Acı Biber Yetiştiriciliği - Onları Daha Acı Yapan Nedir?

 • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Acı biber yetiştirmeye çalışıyorsunuz ve yeterince acı olmadıklarını görüyorsunuz. Neyi yanlış yapıyorsunuz? Gerçekten acı biber yetiştirmek için neyi farklı yapabilirsiniz?

Acı biberin sıcaklığını seven insanlar, onları daha da acı hale getirmek konusunda neredeyse dindardır ve bu da birçok çevrimiçi öneriyle sonuçlanmıştır - bunların çoğu sadece efsanedir, ancak bazıları gerçekten işe yarar. Gerçeği kurgudan ayırmanın ve bir biberi neyin acı yaptığını ve onları daha acı hale getirmek için bahçede neler yapılabileceğini görmek için bilimi kontrol etmenin zamanı geldi.

Acı Biber Yetiştirmek - Onları Daha Acı Yapan Nedir? fotoğraf kaynağı: Mad Dog 257

Bir Biberi Acı Yapan Nedir?

Burada lezzetten bahsediyoruz, seksi görünümlerinden değil.

Biberlerdeki acılık, kapsaisinoid adı verilen bir grup kimyasaldan kaynaklanmaktadır ve bunların en önemlisi "cap-SAY-sin" olarak telaffuz edilen kapsaisindir. "Kapsaisinin etkisi, damağın arkasına hızlı ısırıklar veya dil ve orta damakta yavaş bir yanma olarak tanımlanmıştır." Kapsaisinin tadı veya kokusu yoktur, ancak doğrudan ağrı reseptörleri üzerinde etkilidir.

En fazla kapsaisin miktarı tohumları çevreleyen beyaz çekirdek dokusunda bulunur. Meyvenin dış etli kısmında önemli ölçüde daha az bulunur ve yaygın inanışın aksine tohumlarda neredeyse hiç yoktur.

Bazı tarantula türlerinin zehri ve kapsaisin aynı kimyasal ağrı yolunu aktive eder ve her ikisi de ağrıyı incelemek için araştırmalarda kullanılmıştır.

Biberlerinizde acı istiyorsanız, daha fazla kapsaisine ihtiyacınız vardır.

Biber Isı Ölçeği

Carolina Reaper, fotoğraf kaynağı: Dale Thurber

Sıcak ne kadar sıcaktır? Bilim adamları, kapsaisin miktarını SHU (Scoville Isı Birimi) cinsinden ölçen Scoville ölçeği adı verilen bir ısı ölçeği geliştirdiler.

Tatlı biber: <100 SHU

Jalapenos: 2.500-8.000 SHU

Tabasco: 30.000 - 60.000 SHU

Baharatlı habaneros: 100.000-580.000 SHU

Hayalet:>1,000,000 SHU

Carolina Reaper: 1,5 - 2,2 milyon SHU

Biberlere Bakarak Isıyı Anlayabilir misiniz?

Facebook grubumuzdan biri, bir aile büyüğünün en acı biberleri sadece onlara bakarak belirleyebileceğini söyledi; "daha yumuşak, daha tatlı kağıtlar aşağı doğru büyürken, acı olanlar güneşe doğru büyür." Bu doğru mu yoksa bir efsane mi?

Grup üyeleri, "çoğu hayalet ve habanero biberi dolmalık biber gibi aşağıya doğru bakar" gibi bu kuralın istisnalarına hızlıca işaret etti.

Acı Biber Yetiştiriciliği için Genel Öneriler

İnternet, aşağıdaki liste de dahil olmak üzere daha acı biber yetiştirmek için çeşitli öneriler sunmaktadır. Çoğu iddia, bitkiler üzerinde bir çeşit stres kullanmaktadır.

 • Sıcak bir çeşit seçin
 • Tesis üzerindeki konum
 • Sulamayı azaltın
 • Azot seviyelerini düşük tutun
 • Dikim çukuruna kükürt ekleyin
 • Çapraz tozlaşmadan kaçının
 • Bırakın asmada yaşlansınlar
 • Daha az besleyin
 • Epsom tuzu

Bilimin ne dediğini görmek için bunların her birine bir göz atalım.

Sıcak Bir Çeşit Seçin

Birçok biber türü vardır ve bazıları kesinlikle diğerlerinden daha acıdır. İhtiyaçlarınızı karşılayanları seçin.

Bu linkte dünyanın en acı 10 biberi yer alıyor. Listenin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum, ama kesinlikle bazı süper acı biberleri listelemişler.

Tesisin Konumu

Araştırmalar, ikinci düğümden alınan meyvenin diğer düğümlerden alınan meyvelerden daha sıcak olduğunu göstermiştir.

Sulamayı Azaltın

Yaygın bir ipucu, bitkileri strese sokmak için sulamayı azaltmaktır. Bu normalde meyve tutumundan hemen sonra yapılır ve bazıları bitkilere sadece yapraklar sarkmaya başladığında su verilmesini önerir.

UC Cooperative Extension, jalapeñoları daha acı hale getirmenin yollarını test ediyor. Meksika, İspanya ve Tayland gibi sıcak iklimlerde yapılan araştırmalar, su stresinin acılığı artırabileceğini göstermiştir, ancak Kaliforniya'da yapılan testler, su stresinin onları daha hafif hale getirdiğini göstermiştir.

Diğer araştırmacılar, su stresine bağlı olarak kapsaisinde önemli artışlar bulmuşlardır.

Biberleri daha az sulamak daha acı biberler üretebilir, ancak bu bitkiler su seviyelerine duyarlıdır. Çiçeklerin düzgün bir şekilde tozlaşmasını ve meyvelerin büyümeye başlamasını sağlamak için meyve tutumu sonrasına kadar su stresi olmamalıdır. Yapraklar sarkana kadar beklemek muhtemelen çok aşırıdır.

Azot Seviyelerini Düşük Tutun - Daha Az Besleyin

Bu iddiaların çoğu çok belirsizdir ve "normalden daha az gübreleyin" gibi şeyler söyler. Bunun ne faydası var? Zaten az gübreliyor olabilirsiniz.

Bir site, "Azot, bitkilerin meyve pahasına büyümesini sağlar" diyor ve ardından şöyle devam ediyor: "Çürümüş gübre veya kompost gibi daha yavaş ve yumuşak bir gübre türü kullanın." Çürümüş gübre ile yan gübreleme azot seviyelerini düşük tutmayacaktır!

İyi ki bilim var.

Habanero biberi

Çeşitli azot seviyelerinde yetiştirilen Habanero biberleri en yüksek kapsaisin seviyesini çok düşük azotta ve yüksek azotta gösterdi. Düşük seviye stres durumunu temsil ediyordu. Yüksek azot seviyesi acı biberlerin yanı sıra artan çiçeklenme ve meyve verdi. Yüksek azot size hem acı hem de yüksek verim verir. Değişen potasyum seviyelerinin hiçbir etkisi olmadı.

Jalapeno biberleri üzerinde yapılan benzer testler, azot seviyesi arttıkça kapsaisin miktarında istikrarlı bir artış olduğunu göstermiştir. Gübre stresi acılığı artırmamıştır. Bu çalışma ve yukarıdaki çalışma serada konteynerler kullanılarak yapılmıştır.

Padrón biber bitkileri daha yüksek gübre seviyeleri ile daha sıcak meyve üretmiştir.

Doğrudan bir bahçeye aktarılabilecek çok az saha çalışması var gibi görünüyor, ancak bilim, bitkileri düşük azotla strese sokmanın daha acı biber yetiştirmenin en iyi yolu olmadığını gösteriyor. Bir ev sahibi toprakta ne kadar azot olduğunu asla bilemez, bu nedenle azot seviyelerini yönetmek zordur. Yapabileceğiniz tek şey yüksek azotlu bir gübre kullanmak ve acı biberlere fazladan eklemektir.

Dikim Deliğine Kükürt Ekleyin

Kükürdün biberleri daha acı yaptığına inanılır. Çözüm basittir. Dikim çukuruna herhangi bir yere bir kibrit koyun ve kibritin başındaki kükürt biberleri daha acı yapacaktır.

Kükürt soğan gibi şeylere keskin bir tat katar, bu yüzden belki de insanlar bunu sıcak olmakla ilişkilendiriyordur? Ya da sıcak bir kibritin biberleri sıcak yapacağını düşünüyorlardır? Mantık ne olursa olsun, kusurludur.

Kapsaisinin kimyasal formülü C18H27NO3'tür. Kükürt içermediğini fark edeceksiniz, bu nedenle kükürdün bitkilerin kapsaisin yapma kabiliyetinde önemli bir rol oynaması olası değildir. Ayrıca bir kibritin başındaki kükürt miktarı son derece azdır, ekim çukurunun dibindedir ve bitki kökleri her yöne 4 fit yayılacaktır. Bir kibritin hiçbir etkisi olmayacaktır.

Tüm bitkilerin bir miktar kükürde ihtiyacı vardır ve toprakta kükürt tükenmişse daha fazla kükürt eklemek bitkinin büyümesine yardımcı olacaktır. Biberler pH değeri 6 ila 6,8 olan hafif asidik toprakları sever ve alkali toprağa kükürt eklemek pH değerini düşürebilir. Ancak kükürdün biberleri daha acı yaptığına dair bir gösterge yoktur.

Tatlı Biberlerle Çapraz Tozlaşmadan Kaçının

Mantık şöyledir: Tatlı ve acı biberleri birlikte yetiştirirseniz, tatlı biberler acı biberleri tozlaştırabilir ve sonuçta daha az acı olan meyveler elde edilir. Bu çok mantıklı görünüyor, ancak yanlış.

Her şeyden önce, biberler çoğunlukla kendi kendine tozlaşır, yani bir çiçek kendi kendini tozlaştırır. Nadiren başka bir bitkiden polen kullanır.

İkinci olarak, çiçek çapraz tozlansa bile, meyve baba bitkinin değil, ana bitkinin özelliklerine sahip olacaktır. Böyle bir çaprazlamadan toplanan herhangi bir tohum, ebeveynler arasında bir yerde özelliklere sahip olacaktır.

Çapraz tozlaşma hiçbir zaman acı biberlerin daha az acı veya daha çok acı olmasına neden olmaz.

Bırakın Asmada Yaşlansınlar

İddiaya göre biber meyvesi yaşlandıkça daha fazla kapsaisin biriktirir. Asmada ne kadar uzun süre kalırsa o kadar acı olur. Yeşil jalapeñoların kırmızıya dönmesini beklerseniz, çok daha acı bir biberiniz olur.

Serrano biberlerinde yapılan testlerde, yeşil, sarı ve kırmızı aşamaların olgunlaşması sırasında kapsaisin miktarında herhangi bir değişiklik tespit edilmemiştir.

Kapsaisin de dahil olmak üzere iki ana kapsaisinoid, kırmızı biberde 40. güne kadar (meyve tutumundan sonra) artmıştır. Bunu keskin bir düşüş ve ardından 80. güne kadar daha kademeli bir düşüş izlemiştir.

Meksika'da yaygın olarak kullanılan üç acı biber türünü test eden araştırmacılar, kapsaisin seviyelerinin habanero ve de arbol'da meyve tutumundan itibaren 45-50. günlerde, piquin'de ise 40 gün sonra zirveye ulaştığını, sonrasında ise seviyelerin düştüğünü tespit etti.

Bu araştırma, biberleri 40-45 günden (büyüme döneminin sonu) sonra asmada bırakmanın daha az ısıyla sonuçlanacağını göstermektedir. Süper acı biber istiyorsanız, meyvelerin büyümesi durduğunda hasat edin.

Epsom Tuzu

Epsom tuzunu görmeden listeyi tamamladığımı sanıyordum ama öyle olmadı. "Epsom tuzu bitkilere anında magnezyum verir ve büyümeyi hızlandırır".

Magnezyumun ateşliliği etkilediğine dair hiçbir mantık ya da bilimsel kanıt yoktur.

Bahçede Epsom Tuzu Efsaneleri

Biberleri Acı Yapan Nedir?

Biberlerdeki ısı, bitki genetiği, iklim, coğrafi konum ve olgunluk aşaması dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Sıcak hava bölgeleri genellikle daha soğuk bölgelere göre daha acı biber üretir. Özellikle ılık geceler, daha yüksek kapsaisin içeriğinden sorumlu gibi görünmektedir.

Yabani biber popülasyonları böcekler ve bir fusarium mantarı tarafından saldırıya uğradıklarında daha sıcak olurlar. Daha fazla kapsaisinoid üreterek yanıt verirler, bu da mikrobiyal büyümeyi yavaşlatır ve tohumları korur. Belki de biberlerinizdeki birkaç böcek çiğneme izi onları ısıtacaktır?

Daha sıcak bir iklime taşınmak dışında, bahçenizi daha sıcak hale getirmek için ne yapabilirsiniz?

 • Meyve oluştuktan sonra daha az sulayın.
 • Özellikle azotla daha fazla gübreleyin. Biberler daha sıcak olmasa bile, daha yüksek verim almalısınız.
 • Meyve tutumundan 40-50 gün sonra veya biberin büyümesi durduğunda hasat edin.
 • İnternetteki saçmalıkları dinlemeyin.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.