Çingene Güvesi Tırtılı - Doğru Tanımlama ve Kontrol

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Çingene güvesi tırtılı her 7 ila 10 yılda bir büyük bir salgın yapar ve ilk işaretler bu yılın onlar için kötü bir yıl olacağını gösteriyor. Kontrol yöntemlerinin çoğuna tırtıl henüz küçükken ve ağaçlara fazla zarar vermeden önce başlanması gerekir. Daha uzun süre beklerseniz, onları kontrol etmek çok daha zor olacaktır.

İnternette çingene güveleri hakkında çok fazla konuşma var, ancak birçok insan onu diğer benzer tırtıllarla karıştırıyor. Onları doğru teşhis etmek önemlidir, çünkü farklı tırtıllar farklı kontrol yöntemleri gerektirir. Hangisine sahip olduğunuzu bilmiyorsanız, zamanınızı boşa harcıyor olabilirsiniz.

İnternet de işe yaramayan kendin yap çözümleriyle dolu. Bu yazıda, tırtıllarınızı tanımlamanıza yardımcı olacak ve çingene güvesini nasıl kontrol edeceğinizi göstereceğim.

Çingene Güvesi Tırtılı - Doğru Tanımlama ve Kontrol, fotoğraf kredisi Toronto Sun

Çingene Güvesi Tırtılı Nasıl Tanımlanır?

Çingene güvesi yumurta kütlesi, fotoğraf kaynağı Dendroica Cerulea

Çingene güvesi, yılın sonlarına doğru yumurtlamaya başlar ve kışı ağaçlara ve diğer insan yapımı yapılara tutunarak geçirir. Yumurta torbası benzersizdir ve yaklaşık bir çeyrek büyüklüğünde veya biraz daha büyük, bulanık bir yama gibi görünür.

İlkbaharda larvalar sert ağaçlar tomurcuklanırken yumurtadan çıkar. Bu aşamada gün boyunca beslenirler ve tüm zamanlarını ağaç tepelerinde geçirirler. Siyah ve çok tüylüdürler.

Büyüdükçe daha tanımlanabilir özellikler geliştirirler. Başları iki farklı göz lekesi ile bronz-sarı renktedir. Başın arkasında 5 çift mavi benek ve ardından 6 çift kırmızı benek vardır. Çadır tırtılları gibi ağ çadırlar inşa etmezler.

Yaklaşık 1″ büyüklüğündeyken davranışlarını değiştirir ve geceleri beslenmeye başlarlar. Sabahları ağaçtan aşağı iner ve ağacın dibine yakın bir yerde saklanırlar ve akşamları tekrar ağaca tırmanırlar. Bu, bu tırtılı kontrol etmek için kullanılabilecek önemli bir gerçektir.

Çingene güvesi meşe, titrek kavak, söğüt ve huş ağaçlarını tercih eder, ancak akçaağaç ve kayın ağacına da saldırır.

Bir noktada pupa olurlar ve sonunda bir güveye dönüşürler. Dişi beyazımsı bir renktedir ve yaklaşık 2 inç genişliğindedir. Erkek çok daha küçüktür, kahverengi bir renktedir ve bir dişi bulmak için kullandığı büyük tüy benzeri antenlere sahiptir. Erkek uçar, ancak dişi uçmaz. Çiftleşmeden sonra döngü yeniden başlar.

Erkek çingene güvesi, fotoğraf kaynağı gailhampshire

Dişi çingene güvesi, fotoğraf kaynağı Ilia Ustyantsev

Çingene güvesi tırtılı, fotoğraf kaynağı echoe69

Çingene güvesi yumurtası, kaynak: ONnurserycrops

Çingene güvesi ilk instarı, kaynak: ONnurserycrops

Şimdi bazı yaygın benzerlerine bir göz atalım.

Doğu Çadır Tırtılı

Doğu çadır tırtılı, çingene güvesi ile aynı zamanda yumurtadan çıkar. Tırtılın sırtından aşağı doğru uzanan belirgin beyazımsı bir şerit vardır. Ayrıca her iki yanında bir sıra oval mavi benek bulunur. Bu tırtıl geceleri beslenir ve gündüzleri ağaç dallarının çukurlarına inşa ettiği bir ağ yuvada saklanır. Bu çadır, bu tırtılın çok karakteristik özelliğidir ve çingene güvesinin aksineTırtıl ağaca girdiğinde orada kalır. Yetişkin güve kahverengi renktedir.

Bu tırtıl yabani kiraz, elma, yengeç elması ve alıç gibi meyve veren ağaçlarda beslenmeyi tercih eder.

Doğu çadır tırtılı, fotoğraf kaynağı Ryan Hodnett

Doğu çadır tırtılı yuvası

Orman Çadırı Tırtılı

Orman çadır tırtılı yukarıda anlatılanlara benzer, ancak yakından bakmak onu tanımlamanızı sağlayacaktır. Her şeyden önce, çadır tırtılı olarak adlandırılmasına rağmen çadır kurmaz. Dinlendiği ve deri değiştirdiği yerlerde bazı ipek hasırlar yapabilir, ancak bunlar çok açık bir şekilde doğu çadır tırtılının çadırları değildir. Sırtında ayak izlerine benzeyen krem renkli lekeler vardırAçık bir ayak parmağı ve topuk gösteriyor. Her iki tarafta mavi çizgiler uzanıyor. Önceki iki tırtıl gibi, ilkbaharda aktiftir ve yetişkin güve ten rengindedir.

Orman çadırı tırtılı, fotoğraf kaynağı Greg Hume

Güz Ağ Kurdu

Sonbahar ağ kurdu kolayca tanımlanır ve diğerlerine benzemez, ancak perdeli çadırı doğu çadır tırtılı ile karıştırılabilir. Çadırları dalların kasıklarının aksine dalların ucunda yapar ve doğu çadır tırtılı kadar büyük değildir. Diğer tırtılların aksine, bu tırtıl gün boyunca aktiftir ve yaz sonunda ağaçlarda dolaşır.

Güz ağ kurdu, fotoğraf kaynağı Katja Schulz

Sonbahar ağ kurdu için yuva

Çingene Güvesi ile Mücadele

Eğer gerçekten çingene güvesi tırtıllarınız varsa, kontrol çok adımlı bir süreçtir.

Yumurta Torbalarını Çıkarın

Kışın veya ilkbaharın başlarında, yumurta kütlelerini arayın. Çoğu zaman ağaçların üzerinde, yer seviyesinden birkaç metre yukarıdadırlar. Eğer bulursanız, bir macun bıçağıyla kazıyın ve çamaşır suyu veya amonyak içeren suda bekletin. Üzerlerine basarak ezmeye çalışmayın - yumurtaları öldürmezsiniz.

İlkbahar Ağaç Bantlama

İkinci saldırı aşamasının amacı, tırtılların ağaca tırmanmasını önlemektir. Bu yöntem, ağaca ilk tırmanan küçük tırtıllar için en iyi sonucu verir, ancak sabahları ağaçtan inip geceleri tekrar yukarı çıktıkları için daha büyük tırtıllar için de kullanılabilir. Bunun için Tanglefoot da dahil olmak üzere çeşitli ticari bantlama ürünleri kullanabilirsiniz.

Basit bir alternatif koli bandı kullanmaktır, ancak bunun işe yaraması için ağacın kuru olması gerekir. Koli bandını yapışkan tarafı aşağı gelecek şekilde ağacın etrafına sarın. Ağaca yapıştığından emin olun ve gerekirse çatlaklara itin. Tırtılların altına girmesini önlemek istiyorsunuz. Şeridi genişletmek için ikinci kez etrafından dolaşın. Bandı kesmeden, yapışkan tarafı dışarı bakacak şekilde ters çevirin ve ikiBu, çok sayıda tırtılı yakalayacak yapışkan bir yüzey sağlar ve bant onlarla kaplandığında, yeni bantla değiştirin.

Eğer yoğun bir istila varsa, ilk halkanın yaklaşık 10″ altına bir bant halkası daha ekleyin. İlk halkayı geçmeyi başaran herhangi bir tırtılın ikinci halka tarafından yakalanacağı neredeyse kesindir.

Çuval Bandı

Çingene güvesini yakalamak için kullanılan çuval bezi bantlama, fotoğraf kaynağı Christina Van Scoy

Tırtıllar büyüdükçe bantın veya Tanglefoot'un üzerinden daha iyi geçebilirler, bu nedenle farklı bir yaklaşım kullanılır. Yaklaşık 2 ft (60 cm) genişliğinde bir çuval bezi şeridi alın ve ağacın etrafına sarın. Bir plaj havlusunu kendi etrafınıza sarıyormuş gibi üst kenarı içeri sokun. Şimdi çuval bezini yerinde tutmak için merkezin etrafına bir ip bağlayın. Ardından, çuval bezinin üst kısmını alın ve aşağı doğru katlayınBu, çuval bezinde bir tür cep oluşturur ve tırtıllar gün boyunca güneşten uzak kalmak için orada saklanır. Her öğleden sonra çuval bezine bir göz atın ve tırtılları öldürmek için sabunlu suya atın.

Not: Bunu 2020'de denedim ve çok etkili olmadı.

Btk (Bacillus thuringiensis var. kurstaki) İçeren Sprey

Diğer bir seçenek de ağaca Btk içeren biyolojik bir pestisit püskürtmektir ( Bacillus thuringiensis var. kurstaki) Bu, çingene güvesi tırtıllarını öldürecek özel bir Bt bakteri türüdür. Diğer Bt türleri işe yaramayacaktır. Tırtılın beslendiği yapraklara püskürtün ve yaklaşık bir hafta içinde öleceklerdir.

Bu sadece püskürtülen ağaçtan beslenen güve ve kelebek tırtıllarına zarar verir. Bu tırtılları yiyen kuşları etkilemez ve güneş ışığı kalan Btk'yı 3 ila 5 gün içinde yok eder. Bu ürünün erken ilkbaharda tırtıllar 1/2″ uzunluğunda olmadan önce uygulanması gerekir. Daha yaşlı tırtıllar üzerinde etkili değildir.

Sprey Böcek İlaçları

Kimyasal böcek ilaçları da kullanılabilir, ancak faydalı böceklere verdikleri zararı göz önünde bulundurun ve yalnızca çingene güveleri için etiketlenmiş böcek ilaçlarını kullanın. Neem, daha küçük tırtılları kontrol etmek için etkili bir sprey olabilir, ancak bu bir temas spreyidir, yani ağaca değil tırtıla püskürtmeniz gerekir.

Çingene Güveleri için İşe Yaramayan Kontroller

Çingene güveleri daha büyük bir sorun haline geldikçe, internet her türlü DIY çözümüyle dolup taşıyor. Aşağıdakiler işe yaramıyor.

  • ev yapımı güve tuzakları - önemsiz sayıda güve yakalarlar
  • feromon tuzakları - bir sonraki ilkbaharda sorunların göstergesi olabilecek güveleri yakalar, ancak tırtılları kontrol etmede etkili değildirler.
  • böcek öldürücüler

Çadır Tırtıllarının Kontrolü

İşte doğu çadır tırtılı ve sonbahar ağ kurdunu kontrol etmenin basit bir yolu.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.