilmiş ve "idrarla gübrelenen bitkilerin geleneksel gübre alan lahanadan biraz daha fazla büyüdüğü" ve tadında bir değişiklik olmadığı görülmüştür. Birçok saha testi idrarın tahıllar, yapraklı sebzeler ve meyveler için iyi bir gübre olduğunu göstermiştir. Bir başka çalışmada lahanaların büyümesinin sentetik gübre kadar iyi olduğu bildirilmiştir.fasulye için sonuçlar bulunmuştur.

İdrar iyi bir azot kaynağıdır ve azotlu gübre kullanımının yerini alabilir.

İdrar Gübre Olarak İşe Yarar mı?

Sodyum Bir Sorun mu

Bitkiler sodyuma karşı çeşitli hassasiyetlere sahiptir ancak yeterince yüksek konsantrasyonlarda tüm bitkiler için toksiktir. Pancarlar sodyuma karşı çok toleranslıdır ve yüksek seviyelerde idrar (hektar başına 800 kg N) bile daha yüksek verim sağlamıştır. Öte yandan havuçlar sodyuma karşı çok hassastır ve verim hektar başına 50 kg N'de zirveye ulaşmıştır.

Sodyum, seyreltildiği sürece bir sorun teşkil etmemelidir.

Amonyak Havada Kaybolur mu?

Bazı insanlar bahçede idrar kullanmanın doğru olmadığını, çünkü ürenin hızla amonyağa dönüştüğünü ve daha sonra buharlaşarak havaya karıştığını söylüyorlar. Sanırım buna inanıyorlar çünkü idrardaki amonyağın kokusunu alabilirsiniz, ancak bu iddia gerçekten doğru değil.

Üre su ile reaksiyona girerek suda çözünebilen ve bitkiler tarafından kullanılabilen bir amonyum iyonu üretir. Bunun bir kısmı amonyağa dönüşür ancak bu bile suda çözünür. Amonyum ayrıca topraktaki bakteriler tarafından oldukça hızlı bir şekilde nitrite ve ardından nitrata dönüştürülür.

İdrarı seyreltmek azotun daha fazlasını çözelti içinde tutacaktır. Toprağa uygulamak ve sulamak da yardımcı olacaktır çünkü toprağın derinliklerinde salınan amonyağın mikroplar veya bitkiler kullanmadan önce havaya kaçma olasılığı daha düşüktür.

İdrardaki azotun bir kısmı kaybolacak, ancak çoğu toprakta kalacaktır.

Ürenin su ile reaksiyonu, kaynak: Agronomy eUpdates

Tatlı Kokulu İdrar

İdrar kokusunu sevmiyorsanız, nitrojeni korurken aynı zamanda değiştirin.

İdrarı fermente etmek kokuyu değiştirir ve pH'ı düşürür, böylece daha az nitrojen amonyağa dönüşür. İdrarınızı alın, lahana turşusu suyundan biraz laktik asit bakteri aşısı (LAB) ekleyin ve bir ay boyunca kapalı bir kapta fermente edin. Salamura çiş bir sonraki bahçe çılgınlığı olabilir!

LAB hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İdrar Steril midir?

Bazı hastalıklarda steril değildir ve hastalık olmadan sadece üretraya girene kadar sterildir, bu noktada kontamine olur. Ayrıca vücuttan çıktıktan sonra hızla mikrop alır. Genel kanının aksine steril değildir.

İnsan İdrarı Hastalık Bulaştırabilir mi?

İdrar patojenler içerebilir ve bunlardan dolayı hastalanabilirsiniz. Patojenler için ana kaynak, toplama işlemi sırasında meydana gelen dışkı kontaminasyonudur. İdrarı kontaminasyon olmadan topladığınız sürece, bu nadiren bir sorundur.

Ayrıca çoğu bahçıvanın evlerindeki idrarı kullandığını ve zaten hastalık taşıyan insanlarla temas halinde olduklarını göz önünde bulundurun.

İdrar Bitkileri Yakabilir mi?

İnsan idrarı da dahil olmak üzere tüm gübreler ölçülü kullanılmalıdır. Çok fazla kimyasal gübre kullanmak bitkileri yakabileceği gibi, çok fazla idrar kullanmak da besin yanığına neden olarak bitkilere zarar verebilir. Bu riski azaltmak için, idrar doğrudan yapraklar yerine bitkinin tabanındaki toprağa uygulanmalıdır. Seyreltme yanma sorunlarını çözer.

Yaşlanma ve İdrarın Seyrelmesi

İnternetteki bahçe bilgilerinden:

"Taze idrar bitkileri yakar, yıllanmış idrar daha iyidir."

"Eskimiş idrar bitkileri yakar, idrar taze olarak kullanılmalıdır."

İkisi de nasıl doğru olabilir? Neden kimse önerisi için bilimsel bir gerekçe sunmuyor?

Yanan Bitkiler

İdrar eskidikçe daha fazla amonyak üretir ve bu nedenle tazesi eskisinden daha az zararlı olabilir, ancak unutmayın ki zehir dozdadır. İdrarı yeterince seyreltirseniz, ne tazesi ne de eskisi bitkilere zarar vermez.

Seyreltme Oranları

İnternet, seyreltme yapılmamasından 1:100 seyreltme oranına kadar geniş bir seyreltme oranı yelpazesi önermektedir.

İdrar %0,4 azot veya 4.000 ppm'dir. Azotlu gübre için iyi ama güvenli bir seviye 100 ppm'dir, bu nedenle 1:40 seyreltme oranı standart bir gübre çözeltisi üretecek ve bitkilere uygulansa bile güvenli olacaktır.

Daha da kolay bir yol, sulandırılmamış idrarı toprağa dökmek ve sulamaktır. Eğer oraya buraya biraz serperseniz, sulamanıza bile gerek kalmaz.

Yaşlanma azotun moleküler formunu değiştirir, ancak toplam miktarını değiştirmez, bu nedenle yaşlanma seyreltmeyi etkilemez.

Patojenler

İdrarla ilgili asıl endişe patojenlerdir. Seyreltme ve yaşlanma onları nasıl etkiler?

Patojenler 1:0, 1:1 ve 1:3 (idrar:su) olmak üzere üç farklı seyreltme oranı ve 4, 14, 24 ve 34 °C'lik dört sıcaklık kullanılarak test edilmiştir. İdrarın eskitilmesi amonyak seviyesini artırır ve yeterince yükseldiğinde patojenleri öldürür. İdrarın 20 °C'nin altında depolanması patojenleri etkili bir şekilde azaltmamıştır. Seyreltme amonyak konsantrasyonunu azaltır, bu nedenle idrarı seyreltmeden ve 20 °C'nin üzerinde depolamak en iyisidir.20 °C. 6 ay boyunca bu şekilde saklandığında sınırsız kullanım için güvenlidir.

En İyi Yaşlandırma ve Seyreltme Oranları

Sanırım çoğu bahçıvan idrarı çok uzun süre saklamak istemez ve eğer ailenizin idrarını kullanıyorsanız patojenler için saklamanıza gerek yoktur. Taze kullanın ve 1:40 oranında seyreltin.

Patojenler konusunda endişeleriniz varsa, yukarıda önerildiği gibi saklayın.

İdrardaki Uyuşturucular Ne Olacak?

İdrardaki ilaçların çoğu analiz edilmemiştir, ancak antibiyotikler üzerinde bazı çalışmalar yapılmıştır. Bunlarla ilgili endişe toksisite ve daha da önemlisi antibiyotiğe dirençli bakterilerin gelişimini teşvik etme yetenekleridir.

Michigan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, 12 ila 16 ay boyunca saklanması koşuluyla, "geri dönüştürülmüş, yıllanmış insan idrarının, antibiyotiğe dirençli DNA'yı çevreye aktarma riski düşük bir gübre olarak kullanılabileceğini" ortaya koymuştur. Depolama sırasında amonyak seviyeleri artarak asitliği düşürür ve çoğu bakteriyi öldürür ve DNA'larını bozar.

Veteriner antibiyotiklerini inceleyen bir çalışma, bunların kompostlama sırasında bozunduğunu ve hayvana ve ilaca bağlı olarak 5 ila 462 gün arasında yarı ömre sahip olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca bu tür gübre ile gübrelenmiş topraklarda yetiştirilen sebzelerdeki antibiyotik konsantrasyonlarını da incelemiştir. Çoğu durumda antibiyotik seviyesi miktar belirleme sınırlarının (LOQ) altında kalmıştır. "En yüksek sülfametazin konsantrasyonu (27,34µg kg-1) bir sertifikalı organik çiftlikte hasat edilen marulda meydana gelmiştir".

Çeşitli kuruluşlar bazı veteriner ilaçları için kabul edilebilir günlük alım (ADI) değerleri belirlemiştir. Bu ADI değerlerinin çoğu günde 10 µg/kg vücut ağırlığından azdır ve bu da ortalama bir insan (50-75 kg) için günde 500-750 µg'a eşdeğerdir. Yukarıdaki çalışmada sebze ürünlerindeki maksimum antibiyotik konsantrasyonu 30 µg/kg yaş ağırlıktan azdı. Ortalama bir insanADI güvenli sınırına ulaşmak için her gün 17-25 kg ürün tüketmek gerekir. Bu antibiyotikler büyük bir sağlık riski oluşturmaz.

Antibiyotikler insan vücudu tarafından sadece kısmen sindirilir ve emilir. 8 ila 24 saat içinde yaklaşık %30-90'ı idrar ve dışkı yoluyla atılır.

Bir başka çalışmada Pekin'deki bir üniversite binasında toplanan erkek idrarı incelenmiştir. Sonuçlar idrarın test edilen 30 antibiyotikten 18'ini içerdiğini göstermiştir. Taze idrarda "tespit edilen değerler, sülfonamidler (2 antibiyotik), tetrasiklinler (4 antibiyotik) ve florokinolonlar (12 antibiyotik) sırasıyla 0.25-2.94, 0.94-41.2 ve 0.06-163.16 ng/mL konsantrasyon aralığına sahipti."30 gün boyunca idrar antibiyotiklerin önemli ölçüde azalmasıyla sonuçlanmıştır.

Karbamazepin ve ibuprofen içeren idrar çavdar otuna uygulandığında, 3 ay sonra bitkilerde ve toprakta sadece karbamazepin tespit edilmiştir. İbuprofen ne toprakta ne de bitkide bulunmamıştır.

Antibiyotikler ve muhtemelen çoğu ilaç idrara karışacaktır. Miktarlar nispeten küçüktür ve bitkilere zarar vermez. Antibiyotikler ürünler tarafından çok küçük miktarlarda emilir. Sebzelerinizde idrar kullanmasanız bile, satın aldığınız ürünlerde zaten bazı hayvansal antibiyotikler yiyorsunuz. Organik ürünler organik olmayanlardan daha yüksek değerlere sahip olabilir, çünkü bu çiftçilergübre için gübreye daha fazla ağırlık veriyor.

Antibiyotiklere dirençli böcekler yaratmanın çevreye verdiği risk gerçektir. Çözüm, bunların kullanımını azaltmaktır. İdrarın uzun süre saklanması veya kompost haline getirilmesi, içindeki antibiyotik miktarını azaltır.

Kompost Yığınındaki İdrar

Kompost yığınının üzerine idrar koymalı mısınız?

Ekstra azota ihtiyacınız varsa, kompostlama sürecini hızlandıracaktır, aksi takdirde idrarı kompostlamanın bir anlamı yoktur. O zaten kompostlanmıştır!

Kompost yapmanın nedeni büyük organik maddeleri daha küçük moleküllere ayırmaktır, ancak idrar zaten çoğunlukla küçük moleküllerdir.

Çiş Ne Zaman Kullanılmamalı

İlaç, özellikle de antibiyotik kullanıyorsanız, idrarınızı kullanmamanız muhtemelen daha iyi olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonu gibi bir hastalığınız varsa, idrarı sebze bahçesine koymamak en iyisidir, ancak süs bitkilerinde kullanılmasında bir sakınca yoktur.

İdrar Bahçede Nasıl Kullanılır?

Doğrudan bahçede kullanın ve sulayın ya da 1:40 oranında seyreltin ve bunu doğrudan bahçede veya saksı bitkilerinde kullanın.

İlaçlar veya patojenler konusunda endişeleriniz varsa, süs bitkilerinde kullanın ve sebze bahçesinden uzak tutun, ancak gerçek şu ki sebze bahçesinde herhangi bir soruna neden olmaz.

Antibiyotiklere dirençli mikropların üretilmesiyle ilgili gerçek endişe dışında, insanların idrarla ilgili endişeleri asılsızdır.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.