Amsonia Karmaşası

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Amsonia cinsi, bahçelerde pek bilinmeyen, ancak daha popüler olması gereken otsu bitkilerden oluşan bir koleksiyondur. Harika bitkilerdir, iyi çiçek açarlar, Kuzey Amerika yerlileridir ve bazıları kuraklığa çok dayanıklıdır. Ayrıca sanıldığından daha fazla soğuğa dayanıklıdırlar. Mevcut çeşitli türler benzerdir ve çoğu zaman yanlış adlandırılır. Kitaplarda ve internette resimlerini bulmak oldukça yaygındırBugünkü yazımda bitkileri tanımlamanıza yardımcı olmak için farklılıkları sıralamaya çalışacağım.

Amsonia 'Blue Ice' Robert Pavlis, GardenMyths

Amsonia

Amsonia bitkileri 1 ila 3 feet (30-90 cm) boyundadır ve mavi çiçekler üretir. Her türün çiçeği çok benzerdir ve bitkiler en iyi yaprak ve gövde özellikleriyle tanımlanır, ki maalesef bunlar da oldukça benzerdir.

Yapraklar iki tipe ayrılabilir; dar iğne benzeri ve daha geniş söğüt benzeri. Dar iğne benzeri yapraklara sahip bitki grubu şunları içerir Amsonia ciliata ve Amsonia hubrechtii . söğüt benzeri yapraklara sahip grup şunları içerir Amsonia tabernaemontana , Amsonia tabernaemontana 'Montana' , Amsonia illustris, ve Amsonia "Mavi Buz".

Amsonia ciliata

Amsonia ciliata Yaklaşık 4 mm genişliğinde oldukça dar yaprakları vardır. Yeni yapraklarda ve gövdede tüyleri vardır, bu da onu Amsonia hubrechtii Çiçek kümeleri diğer bazı Amsonia'lara göre sapın üzerinde daha yüksekte tutulur ve bu da onu cinsin en gösterişli türlerinden biri yapar. Amsonia ciliata 'Spring Sky' ekstra büyük çiçekleri ile çok gösterişli bir çeşittir. 4. bölgeye dayanıklıdır.

Amsonia hubrechtii

Amsonia hubrechtii Genişliği 2 mm'den az olan son derece dar ipliksi yapraklara sahiptir. Sonbaharda olağanüstü altın sarısı bir renge dönüşür - cinsin en iyi sonbahar gösterisidir. Kuraklığa çok dayanıklıdır ve 4. bölgeye kadar dayanıklıdır.

Amsonia illustris

Amsonia illustris çok benziyor Amsonia tabernaemontana Ancak yaprakları daha parlak ve daha kalındır. Bu türün tohum kabukları yukarıya doğru değil, aşağıya doğru sarkıktır. Amsonia tabernaemontana . 4. bölgeye kadar dayanıklıdır.

Amsonia tabernaemontana

Amsonia tabernaemontana Fidanlık ticaretinde biraz daha yaygındır ve donuk yeşil, söğüt benzeri yapraklara sahiptir. Değişken bir bitkidir ve birkaç çeşit ve ilgili tür tanımlanmıştır. Kuraklığa toleranslıdır ve 3. bölgeye kadar dayanıklıdır.

Amsonia tabernaemontana 'Montana'

Amsonia tabernaemontana 'Montana' daha popüler olarak Amsonia montana, Ancak tanınmış bir tür değildir. Amsonia tabernaemontana (3 feet, 90 cm) ve daha küçük yapraklara sahiptir. Ayrıca diğer mavi yıldızların çoğu gibi sivri uçlu değil, küt yuvarlak taç yaprak uçlu çiçeklere sahip olmasıyla da farklılık gösterir.

Amsonia 'Mavi Buz'

Amsonia 'Blue Ice' kökeni bilinmeyen oldukça farklı bir çeşittir. Bazen yanlışlıkla Amsonia orientalis 'Blue Ice' olarak adlandırılır. Bu bitki çok daha kısadır (1.5 ft, 45 cm), koyu yeşil söğüt benzeri yapraklara ve herhangi bir amsonia'nın en koyu mavi çiçeklerine sahiptir. 4. bölgeye dayanıklıdır. Bu benim en iyi amsonia seçimim, ancak henüz yetiştirmedim Amsonia hubrechtii .

Kültürel Bilgiler

Kültür ve diğer bazı az bilinen türler hakkında iyi bilgi için Rick Darke'ın bu referansına ve Chicago Botanik Bahçesi'nin bu referansına bir göz atın.

Referanslar:

1) Rick Darke'dan Yetiştiricilikte Amsonia: //www.rickdarke.com/Amsonia.pdf

2) Hardy Amsonia Üzerine Bir Değerlendirme Çalışması: //www.chicagobotanic.org/downloads/planteval_notes/no18_amsonia.pdf

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.