İnternetteki Bahçecilik Bilgilerine Neden Güvenemezsiniz & Ev Bitkileri Nasıl Çiçek Açar?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

İnternetteki bahçecilik bilgilerine neden güvenemezsiniz? Bahçecilik efsanelerini yıkma çabamın bir parçası olarak, efsanelerin ilk etapta nasıl yaratıldığını da anlamaya çalışıyorum.

İnternetteki bahçecilik bilgilerine neden güvenilemeyeceğini göstermek için bir test yapmaya karar verdim. İç mekan bitkilerinin daha fazla çiçek açmasını sağlamakla ilgili bir makale yazması için birini tuttum. Bilgiler ne kadar doğru olacak? Bloglarımdan birinde yayınlamak için uygun olacak mı?

Bu yazıda ev bitkileriyle ilgili bazı efsaneleri tartışacağım ve birçok blogun yayın materyallerini nasıl elde ettiğine dair size biraz fikir vereceğim.

İnternetteki Bahçe Bilgilerine Neden Güvenemezsiniz?

Her Şey Nasıl Başladı?

Birkaç hafta önce birinden makalemi öven bir e-posta aldım: Muz Kabuklarının Bahçedeki Sihirli Gücü - Ya da Değil!

Makalemin çok iyi olduğunu, makalesine bir bağlantı eklememi istediğini ve her ikisinin de birbirine bağlanmasıyla ikimizin de fayda sağlayacağını söyledi. Garden Myths blogum çok fazla ziyaretçi alıyor ve insanlardan benim için makale yazmaları veya sitelerine bağlantı vermem için haftada iki kez talep alıyorum. Okuyucularımı yakalamaya ve/veya ürünlerini tanıtmaya çalışıyorlar.

Daha yakından baktım ve blogundaki makaleyi okudum. Tamamen saçmalıktı. Makalesi tamamen muzlu çay gübresinin büyük yararları hakkındaydı ve ben de makalemde bunu tamamen çürütmüştüm. Belli ki yazımı okumamış!

Bir başka ilginç gerçekten daha bahsetti: Makalesi üçüncü taraf bir yazar tarafından yazılmıştı - "tüm yazılarını yazan" bir hayalet yazar.

Bu size garip gelebilir ama popüler bahçe bloglarının çoğu blog sahibi tarafından YAZILMIYOR. Tek amaçları çok fazla içerik oluşturmak, böylece onu reklamlarla doldurabilirler. Okuyucu reklamlardan herhangi birine tıklarsa, blog sahibi bir komisyon alır. Bu blogların amacı budur. İyi, gerçekçi bahçe tavsiyeleri sunmakla hiçbir ilgisi yoktur. Sektör bunları şöyle adlandırıyor"click-bait" her türde ve ilgi grubunda mevcuttur. Bunlar internetin karanlık yüzüdür ve pek çok yanlış bilginin sebebidir.

Genel kamuoyu bu son noktayı anlamıyor. Birçok blog iyi ve geçerli bilgi sunmayı önemsemiyor Reklamlarla ucuz içerik yaratma işindeler.

Açık konuşayım, dışarıda çok bilgili bahçıvanlar tarafından yazılmış birçok iyi blog var. Genellikle daha az reklam içeriyorlar ve blogun sahipleri ana yazarlar ama iyi bir blogu tıklama tuzağından ayırmak zor olabilir.

Ucuz içeriği nereden buluyorsunuz? Bu çok kolay.

Bir Bahçe Yazarı Kiralayın

Tüm blog yazılarımı kendim yazıyorum ve kendi araştırmamı yapıyorum. Hiç hayalet yazar tutmadım ama bilim adına ucuz içerik bulmanın ne kadar kolay olduğunu görmek istedim.

Her türlü proje için ucuz işgücü kiralayabileceğiniz bir site olan Fiverr.com'a gittim. Neden ucuzlar? Çünkü işlerin çoğu çok daha düşük ücretlerin olduğu ülkelerde yapılıyor. İşin kalitesi kötüden mükemmele kadar çok değişiyor.

Birkaç bahçe yazarını inceledim ve en iyisini seçtim - bahçecilik alanında üniversite diploması vardı. Garden Fundamentals blogum için "gerçeklere dayalı, iyi araştırılmış" 500 kelimelik bir makale yazması için onu işe aldım, başlığı " Ev Bitkilerinin Daha Fazla Çiçek Açması Nasıl Sağlanır? ?" Makalenin gerçek olduğu ve iyi araştırıldığı konusunda bana güvence verildi. 23 Kanada Doları tuttu.

Makale oldukça iyi ve blogumda kolayca yayınlayabilirim. Çoğu okuyucu bunu eğitici ve eğlenceli bulacaktır ve içerik hakkında çok az şikayet alacağıma eminim, çünkü çoğunlukla deneyimsiz bahçıvanlar okuyacaktır.

Hatalar içerdiği ve önemli ayrıntıları atladığı için ayrı bir yazı olarak yayınlamayacağım. Ancak, çoğu tıklama tuzağı blogu bunu kullanmakta ve kendi adları altında yayınlamakta sorun yaşamayacaktır.

Farklı Bir Bahçe Yazarı İşe Alın

Ayrıca başka bir şey daha denedim. Fiverr'da farklı bir bahçe makalesi için bir iş teklifi yayınladım. Bahçecilik deneyimi, bilimsel dergileri kullanarak araştırma yapma yeteneği ve yayınlanmış bahçe makaleleri geçmişi gibi oldukça spesifik gereksinimler verdim. Ayrıca yayınlanmış örnek çalışmaları görmek istedim. 24 saat içinde 50'den fazla başvuru aldım ve hepsi ucuz makaleler yazmayı teklif etti ve bana güvence verdikonu hakkında bilgi sahibiydiler.

Profillerine baktığımda neredeyse hiçbirinin bahçe malzemeleri yazma deneyimi yoktu. Sağladıkları birkaç makaleye baktım ve yanlış bilgilerle doluydular.

Eminim ki bu yazarlar işi almış olsalardı, internete girip Google'da en çok aranan sonuçlardan birkaçını okuyacak ve okuduklarını kopyalayacaklardı. Konu hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan, makalede çok az içerik ve çok sayıda efsane olacaktı.

İnternetteki bilgilerin çoğunun yanlış olması hiç de şaşırtıcı değil.

Beni yanlış anlamayın. Yazarları suçlamıyorum. Sorun, ya bahçecilik hakkında hiçbir şey bilmeyen ya da okuyucularını önemsemeyen blogları yöneten insanlarla ilgili.

Ev Bitkilerinin Daha Fazla Çiçek Açması Nasıl Sağlanır? ?

Seçtiğim yazarın makalesinin tamamını bu yazının sonuna ekledim. Aslında beklediğimden daha iyi, ancak yine de bazı hatalar ve bazı önemli eksiklikler içeriyor.

Ev Bitkileri Dayanıklıdır

Çoğu ev bitkisi tropikaldir - onlara dayanıklı diyemezsiniz.

Ev Bitkileri Çiçek Açmadığında Bir Sorun Olduğunu Anlarsınız

Birçok ev bitkisi, iç mekanda yetiştirildiğinde asla çiçek açmayan büyük tropik bitkilerdir. Çiçek açmamaları normaldir. Diğer bitkiler çiçek açabilir ancak ev bitkisi olarak yetiştirildiklerinde nadiren çiçek açarlar.

Atatürk Çiçeği Çiçeklenmeyi Tetiklemek İçin Uzun Karanlık Dönemlere İhtiyaç Duyar

Doğru değil. Her gece 14 saat tam karanlığa ve gün içinde parlak ışığa (10 saat) ihtiyaçları vardır.

Ev Bitkinizin En Az 2 Saat Güneş Işığı Almasını Sağlayın

Bu farklı şekillerde yorumlanabilir. Bu doğrudan güneş ışığı mı yoksa sadece dışarıdan gelen ışık mı? Bu çok belirsiz.

Yeterli yapay ışık almaları koşuluyla, pek çok ev bitkisi hiç güneş ışığı almadan oldukça iyi bir şekilde yetiştirilebilir ve çiçeklenebilir. 2 saat güneş ışığına ihtiyaçları yoktur. Yalnızca güneş ışığına güveniyorsanız, çiçek açan bitkilerin çoğunu çiçeklendirmek için 2 saat neredeyse yeterli değildir.

"İç Mekan Bitkilerinin Daha Fazla Çiçek Açması Nasıl Sağlanır "ı Google'da arattım ve en üstteki yazıda 2 saat öneriliyordu. Güvenilir bir site değildi ve efsanelerle doluydu. Bitkileri beslemek için muz kabukları kullanılmasını bile öneriyordu. Daha sonra aramayı tekrar yaptım ama bu sefer aramanın sonuna "site:.edu" ekledim.Siteler - çoğunlukla devlet ve üniversite siteleri. 2 saat ışığı kimse tavsiye etmedi.

Besin Açısından Fakir Topraklar Değiştirilmelidir

Çoğu ev bitkisi toprakta yetiştirilmez, bu nedenle çok az besin sağlar. Bu topraksız ortam ne tükenir ne de eskir. Saksıdaki bitkilerin düzenli olarak gübrelenmesi gerekir, ancak toprak uzun yıllar kullanılabilir.

Gübre En Çok Eksikliği Bildiğinizde Etkilidir

Tam olarak değil. Gübre, ancak gübre ortamda eksik olan besin maddelerini sağlıyorsa en etkilidir. Sadece eksikliği bilmenin çok az değeri vardır. Bu küçük bir noktadır, ancak çoğu bahçıvanın toprak testi ile uğraşmamasının temel nedenidir - zaten tavsiyelere uymazlar.

Ayrıca, kim ev bitkilerinin toprağını test ettirir ki?

Dengeli Bir Gübre En İyisidir

Pek çok bahçe kaynağı bunu söylüyor, ancak bu doğru değil. Bitkiler besinleri yaklaşık 3-1-2 NPK oranında kullanır, bu nedenle kullanılacak en iyi gübre budur. Ayrıca, azot ve potasyum en hızlı şekilde sızar, bu nedenle P'den daha yüksek miktarlarda eklenmelidir.

Dengeli bir gübre bitkileri büyütür ve çiçeklendirir, ancak fazladan P ve K sadece kanalizasyona atılır, nehirlerin ve göllerin kirliliğini artırır, ekstra maliyetten bahsetmeye bile gerek yok.

Gübre Sıklığı

Ne sıklıkla gübreleme yapılmalı ve ne kadar kullanılmalı? Bunlar önemli eksik noktalardır, özellikle de bir bitki beklendiği gibi çiçek açmıyorsa. Genel olarak aktif olarak büyürken daha fazla gübreye ihtiyaç duyarlar ve iyi yetiştirilirlerse iyi çiçek açma potansiyeline sahiptirler.

pH Kiti ile pH Testi Yapın

Verileri aldıktan sonra ne yapacağınıza dair hiçbir bilgi olmadığı için bunun amacını gerçekten anlamıyorum. Ayrıca bahçe merkezi pH test kitleri çok iyi değil. pH'ın ayarlanması gerekiyorsa, yeni ortama ekimden önce ve doğru türde gübre kullanılarak yapılmalıdır.

Sulama Programı

"Y Kış aylarındaki sulama programımız yaz aylarına göre daha düşük sıklıkta olacaktır." Bu doğru olabilir de olmayabilir de. Buharlaşma büyük ölçüde çevredeki neme ve bitki tarafından kullanılan su miktarına bağlıdır. Kışın evler kurudur ve buharlaşma oranı daha yüksektir, ancak bitkiler daha az ışık nedeniyle daha yavaş büyüme eğilimindedir ve bu da su ihtiyaçlarını azaltır.

" Güvenli tarafta olmak için, aşırı sulamadan veya az sulamadan iyi tanımlanmış bir sulama programı izlemek iyi bir fikirdir." Bu kötü bir tavsiye. Yapmanız gereken son şey, özellikle kış ve yaz aylarındaki ihtiyaçlar farklıysa, bir programa göre sulamaktır.

" Parmak uçlarınızla üst toprağı hissedin. Eğer kuru hissediyorsanız, sulama zamanı gelmiş demektir!" Bu doğru bir tavsiyedir, ancak bir program kullanma tavsiyesiyle çelişir.

Birçok Bahçe Tavsiyesinde Ortak Sorun

Yukarıdaki eleştirimin biraz sert olduğunu düşünebilirsiniz, ancak değil. Yeni bir bahçıvana bu yanlış bilgileri verirseniz, işleri yoluna koyana kadar yıllarca mücadele ederler. Bu arada sosyal medyaya girerler ve yanlış bilgileri başkalarına aktarırlar.

Önemli bir nokta daha var ve ben bunu birçok çevrimiçi sitede büyük bir sorun olarak görüyorum. Bilgiler çok yüzeysel ve gerekli ayrıntıların çoğundan yoksun. Gübreleme ile ilgili bölüme bakarsanız ve yeni bir bahçıvan olduğunuzu varsayarsanız, bitkilerinizi nasıl gübreleyeceğinizi gerçekten biliyor musunuz? Gübre yılın farklı zamanlarında değiştirilmeli mi? Ne kadar kullanılmalı?sonuçta makalenin ana noktası olan çiçeklenmeyi etkiler mi?

Birçok çevrimiçi bilginin, okuyucunun zamanını tamamen boşa harcamadığını hissettirecek kadar ayrıntı verdiğini, ancak okuyucuyu gerçekten eğitmek için yeterli ayrıntı sağlamadığını görüyorum. Bunun ana nedenlerinden biri, makalelerin konuyu sınırlı bir şekilde anlayan kişiler tarafından yazılmasıdır. Ana kavramları anlamadıkları için ayrıntıları açıklayamazlar.

Peki ev bitkilerinin daha fazla çiçek açmasını nasıl sağlarsınız? Tüm detayları içeren ayrı bir blog yazdım ve yayınladım; İç Mekan Bitkilerinin Daha Fazla Çiçek Açması Nasıl Sağlanır? .

Ev Bitkilerinin Daha Fazla Çiçek Açması Nasıl Sağlanır? ?

Aşağıda hayalet yazarımın makalesi yer almaktadır:

Ev bitkileri az bakım gerektiren ve dayanıklı bitkiler olarak bilinirler, ancak zaman zaman yeterince çiçek açmayabilirler, çiçek açmaları beklenenden uzun sürebilir veya hiç çiçek açmayı reddedebilirler. İşte o zaman bir şeylerin ters gittiğini anlarsınız!

İşte ev bitkinizin daha fazla çiçek açmasını sağlamak için yapabilecekleriniz:

Işık

Atatürk çiçeği gibi bazı ev bitkileri karanlıkta kalmaktan hoşlanır ve çiçeklenmeyi tetiklemek için uzun süre karanlığa gömülmeyi gerektirir. Bununla birlikte, Atatürk çiçeği bitkisinin aksine, çoğu ev bitkisi zamanında çiçek açmak için düşük ila orta düzeyde güneş ışığına ihtiyaç duyar. Ev bitkiniz yeterince çiçek açmıyorsa, en olası neden güneş ışığı eksikliğidir. Çoğu bitki en az 6 - 8 saat güneş ışığına ihtiyaç duyar.Doğrudan veya kısmi güneş ışığı, ancak ev bitkileri çok daha azıyla hayatta kalabilir.

Bununla birlikte, çiçek açmada gecikme veya seyrek çiçeklenme fark ederseniz, ev bitkinizin en az 2 saat güneş ışığı aldığından emin olun (daha fazlası daha iyidir).

Toprak ve besinler

Bazen yeterli beslenme eksikliği, ev bitkinizin beklediğiniz kadar coşkulu çiçek açmasını engelleyebilir. Ev bitkiniz yılın başlarında çiçek açtıysa ve tekrar çiçek açmayı reddediyorsa, muhtemelen toprakta bulunan tüm besinleri tüketmiştir. Bu durum ortaya çıktığında, bitkinizin yetiştirme ortamını yenilemenin zamanı gelmiştir. Bu sorunun en etkili çözümüBitkinizi taze ve besin açısından zengin toprakta saklayın. Ev bitkinizi çıkarmak için bitkinizin köklerini gevşetin (eldiven giyerek) ve dikkatlice yeni toprağa yerleştirin. Köklerin yukarı doğru çıkmaya başladığını fark ederseniz, bitkinizin daha fazla alana ihtiyacı var demektir. Daha büyük bir saksının zamanı gelmiş olabilir!

Güneş ışığı ve sulama şart!

Bir alternatifin de bitkinizin yetiştirme ortamına gübre eklemek olduğunu belirtmek gerekir. Gübre kullanmak, hangi besin eksikliğini hedeflediğinizi bildiğinizde en etkili sonuçları verir. Güvenli tarafta kalmak için, eşit miktarda azot, potasyum ve fosfor içeren bir gübre kullanmak iyi bir fikirdir. Lütfen yerel bahçecilik mağazasına gidin ve bir toprak alınpH test kiti, bitkinizin yetiştirme ortamının ne çok asidik ne de çok alkali olduğundan emin olmanızı sağlar. Ancak, gübre etkilerinin ortaya çıkması biraz zaman alır. Bu nedenle, bitkinizi taze toprağa saklamak genellikle tercih edilen seçenektir.

Su

Her bitkinin kendine özgü su gereksinimleri olacaktır. Ev bitkisi türünüz ve yaşadığınız iklim bölgesi hakkında biraz araştırma yapmanız ve ayrıca mevcut mevsimi göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, kış aylarında sulama programınız, yüksek buharlaşma oranları nedeniyle yaz aylarına göre daha düşük bir sıklığa sahip olacaktır. Çoğu dayanıklı ev bitkisi çok az suyla çiçek açar, ancak bazıları daha talepkardırGüvenli tarafta olmak için, aşırı veya az sulamadan iyi tanımlanmış bir sulama programını takip etmek iyi bir fikirdir. Üst toprağı hissetmek için parmak uçlarınızı kullanın. Dokunulduğunda kuru hissediyorsa, sulama zamanı gelmiş demektir!

(Ev bitkinizin yetiştirme kabının dibinde fazla suyun sızmasına izin verecek küçük delikler olduğundan emin olun).

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.