Ağaçlar Kışın Sarılmalı mı?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Kışın ağaçları ve çalıları neden sararız? Bu bir kuzey geleneği gibi görünüyor. Her sonbaharda dışarı çıkar ve bitkileri kış havasından korumak için çuval bezine sararız. Tüm kitaplar ve tüm web siteleri bize bunu yapmamızı söylüyor, o halde doğru olmalı? Gelin daha yakından bakalım.

Ağaçlar kışın sarılmalı mı?

Ağaç ve Çalıları Kışın Neden Örtmelisiniz?

Belirtilen birkaç neden vardır;

1) Bitkileri daha sıcak tutar

2) Nem kaybını azaltır

3) Geyikleri uzak tutar

4) Buz hasarından korur

5) Tuz hasarını azaltır

6) İyi görünüyor

7) Güneşten korur

Bu nedenlerin her birine daha ayrıntılı bir şekilde bakalım ve ardından hangi yaklaşımı kullanmamız gerektiğine karar verelim.

Bitkileri Daha Sıcak Tutun:

Bu konu daha önceki bir yazıda ele alınmıştı. Bkz. Sarılı Ağaçlar Kışın Daha mı Sıcak Kışın bitkileri sarmak onları daha sıcak tutmaz.

Nem Kaybını Azaltır:

Bu konu şurada tartışıldı Bitkileri Kışın Sıcak Tutun Nem kaybının azaltılması bazı bitkiler için önemlidir ve bir sargı nem kaybını azaltabilir.

Geyikleri Uzak Tutar:

Bu kesinlikle doğru. Geyikler aç olduklarında hemen hemen her şeyi yerler. Porsuk ağacımı bütün yaz ve kış başında yalnız bırakırlar. Kış sonunda gelirler ve yemek yerler. Çuval bezi sarmak, bir önceki yılın yeni büyümesini yemelerini önler. Ayrıca, onları yiyeceklerinden şüpheleniyorsam (örneğin sumaklar), bu bitkiler kendi başlarının çaresine bakacak kadar büyüyene kadar bazı küçük çalıları tavuk teliyle kapatıyorum.

Yukarıdaki resimdeki sargı aptalca görünüyor - sadece bitkilerin alt kısmı sarılıyor. Ancak sargı bir geyik kadar yükseğe çıkarsa geyik zararını azaltmanın iyi bir yoludur.

Buz Hasarından Korur:

Kuzeyde yaşayanlar bir buz fırtınasının neden olabileceği hasarı bilirler. Birkaç saat içinde ağaçların ve çalıların dalları çok ağır bir buz tabakasıyla kaplanabilir. Buzun ağırlığı dalları kırabilir veya önemli ölçüde bükebilir. Yaprak döken bitkilerin çoğu iyileşecek ve kırılan boşlukları dolduracaktır. Bazı yaprak dökmeyen bitkiler, özellikle ardıç gibi dik yaprak dökmeyen bitkiler o kadar ciddi şekilde deforme olabilir kibir daha asla iyi görünmeyecek.

Çuval bezi ile sarmak buz hasarını önleyebilir. Dalları birbirine yakın tutar, böylece buz onları eğemez.

Tuz Hasarı:

Yoldan gelen tuz spreyi bazı yaprak dökmeyen bitkilere zarar verebilir. Üzerlerini örtmek yardımcı olabilir.

İyi görünüyor:

Çoğu durumda, örtülü bitkiler iyi görünmez. Yukarıdaki resim aşırı bir örnektir. Dürüst olmak gerekirse, çoğu örtü ön çimenliğinizi berbat gösterir.

Güneşten Koruyun

Çoğu çalı ve ağacın kışın güneşten korunmasına gerek yoktur, ancak bu tür bir tedaviden yararlanacak en az bir bitki grubu vardır. Yeni sarı yapraklı yaprak dökmeyen bitkilerden bazıları, kışın kuruma ve güneş hasarı nedeniyle çok kolay kahverengileşir. Bu çoğunlukla ekimden sonraki 2-3 yıl boyunca bir sorundur. Bitki iyi kurulduktan sonra güneşe ve kurumaya karşı daha az hassastır.yaprak dökmeyen bitkileri kışın 3 yıl boyunca sarmak iyi bir fikirdir.

Bitki Örtüleri ile İlgili Sorunlar

Ağaçlarınızı ve çalılarınızı örtmek için bazı iyi nedenler olduğu açıktır, ancak onları örtmemek için de nedenler vardır.

1) Nem sorunları

2) Kemirgen sorunları

3) Güneş yanığı

Nem Sorunları:

Bitki örtüleri rüzgarı azaltır ve dolayısıyla bitkiden nem kaybını azaltır. Ancak aynı örtü, çok fazla nemle ilgili sorunlara da neden olabilir. Dünyanın soğuk bölgelerine özgü birçok bitki kışın kuru kalmayı sever. Bu, yaprak döken ağaçların ve çalıların çoğunun yanı sıra tüm uzun ömürlü bitkileri de içerir. Aşırı nem çürümelerine neden olabilir.

Kemirgen Problemleri:

Bitkiniz için güzel ve rahat bir yer yapmışsınız ve kemirgenler bunun harika olduğunu düşünüyor. Kışı geçirmek için güzel bir yer ve yemek için bitki yemi - Holiday Inn'den daha iyi.

Güneş yanığı:

Şeffaf plastik gibi bazı örtüler sera gibi davranır. Güneş parladığında sıcaklık önemli ölçüde artar ve bu bitkiye zarar verebilir. Sıcaklık çok ısınırsa bitkiyi haşlayabilir. Düşük sıcaklıklar bitkiye bahar geldiğini düşündürür ve büyümeye başlarlar. Birkaç gün sonra hava tekrar çok soğur ve bitki ölür. Bir bitki kış için soğuduktan sonrabahara kadar soğuk tutmak en iyisi.

Örtünmeli mi Örtünmemeli mi?

Bitkiler doğru bir şekilde örtülürse, yukarıda belirtilen sorunların hiçbiri sorun olmamalıdır. Bitkilerin örtülmesi bazı faydalar sağlar, ancak geyik sorunu ve sarı yapraklı yaprak dökmeyen bitkiler dışında, çok az bitkinin örtülmesi gerektiğini öneririm. Çok dikey dalları olan dik yaprak dökmeyen bitkiler dikmezseniz, buz fırtınaları ile ilgili gerçekten bir sorununuz olmaz.Bulunduğunuz bölgede kışın hayatta kalırlarsa onları korumanıza gerek kalmayacaktır. Her yıl bitkilerin üzerini örtmek için zaman harcamak yerine bitkilerinizi seçmek için biraz daha fazla zaman harcayın.

Oldukça basit bir felsefeyle bahçecilik yapıyorum. Bahçeciliği kolay ve eğlenceli hale getirin. Bitkilerinizi örtmek fazladan bir iştir. Bir bitkiyi yanlış seçerseniz ve kışın zarar görürse, hatta ölürse, çözüm basittir. Yerine başka bir şey dikin. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce bitki varken neden bir limonla uğraşasınız ki?

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: Buffalo Spree-A Magazine of Western New York

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.