Köpek Atıklarını mı Kedi Atıklarını mı Kompost Yapmalısınız?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Kuzey Amerika'daki köpek ve kedi sayısı hızla artıyor ve evcil hayvan atıkları büyük bir sorun haline geliyor. Peki tüm bu pisliği ne yapmalısınız?

Kentsel bir alanda, hayvanın düşürdüğü yerde bırakmak iyi bir fikir değildir. Toplayıp çöp kutusuna atmanın aşağıda göreceğiniz gibi kendi sorunları vardır. Geriye sadece kompostlama kalıyor, ancak evcil hayvan atıklarının kompostlanmasıyla ilgili uyarılar da var. Kompostlama gerçekten bir sorun mu? Kompostlamanın güvenli bir yolu var mı? Bir bahçıvan olarak, kakayı bahçede kullanmamak gerçek bir israf gibi görünüyor.

Bu yazının çoğu köpek atıklarıyla ilgilidir, ancak çoğu kediler için de geçerlidir. Köpekler daha büyüktür ve daha fazla atık üretirler. Sonuna kedi atıklarına özel bir bölüm ekledim.

Köpek Atıklarını mı Kedi Atıklarını mı Kompost Yapmalısınız?, fotoğraf kaynağı: Shmula.com

Boktan Bir Dağ

ABD'de 78 milyon köpek var ve her yıl 10 milyon ton atık üretiyorlar. 270.00 traktör römorkunu doldurmaya yetecek bu miktar, uç uca dizilse Boston'dan Seattle'a kadar uzanır. EPA artık köpek atıklarını pestisitler, yağlar ve maden atıklarıyla birlikte önemli bir çevre kirliliği kaynağı olarak görüyor. Yaklaşık aynı sayıda kedi de var, ancak atık hacmiDaha küçük.

Ortalama bir köpek yılda 400 pound (180 Kg) atık üretir ve bu atığın NPK değeri 2-10-0.3'tür. 18 lb'lik bir üre torbasından elde edeceğiniz kadar azot demektir, ancak köpek atığı aynı zamanda organik madde de ekler.

Evcil hayvan atıklarının yaklaşık 2 milyar dolar değerinde gübreyi temsil ettiği tahmin edilmektedir.

Köpek Atıklarının Bertaraf Edilmesi

Birkaç bertaraf seçeneği vardır; çöp kutusu, yeşil kutu, tuvalet, vermikompostlama, evcil hayvan septik tankı ve evde kompostlama.

Çöp Kutusu

Bu çöp sahasında son bulacaktır ve çevresel açıdan en kötü seçenek olabilir. Çöp sahasındaki malzeme anaerobik (oksijensiz) olarak ayrışır ve havaya sızan metan üretir. Metan, küresel ısınmaya neden olma açısından CO2'den 28 kat daha kötüdür.

Yeşil Çöp Kutusu

Bu sadece bazı belediyelerde bir seçenektir. Toplandığı yerlerde, uygun bir yüksek sıcaklık kompostlama işlemi atığı kullanılabilir komposta dönüştürecektir. Bu kompost hastalık ve haşere içermez. Böyle bir hizmetiniz varsa, kompostun değerini kaybetmeniz dışında bu iyi bir seçenektir.

Tuvalete Sifon Çekme

Bu, belediye kanalizasyon sistemleri üzerinde ekstra baskı yaratması ve daha büyük sistemler inşa etmemiz gerektiği anlamına gelmesi dışında, çevreye duyarlı bir seçenek olarak kabul edilir. Ayrıca daha fazla su kullanır.

Solucan Gübreleme

Solucanlar kakayı sindirerek iyi bir iş çıkaracaktır, ancak bu süreçte parazitlerin öldürüldüğüne dair bir garanti yoktur.

Evcil Hayvan Septik Tankı

Kullanılabilecek çeşitli ticari ürünler de vardır. Bu tür bir cihaz Doggie Dooley 3000'dir ve internette benzer DIY çözümleri bulabilirsiniz. Kesinlikle satın almak zorunda değilsiniz.

Bu bir evcil hayvan fosseptik bertaraf sistemidir; esasen, ayrışma sürecini hızlandırmak için kakayı bir miktar kaka çürütücü ile karıştırdığınız yerde bir delik. Zamanla besinler ve organik madde toprağa sızar. Size bahçe için kompost vermez, ancak en azından işlenmesi için şehre göndermiyorsunuz. Elinizi kakanın içine sokmadığınız için patojenler bir sorun değildir.Bu sistem, her kompostlama sisteminde olduğu gibi soğuk havalarda çalışmayı durdurur.

Bir Taşla Örtün

Sahte bir kaya kullanabilir ve sorunu örtebilirsiniz.

Evde Köpek Atıklarının Kompostlanması

Bu konuda ortalıkta dolaşan bazı efsaneler var. Bazıları kompost yapılamayacağını söylüyor. Diğerleri ise köpek atıklarında yararlı besinler olmadığını söylüyor. Bu ifadelerin ikisi de yanlıştır. Köpek atıkları diğer gübreler kadar kolay kompostlanır ve 2-10-0.3 NPK ile kesinlikle besin ekler.

Yaklaşık 8:1 gibi düşük bir C:N oranına sahiptir, bu da "yeşil" bir malzeme olduğu ve daha hızlı kompostlama için kahverengilere eklenmesi gerektiği anlamına gelir.

Kompostlama söz konusu olduğunda, diğer gübreler gibi işlenebilir, ancak iki özel endişe vardır; plastik ve hastalık.

Köpek Atıklarında Plastik

Köpek dışkılarının çoğu plastik torbalarda toplanır. Bu plastiğin bir kısmı ne kompostlanabilir ne de biyolojik olarak parçalanabilir, bu nedenle hem ticari işletmelerde hem de ev kompostlama kutularında kompostlamadan sonra kalır. Evde, atığı kompost yığınına eklemeden önce çıkarılmalıdır.

Kompostlanabilir veya biyolojik olarak parçalanabilir plastiğin bu sorunu çözdüğünü düşünebilirsiniz, ancak çözmez. Kompostlanabilir Plastik Gerçekten Kompostlanabilir mi?

Köpek Atıklarındaki Haşere ve Hastalıklar

Haşere atıklarıyla ilgili temel endişe, toplu olarak zoonotik organizmalar olarak adlandırılan parazitler ve hastalıklardır. İnsanlar atıklarla doğrudan temas ederek bu organizmaları alabilirler.

Kendi evcil hayvanınız çok daha az endişe vericidir çünkü zaten onunla doğrudan yakın temas halindesiniz. Zoonotik hastalıkları kürklerinden, halıdaki ayak izlerinden ve hatta köpeğinizi kaldırımda yürürken kolayca yakalayabilirsiniz, çünkü köpekler yürürken az miktarda kakalarını yere yayma eğilimindedir.

Florida Üniversitesi, evcil hayvanınızla her temastan sonra ellerinizi yıkamanızı ve çocukların onlardan uzak tutulmasını öneriyor. Bu gerçekten gerçekleşmiyor ve yine de aynı evcil hayvan sahipleri kompostlanmış köpek dışkısına dokunmaktan korkuyor. Köpeğiniz varsa, dışkıyla ne yaparsanız yapın maruz kalırsınız.

Zoonoz hastalık tehlikesi de çoğu evcil hayvan sahibinin köpeklerini tedavi ettirmesinin nedenidir, böylece taşıyıcı olmazlar. Bu durumda kompostlanmış dışkı daha da az endişe vericidir.

Köpek Atıklarının Kompostlanması

Yüksek sıcaklıkta kompostlanan köpek dışkısının kullanımı güvenlidir. Yüksek sıcaklık solucanları, solucan yumurtalarını ve hastalıkları öldürecektir.

Ne kadar sıcak yeterince sıcaktır? Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı 145 F (60 C) önerirken, endüstri standartları güvenli kompost için en az üç gün boyunca 130 F (55 C) önermektedir.

Bir ev kompost yığını, yeterince büyükse, doğru karbon/azot oranına sahipse ve sıcak bir ortamda (yaz saati) yapılıyorsa bu sıcaklıklara ulaşabilir. Ancak ev kompost yığınları nadiren bu gereksinimlerin tümünü karşılar. Yığınınızın sıcaklığını ölçmüyorsanız, sizinkinin yeterince ısınmadığını varsayın, bu da kompostunuzun patojen içerebileceği anlamına gelir.

Bu durumda iki seçeneğiniz vardır: Ya kompostu yine de kullanın ya da köpek atıklarını kompost yığınına koymayın.

Kompostu kullanacaksanız sebze bahçesinden uzak tutun. Çimlerde veya daha iyisi süs yataklarında kullanın. Bu, herhangi bir patojen riskini daha da azaltacaktır. Çalıların etrafına yaymayı düşünün - nadiren kazdığınız bir alan, böylece kompostla temas etme olasılığınız çok düşüktür.

Patojenler hakkında anlaşılması gereken bir şey, sadece hayvanın dışında bir süre yaşadıklarıdır. Zamanla komposttan hastalanma riski düşer. Bahçede ne kadar uzun süre beklerse, o kadar güvenli hale gelir.

Kedi Atıkları Ne Olacak?

Kedi atıkları köpek atıklarından çok da farklı değildir. Kompostlanabilir ve zoonoz hastalıklara neden olan organizmaları da içerir. Aradaki fark, çoğu kedi atığının kedi kumu ile birleştirilmesidir.

Tuvaletteki kedi, fotoğraf kaynağı: flamsterette

Bir seçenek de kedinizi tuvaleti kullanması için eğitmektir, belki de Litter Kwitter'ın yardımıyla. Tuvaletini kullanan sofistike bir kedinin tadını çıkarmak varken neden kirli kedi kumundan muzdarip olasınız ki?

Kedi kumu farklı kil türlerinden oluşabilir ve birçok kaynak bunu kompost yapamayacağınızı söyler. Bu kesinlikle doğru değildir. Bir kompost yığınına kil eklemek herhangi bir soruna neden olmaz - sadece kil olduğu için kompost yapmaz. Toprağınızda zaten yüksek bir kil seviyesi varsa, çok fazla eklemek istemeyebilirsiniz, ancak kumlu toprak için iyi olabilir.

Diğer kedi kumu türleri bitkisel malzemelerden (kağıt, buğday, hindistan cevizi) yapılır. Bunlar kompost yığınında ayrışabilir, ancak hızlı bir şekilde kompostlaşmasalar bile toprak için faydalıdırlar.

Evcil Hayvan Atıklarınızı Kompost Yapmalı mısınız?

Evcil hayvanlarınızla ilgilenmekten ve onları evde dolaştırmaktan endişe duymuyorsanız, onların kompost atıklarını kullanmaktan endişe duymanız için bir neden göremiyorum. Doğrudan evcil hayvanınızdan bir şey kapma olasılığınız çok daha yüksektir.

Kuzey Amerika'daki çok sayıda köpek, köpek dışkısını büyük bir çevre sorunu haline getirmeye başlıyor. Evcil hayvanınızın atıklarını bahçenizde ve çöplükten uzak tutmanız gerçekten en iyisidir. Sağlık yetkilileri evcil hayvan atıklarından hastalık kapma şansı olduğu konusunda uyarsa da, evcil hayvanınızı sağlıklı tutuyorsanız şansınız düşüktür. Evcil hayvanınıza dokunmanın da size aynı hastalığı verebileceği gerçeği göz önüne alındığındaHastalıklar, atıkları kompost yapmamak için çok az neden görüyorum.

Bu yazı bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bağlı kuruluş bağlantısına tıklar ve bir satın alma işlemi yaparsanız, size ekstra bir ücret ödemeden küçük bir komisyon alırız.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.