Bahçede Kahve Telvesi - Kullanılması Güvenli mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Kahve telvesini bahçede kullanmak güvenli midir? Kahve telvesi rutin olarak bahçe için tavsiye edilir ancak son birkaç yıldır kahve telvesinin bitkilere ve toprağa olası zararları hakkında birkaç makale gördüm. Sadece serbest organik malzeme olması, kullanmanız gereken bir şey olduğu anlamına gelmez.

Bu yazıda, bahçede kahve telvesi kullanımına karşı öne sürülen bazı iddiaları inceleyecek ve geçerliliklerini belirleyeceğim.

Bahçedeki Kahve Telvesi - Kullanılması Güvenli mi? Bunlar çekirdek, telve değil ama resme bayıldım!

Kahve Telvesinin Zararlı Etkileri

Kahve telvesi, kahve yaptıktan sonra geriye kalan katı maddedir. İşte kahve telvesi ile ilgili iddia edilen sorunların bir listesi.

  • Yüksek asitlik toprak pH'ını çok fazla değiştirecektir
  • Yüksek azot seviyesi meyve ve çiçeklerin büyümesini engeller
  • Kafein bitkileri öldürür
  • Toprak solucanlarını öldürür
  • Antibakteriyel özellikler topraktaki mikropları öldürür

Bu, bahçeye eklemek için korkunç bir şey gibi geliyor, ama gerçek nedir?

Kahve telvesinin iddia edilen faydaları, bkz: Bahçede Kahve Telvesi

Kahve Telvesi Yüksek Asitliğe Sahiptir

Bu konuyu daha önceki bir yazımda ayrıntılı olarak ele almıştım. Kahve Telvesi Toprağı Asitlendirir .

Kahve telvesi yüksek derecede asidik değildir. Kaynağına bağlı olarak hafif asidik olabilir, ancak çok kumlu topraklarda bahçe yapmadığınız sürece toprağın pH'ını değiştirecek kadar değil.

Kahve Telvesi Yüksek Azot Seviyesine Sahiptir

Kahve telvesi çeşitli mikro besinlerle birlikte %1-2 azot, %0,3 fosfor ve %0,3 potasyum içerir. 20'ye 1 C/N oranına sahiptirler.

Yüksek bir azot seviyesine sahip değildirler. 1-2'lik bir değer, çoğu organik malzemedeki miktarın yaklaşık iki katıdır, ancak sentetik gübreden çok daha azdır. Zeminler, içinden su dökülmesinin bir sonucu olduğundan, çok az serbest iyon içerecektir. Azotun tamamı daha büyük moleküllere bağlanacak ve bu da bitkilerin yakınında bulunmasını güvenli hale getirecektir.

C/N oranı bir kompost yığını için idealdir ve mükemmele yakın bir oran sağlar.

Kafein Bitkileri Öldürür

Kahve telvesi yaklaşık 6 mg/gm kafein içerir.

Kahve ve çay bitkilerden elde edildiği için kafeinin bitkileri öldürdüğü argümanını şaşırtıcı buldum. Bu bitkiler ve diğerleri doğal bir böcek ilacı olarak kafein üretir. Hatta bazı bahçıvanlar böcekleri öldürmek için bitkilere kafein püskürtür.

Bitkiler üretiyorsa gerçekten bitkilere zarar verebilir mi?

Kafeinin allelopatik etkilerinin test edilmesi sonucunda bakteri, mantar, fide ve bitkilerin büyümesini engellediği görülmüştür. Bu çalışmaların çoğunda yüksek dozda kafein kullanılmış ve testler saksılarda yapılmıştır. Bu sonuçlar bahçe ortamına uyarlanamaz.

Toprağın hem saksılarda hem de toprakta kahve telvesi ile değiştirildiği bir çalışmada, beş bahçe bitkisi (brokoli, pırasa, turp, viyola ve ayçiçeği) test edilmiştir. Kahve telvesinin, yabani otların büyümesi de dahil olmak üzere bitki büyümesini engellediği bulunmuştur. Benzer sonuçlar başkaları tarafından da bulunmuştur.

Bu etki kısa vadelidir. 12 ay sonra topraklar kontrollere kıyasla daha fazla ürün üretir.

Taze kahve telvesi ile karıştırılmış toprağın yerleşik bitkileri öldüreceğine dair çok az kanıt var gibi görünüyor.

Toprağa karıştırılan kahve telvesi fideleri veya yeni ekilen mahsulleri etkileyecektir, ancak etkileri kısa vadelidir ve uzun vadede bitki büyümesini iyileştirir. Kafeinin buna neden olduğu açık değildir.

Kahve öğütülmüş malçın bitkileri nasıl etkilediği çok daha az nettir. Bazı bahçıvanlar malçın bitki büyümesine zarar verdiğine dair anekdotsal kanıtlar bildirmiş olsa da, bunu inceleyen bilimsel bir çalışma bulamadım.

Kahve Telvesi Solucanları Öldürüyor

Düzenli olarak solucan gübresi yapan kişiler, çok fazla eklememek kaydıyla solucan kutusuna kahve telvesi eklenmesini önermektedir.

Bir araştırma, "kahve telvesinin solucan gübresi yoluyla ayrıştırılabileceğini ve üretilen solucan gübresinin kalitesini artırdığını" gösterdi, ancak üç kompostlama sistemindeki solucan popülasyonlarını inceleyen başka bir çalışma, kahve telvesinin tek besin kaynağı olduğunda solucan ölümlerini artırdığını buldu - ki bu çoğu insanın yaptığı şey değil.

Kahve telvesi ölçülü bir şekilde sağlandığı ve diğer gıda artıkları ve/veya kağıtlarla karıştırıldığı takdirde, solucan kutusunda sorun olmayacaktır.

Kahve telvesinin topraktaki solucanları nasıl etkilediği konusunda hiçbir fikrim yok, ancak yukarıdaki araştırma göz önüne alındığında, aşırıya kaçmadan kullanıldıklarında sınırlı bir etkiye sahip olacakları muhtemel görünüyor.

Solucan gübrelemesi hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Kahve Telvesi Toprak Mikroplarını Öldürür

Kafein ve kahvedeki diğer bazı kimyasallar antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle toprak mikropları üzerinde bir miktar etkisi olduğuna şüphe yoktur. Asıl soru, etkilerin önemli olup olmadığıdır.

Solucan gübrelemesinde solucanların büyük ölçüde bağırsaklarındaki bakteriyel faaliyete bağlı olduğunu düşünün. Solucanın içinde gerçekleşen sindirimin çoğu aslında bakteriler tarafından yapılır. Kahve telvesinin bakteriler üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olsaydı, solucanlar ya bunu yemez ya da ölürlerdi.

Toprak içinde veya üzerinde kahve telvesinin solucan gübresi kutusundakinden daha seyreltik olduğu göz önüne alındığında, daha da küçük bir etkiye sahip olacaktır. Ayrıca, tüm bitkilerin antimikrobiyal kimyasallar ürettiğini ve bunları toprak içinde veya üzerinde bırakma konusunda hiçbir endişemiz olmadığını unutmayın.

Kahve telvesi muhtemelen bazı mikropları öldürür, ancak eklenen organik madde de onları besleyecektir. Çok fazla miktarda telve kullanılmadığı sürece bunun toprak sağlığı için bir endişe kaynağı olduğunu sanmıyorum.

Bahçede Kahve Telvesi - Kullanılması Güvenli mi?

Gördüğünüz gibi kahve telvesi ile ilgili endişelerin çoğu asılsızdır.

Toprağın kahve telvesi ile karıştırılmasının bitkileri olumsuz etkileyebileceğine dair iyi kanıtlar var, bu yüzden bunu yapmayın.

Kahve telvesi ile malçlama muhtemelen bitkilere zarar vermez, ancak fidelerden ve yeni küçük bitkilerden uzak tutun. Güvenli tarafta olmak için onları sebze bahçesinden uzak tutun. Peyzajları malçlamak iyi olacaktır, ancak bir seferde bir inçten fazla kullanmayın.

En iyi seçenek önce kahve telvesini kompost yapmaktır. Diğer organik maddelerle karıştırıldığında birkaç ay içinde ayrışır ve bitkiler için zararsız hale gelir. Daha sonra bahçenin herhangi bir yerinde kullanılabilir.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.