DEET - Güvenli mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

DEET sivrisinekleri kovmak için standarttır. Bazı insanlar daha güvenli bir şey istedikleri için bir alternatif arıyorlar. Bu sadece DEET zaten güvenli değilse mantıklıdır.

Bazı çevrelerde DEET'in otizm ve nörolojik bozukluklara neden olduğu bildirilmektedir. Peki bu gerçekten doğru mu? DEET ne kadar güvenlidir?

"DEET olmadan kano yapmaya gitmezdim" - yazar, Coppermine Nehri'nde

DEET - Uzmanlar Ne Diyor?

Deet 55 yıldır kullanılıyor, bu nedenle bilim insanlarının ürünü ve insanlar üzerindeki etkilerini incelemek için çok zamanları oldu. İşte uzmanların söyledikleri:

Çevresel Çalışma Grubu, 18 ay boyunca tüm seçenekleri inceledikten sonra DEET'i en iyi seçenek olarak öneriyor. Diyorlar ki "DEET yaygın olarak kullanılıyor ancak çok fazla kötüleniyor. DEET'in güvenlik profili birçok insanın varsaydığından daha iyi. Isırıkları önlemedeki etkinliğine sadece birkaç diğer kovucu bileşen yaklaşıyor." Misyon ifadeleri "insanları daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için güçlendirmek.Çığır açan araştırma ve eğitimle, tüketici tercihini ve sivil eylemi yönlendiriyoruz." (ref 1).

Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), DEET'i Batı Nil virüsü hastalığının önlenmesi için kabul edilebilir 4 üründen biri olarak önermektedir (ref 2).

EPA, 2014 yılında DEET için bir güvenlik incelemesi yapmış ve "Ajans, insan sağlığı, hedef olmayan türler veya çevre için endişe verici herhangi bir risk tespit etmemiştir" sonucuna varmıştır (ref 3).

Dünya Sağlık Örgütü DEET'in güvenli olduğunu düşünmektedir, ancak şimdi Picaridin'i daha iyi bir seçenek olarak önermektedir.

İki aylıktan küçük çocuklar için uyarılar vardır, ancak Amerikan Pediatri Derneği bile daha büyük çocuklar için güvenli olduğunu düşünmektedir.

DEET - Nörolojik Bozukluklara Neden Olur mu?

DEET'in güvenli olmadığını düşünen insanların ortak endişesi, nörolojik bozukluklara neden olduğunu tespit eden bir rapordur. Pek çok web sitesi bu araştırmayı bildiriyor ve baktığım hiçbiri bir referans sağlamıyor. Dr. Mohamed B. Abou-Donia'dan bahsediyorlar, bu yüzden DEET üzerine yayınlanmış birkaç çalışmasını takip ettim. Örnek olarak referans 4'e bakın.

Çalışması, farelere DEET ve başka bir pestisitin dozajlanmasının etkisini inceliyor. Ana fikri, kimyasalların kombinasyonunun onları insanlar için daha tehlikeli hale getirdiği. DEET kullanan çoğu insan aynı zamanda pestisitlere maruz kalmıyor.

Dr. Abou-Doniathe'nin deneylerinde, sıçanlar 60 gün boyunca günde 40 mg/kg dozda DEET'e maruz bırakılmaktadır. Bunu bir perspektife oturtalım. 200 poundluk (90Kg) bir insan aynı maruziyete maruz kalsaydı, her gün 3,6 g'a maruz kalacaktı.

30 Muskol ürünü kullanıyorum ve bir sezonda 50 ml'lik bir şişeden daha az kullanıyorum - ve yazın neredeyse her gün dışarıda bahçeyle uğraşıyorum. Deneydeki fareler gibi muamele görseydim, her 4 günde bir şişe kullanmam gerekirdi. Ya da başka bir şekilde ifade edersek, 2 ayda on dört 50 ml'lik şişe kullanırdım. Açıkça görülüyor ki deneyde kullanılan doz, normal bir bireyin kullandığından çok daha yüksek.

Dr. Mohamed B. Abou-Donia DEET'in güvenliği hakkında ne diyor? Duke Medicine'a göre (ref 5) "Az miktarda, seyrek olarak ve tek başına kullanıldığında DEET'in olumsuz etkileri olmayabilir - buradaki literatür net değildir, ancak DEET'in sık ve ağır kullanımı, özellikle diğer kimyasallar veya ilaçlarla birlikte, savunmasız popülasyonlarda beyin hasarlarına neden olabilir."

Nörolojik bozuklukları tespit etmek için çalışma yapan bilim insanı, ara sıra kullanımın muhtemelen güvenli olduğunu düşünüyor. DEET'in nörolojik bozukluklara neden olduğunu iddia eden tüm korku taciri manşetler için çok fazla!

Dr. Mohamed B. Abou-Donia'nın çalışması 2014 incelemesi için EPA'ya sunulmuş ve EPA'nın endişelenmesine neden olmamıştır.

DEET Kansere Neden Olur mu?

DEET'in kansere neden olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Ancak DEET ürünlerinin MSDS'sine (malzeme güvenlik bilgi formu) bakarsanız, DEET'in genellikle etil alkol - içtiğimiz alkol - içinde çözüldüğünü fark edebilirsiniz. MSDS raporu, alkolün kanserojen olduğunu, ancak DEET'in olmadığını söylüyor.

Yani ormanda yürürken içtiğiniz biranın sizi kanser etme olasılığı, üzerinizdeki DEET'ten daha yüksektir.

Vücuttaki DEET'e Ne Olur?

Bir kimyasalın tehlikesini değerlendirirken, vücudumuzun kimyasalla nasıl başa çıktığını anlamakta fayda vardır. Cıva gibi vücutta biriken bir kimyasal, birikmeyen bir kimyasaldan daha zararlıdır. Kimyasal olarak tehlikeli bir şekilde etkileşime girerse, orijinal kimyasal güvenli olabilir, ancak oluşturduğu reaksiyon ürünleri güvenli olmayabilir.

DEET deri yoluyla emilir. Yukarıda bahsettiğim Muskol'da olduğu gibi DEET ve alkol karışımı, alkolsüz DEET'e göre deri yoluyla daha kolay emilir. Alkol içmek de deri yoluyla daha fazla DEET emilmesine neden olabilir. DEET içeren güneş koruyucu ürünler deri yoluyla vücuda daha fazla DEET alınmasına neden olabilir.

Vücuda alınan DEET, cilde uygulandıktan 24 saat sonrasına kadar kanda bulunabilir. DEET vücuda girdikten sonra karaciğer tarafından daha küçük zararsız kimyasallara parçalanır ve daha sonra esas olarak idrar yoluyla vücuttan atılır. DEET'in neredeyse tamamı, uygulandıktan sonraki 24 saat içinde vücut tarafından atılır.

Özetle, vücudumuz emilen herhangi bir DEET ile başa çıkabilecek gibi görünüyor.

Sonuç

DEET kokar, yağlıdır ve bazı plastik türlerini çözer. Bazı insanların bunun tehlikeli bir kimyasal olduğunu düşünmesi şaşırtıcı değildir. Ancak gerçekler oldukça açıktır. DEET'in ara sıra kullanımı oldukça güvenlidir ve sivrisinek ısırıklarını azaltmanın en etkili yollarından biridir.

DEET dışındaki seçenekler hakkında bilgi için şu adrese bir göz atın Sivrisinek Kovucular - En İyi Seçenekler .

Doğal veya insan yapımı herhangi bir yeni seçeneğin, DEET üzerinde yapılan testlere kıyasla çok sınırlı teste tabi tutulduğunu unutmayın. Sokaktaki yeni şeytanla dans etmektense, bildiğiniz ve güvendiğiniz şeytana sadık kalmak daha iyi olabilir.

Sivrisinekler Hakkında Diğer Yazılar?

Sivrisinek Kovucu Cihazlar - İşe Yarıyorlar mı?

Akıllı Telefonunuz için Sivrisinek Uygulamaları - Sivrisinekleri Uzak Tutuyorlar mı?

Sivrisinekler Güzel Kokulu Bitkiler Tarafından Kovuluyor

Zika Virüsüne Karşı İşe Yarayan Sivrisinek Kovucular

Referanslar:

1) Çevre Çalışma Grupları Böcek Kovucular Kılavuzu: //www.ewg.org/research/ewgs-guide-bug-repellents

2) Hastalık Kontrol Merkezi - Sivrisineklere Karşı Korunma: //wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2014/chapter-2-the-pre-travel-consultation/protection-against-mosquitoes-ticks-and-other-insects-and-arthropods

3) EPA'nın DEET konusundaki tutumu: //www2.epa.gov/insect-repellents/deet

4) Subkronik Dermal Uygulama N,N -Diethyl m Yetişkin Sıçanlarda -Toluamid (DEET) ve Permetrin: //www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014488601978070

5) DEET üzerine Duke Medicine: //corporate.dukemedicine.org/news_and_publications/news_office/news/5500

6) Fotoğraf Kaynağı: Robert Pavlis

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.