Kakanın Kompostlanmasına İlişkin Tüm Bilgiler

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

İnsan ve hayvan atıkları dünyanın birçok yerinde iyi bir bahçe gübresi olarak kabul edilir. Daha medeni ülkelerde biz buna 'iğrenç' diyoruz. İdrar ve kakayı kompostlaştırabilir misiniz? Hastalık sorunları var mı? Diğer organik bileşenlerden farklı bir şekilde kompostlaştırılması gerekiyor mu? Kaka hakkında tüm bilgileri almak için okumaya devam edin.

İdrar ve saman eşittir kompost

İdrarın Kompostlanması

İdrar iyi bir azot kaynağıdır ve vücuttan çıkarken genellikle sterildir. Bazı hastalıklarda steril değildir ve steril olsa bile vücuttan çıkar çıkmaz hızla mikrop alır. Bu gerçekler kompost yığınında endişe yaratmamalıdır. İyi bir katkı maddesidir.

Not: Nisan 2016: Biraz daha kontrol ettikten sonra, yukarıdaki "genellikle vücudu terk ederken sterildir" ifadesinin doğru olmadığını düşünüyorum. İdrar üretraya girene kadar sterildir, bu noktada kirlenir. Yani vücudu terk ederken steril değildir.

Yukarıdaki resim, bir sonraki partinizde tüm arkadaşlarınızın idrar katkısında bulunmasını kolaylaştırabilecek urinare adlı bir cihazdır. Özel ağızları bir pipet kovasına itmeniz ve toplamaya başlamanız yeterlidir.

İdrar %0,9 üre veya yaklaşık %0,4 azot içerir. Ayrıca %0,1 potasyum içerir, bu nedenle gübre sayıları 0,4 - 0 - 0,1. Ne yazık ki bitkiler için toksik olabilen %0,2 sodyum da içerir.

İdrar, ölçülü kullanıldığı sürece kompost yığınına veya doğrudan bahçeye uygulanabilir.

Evcil Hayvan Atıklarının Kompostlanması

2012 yılında ABD'deki ev sahiplerinin %62'sinin en az bir evcil hayvanı vardı. Bu çok fazla kaka demek.

Hayvan dışkısı tıpkı gübre gibidir. Mikroplar söz konusu olduğunda, kompost yığınına iyi bir katkıdır. Bazı olası endişeler vardır. Evcil hayvan dışkısı, kompostlandıktan sonra insanlara yayılabilecek hastalıklar içerir mi? Evcil hayvan dışkısı, bu kompost kullanılarak yetiştirilen sebzeleri yersek sağlık sorunlarına neden olan ilaçlar içerir mi?

Önce ikinci noktaya bakalım. Hayvanlara verilen ilaçların izlerinin kompostlama sürecinden geçip topraktan geçerek yediğimiz sebzelere ulaşması konusunda çok endişeli değilim. Neden? Çünkü burada hayvanın vücudunu terk eden çok küçük miktarlarda ilaçtan bahsediyoruz. Tüm kimyasallar zamanla bozunur, özellikle de bir kompost kutusunda.Kompostlama sürecinde hayatta kalabilmesi için, yabancı kimyasalları da ayrıştıran bitki tarafından emilmesi gerekir. Çok azı, eğer varsa, bitkinin yediğimiz kısmına ulaşacaktır.

Hastalıklara gelince, ben şahsen onlar hakkında da çok fazla endişelenmezdim. Dürüst olalım - köpeğiniz bahçeye girdiğinde gerçekten de onun kakasının her bir izini topluyor musunuz? Komşunuzun kedisi bahçenize sıçtığında ne oluyor - kedi size nereye gittiğini söylüyor mu ki siz de toplayabilesiniz? Evcil hayvanınız olmasa bile bahçenizde evcil hayvan kakası var.

Bununla birlikte, resmi hikaye, hayvan dışkısının ne kadar riskli olduğunu gerçekten bilmediğimizdir, bu nedenle tüm devlet kurumları, bazı hayvan atıkları kullanılarak yapılan kompostun gıda yetiştirmek için kullanılmamasını tavsiye etmektedir. Çimler ve çok yıllık yatılılar için sorun yoktur.

Kompostunuzu kirletmek istemiyorsanız, hayvan atıklarından ayrı bir yığın tutun ve her çok yıllık bitki ektiğinizde çukurun dibine biraz koyun veya bitkilerinizin arasına kazın. Toprakta kompostlaşacaktır.

İnsan Atıklarının Kompostlanması

İnsan atıkları sadece başka bir gübre türüdür ve kompost yığınına iyi bir katkı olmalıdır. Endişeler, hastalıklar ve ilaçlar gibi evcil hayvan atıklarıyla benzerdir.

İlaçlar, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı çoğu durumda bir endişe kaynağı olmamalıdır. Radyoaktif bileşikler gibi bazı özel tedaviler bir istisna olabilir.

Hastalıklara gelince, şu anda evinizdeki insanlarla birlikte yaşadığınız gerçeğini göz önünde bulundurun. Şu anda onlardan herhangi bir hastalık kapmıyorsanız, insan atıklarından yapılmış kompost içeren toprakta yetişen bir domatesi yiyerek hastalık kapmayı bekler miydiniz? Gerçek şu ki, insan dışkısı birçok ev yüzeyinde bulunabilir. Bundan bir hastalık kapma olasılığınız, bahçedeki komposttan daha yüksektir.

İnsan atıklarının kendi evinizde kompost haline getirilmesinden hastalık bulaşma riskinin düşük olduğunu düşünüyorum. Hükümetin resmi tavsiyesi, kompostta kullanılmaması yönündedir.

The Salt'a göre (ref #2), 1908 yılında bir müteahhit Şangay şehrine 78.000 ton insan atığını toplama ve tarlalara serpmek üzere taşıma ayrıcalığı için 31.000 dolar altın ödemiştir. Kakadan para kazanılabilir!

Referanslar:

1) Köpek Atıklarının Kompostlanması: //www.google.ca/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CDcQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.nrcs.usda.gov%2FInternet%2FFSE_DOCUMENTS%2Fnrcs142p2_035763.pdf&ei=KhAKVYrCIdXasATj0oGQBA&usg=AFQjCNHDOZ9XYPHBE-LXr05xXtt_6LhR_g&sig2=DQXendSm9kq_aaUeJCBX0Q

2) Arıtılmış İnsan Atıklarından Yapılan Kompostu Kullanmak Güvenli midir: //www.npr.org/blogs/thesalt/2013/05/07/182010827/is-it-safe-to-use-compost-made-from-treated-human-waste

3) Fotoğraf Kaynağı: //pogledaj.to/drugestvari/olaksati-se-u-plastu-sijena/

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.