Burpless Salatalıklar Gerçekten Burpless mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Salatalıkların bu kadar karmaşık olduğunu hiç düşünmemiştim. Tohum siparişi verirken kesinlikle burpless salatalık tohumu sipariş edebilirsiniz. Ve İngiliz salatalıkları burpless, ya da en azından eşim markette Amerikan dilimleme çeşidini aldığımda her zaman şikayet ettiği için öyle düşünüyor.

Kısa süre önce popüler Bahçe Temelleri Facebook Grubumuzda salatalıkları daha az acı hale getirmek için popüler bir prosedür hakkında paylaşımda bulundum ve birisi sordu, acısız salatalıklar gerçekten acısız mı?

Güzel soru. Cevabın evet olduğunu düşünüyordum ve bu konudan bahseden blog yazılarının %99'u da öyle. Tahmin edin ne oldu? Yanılıyoruz. Geğirmeyi bırakalım ve her şeyi çözelim.

Burpless Salatalıklar Gerçekten Burpless mi?

Burpless Salatalık Nedir?

Burpless denilen salatalıklar ABD'de çok sayıda tohum şirketi tarafından pazarlanmaktadır.

Amerikan salatalığı

ABD'deki bahçıvanların önemli bir tohum tedarikçisi olan Burpee Seed Company'den bir alıntı yapacağım: "Hem Amerikan hem de Asya tipi burpless salatalıklar, acılığa neden olan ve meyveleri yedikten sonra kişinin 'geğirme' duyarlılığını artıran bileşik olan cucurbitacin'i düşük oranda içerir veya hiç içermez."

Bu, tohum şirketleri, blog yazarları ve bahçıvanlar arasında yaygın bir inanıştır.

Amerikan tipi terimi, daha kalın bir kabuğa sahip olan daha dolgun bir meyveyi ifade eder. Aynı zamanda dilimleme salatalığı veya tarla salatalığı olarak da adlandırılır. Bu salatalığın orijinal versiyonu acı bir tada sahipti, ancak yeni çeşitler acılıktan arındırıldı.

Asya tipi daha ince, daha uzun bir meyvedir ve kurumasını önlemek için genellikle plastiğe sarılı olarak satılır. İngiliz salatalığı, telgraf salatalığı ve kafes salatalığı olarak da adlandırılır.

İngiliz salatalığı (Asya salatalığı)

Bu ikinci salatalık türü daha tatlı olması, daha az acı olması ve deliksiz olmasıyla bilinir.

Acılığa Ne Sebep Olur?

Bu konuyu ayrıntılı olarak Acısız Salatalık Nasıl Yetiştirilir Özetle, cucurbitacin adı verilen bir bileşik meyveyi acılaştırır.

Gömüksüz Salatalıklar Gerçek mi?

Burpless Salatalık Nedir Salatalık yetiştiriciliği konusunda uzman ve Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi'nde bahçe bilimleri profesörü olan Todd C Wehner tarafından yürütülen bir araştırma projesinin başlığıdır. Geğirmeye neden olup olmadıklarını görmek için üç farklı çeşidi test etti. Altı denek vardı, bunların yarısı salatalık yedikten sonra geğirme sorunu yaşadı ve kalan üçünde sorun yoktu.İki mevsimde iki hafta boyunca bu yiyecekleri yemeleri ve neden oldukları geğirme derecesine ilişkin sayısal bir değer vermeleri istenmiştir.

Sindirimi salatalıktan etkilenmeyen denekler Amerikan acı (Marketmore 76), Amerikan acı olmayan (Marketmore 80) ve İngiliz (Tasty Bright) salatalıklarını ayırt edememiş ve hiçbiri geğirmelerine neden olmamıştır.

Geğirme sorunu yaşayan denekler, Amerikan acı ve Amerikan acı olmayan salatalıklarının her ikisinin de önemli ölçüde ve aynı derecede geğirmeye neden olduğunu, İngiliz salatalığının ise hafif geğirmeye neden olduğunu tespit etmiştir.

Bu testte her bir salatalık türünün sadece bir çeşidine bakılmıştır. Diğer Amerikan tarzı salatalıklardan herhangi birinin geğirmesiz olup olmadığı net değildir, ancak bazı kaynaklardan alınan tohumlar kesinlikle böyle tanıtılmaktadır, ancak bunun nedeni acılık ve geğirmenin her ikisinin de cucurbitacinlerden kaynaklandığı şeklindeki yanlış varsayım olabilir.

Acısız Salatalık Nasıl Yetiştirilir

İngiliz Salatalıkları Acı İçermiyor mu?

Muhtemelen buradaki cevabın açık olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer onları yediyseniz, acı içermediklerini biliyorsunuzdur.

Salatalıklardaki acı bileşikler olan cucurbitacinleri üretip üretmediklerini test etmek için deneklerden kotiledon yapraklarını yemeleri istenmiştir. Bu jüri üyeleri acılığı değerlendirmek için özel olarak eğitilmiştir ve bu ıslah çabalarını değerlendirmek için kullanılan yaygın bir tekniktir.

Test edilen 12 İngiliz salatalığının hepsi acıydı.

Geriye dönüp bakıldığında, bu durum şaşırtıcı değildir çünkü bu İngiliz çeşitlerinin hiçbiri acılığa neden olan genlerden arındırılmak üzere yetiştirilmemiştir.

İngiliz salatalıkları, onları acı yapan genlere sahiptir, bitki örtüsü acıdır, ancak meyveye bize acı tadı verecek kadar kimyasal girmez. Kimyasal ve genetik açıdan bakıldığında, acısız DEĞİLDİRLER.

Salatalık Yedikten Sonra Geğirmeye Ne Sebep Olur?

Birçok kişi kabakgillerin de geğirmeye neden olduğuna inanırken, bazıları da bunun tohumlardan kaynaklandığına inanmaktadır.

İngiliz salatalıkları cucurbitacin ürettiğinden ve geğirmediğinden, bu bileşikler pek çok kaynağın iddia ettiği gibi geğirmenin nedeni değildir.

Gerçek şu ki, araştırmalar geğirmeye neden olan bileşikleri tanımlamamıştır. Nüfusun yüzde kaçının bu sorunu yaşadığını bile bulamıyorum.

Salatalık Hakkındaki Gerçekler

Özetlemek gerekirse:

  • Amerikan salatalıkları muhtemelen geğirmesiz değildir, ancak bazı çeşitler acısızdır.
  • İngiliz salatalıklarının tadı acı olmayabilir, ancak acılık genlerini taşırlar ve cucurbitacins üretirler. Burpless değildirler, ancak Amerikan türlerinden daha az geğirmeye neden olurlar.
  • Salatalıkta acısızlık, çürümesizlik anlamına gelmez.
  • Bazı insanların salatalık yedikten sonra neden geğirdiklerini kimse bilmiyor.

Daha Fazla Salatalık Gönderisi:

Salatalık, Kabak, Misk Kavunu ve Karpuz Birbirine Yakın Yetiştirilmeli mi?

Acısız Salatalık Nasıl Yetiştirilir

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.