Saksı Bitkileri Evinizde VOC Üretir mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Bitkilerin evinizdeki havayı temizlemediğini gösteren kapsamlı yazılar yazdım ve şimdi yeni araştırmalar bitkilerin aslında havayı kirleten VOC'ler ürettiğini gösteriyor. Sadece bu da değil, plastik saksılar ve topraktaki mikroplar sorunu daha da kötü hale getiriyor.

Evinizde ve ofisinizde daha temiz bir havaya sahip olmak için ev bitkilerinizden kurtulmalı mısınız?

Saksı Bitkileri Evinizde Hava Kirliliğine Neden Olur mu?, kredi: ETonline

VOC nedir

Bu, oldukça genel bir tanımı olan geniş bir bileşik sınıfıdır. VOC'ler yüksek uçuculuğa sahip organik kimyasallardır (yani karbon içerirler), bu da oda sıcaklığında katı veya sıvıdan kolayca gaza dönüştükleri anlamına gelir. İnsanlar bunların kokusunu alabilir veya alamayabilir, ancak ağrı kesici, parfüm, gül kokusu, orman kokusu gibi kokusu olan birçok şeyi bilirsiniz.yağmur sonrası kokusu ve çam iğnelerinin kokusu.

Popüler literatürde VOC terimi, kanserojen olan benzen gibi zararlı kimyasalları tanımlamak için kullanılma eğilimindedir. VOC'leri evlerimizdeki havadan uzaklaştırdığı için bitkileri yanlış bir şekilde suçlayan çevrimiçi tartışmalar çoğunlukla bu tür zararlı VOC'lere odaklanmaktadır.

Gerçek şu ki, VOC'ler diğer yaşam formları için zararlı olabilir veya olmayabilir. Birçoğu biyolojik olarak inaktiftir veya endişe yaratmayacak kadar düşük seviyelerde bulunur.

VOC Üreten Tesislerin Raporları

Son birkaç yılda bazı popüler bahçe bloglarında bitkilerin VOC ürettiğine dair makaleler yazıldı. Oldukça kurnazca bir başlık, "Kötü Yeşil: Bazı İç Mekan Bitkileri Uçucu Organik Bileşikler Salıyor". Başlığın amacı insanları toksik bileşikler konusunda endişelendirmek ancak bu gerçekleri görmezden geliyor.

Bu yazılarda rapor edilen bilim 2009 yılında yayınlandı ancak bahçe dünyasında güncel bir haber. Çalışma barış zambağı, yılan bitkisi, ağlayan incir ve areka palmiyesi dahil olmak üzere 4 yaygın ev bitkisini inceledi. Her tür farklı sayıda VOC üretti ve barış zambağı 23 farklı bileşikte birinci oldu.

Bahçecilik çevrelerindeki mesaj açıktır; ev bitkileri toksik VOC üretir. Peki gerçek bu mu?

Bitkiler tarafından üretilen VOC'lerin listesi

Bitkiler VOC Üretir mi?

Kesinlikle. Bitkiler, birçok şekilde kullanılan yüzlerce ila binlerce uçucu organik bileşik üretir.

Güzel Kokulu Çiçekler

Çiçeklerin kokusu VOC'lerden kaynaklanır. Bitkileri bu nitelikleri için seçeriz ancak bitkilerin bu bileşikleri üretmesinin gerçek nedeni tozlayıcıları çekmektir.

Haşereler Hakkında Bilinmeyenler

Bir böcek bir bitkiyi çiğnediğinde, ekli yaprak VOC üretir. Bu kimyasallar, saldırıya uğrayan bitkinin yanı sıra çevredeki bitkilerin de böceğe karşı savunmaya yardımcı olmak için doğal pestisit üretimini artırmasına neden olur.

Abiyotik Streslerden Korunma

Kuraklık veya aşırı sıcaklıklar gibi abiyotik stresler, bitkinin strese karşı direncini artıran VOC'lerin salınmasına neden olur.

Patojenlerin Kontrolü

Yapraklar tarafından üretilen VOC'ler mantarların çimlenmesini ve büyümesini engeller. Bu kimyasallardan biri olan trans-2-heksenal, şeftali ve kayısı gibi hasat sonrası meyveler için bir biyofumigant olarak test edilmiştir.

Yapraklar Üzerinde Bakteri Yetiştirme

Yaprak yüzeyinin her santimetrekaresinde (0,2 inç kare) 10 milyona kadar bakteri bulunabilir. Antimikrobiyal özelliklere sahip VOC'ler, bitki tarafından belirli dirençli türleri burada yaşamaya teşvik etmek için üretilir ve patojenleri uzaklaştırır. Bakterilerin kendileri de VOC üretir. Yaprak yüzeyi kokulu bir yerdir!

Kökler Rizosferi Şartlandırmak için VOC Üretir

Rizosfer, bitki köklerinin etrafındaki ince bir tabakadır ve burada mikroplar yetiştirilir ve kendileri için faydalı olan türler seçilir. Mikorizal mantarlar bitki köklerinin ürettiği VOC'leri bile etkileyebilir.

Bitkiler VOC'leri Emer mi?

Yukarıda bitkilerin evinizdeki havayı temizleyemeyeceğini, ancak VOC'leri emebildiklerini belirtmiştim. Bu bir çelişki gibi görünebilir, ancak değil.

Bir bitkiyi küçük kapalı bir odaya yerleştirir ve bir kimyasal enjekte ederseniz, hem bitki hem de toprak mikropları onu emebildiği için o kimyasalın konsantrasyonu düşer. Bitkilerin bu yeteneği birkaç farklı çalışmada gösterilmiştir ve her türün belirli bir VOC için farklı bir afinitesi olmasına rağmen çoğu bitki için geçerli görünmektedir.

Ancak, evlerimiz küçük kapalı odalar değildir ve VOC'ler bir kez enjekte edilmez. Evlerimiz bir bitkiye göre büyüktür. Yapı malzemesi (döşeme, boya, mobilya, halı vb.) sürekli olarak evlerimizin havasına VOC enjekte etmektedir. Bitkiler bu bileşikleri emer, ancak ev bunları bitkilerin emme yeteneğinden çok daha hızlı üretir. Net etki, bir bitkinin varlığınınbitkisi evlerimizdeki hava kalitesini etkilemez. Bu konu burada çok daha ayrıntılı olarak analiz edilmiştir.

Bitkiler, Saksılar ve Mikroplar

Yukarıda bahsedilen 2009 tarihli çalışma başka ilginç sonuçlar da ortaya koymuştur. Sadece bitkileri test etmekle kalmamışlar, aynı zamanda toprak ve saksıları da çok çeşitli VOC'ler açısından test etmişlerdir. Ayrıca sentetik pestisitlerden kaynaklandığı bilinen belirli VOC'leri de aramışlardır.

Topraktaki mikroplar VOC'ları hem emebilir hem de üretebilir. Kendiniz de dahil olmak üzere çoğu canlı organizma VOC ürettiği için bu şaşırtıcı değildir. İyi bir egzersizden sonra tuvalette ve giysilerde insan VOC'larının kokusunu kolayca alabilirsiniz.

Bitkileri tutan plastik saksılar da çoğu plastik malzeme gibi VOC üretir.

Bu deneyde kullanılan bitkiler ticari olarak elde edilmiştir ve bunları üretmek için kullanılan pestisitler hala tespit edilebilir durumdadır. Bitki bu pestisitleri diğer bileşiklere ayrıştırır ve bunlardan bazıları VOC olarak sınıflandırılır.

Bu kaynakların her biri tarafından ne kadar VOC üretiliyor? Çalışmadaki verileri kullandım ve her bir kaynak tarafından üretilen toplam VOC miktarını gündüz değerlerini kullanarak hesapladım. Bu tablo dört tesisi karşılaştırmaktadır.

Bir an için barış zambağının ürettiği VOC'leri göz ardı edin. Plastik saksı en fazla VOC miktarını üretti. Bitkiler tarafından üretilen miktar yaklaşık yarısı kadardı ve mikroplardan kaynaklanan miktar daha da azdı. En az katkı pestisitlerden geldi. Çoğu bahçıvanın zihninde asıl endişe pestisitler üzerinedir, ancak plastik saksılar çok daha kötüdür, eğer sadece toplam miktarı dikkate alırsaküretilen VOC miktarı.

Çiçeklerin Gücü

Peki ya barış zambağının büyük VOC sayısı? Yüzde doksanı farnesen adı verilen ve yeşil elma, gardenya ve çiçekli barış zambaklarının yaydığı koku olan bir bileşikten geliyor. Bu çalışmadaki barış zambağı çiçekteydi.

Bahçıvanların farnesen koklamak için yaklaşmak gibi bir kaygıları yok ama sentetik pestisitler konusunda çok endişeliler. Çiçek açan barış zambağı, pestisitlerden 427 kat daha fazla VOC üretiyor.

Sağlıkla ilgili endişeleri anlamak için sadece üretilen toplam miktarlara değil, üretilen gerçek bileşiklere de bakmanız gerekir, ancak rakamlar VOC'larla ilgili tüm tartışmaya ciddi bir bakış açısı getirmektedir.

Saksı Bitkileri Evinizde Hava Kirliliğine Neden Olur mu?

Bitkiler tarafından üretilen VOC'ların bazıları biyoaktiftir ve yeterince büyük miktarlarda size zarar verebilir. Bunu bir perspektife oturtmak önemlidir. Bitkiler tarafından salınan ana VOC'lar, bitkilere ve çiçeklere kokularını veren, bitkiler arasında sinyal mekanizmaları sağlayan ve bitkileri çekmeye yardımcı olan bileşikler olan terpenoidlerdir.Tozlayıcı. Bunların hepsi doğal bileşiklerdir.

Bu sorun ne kadar ciddi? Çalışmalardan birinden yapılan şu alıntı durumu güzel bir şekilde özetliyor: "Bitkilerin diğer uçucu organik bileşikleri giderme kabiliyetiyle dengelenen bu bileşiklerin insanlar üzerindeki olumlu veya olumsuz etkisi bilinmemektedir." Herhangi bir potansiyel riski anlamak için yeterince bilgimiz yok.

Bitkiler tarafından üretilen VOC listesine bakarsanız, benzen ve toluen gibi bilinen zararlı VPC'lerin hiçbirini göremezsiniz. Farnesen ve trans-2-heksenal gibi isimlerin telaffuz edilmesinin zor olması, bunların endişe kaynağı olduğu anlamına gelmez.

Bitkileri eve getirmenin bizi ürettikleri çok çeşitli kimyasallara maruz bıraktığını biliyoruz. Bu kimyasalların konsantrasyonu dış dünyaya kıyasla evde artacaktır, ancak bunların miktarları hala çok küçüktür ve bir soruna neden olma olasılığı düşüktür.

Lamine zeminlerinizden, halılarınızdan, boyanızdan, oda spreylerinizden, parfümlerinizden ve hatta yapay kokulu deodorantınızdan kaynaklanan VOC'ler konusunda çok daha endişeli olurdum 🙂

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.