Sizi Şaşırtacak 10 Yaban Arısı Efsanesi

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Yaban arılarından korkulur ve nefret edilir. Onları rahatsız ederseniz soktukları doğrudur, ancak bu onlardan korkmak için bir neden değildir. Bu yazıda sizi şaşırtacak 10 yaban arısı efsanesine bakacağım. Bu yeni bilgilerle donanmış olarak, yaban arılarını sevmeyi ya da en azından onlardan daha az nefret etmeyi öğreneceğinizi umuyorum.

Yaban arısı gerçeklerinin genel bir arka plan incelemesi olarak şu adrese bir göz atın Yaban Arılarını Anlamak - Onlar Kötü Değildir!

Kağıt yaban arısı yuvası inşa ediliyor

Eşek Arısı Efsaneleri

Bu yaban arısı efsaneleri listesi benim bulabildiklerim. Başka efsaneler biliyorsanız lütfen yorum yazıp bize onlardan bahsedin.

Yaban Arısı Sokmaları Acıtmaz

Bir yaban arısı soktuğunda cildinize zehir enjekte eder. Zehrin acı verdiği ve şişmeye neden olduğu bir efsanedir. Sokulduğunuzda gördüğünüz ve hissettiğiniz semptomlar kendi vücut savunmanızın sonucudur. Sokma sonrası şişme, kızarma, kaşıntı ve ağrıya insan vücudu neden olur (ref 2).

İnsanların küçük bir yüzdesinde ölümcül olabilen ciddi reaksiyonlar görülür. Anafilaksi nedeniyle ölüm oldukça nadirdir.

Ortalama bir insan hayatı boyunca 2-3 kez sokulur. Acaba bahçıvanlar daha sık mı sokuluyor?

Yaban Arısı Sokmalarına Alerjisi Olan Kişilerin Arı Sokmalarına da Alerjisi Vardır

Bu çok yaygın bir yaban arısı efsanesidir. Arı ve yaban arısı sokmalarının zehirleri oldukça farklıdır ve "alerjisi olan insanların büyük çoğunluğunun ya yaban arısına ya da arıya alerjisi vardır, ikisine birden yoktur." (ref 2).

Normal şişme ve ağrı reaksiyonu alerjik bir reaksiyon değildir ve çoğu insan hem arı hem de yaban arısı sokmalarında bu semptomları yaşayacaktır.

Kabartma Tozu - Yaban Arısı Sokmasının Belirtilerini Azaltır mı?

Yaban arısı sokması semptomları için yaygın bir tedavi yöntemi karbonat uygulamasıdır. İddiaya göre karbonat alkali olduğundan yaban arısı zehrindeki asidik bileşikleri nötralize edecektir.

Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, yaban arısı zehrinin asidik DEĞİL, alkali bileşikler içerdiğidir.

Makale Böcek Zehirlerinin Kimyasal Bileşimleri "Ne yazık ki, bu aşırı basitleştirici bir şey. Arı zehrinin bazı asidik bileşenlere sahip olduğu doğru olsa da, yaban arısı zehrinin bazı alkali bileşenleri vardır, zehir sokulduktan sonra dokuya hızla nüfuz eder. Bu nedenle, sokma bölgesine topikal bir asit veya alkali uygulamasının rahatlama sağlaması pek olası değildir.Birçoğunun katkıda bulunan etkileri olan bileşenlerin karmaşık bir karışımı olduğundan, bu bileşenlerin az bir kısmının nötralize edilmesinin ağrıyı hafifletmesi olası değildir."

İğnenin Üzerine Yerleştirilen Bakır Bir Kuruş Kızarıklığı ve Şişliği Giderir

Bu sadece bir yorum gerektirmeyen aptalca bir efsanedir. Eğer sokulduysanız, ağrı ve şişmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

  • Hiçbir şey yapmayın - çoğu durumda 24 saat içinde geçer
  • Zehri çıkarmak için sabun ve suyla yıkayın
  • Şişliği azaltmak için soğuk su ve buz uygulayın
  • Şişliği azaltmak için bir antihistaminik alın
  • Kaşıntıyı azaltmak için kalamin uygulayın

Sokmaya karşı reaksiyon önemliyse, özellikle de sokma boğaz veya ağız bölgesindeyse tıbbi yardım alın.

Bir Yuvayı Gece Çıkarmak Kolay mı?

Yaban arıları akşam karanlığında yuvalarına döner ve gece boyunca orada kalırlar. Yuvayı kaldırmak için iyi bir zamandır, ancak bu yine de çok dikkatli yapılmalıdır. Rahatsız edilirseniz, yaban arıları sizi yakalamak için gece dışarı çıkacaktır.

Sanılanın aksine, bir yuvaya beyzbol sopasıyla vurarak onu yok edemezsiniz - gece bile. İnsanlar bu aptalca fikirleri nereden buluyor?

Yaban Arıları Arılardan Daha mı Tehlikeli?

Yuvalarını gizli yerlere yapma eğiliminde oldukları için insanlar eşek arıları tarafından daha fazla saldırıya uğrar. Sonuç olarak insanlar kazara yuvalarını rahatsız eder.

Katil arıların sıcak bölgelerde daha yaygın hale gelmesiyle birlikte, arılar aslında eşek arılarından daha tehlikeli olabilir.

Ciddi komplikasyon veya ölüm riski yaban arısı sokmaları ve arı sokmaları için hemen hemen aynıdır.

Bir Yaban Arısının Yuva Yapmasını İzleyin

Bu gerçekten harika bir video.

Yukarıdaki video oynatılmazsa, bu bağlantıyı deneyin //www.youtube.com/watch?v=gaX9Hdeg4FU

Yaban Arısı Tuzakları İşe Yarar mı?

Eğer amaç akşam yemeği sırasında masanızın etrafındaki eşek arılarını azaltmaksa, bu tuzaklar biraz işe yarar. Eşek arıları tuzaklara çekilir, yakalanır ve sonra ölürler. Sorun şu ki, eşek arılarının sadece birkaçı yakalanacak ve koloninin geri kalanı üzerinde çok az etkisi olacaktır. Bir dahaki sefere dışarıda yemek yediğinizde daha fazlası olacaktır.

Tuzaklar, yemek yeme alanınıza yakın bir yuvadan kurtulmak için tasarlanmamıştır.

Yapay Yaban Arısı Yuvaları Yaban Arılarını Uzak Tutacak

Yaban arılarını uzak tutmak için yaygın bir çözüm, genellikle tel ve kağıttan yapılan yapay yaban arısı yuvasıdır. İşe yarıyor mu yoksa bir efsane mi?

Yaban arıları bölgeseldir ve genellikle yuvalarını başka bir yaban arısı yuvasının yakınına inşa etmezler. Yapay yaban arısı yuvası, yuva yapımı başlamadan önce sezonun başlarında asılırsa, yaban arısını başka bir yere inşa etmeye ikna edebilir. Bununla birlikte, böcek imha uzmanları, birbirine yakın birkaç canlı yuvaya sahip olduklarını bildirmişlerdir. Tüm yaban arıları yuvalarını izole bir şekilde inşa etmezler.

Diğer sorun ise tek bir sahte yaban arısı yuvasının yeterli olmayacağıdır. Yaban arısı yuvalarını evinizden ve bahçenizden uzak tutmak için onlarca yapay yuva asmanız gerekir.

Sarı ceketler yuvalarını yere yaparlar, bu yüzden sahte yuvaları asmak onları uzak tutmak için hiçbir şey yapmaz. Sokmalarımın çoğu, çok geç olana kadar görmediğim yer yuvalarından kaynaklanıyor. Sarı ceketler aynı zamanda akşam yemeği saatinde de zararlı olanlardır.

Yuva inşası başladıktan sonra eşek arıları yer değiştirmek konusunda çok isteksizdir. Gerçek bir yuvanın yanına yapay bir yuva asmak eşek arılarının yer değiştirmesini sağlamayacaktır. Bir yıl büyük bir kağıt eşek arısı yuvası topladım ve ertesi yaz bunu canlı bir yuvanın yanına yerleştirdim. Eşek arıları boş eski yuvayı hiç fark etmediler.

Sonuç olarak, sahte yaban arısı yuvaları muhtemelen yaban arılarının evinizin yakınında yuva yapmasını engellemek için çok az şey yapar.

Yaban Arısı Sokmaları İçinizde Kalmasın

Bir yaban arısı soktuktan sonra iğnesini geri çekmeye ve uçup gitmeye çalışacaktır. Bu, tek bir yaban arısının birkaç kez sokmasına izin verir.

Sizi sokan bir eşek arısına tokat atarsanız, eşek arısını ezmeniz ve iğnesini derinizde bırakmanız oldukça olasıdır. Eşek arısı gibi daha büyük türlerin de iğnelerini geride bırakma olasılığı daha yüksektir.

Yaban Arıları Bal Üretir mi Yoksa Bu Bir Efsane mi?

Bazı yaban arısı türleri az miktarda bal üretir. Meksika bal arısı buna bir örnektir.

Arıların sadece yaklaşık %5'i bal üretir.

Yaban Arıları Eski Yuvalarını Yeniden Kullanır mı?

Normalde eşek arıları bir yuvayı bir yıl boyunca kullanır. Yıl sonunda kraliçe hariç hepsi ölür. İlkbaharda kraliçe yeni bir yuva kurar ve eskisini nadiren kullanır.

Bazı durumlarda eşek arıları ya eski bir yuvayı tekrar kullanır ya da eskisinin üzerine yeni bir yuva inşa eder. 3 yıldır evimin tuğlalarının arkasında yaşayan küçük bir eşek arısı kolonim var. Her yıl aynı giriş çatlağını kullandılar.

Yaban Arıları Sizi Kovalar mı?

Yaban arıları, siz onları rahatsız etmediğiniz sürece sizi kovalamaz. Bir yaban arısı kovanından birkaç metre uzakta durabilirsiniz ve ani bir hareket yapmadığınız sürece sizi rahat bırakacaklardır.

Yuvalarını bozarsanız size saldırır ve sokarlar. Sokma işlemi sırasında diğer eşek arılarının sizi bulmasını kolaylaştıran kimyasal bir koku ile sizi işaretlerler. Kaçarsanız sizi kovalarlar ve sizden daha hızlıdırlar. Sarı ceketler ve kağıt eşek arıları, yuvalarını tahrip etmediğiniz sürece sizi çok uzağa kovalamazlar. Eşek arıları sizi 300 feet'e (100m) kadar kovalayabilir.

Yaban Arıları Çoğunlukla Tatlı Şeyler Yer

Bu yaygın yaban arısı efsanesi muhtemelen insanlar ve yaban arılarının genellikle yemek masasında tanışmalarından kaynaklanmaktadır. Yaban arıları tatlı şeylere ve şarap gibi mayalanmış şeylere ilgi duyarlar. Mevsimin sonlarında bu yiyecekleri severler, ancak yılın başlarında et için avlanırlar. Yaban arıları olağanüstü böcek avcılarıdır. Bahçeyi zararlı böceklerden uzak tutmada çok önemli bir rol oynarlar.

Yaban Arısı Yuvasını Çıkarmanın En İyi Yolu

Yaban arısı yuvasını temizlemenin birkaç yolu vardır, ancak internette okuduğunuz her şey iyi bir fikir değildir. Dikkatli olun.

Yanan

Yuvalar ince kağıt benzeri malzemeden yapılır. Kuruduğunda yanıcıdır ve yuvanın içi genellikle kurudur. Yuvaların yakılmasıyla ilgili iki sorun vardır. Yuvalar her zaman bir ağaç veya ev gibi bir şeye bağlıdır. Bunların ikisi de yanıcıdır. Bir yaban arısı yuvasından kurtulmaya çalışırken büyük bir yangın başlatmayın.

İkinci sorun ise, bu işlem eşek arıları içerideyken gece yapılsa bile, ateş muhtemelen tüm eşek arılarını öldürmeyecektir. Kalanlar muhtemelen size saldıracak, sonra da gidip başka bir yuva yapacaklardır.

Boğulma

Yerdeki yuvalar suyla ıslatılabilir. Tüm eşek arılarını öldürmesi muhtemel değildir ve kaçanlar peşinizden gelecektir. Sizi güvenli bir mesafede tutacak uzun bir bahçe hortumu kullanılarak yapılabilir.

Hayatta kalan eşek arıları yeni bir yere taşınırsa, yeni yerin nerede olduğunu bilmediğiniz için kazara sokulabilirsiniz. En iyisi onları oldukları yerde bırakmak veya eşek arıları için tasarlanmış ticari bir böcek ilacı spreyi kullanmak olabilir.

Bir Profesyonel Kullanın

Ulaşılması zor veya bina duvarlarının içindeki yuvalar için en iyisi bir haşere kontrol teknisyeniyle iletişime geçmek ve işi düzgün bir şekilde yapmalarını sağlamaktır.

Böcek İlacı Sprey Kutusu

Bir kovanı öldürmenin kolay bir yolu eşek arısı ve arı spreyidir. Kutu 8 ft veya daha fazla püskürtmek için tasarlanmıştır ve kimyasal temas halinde onları öldürür. Tüm eşek arıları kovanın içindeyken alacakaranlığa kadar bekleyin. Sonra açıklığı püskürtün. Eşek arıları dışarı çıktıkça püskürtmeye devam edin. Ürünün kullanımı kolay ve çok etkilidir.

Bounce Yumuşatıcı Levhalar Eşek Arılarını Uzak Tutar

Bu, bloglarda ve sosyal medyada çok popüler bir öneri. İşe yarıyor mu? Bilmiyorum. İşe yaradığını söyleyen birçok anekdot iddiası ve işe yaramadığını söyleyen birçok iddia var. İddiaların hiçbiri herhangi bir karşılaştırma testi içermiyor, bu yüzden yorumlar oldukça anlamsız.

Bir vakada çarşafları eşek arısı yuvasının hemen yanına koymuşlar ve eşek arıları bundan etkilenmemiş.

Kendin yap haşere kontrolüyle ilgili pek çok yaygın hikaye gibi, muhtemelen işe yaramıyor, ancak bu konuda bazı gerçek verilere ihtiyacımız var.

Çiçeklerden Kurtulmak Yaban Arılarını Uzak Tutacaktır

Yaban arıları yiyecek aramak için çiçekleri ziyaret ederler, bu nedenle çiçeklerden kurtulmak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ne yazık ki, yaban arıları yuva yapmak için en güvenli yeri ararlar. Bu genellikle çiçeklerin varlığından bağımsız olarak evinizin yanında veya üzerinde bir alandır. Ayrıca, yuvalar genellikle çiçekler bahçede kendilerini göstermeden önce inşa edilir.

Spheksofobi - Yaban Arısı Korkusu

Eğer eşek arılarına alerjiniz yoksa, ki çoğunuzun yoktur, eşek arılarından korkmanız için bir neden yoktur. Bir dahaki sefere bir tane gördüğünüzde, hareketsiz durun ve sadece izleyin. Yaban arısı yuvadan uzaktayken sokulma olasılığınız çok düşüktür. Onların yanında daha fazla zaman geçirmek korkunuzu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Pek çok korku ebeveynlerden öğrenilir. Yaban arılarını görünce çığlık atan bir yetişkin, çocuğa da benzer bir tepki vermeyi öğretir. Korku döngüsünü durdurun. Spheksofobi hakkında daha fazla bilgi için Yaban Arısı Korkusu Fobisi - Spheksofobi'ye bir göz atın.

Referanslar:

  1. Yaban Arıları Hakkında En İyi 10 Efsane Yıkıldı; //bristolpestcontrol.blogspot.ca/2014/03/10-wasp-myths.html
  2. Yaban Arısı ve Böcek Alerjisi; //www.allergy-clinic.co.uk/more-about-allergy/wasp-allergy/
  3. Yaban Arısı Yuvası Çıkarma; //www.rentokil.com/blog/wasp-nest-removal/#.V9XJ_TX2XYg
  4. Fotoğraf kaynağı; Bob Peterson

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.