Ağaçlarda Güneş Yanığı - Önleme

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Ağaçların güneş yanığı veya güneş yanığı olduğunu ve bunun çaresinin SPF 30 losyon olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Ağaçlarda güneş yanığı genellikle güney veya güneybatıya maruz kalan kabukta meydana gelir. Kabuk zarar görür ve ciddi vakalarda ağacın ölümüyle sonuçlanabilir.

Tarihsel olarak, güneş yanığı ağacın gövdesini sararak veya boyayarak önlenmiştir. Bu önleyici yöntemler işe yarıyor mu? Hala tavsiye ediliyorlar mı? Soruna daha yakından bakmanın zamanı geldi.

Bir şeker akçaağacı ağacında güneş yanığı, Robert Pavlis

Ağaçlarda Güneş Yanığı - Nedir?

Güneş yanığı uzun yıllardır incelenmektedir ancak bilim hala kesin bir sonuca varamamıştır. Başlangıç olarak, gerçekten iki tür güneş yanığı vardır; biri kışın, diğeri yazın meydana gelir. Yazın meydana gelene, kış hasarından ayırt etmek için bazen güneş yanığı veya yaz güneş yanığı denir.

Yaz güneş çarpması, ağaç kabukları çok ısındığında meydana gelir. Bu genellikle sıcak iklimlerde olur ve genellikle genç ağaçları veya yaşlı ağaçların genç dallarını etkiler. Kabuktaki doku o kadar ısınır ki hücreler ölmeye başlar. Bu yazının geri kalanındaki yorumlar özellikle bu tür bir hasarla ilgilenmeyecektir, ancak tartışmanın çoğu yaz güneş çarpması için de geçerlidir.

Güneş yanığı olarak adlandıracağım kış güneş yanığı, kış aylarında daha soğuk iklimlerde meydana gelir. Soğuk iklimlerde, sıcak güneş gün boyunca kabuğu ısıtır ve ardından gece ani bir düşüşle düşük sıcaklıklara iner. Hızlı sıcaklık değişiklikleri kabuktaki hücrelerde hasara neden olur.

Her iki güneş yanığı türü de kabukta lezyonlara veya kırılmalara neden olur. Zamanla bunlar yukarıdaki resimde gösterildiği gibi geniş hasarlı alanlara dönüşebilir.

Çoğu insan güneş yanığının alt gövdede meydana geldiğinden bahseder, ancak bir ve iki yaşındaki üst dalların ince kabuklarında da meydana gelebilir.

Güneş Yanığına Ne Sebep Olur?

Sıcaklıktaki ani değişikliklerin hasara neden olduğu açıktır ancak diğer faktörler de önemli bir rol oynamaktadır.

Huş ağacı, akçaağaç, ıhlamur (ıhlamur ağacı), şimşir, dişbudak, balsam köknarı, Douglas köknarı, ladin ve doğu beyaz çamı gibi bazı ağaç türleri güneş yanığına karşı daha hassastır.

Genç kabuklar, daha kalın olan ve canlı iç hücreler için daha iyi yalıtım sağlayan yaşlı kabuklara göre daha hassastır.

Ağaçların güney tarafı güçlü güneşe koşullanmış kabuklara sahiptir. Bu ağaçlar daha sonra fidanlıktan peyzaja taşınır ve 180 derece döndürülürse, artık hassas kuzey tarafları güneye bakar ve bu da onları güneş yanığına karşı hassas hale getirir.

Plastik drenaj borusu ağaç koruması, yandan yarılmış, Robert Pavlis

Ağaçları Güneş Yanıklığına Yatkın Hale Getiren Faktörler

Kabuk kalınlığı, bir ağacın güneş yanığı geliştirip geliştirmeyeceğini belirlemede önemli bir faktör gibi görünmektedir. Bazı türlerde ve daha yaşlı gövdelerde ve gövdelerde bulunan daha kalın kabuğun zarar görmesi daha az olasıdır.

Diğer ana etken ise su stresidir. Kış aylarında iyi sulanan ağaçların güneş yanığına yakalanma olasılığı daha düşüktür. Yeni dikilen ağaçların iyi sulanmasının kritik olmasının bir nedeni de budur.

Güneş Yanıklarının Önlenmesi

Güneş yanığını önlemek için bir dizi ürün kullanılmıştır. Bunların hepsi kabuğun aşırı sıcaklıklara maruz kalmasını önleme prensibine göre çalışır. Gövdenin etrafındaki kağıt veya plastik çeşitli sargılar ve beyaz boya güneş ışığını yansıtır ve bu nedenle kabuğun çok ısınmasını önler. Sargılar ayrıca geceleri bir miktar sıcaklık tutacaktır, ancak bunun düşük sıcaklık üzerinde çok sınırlı bir etkisi olacaktır.ulaştım.

Kahverengi renkli kağıt sargılar aslında ısıyı emer ve kabuğun sıcaklığını artırabilir. Yalnızca beyaz veya gümüş renkli ürünler aşırı sıcaklıkları azaltır.

Plastik sargılı ağaç koruması, Robert Pavlis

Ağaç Sargılarının Neden Olduğu Sorunlar

Yukarıda bahsedilen çözümler güneş yanığını azaltmak için işe yarar, ancak bazı sorunlara da neden olurlar. ISA üyelerine, bir tür gövde koruyucu malzeme kullanımına atfedebilecekleri bir hasar gözlemleyip gözlemlemedikleri sorulduğunda, büyük çoğunluk evet dedi.

Aşağıdaki türde sorunlar rapor edilmiştir.

  • Sargıların arkasında gelişen çatlaklar o kadar çabuk iyileşmez
  • Sargıların arkasında tutulan aşırı nem mantar oluşumunu ve bakteriyel çürümeyi teşvik edebilir
  • aşırı nem, kabuğun daha kolay donmasına neden olarak hasara yol açabilir
  • sargılar ağaç kesenler için elverişli bir ortam yaratır
  • bazı lateks boyaların belirli akçaağaç türlerine zarar verdiği bildirilmiştir
  • Sargıların sıkıştırması su, besin maddeleri ve/veya fotosentatların gövde içindeki normal hareketini kısıtlayabilir (ref 1)

Bu iddiaların birçoğunun sınırlı bilimsel kanıtı olduğu unutulmamalıdır. Bazı durumlarda bunlar anekdot gözlemleridir ve diğer durumlarda araştırma sadece bir veya iki ağaç türünü incelemiştir. Yine de bu bir endişe kaynağı olmalıdır.

Fiziksel Koruma

Ağaç korumalarının temel faydalarından biri, çim biçme makineleri ve ot biçme makineleri gibi şeylere karşı fiziksel koruma sağlamasıdır. Bunlar gövdelerde ciddi hasara neden olabilir.

Burada en iyi çözüm, ağaçların etrafında geniş malçlı alanlar kullanmaktır.

Ağaç koruyucuları aynı zamanda hayvanların ağaç kabuğunu yemesi ya da ağaç kabuğuna sürtünmesinden kaynaklanan hasarı da önler.

Tavuk telinden ağaç koruması, Robert Pavlis

Ağaç Koruyucuları Kullanılmalı mı?

Güneş yanığı gerçek bir sorundur ve doğru koruyucuların kullanılması güneş yanığı riskini azaltacaktır. Ancak, bu yararın neden olduğu potansiyel sorunlardan daha ağır basması olası değildir.

Uluslararası Arborikültür Derneği (ISA) (ref 2), "En yaygın ağaç sargılarının kullanıldığı çalışmalar, bunların kabuk üzerinde güneş yanığına neden olan aşırı sıcaklık dalgalanmalarını önlemediğini göstermiştir. Bazı durumlarda, aşırı sıcaklık daha da kötüdür. Ayrıca ağaç sargılarının böcek girişini önlemede oldukça etkisiz olduğu kanıtlanmıştır. Aslında, bazı böcekler bunun altında oyuk açmayı severler."

ISA, güneş yanığını önlemek için ağaç sargılarının kullanılmasını tavsiye etmemektedir.

En İyi Ağaç Koruma Çözümü

Ev sahipleri için muhtemelen işe yarayan bir çözüm, gövdeleri sonbaharda yapraklarla doldurulan bir silindir tavuk teliyle sarmaktır. Yapraklar ilkbaharda çıkarılmalıdır. Bu, sıcaklık dalgalanmalarını yavaşlatacak ve hayvanları gövdeden uzak tutacaktır. Bildiğim kadarıyla bilim bu çözüm üzerinde çalışmadı.

Gövdelerin beyaz lateks boya ile boyanması da böcek ve mantar sorunları olmaksızın bir miktar koruma sağlıyor gibi görünmektedir. Estetik olarak çok hoş değildir.

Makinelerden kaynaklanan hasarlar en iyi, makineyi gövdeden uzak tutarak giderilebilir. Ağacın etrafında geniş bir malçlı alan iyi sonuç verir.

Plastik spiral sargılar, ev sahipleri için güneş yanığı olasılığını azaltmak ve hayvan hasarını önlemek için iyi çalışır. Yukarıda listelenen potansiyel böcek ve mantar sorunlarını azaltmak için bunlar her bahar çıkarılmalıdır. Kabuk yaşlandıkça ve sertleştikçe sargı bırakılabilir.

Tüm ağaçlar sonbahar ve kış aylarında yeterli su almalıdır. Bu, güneş yanığını azaltmanın en iyi yolu olabilir.

Malçlamanın güneş yanığı hasarını azalttığı gösterilmiştir. Tüm ağaçlar talaş ile malçlanmalıdır.

Referanslar:

  1. Ağaç Köklerinin Korunması; //www.myminnesotawoods.umn.edu/2009/12/tree-stem-protection/
  2. Ağaç Bakımıyla İlgili En Önemli 7 Efsane Çürütüldü; //www.treesaregood.org/newsroom/resources/SevenMythsDebunked_Feb13.pdf
  3. Malç Soğuk Yaralanmasını Etkiliyor; //www.okstate.edu/ag/asnr/hortla/pdfs/smith/coldinjury.pdf

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.